Celem ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o inwestycjach w zakresie budowy strzelnic realizowanych przez uczelnie jest umożliwienie sprawnej budowy strzelnic, jako przedsięwzięć istotnych z punktu widzenia interesów państwa i kształtowania postaw patriotycznych

Ustawa określa zasady, warunki i tryb przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy strzelnic realizowanych przez uczelnie, organy właściwe w sprawach przygotowania i realizacji tych inwestycji oraz źródła ich finansowania. 

W myśl art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy, inwestycje określone zostały jako – roboty budowlane, dostawy lub usługi związane z przygotowaniem i realizacją budowy strzelnic realizowanych przez uczelnie, obejmujące:

  • budowę na terenie uczelni obiektów budowlanych służących realizacji celów strzelnicy,
  • budowę instalacji, urządzeń i obiektów niezbędnych do:
  1. wybudowania i funkcjonowania strzelnic na terenie uczelni,
  2. zabezpieczenia terenu uczelni przed zniszczeniem lub uszkodzeniem,
  3. zapewnienia porządku i czystości na terenie uczelni,
  • budowę dróg wewnętrznych i ciągów pieszych,
  • rozpoznanie i usuwanie z terenu uczelni przedmiotów niebezpiecznych,
  • budowę lub przebudowę uzbrojenia terenu uczelni.

Inwestorem w zakresie wskazanych wyżej inwestycji, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1, jest uczelnia w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Teren uczelni zdefiniowany został jako teren obejmujący obszar będący własnością uczelni lub do którego posiada ona inny tytuł prawny.

 

Zezwolenia na budowę strzelnic w szczególnej procedurze

Ustawa przewiduje, że zezwolenia na budowę strzelnic (decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji, zwana dalej „decyzją o zezwoleniu”) – po uprzednim uzyskaniu przez uczelnię decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (o ile jest wymagana przepisami) – będą wydawali właściwi miejscowo wojewodowie (organem wyższego stopnia będzie minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa). Przed wydaniem decyzji o zezwoleniu, wojewoda będzie występował o liczne opinie – w tym do zarządu województwa i wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków – zastępujące wymagane przepisami uzgodnienia, pozwolenia, warunki, zgody bądź stanowiska właściwych organów. 

Sprawdź w LEX: Czy na strzelnicy można wykorzystać opony? >

Na wniosek inwestora uzasadniony interesem publicznym, wojewoda będzie nadawał decyzji o zezwoleniu rygor natychmiastowej wykonalności. Decyzja ta będzie wiązała właściwe organy przy sporządzaniu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu stanie się ostateczna, nieruchomości przeznaczone na tę inwestycję będą oddawane uczelni w nieodpłatne użytkowanie, a prawa użytkowania wieczystego i hipoteki na nieruchomościach objętych decyzją będą wygasać.

Za nieruchomości, użytkowanie wieczyste oraz ograniczone prawa rzeczowe przysługiwać będzie odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między uczelnią a dotychczasowym właścicielem,' użytkownikiem wieczystym lub podmiotem ograniczonego prawa rzeczowego. 

Ustawa wejdzie w życie 3 października.

Sprawdź w LEX: Czy strzelnica ma obowiązek wyznaczyć inspektora ochrony danych? >

 

To kolejne podejście do popularyzacji strzelectwa

Kiedy w 2017 r. ówczesny wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk ogłosił  rządowy program "Strzelnica w powiecie" do końca 2020 r. w Polsce miało powstać 380 strzelnic. Miało się na nich szkolić wojsko i członkowie organizacji proobronnych, a obywatele uczyć się podstaw obchodzenia z bronią. Po rządowe dotacje mogły się zgłaszać jednostki samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. 

Konkurs wystartował w 2019 roku. Z szumnych zapowiedzi niewiele wyszło. Mimo szansy na otrzymanie dotacji pokrywającej 80 proc. kosztów inwestycji, niewiele samorządów złożyło wnioski, jeszcze mniej spełniło stawiane im wymogi i otrzymało dofinansowanie. Do 2021 r. powstały raptem dwie strzelnice. Czytaj więcej na ten temat: Rząd chce uczyć Polaków strzelać, ale strzelnic powstaje mało >

Sprawdź też w LEX:

Czy dla prywatnej strzelnicy sportowej istnieje minimalna odległość od zabudowy mieszkaniowej oraz inne przepisy narzucające minimalną odległość od budynków lub budowli? >

Jakie uprawnienia budowlane należy posiadać, aby móc zaprojektować strzelnicę sportową otwartą? >

Czy mieszkańcy wspólnoty mogą domagać się finansowego zadośćuczynienia za uciążliwości związane z budową strzelnicy? >

Chcesz zapisać ten artykuł i wrócić do niego w przyszłości? Skorzystaj z nowych możliwości na Moje Prawo.pl

Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl >>