Powiaty krytycznie o wydawaniu przez gminy legitymacji dla strażaków OSP w mObywatelu

Samorząd terytorialny

Związek Powiatów Polskich negatywnie ocenia poselski projekt wprowadzenia dla strażaków ochotników elektronicznych legitymacji. Wskazuje, że przepisy już umożliwiają wydawanie takich legitymacji, ale żadna nie została dotąd wydana. Gminy, które mają odpowiadać za wydawanie legitymacji, mogą mieć problemy, bo nie mają dostępu do pełnych danych członków OSP i strażaków pobierających świadczenia ratownicze. Ponadto nie każdy strażak musi korzystać z mObywatela.

01.04.2025

Minister powołała Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

Środowisko Administracja publiczna

Hanna Kończal została powołana na Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ) - przekazało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Poprzednia szefowa Inspekcji, Joanna Piekutowska została odwołana ze stanowiska pod koniec 2024 roku.

01.04.2025

Warunki zabudowy na starych zasadach o pół roku dłużej, ale już nie bezterminowe

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny

Urzędy gmin są zasypywane wnioskami o wuzetki i obawiają się kar za nieterminowe ich wydanie. W niektórych urzędach wzrost liczby wniosków przekracza 100 procent. Gminy próbują się bronić, uchwalając przystąpienie do planów miejscowych. Kto do końca 2025 roku nie zdąży uzyskać prawomocnej bezterminowej wuzetki, w przyszłym roku dostanie ważną tylko pięć lat.

01.04.2025

NSA: Wycinka bez prawa – 100 tys. zł kary administracyjnej

Samorząd terytorialny Środowisko

Wójt gminy po przeprowadzeniu kontroli nieruchomości mieszkańca stwierdził wycinkę 43 sztuk brzóz i klonów na posesji. Michałowi P., właścicielowi nieruchomości, wymierzył karę pieniężną w wysokości 100 tys. zł. Mężczyzna początkowo twierdził, że chodziło mu o przywrócenie nieruchomości do rolniczego użytkowania, a gdy ten argument podważono, skupił się na zarzutach nielegalności wejścia organów na jego posesję i czynienia ustaleń w oparciu o nielegalnie pozyskany dowód.

31.03.2025

Dziś ostatni dzień na złożenie raportu o dostępności

Samorząd terytorialny Nieruchomości Niepelnosprawność

Urzędy, szkoły, szpitale, domy pomocy, instytucje kultury, łącznie ponad 65 tys. podmiotów publicznych, muszą do 31 marca 2025 roku sporządzić raport, w jaki sposób zlikwidowały ograniczenia architektoniczne, cyfrowe lub informacyjno-komunikacyjne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wiele podmiotów ma wątpliwości, czy ma składać raport, skoro np. wynajmuje nieruchomość? Jak określić liczbę budynków, w których prowadzi działalność oraz które aplikacje mobilne wymienić w raporcie?

31.03.2025

Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców

Samorząd terytorialny Wybory

Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się 18 maja 2025 roku. Pierwszym krokiem na drodze do oddania głosu w nadchodzących wyborach jest upewnienie się, czy widniejemy w spisie wyborców. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto wcześniej samodzielnie zweryfikować swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Przypominamy też jak zmienić jednorazowo miejsce głosowania, uzyskać zaświadczenie i głosować w miejscu, w którym będziemy w dniu wyborów.

31.03.2025

Samorządowcy chcą większej autonomii w zarządzaniu oświatą

Zarządzanie oświatą

Chcemy mieć większą autonomię, jeżeli chodzi o tworzenie szkół, przedszkoli, w zakresie wykorzystania infrastruktury oświatowej. Niech w małej miejscowości będzie szkoła, ale niech będzie obiektem wielofunkcyjnym, służącym temu, do czego jest tam naprawdę potrzebna – przekazał Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Po spotkaniu z MEN i MF samorządowcy liczą na "doprowadzenie do koniecznych zmian".

30.03.2025

Nowelizacja ustawy zaopatrzeniowej: MF chce złagodzić skutki reform z lat 2003 i 2016

Emerytury i renty Administracja publiczna Służba cywilna

Konieczność uregulowania uprawnień emerytalnych funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz byłych funkcjonariuszy Służby Celnej za okresy związane z przekształceniami organizacyjnymi w administracji podatkowej, celnej i skarbowej – to cel projektu ustawy, którego założenia zostały wpisane do wykazu prac rządu.

29.03.2025

Myśliwi chcą wymknąć się spod oka ministra klimatu i środowiska

Środowisko Administracja publiczna

Polskiemu Związkowi Łowieckiemu ciąży kontrola przyznana resortowi środowiska. Najchętniej widziałby przejście łowiectwa pod skrzydła sprzyjającego im Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale w pierwszej kolejności chcą się chociaż uniezależnić od Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Projekt zmian procedowany w Sejmie budzi zastrzeżenia strony społecznej.

