O zwrocie pieniędzy przyznanych Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (Lux Veritatis) minister funduszy i polityki regionalnej poinformowała w sobotę na platformie X. 

 -Decyzją @MFIPR_GOV_PL Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu(Lux Veritatis) zwróci dofinansowanie na utworzenie kierunku „Informatyka medialna”. Naruszenie naprawdę kuriozalne -warunkiem koniecznym przyjęcia na studia było zaświadczenie od proboszcza - napisała. 

Toruńska uczelnia wyjaśnia

PAP zwróciła się z pytaniami w tej sprawie do toruńskiej uczelni prowadzonej przez Prowincję Warszawską Redemptorystów. - Projekt informatyki medialnej był projektem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i w ten projekt weszła uczelnia. Otrzymaliśmy zgodę na realizację i został on oceniony bardzo wysoko. Spełniliśmy wszystkie warunki - powiedział PAP o. dr Zdzisław Klafka. Dodał, że "ministerstwo, za czasów ministra Jarosława Gowina, to zaakceptowało".

Jak podał, zaakceptowana została także forma rekrutacji, w której było zaznaczenie, iż kandydaci zobowiązani są do złożenia pisma od proboszcza. Jak powiedział, "nie ma ono charakteru opinii moralnej, z zaznaczeniem, że osoby o innym światopoglądzie będą indywidualne traktowane".

Według niego, chodzi o możliwy zwrot kwoty ponad 100 tys. zł z otrzymanych 400 tys. zł.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, prowadzona przez redemptorystów, została założona w 2001. Założycielem był redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk, założyciel Telewizji Trwam i Radia Maryja. W 2021 r. uzyskała tytuł akademii i od tego momentu nazwa uczelni to Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.