Komisja nie wyda wyborcy karty do głosowania, gdy ktoś inny podpisał się na jego miejscu

Wybory

Wyborca nie otrzyma karty do głosowania, jeśli w spisie wyborców przy jego nazwisku ktoś inny podpisał się przez pomyłkę, a żaden członek komisji tego wcześniej nie zauważył. Szef PKW zapewnia, że przed najbliższymi wyborami urzędnicy wyborczy, przeprowadzający szkolenia dla obwodowych komisji wyborczych, będą zwracali szczególną uwagę na tę kwestię.

15.02.2024

Komitety wyborcze muszą mieć równy dostęp do świetlicy wiejskiej

Samorząd terytorialny Wybory

Nieodpłatne korzystanie z pomieszczeń jednostki samorządu terytorialnego i podmiotów przez nie prowadzonych na spotkanie wyborcze i ekspozycję materiałów wyborczych jest możliwe i nie narusza zasad finansowania kampanii wyborczej, o ile spełnione są określone warunki.

14.02.2024

Dwie kadencje w samorządzie - nie ma zgody wśród samych wójtów

Samorząd terytorialny Wybory

Z jednej strony doświadczenie samorządowe, z drugiej - często betonowanie lokalnych układów w gminach. Zgodnie z obowiązującym prawem wyborczym dla wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wygrana w wyborach będzie ostatnią kadencją u steru rządów. Organizacje samorządowe domagają się zniesienia dwukadencyjności, ale wśród samych samorządowców nie brak głosów, że dwie kadencje wystarczą, aby się wykazać.

14.02.2024

Po 1 marca ważna zmiana dla osób, które ubiegają się o zwrot VAT za gaz

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Dodatek osłonowy

Tylko do 29 lutego 2024 r. można ubiega się o zwrot podatku VAT za gaz dostarczony w 2023 r. do ogrzewania domu w dowolnym terminie po otrzymaniu faktury VAT. Od 1 marca, wniosek może obejmować jedynie fakturę VAT otrzymaną w terminie do 30 dni poprzedzających złożenie wniosku. W tym roku, refundacją podatku VAT są objęte paliwa gazowe dostarczone w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.

13.02.2024

Propozycje deregulacyjne PiS wróciły do Sejmu

Samorząd terytorialny Odpady Administracja publiczna Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn

Posłowie PiS skierowali do Sejmu pakiet 27 ustaw deregulacyjnych. Proponowane zmiany dotyczą m.in. umów leasingu, czasowego wycofania pojazdów z ruchu, obciążeń przedsiębiorców, zmian podatkowych. Cześć propozycji to kopia projektu, skierowana jeszcze za czasów komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji, która działała w Sejm IX kadencji. Własne propozycje ma wkrótce przedstawić też rząd.

13.02.2024

RPO: Trzeba poprawić przepisy o tworzeniu gmin i zmianie ich granic

Samorząd terytorialny

Decyzje Rady Ministrów o utworzeniu gmin czy zmianie ich granic są źródłem konfliktów między samorządami i mieszkańcami. Często są uzależnione nie od przesłanek merytorycznych, ale woli politycznej. Realizowane za pomocą rozporządzenia, bez jakiejkolwiek kontroli sądowej. Apele o modyfikację procedury tworzenia i zmiany granic gmin są ponawiane od wielu lat przez zrzeszenia jednostek samorządu terytorialnego.

12.02.2024

Trudno ujawnić majątek partnerki, o którym się nie wie

Samorząd terytorialny Wybory Służba cywilna

Samorządowcy i eksperci krytykują poselskie propozycje dotyczące ujawniania w oświadczeniach majątkowych majątku odrębnego małżonków przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Twierdzą, że zaproponowane przepisy są niezgodne z prawem, w praktyce mogą być niewykonalne, a na pewno nie zwiększą transparentności w życiu publicznym.

12.02.2024

Burza po słowach Trumpa o NATO, Duda o potrzebie silnego sojuszu z USA

Podczas sobotniego wiecu w Karolinie Południowej Donald Trump, prawdopodobny rywal Joe Bidena w listopadowych wyborach prezydenckich, zagroził, że gdy ponownie zostanie prezydentem USA nie będzie chronił przed potencjalną rosyjską agresją krajów NATO, które nie wypełniają swych zobowiązań finansowych wobec Sojuszu. Prezydent Andrzej Duda, w nawiązaniu podkreślił, że sojusz Polska-USA musi być silny, niezależnie od tego kto aktualnie sprawuje władzę w Polsce i w USA.

11.02.2024

PKW zarejestrowała już 13 komitetów wyborczych w wyborach samorządowych

Wybory

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewicy oraz Polexit, to niektóre z kolejnych zarejestrowanych przez PKW komitetów w wyborach samorządowych. Łącznie do tej pory zarejestrowano 13 komitetów, czterem odmówiono rejestracji. Partie polityczne i koalicje partii zawiadamiają o utworzeniu komitetu wyborczego Państwową Komisję Wyborczą. Mają na to czas do 12 lutego.

11.02.2024

Polska sprzeciwia się zapisom unijnego Paktu o Migracji i Azylu

Prawo unijne

Rozwiązania przewidziane w unijnym Pakcie o Migracji i Azylu w niewystarczającym stopniu wychodzą naprzeciw specyficznej sytuacji państw graniczących z Białorusią i Rosją. Ponadto nie zapewniają odpowiedniej równowagi między odpowiedzialnością, a solidarnością - uważa polski rząd. Zapowiada, że sprzeciw wobec zapisów Paktu. Formalne głosowanie w Parlamencie Europejskim i w Radzie UE odbędzie się wiosną 2024 r.

