Adam Szłapka będzie rzecznikiem rządu

Administracja publiczna

Dotychczasowy minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka będzie rzecznikiem rządu. Potwierdził to w piątek premier Donald Tusk. Jak dodał, rozpocznie on tę pracę dzień po zakończeniu polskiej prezydencji w Radzie UE, a więc na początku lipca.

20.06.2025

Polska pozwana do TSUE w związku z jakością powietrza

Środowisko Prawo europejskie

Komisja Europejska w środę pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości w kwestii jakości powietrza. Według KE Polska nie zapewniła możliwości wnoszenia do sądów krajowych skarg dotyczących przekraczania norm zanieczyszczeń. Inna skarga dotyczy z kolei niewdrożenia przepisów dyrektywy o wodzie pitnej.

18.06.2025

PKW przyjęła sprawozdanie, a protesty wpływają nadal

Wybory

Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła w poniedziałek, 16 czerwca, sprawozdanie z wyborów prezydenckich, choć miała liczne uwagi co do ich prawidłowości. W dniu ponownego głosowania miały bowiem miejsce incydenty, zdaniem PKW, mogące mieć wpływ na jego końcowy wynik. PKW pozostawia Sądowi Najwyższemu ocenę ich wpływu na wybór Karola Nawrockiego na prezydenta RP. W Sądzie Najwyższym odnotowano dotychczas 3 tys. protestów wyborczych.

16.06.2025

UODO zainteresował się aplikacją używaną przez członków komisji wyborczych

RODO Wybory

Prezes Urzędu Danych Osobowych zwrócił się do Stowarzyszenia RKW (Ruch Kontroli Wyborów) Ruch Kontroli Władzy z prośbą o wyjaśnienia w związku z uzyskaniem informacji o możliwości wystąpienia nieprawidłowości podczas wyborów prezydenckich 2025. Chodzi o możliwość weryfikowania przez członków obwodowych komisji wyborczych poza spisem wyborców uprawnienia osób głosujących na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania.

16.06.2025

Czy radny musi zabierać głos, by uczestniczyć w dyskusji nad raportem o stanie gminy

Samorząd terytorialny

Wprowadzona w kadencji 2018-2024 nowelizacja ustaw samorządowych wprowadziła do sesji absolutoryjnej nowy obowiązek: rozpatrywanie raportów o stanie gminy lub powiatu. Przepisy rodzą kilka problemów, a w tym i taki, czy radny musi zabierać głos nad raportem o stanie gminy czy powiatu? Spór nie jest tylko teoretyczny – może mieć realny wpływ na ważność uchwał i przebieg prac samorządu.

16.06.2025

Gmina określi zasady partycypacji inwestora w pracach nad ZPI

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rada gminy w drodze uchwały będzie mogła wydać wytyczne dotyczące umów urbanistycznych zawieranych w procedurze sporządzania zintegrowanych planów inwestycyjnych (ZPI) – przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Inna zmiana zakłada rezygnację z obowiązku uzyskania zgody rady gminy na przystąpienie do sporządzenia ZPI

14.06.2025

SN: 434 protesty przeciwko wyborowi prezydenta

Wybory

Do Sądu Najwyższego wpłynęły dotychczas 434 protesty przeciwko wyborowi prezydenta - poinformowała w piątek PAP Monika Drwal z zespołu prasowego Sądu Najwyższego. Na składanie takich protestów jest czas do poniedziałku, 16 czerwca. Po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych, na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW, Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyboru prezydenta RP - musi to zrobić w ciągu 30 dni od podania wyników wyboru do publicznej wiadomości.

13.06.2025

Jest zgoda KE na przedłużenie KPO do końca 2026 r.

Prawo europejskie

Komisja Europejska wyraziła zgodę na wydłużenie rozliczania inwestycji z polskiego KPO do końca 2026 r. - poinformowała w piątek na platformie X minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zgodnie z dotychczasowymi założeniami inwestycje z KPO należało zakończyć do 31 sierpnia 2026 r.

13.06.2025

Ewolucja czy rewolucja? Jak tworzyć CUW, by służyły samorządom

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny BHP

Centra Usług Wspólnych (CUW) stają się jednym z kluczowych narzędzi usprawniających obsługę w jednostkach samorządu terytorialnego. Umożliwiają samorządom zwiększenie efektywności i elastyczności działania. Jednak centralizacja usług niesie ze sobą także wyzwania - od konieczności dostosowania procedur, przez wdrażanie nowych standardów, po przełamywanie oporu pracowników.

13.06.2025

Płace w budżetówce mają wzrosnąć w 2026 roku o 3 procent

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy

We wtorek Rada Ministrów przyjęła propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2026. Rząd proponuje, by było to 103 proc. w ujęciu nominalnym. Oznacza to, że wynagrodzenia oraz kwoty bazowe w 2026 roku, zostaną zwaloryzowane o 3 proc., czyli o prognozowaną średnioroczną inflację na 2026 rok.

