Prof. Romanowski: Trzeba bronić Adama Bodnara

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Ze smutkiem zapoznałem się z punktem porządku obrad dzisiejszego posiedzenia Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, którego celem miało być potępienie przez Radę byłego Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Adama Bodnara za słowa podziękowania wygłoszone w Niemczech podczas odbierania przyzanej mu nagrody - pisze prof. Michał Romanowski.

13.12.2021

Studenci nie chcą likwidacji stażu podyplomowego dla lekarzy

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia planuje likwidację stażu podyplomowego dla lekarzy. Taką decyzję krytykują studenci zrzeszeni w Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Ich zdaniem staż jest potrzebny i jego usunięcie może negatywnie wpłynąć na jakość ochrony zdrowia.

13.12.2021

Trwa nabór do programu „Sport Akademicki” w 2022 r.

Szkolnictwo wyższe

Minister Sportu i Turystyki ogłasza nabór wniosków do Programu „Sport Akademicki” w 2022 roku - na realizację programu w tej edycji przeznaczona została kwota 10 mln zł. Wnioski należy nadsyłać do 10 stycznia 2022 r. - a samo zadanie może być realizowane do końca 2022 r.

10.12.2021

Resort zdrowia pracuje nad nowymi standardami kształcenia lekarzy

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał zespół ekspercki do opracowania propozycji zmian w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza. Znaleźli się w nim przedstawiciele resortów zdrowia i nauki, samorządu lekarskiego i uczelni medycznych. Eksperci mają pracować do czasu przedłożenia ministrowi zdrowia propozycji nowelizacji, ale nie później niż do 28 lutego 2022 roku.

06.12.2021

Znów zmiany na liście czasopism naukowych - niektóre sporo zyskują

Szkolnictwo wyższe

Resort edukacji i nauki przygotował nowy, rozszerzony wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Zwiększono punktację dla wielu czasopism związanych z naukami humanistycznymi - w tym z prawem i naukami o administracji. Nadal jednak procedura tworzenia list budzi spore wątpliwości.

03.12.2021

Prof. Grzegorz Karasiewicz: Stawiamy na kompetencje miękkie

Szkolnictwo wyższe

Chcemy, żeby studenci umieli pracować w zespole, żeby posiedli wysokie kompetencje, bo to – w odróżnieniu od sporej części wiedzy - zostanie im do końca. Chcemy, żeby nasi studenci i studentki byli...

01.12.2021

Kredyt na studia medyczne z obowiązkiem odpracowania - jest już projekt

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne

Wniosek o kredyt na studia medyczne - obejmujący okres od pierwszego semestru roku akademickiego 2021/2022 - będą mogli złożyć studenci w terminie 30 dni od dnia wejścia rozporządzenia w życie. Studenci będą mogli składać wnioski o udzielenie kredytu na studia medyczne albo w postaci papierowej albo elektronicznej poprzez system bankowości elektronicznej.

01.12.2021

Biegły rewident jako zawód z perspektywami tematem specjalnej konferencji

Rachunkowość Szkolnictwo wyższe

We wtorek, 30 listopada, o godz. 12.30, Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) zaprasza studentów wyższych uczelni do udziału w edukacyjnej konferencji online Biegły rewident – zawód nadal z perspektywami. Eksperci PANA przedstawią tajniki zawodu biegłego rewidenta oraz odpowiedzą na pytania uczestników.

29.11.2021

Black Friday także dla czytelników książek prawniczych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Dobra wiadomość dla osób szukających wartościowych książek prawniczych. Księgarnia Profinfo.pl, należąca do Wolters Kluwer Polska, oferuje bogaty zbiór eksperckich publikacji z rabatem 30 proc. Wszystko oczywiście z okazji światowego dnia wyprzedaży, czyli Black Friday. Co ważne, ta promocja nie będzie dotyczyć tylko piątku - potrwa trzy dni, do niedzieli 28 listopada.

26.11.2021

Umowy z uczelniami zwalniają z części egzaminu na doradcę podatkowego

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Dzięki umowom o współpracy zawieranym pomiędzy Państwową Komisją do Spraw Doradztwa Podatkowego a uczelniami wyższymi, absolwenci tych uczelni uzyskują przywilej zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego. Aby zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu wystarczające jest zdanie wyłącznie części ustnej egzaminu. Komisja zawarła już 10 takich umów.

26.11.2021

Mentalność wciąż barierą dla cyfryzacji uczelni

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe

Podczas odbywającej się w dniach 23-24 listopada 2021 r. Konferencji LUMEN dyskutowano m.in. o cyfryzacji uczelni, którą przyspieszyła pandemia i związane z nią przejście na zdalne nauczanie. Konferencja ma stałą misję, która jest rozwinięciem akronimu LUMEN (Leaders in University Management). Poświęcona jest problematyce zarządzania uczelniami wyższymi.

24.11.2021

Prezydent podpisał pakiet wolności akademickiej

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie. Zmiany krytycznie oceniała duża część środowiska akademickiego, w tym m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

24.11.2021

Prawo na UW na razie tylko zdalnie

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego będzie pracował zdalnie. Zajęcia w tym trybie - zgodnie z zarządzeniem prodziekana ds. studenckich - będą odbywać się do 12 grudnia 2021 r. Za zgodą prodziekana konsultacje i dyżury dydaktyczne mogą odbywać się w obiektach Uniwersytetu Warszawskiego z zachowaniem wymogów higieniczno-sanitarnych.

23.11.2021

MEiN: Na razie bez zmian w czasie pracy nauczycieli akademickich

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Nauczyciele akademiccy podczas pandemii musieli się nauczyć hybrydowej pracy, wiązało się to czasem z dodatkowymi obowiązkami. Resort nauki poinformował jednak, że nie zamierza nowelizować przepisów dotyczących czasu pracy - pozostawi kompetencje do regulowania tej kwestii w rękach pracodawców.

19.11.2021

Łatwiej będzie zostać lekarzem

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

W środę wieczorem Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy, która przewiduje szersze możliwości aplikowania uczelni o prowadzenie kierunków lekarskich. Zmiany dotyczą także kredytów na studia medyczne. Jest to nowela ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki.

17.11.2021

Prawo wciąż popularnym kierunkiem studiów

Prawnicy Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Najpopularniejsze kierunki studiów na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów to: informatyka (36 026), psychologia (35 264), zarządzanie (29 272), kierunek lekarski (21 620 – z wyłączeniem danych z uczelni nadzorowanych przez Ministra Zdrowia) i prawo (20 541).

16.11.2021

Uczelnie inwestują w innowacyjne kierunki

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Śledzenie, jakie nowe kierunki powołują uczelnie, pozwala zorientować się w rozwoju rynku pracy - szkoły wyższe celują w zawody przyszłości. W tym roku akademickim interesujące kierunki to na przykład radiogenomika, produkcja audiowizualna, mapping. Coś dla siebie znajdą zarówno dziennikarze, jak i medycy.

15.11.2021

Wersja papierowa to za mało - naukowe publikacje w bazach danych i otwartym dostępie

Nowe technologie Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Upadające księgarnie i niski poziom czytelnictwa nie pomagają w rozwoju wydawnictw specjalizujących się w wydawaniu książek i czasopism naukowych. Problemem jest też mało stabilne prawo i nie do końca przemyślany system finansowania takich przedsięwzięć. O tych kwestiach dyskutowano w środę na konferencji "Publikacje naukowe w Polsce - stan spraw i kierunki zmian".

03.11.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski