Konkurs skierowany jest do gmin, powiatów i województw. Celem konkursu jest m.in: rozbudowa infrastruktury strzelnic pneumatycznych w Polsce, rozwijanie postaw proobronnych wśród młodzieży, kształtowanie ich kondycji fizycznej oraz przygotowanie do współzawodnictwa sportowego (strzeleckiego), zwiększenie dostępu do szkoleń strzeleckich w szkołach prowadzących klasy o profilach mundurowych w szczególności uczestniczących w resortowych projektach edukacyjnych.

 

Priorytetowo konkursie będą dofinansowane:

  1. zadania realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego związanych z utworzeniem strzelnic pneumatycznych typu zamkniętego, umożliwiających prowadzenie szkolenia strzeleckiego dla młodzieży szkolnej w szkołach ponadpodstawowych, w których prowadzone są klasy o profilu mundurowym, w których nie ma powszechnego dostępu do strzelnic sportowych i klasycznych,
  2. zadania realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego związanych z utworzeniem strzelnic pneumatycznych typu zamkniętego w szkołach ponadpodstawowych, które uczestniczą w resortowych projektach edukacyjnych tj. oddziały przygotowania wojskowego, CYBER.MIL z klasą oraz Branżowe Oddziały Wojskowe.

Minimum 20 proc. wkładu własnego

Na utworzenie strzelnic samorządy będą mogły pozyskać środki w wysokości do 300 tys. zł. Wkład własny samorządów to minimum 20 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania. Wnioski można składać do 1 marca 2024 r.Zgodnie z regulaminem zadanie może być realizowane od dnia ogłoszenia konkursu, ale tylko w zakresie zadań finansowanych ze środków własnych jednostki samorządu terytorialnego. Oznacza to, że dopuszczalne jest wnioskowanie o środki na zadanie rozpoczęte. Termin zakończenia zadania to 31 grudnia 2024 r.

Przeczytaj także:
Rząd chce uczyć Polaków strzelać, ale strzelnic powstaje mało >>
Strzelanie na edukacji dla bezpieczeństwa - minister podpisał rozporządzenie>>

Zakres dofinansowania

Samorządy dofinansowanie będą je mogły przeznaczyć m.in. 

  • na adaptację pomieszczeń przeznaczonych do utworzenia strzelnicy pneumatycznej typu zamkniętego, wraz pracami przygotowawczymi
  •  zakup pierwszego wyposażenia obowiązkowego strzelnicy umożliwiającego realizację szkolenia strzeleckiego na poziomie podstawowym m.in. karabinki i pistolety pneumatyczne, kulochwyty, tarczociągi, urządzenia do podświetlania tarcz strzelniczych.
  • wyposażenia dodatkowego wyszczególnionego w regulaminie konkursu

Zobacz też: Zadania samorządów z zakresu nakładania obowiązku świadczeń na rzecz obrony >>>