12.06.2025

Użycie siły w Sejmie możliwe także wobec osób objętych immunitetem

Wymiar sprawiedliwości Policja

Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Braun 11 czerwca br. ściągnął i zniszczył w Sejmie tablice "Tęczowe Opole", będące elementem wystawy, poświęconej problematyce LGBT. Straż Marszałkowska wyposażona w pałki i broń palną mogła ich użyć tylko wobec zagrożenia życia. Teraz może używać siły fizycznej także wobec osób objętych immunitetem, które będą niszczyć mienie.

12.06.2025

Premier nie wyklucza czasowych kontroli na granicy

Administracja publiczna

Jeśli presja na granicę się nie zmniejszy, nie zawaham się wprowadzić czasowych kontroli na granicy – powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że poinformował o tym już kraje sąsiadujące z Polską, w tym Niemcy. W ten sposób odpowiadał na pytania posłów w debacie nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu. Zapewnił, że polityka migracyjna rządu „nadal będzie selektywna”.

11.06.2025

SN: Już 108 protestów wyborczych, w tym dotyczący zamiany głosów

Wybory

Do Sądu Najwyższego wpłynęło dotychczas 108 protestów związanych z wyborami prezydenckimi. Ostateczny termin ich składania mija 16 czerwca. Jeden z protestów dotyczy podejrzenia zamiany głosów oddanych w II turze na kandydatów Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego, obejmując 12 obwodowych komisji wyborczych. Wskazano w nim na protokoły opublikowane na stronie PKW oraz doniesienia medialne.

11.06.2025

Sejm przegłosował wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska

Wybory

Rząd premiera Donald Tusk otrzymał w środę wotum zaufania. O to wnioskował sam premier w reakcji na przegrane przez Rafała Trzaskowskiego wybory prezydenckie. Przed głosowaniem premier zapowiedział, że jeszcze w lipcu ma dojść do rekonstrukcji rządu.

11.06.2025

SN: Przeliczenia kart wyborczych dokonuje sąd rejonowy

Wybory

W trakcie rozpoznawania protestów kwestionujących ustalenia wyników głosowania lub wyniku wyborów, Sąd Najwyższy może dopuścić dowód z oględzin kart wyborczych, w praktyce prowadzący do podobnego efektu, jak ponowne przeliczenie kart. Sąd Najwyższy, z reguły, zleca przeprowadzenie takiego dowodu właściwemu sądowi rejonowemu w ramach odezwy o udzielenie pomocy sądowej.

11.06.2025

Samorządy mogą zwiększyć cyberbezpieczeństwo dzięki CUW

Samorząd terytorialny Ochrona danych Bezpieczeństwo publiczne

Cyberbezpieczeństwo jest coraz większym wyzwaniem dla samorządów. Coraz więcej sieci i urządzeń w przestrzeni gminnej oraz miejskiej funkcjonuje zdalnie: wodociągi, kanalizacja, ruch uliczny. Ministerstwo Cyfryzacji chce postawić na Lokalne Centra Cyberbezpieczeństwa, które mogą funkcjonować w formule ponadgminnego Centrum Usług Wspólnych. Ich powstanie ma zostać dofinansowane kwotą ok. 270 mln zł - ujawnił resort na Forum Samorządowych Centrów Usług Wspólnych.

11.06.2025

O nieprawidłowościach wyborczych z urzędu powinien powiadomić także komisarz

Wybory

Przepisy przewidują dwa fundamentalne mechanizmy kontroli procesu wyborczego, prawie do wniesienia protestu wyborczego oraz obowiązku zgłaszania przestępstw przeciwko wyborom – przypomniała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza. Choć jej komunikat stanowi cenny głos w debacie o transparentności wyborów, pomija istotny aspekt odpowiedzialności, jaka spoczywa na samych instytucjach państwowych, w tym na samej PKW.

10.06.2025

Petycja o ponowne przeliczenie głosów - czy PKW może odmówić?

Nasz niepokój budzą statystycznie wyniki odnotowane w ponad 3000 komisji wyborczych, które znacząco odbiegają od norm i mogą wskazywać na błędy lub celowe manipulacje - piszą autorzy popularnej w internecie petycji, żądając ponownego przeliczenia głosów w wyborach. Dokument kierowany jest do Państwowej Komisji Wyborczej. Autorzy chcą zdobyć 300 tysięcy podpisów i niewiele im już brakuje - pytanie tylko, czy to coś da.

09.06.2025

Ruszyło Forum Samorządowych Centrów Usług Wspólnych

Samorządowcy, eksperci i przedstawiciele instytucji centralnych spotkali się, by rozmawiać o przyszłości Centrów Usług Wspólnych. Forum zorganizowane przez Wolters Kluwer Polska otworzyło dyskusję o centralizacji usług w jednostkach samorządu terytorialnego i nowych obowiązkach wynikających z wdrażania KSeF.

09.06.2025
1  2  3  4  5    989