09.02.2024

Wyborca nie dostał karty do głosowania, bo w spisie wyborców omyłkowo podpisał się ktoś inny

Wybory

Komisja wyborcza odmówiła wydania kart wyborczych obywatelowi, który chciał zagłosować. Okazało się, że w rubryce na potwierdzenie ich odbioru przy jego nazwisku podpis omyłkowo złożyła inna osoba, a przepisy nie wskazują, co obwodowa komisja powinna zrobić, gdy ma wiedzę, że podpis był wynikiem omyłki. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk pisze w tej sprawie do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

09.02.2024

RPO: Kosztowne przyłącza kanalizacyjne, państwo powinno pomóc obywatelom

Samorząd terytorialny Środowisko

Nie wszyscy obywatele są w stanie wykonać ustawowy obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Jeśli tego nie uczynią, gmina może to wykonać sama i obciążyć właściciela nieruchomości kosztami. RPO prosi ministra infrastruktury o rozważenie zasadności przygotowania przepisów gwarantujących pomoc finansową państwa dla obywateli, których nie stać na opłacenie kosztów budowy przyłącza.

08.02.2024

Kontrola NIK wykazała naruszenia prawa w Puszczy Białowieskiej

Środowisko Administracja publiczna

Gospodarka leśna prowadzona w Puszczy Białowieskiej, jedynym polskim obiekcie przyrodniczym na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, nie była w pełni zgodna z przepisami dotyczącymi ochrony przyrody – stwierdziła NIK. Mimo że niemal dziewięć lat temu Polska zobowiązała się do opracowania zintegrowanego planu zarządzania takim obiektem, do dziś dokument nie został przyjęty.

07.02.2024

Koniec powyborczego bezkrólewia w gminach - trwają prace nad zmianami w prawie

Samorząd terytorialny

W Sejmie powstała podkomisja, która zajmie się przepisami związanymi z wyborem samorządowców do parlamentu. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, wybrani do parlamentu, będą mogli pełnić dotychczasowe obowiązki do czasu złożenia ślubowania, a nie jak do tej pory - odebrania zaświadczenia o wyborze. Do czasu wyznaczenia przez premiera komisarza, funkcję organu wykonawczego pełnić ma zastępca wójta, burmistrza, prezydenta lub sekretarz.

07.02.2024

Na ponad 25 tys. obiektów w Polsce pojawi się "zakaz fotografowania"

Administracja publiczna Wojsko

Przysięga wojskowa na terenie jednostki wojskowej lub wizyta na urokliwej zaporze wodnej utrwalona zostanie tylko we wspomnieniach. MON chce objąć ponad 25 tys. obiektów w Polsce zakazem fotografowania i filmowania, z czego tylko ponad 3 proc. to obiekty wojskowe. Na każdorazowe zrobienie zdjęcia trzeba będzie uzyskać zgodę, a czynność ta będzie odbywała się w towarzystwie „anioła stróża”. Eksperci twierdzą, że prawdziwym szpiegom te przepisy nie zaszkodzą, a zwykłym ludziom mogą napsuć nerwów.

07.02.2024

Gminy mogą wnioskować o budowę energooszczędnych mieszkań komunalnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo

Od 1 lutego jednostki samorządu terytorialnego mogą wnioskować do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie budowy energooszczędnych mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach. Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy, a łączna pula przekracza pół miliarda zł. Przedsięwzięcie musi zostać zrealizowane do 31 sierpnia 2026 r.

06.02.2024

Kto zapłaci za profrekwencyjne obiecanki polityków

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Wybory

Do gminy wciąż nie dotarły obiecane przez poprzedni rząd pieniądze z programów profrekwencyjnych - m.in. dla klubów sportowych, kół gospodyń wiejskich czy działania obywatelskie. Do wygranej „Bitwy o remizy” niektóre muszą dołożyć... połowę pieniędzy z własnych budżetów. Te przedwyborcze obietnice były składane bez podstaw prawnych i zabezpieczenia środków na ten cel - wskazują samorządowcy.

06.02.2024

Armia chce podwoić rezerwistów w aktywnej rezerwie i wzmocnić WOT

Szkoła i uczeń Wojsko

W 2024 roku Ministerstwo Obrony Narodowej chce powołać dwukrotnie więcej żołnierzy aktywnej rezerwy - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia. Resort planuje też przeszkolić do 200 tys. żołnierzy rezerwy i nadal zwiększać liczbę żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, która ma wzrosnąć do 41 tys. żołnierzy.

05.02.2024

Gminy nie wykorzystują pełni możliwości, jakie daje kontrola zarządcza

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Kontrola zarządcza

„Wystarczy” skorzystać z dobrodziejstwa kontroli zarządczej, by zminimalizować ryzyka i poprawić skuteczność realizacji działań i osiągania celów – mówi Patrycja Szulin, praktyk kontroli zarządczej oraz systemu zarządzania jakością, audytor w samorządzie, audytor wewnętrzny CGAP, komentując zalecenia pokontrolne NIK dotyczące działań gmin, mające na celu zwiększanie dochodów własnych.

05.02.2024