29.03.2025

NIK: Działania gmin na rzecz zapobiegania bezdomności zwierząt - nierzetelne i nieskuteczne

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse

Działania gmin na rzecz zapobiegania bezdomności zwierząt są nierzetelne i nieskuteczne – ocenił Andrzej Aleksandrowicz z delegatury NIK w Zielonej Górze na II Ogólnopolskim Kongresie Zapobiegania Bezdomności Zwierząt, który w piątek odbywał się w Wieruszowie. I podał, że aż 90 proc. środków gminy wydają na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, a nie na profilaktykę bezdomności. W rezultacie bezdomność oraz cierpienie zwierząt nie maleją.

28.03.2025

Obowiązuje czasowe zawieszenie wniosków o ochronę międzynarodową na granicy z Białorusią

Administracja publiczna Prawo europejskie

Od 27 marca 2025 r., obowiązuje czasowe ograniczenie prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy państwowej z Republiką Białorusi. Ograniczenie będzie obowiązywało przez 60 dni. MSWiA uzasadnia to gwałtownym wzrostem liczby podejmowanych prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

28.03.2025

Koła Gospodyń Wiejskich znowu mogą sięgnąć po rządowe dotacje

Samorząd terytorialny

Koła Gospodyń Wiejskich mogą już składać wnioski o dofinansowanie działalności statutowej. Organizacje muszą być wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, który jest prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór potrwa do 30 września, pod warunkiem że budżet nie wyczerpie się wcześniej.

28.03.2025

WZON był rażąco bezczynny w sprawie wydania decyzji o poziomie wsparcia

Niepelnosprawność

Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględnił skargę na bezczynność Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Łodzi w sprawie wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Sąd stwierdził, że trudności w załatwieniu sprawy z powodu dużej liczby wniosków, trudności organizacyjnych i braków kadrowych, choć mogą być niezależne od urzędu, to nie mogą równocześnie wpływać na interes strony. Bezczynność określił jako rażącą.

28.03.2025

Zmiany prawa nie pomogły LGD, przeciwnie powstały białe plamy

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zapewniło prawidłowego otoczenia prawnego dla efektywnego działania Lokalnych Grup Działania – wytyka NIK. Zmiana ustawy polegająca na zniesieniu obowiązku członkostwa gmin w LGD i umożliwieniu, by sektor publiczny był reprezentowany nie przez przedstawicieli władz gminy, a każdego innego przedstawiciela publicznych interesów z obszaru działania LGD, była niecelowa.

27.03.2025

Syrena wyjąca ciągle przez minutę oznaczać będzie alarm ćwiczebny

Samorząd terytorialny Obrona cywilna

MSWiA poprawiło projekt rozporządzenia w sprawie alarmów i komunikatów ostrzegawczych. Projekt określa, że będzie dwa rodzaje alarmów i cztery rodzaje komunikatów. Wśród alarmów akustycznych pojawi się alarm ćwiczebny - ciągły dźwięk syreny trwający jedną minutę. Projekt doprecyzowuje też tryb czynności, jakie będą musiały wykonać poszczególne terytorialne organy ochrony ludności.

27.03.2025

Rząd przyjmie rozporządzenie zawieszające prawo do składania wniosków o azyl

Administracja publiczna

Jeszcze w środę wieczorem rząd przyjmie rozporządzenie zawieszające prawo do składania wniosków o azyl na 60 dni - poinformował o tym premier Donald Tusk. Informację o przygotowywanym przez MSWiA projekcie opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Wcześniej prezydent Andrzej Duda poinformował o podpisaniu ustawy ws. ograniczenia prawa do azylu.

26.03.2025

Prezydent podpisał tzw. ustawę azylową

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. ograniczenia prawa do azylu. Skierował też pismo do premiera Donalda Tuska, dotyczące ochrony naszych granic, w tym granicy zachodniej. Jak oświadczył zwrócił się do szefa rządu by ten wykazał nieco odwagi w działaniach wobec władz niemieckich. 13 marca parlament zakończył pracę nad nowelizacją ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP, która zakłada możliwość wprowadzenia czasowego, terytorialnego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej.

26.03.2025

Zawieszenie prawa do azylu budzi wątpliwości co do zgodności z Konstytucją

Administracja publiczna Prawo europejskie

Nowela zawieszającą prawa do ochrony międzynarodowej, mimo bardzo poważnych obiekcji prawnych, które zgłosiło Biuro Legislacyjne Senatu, a wcześniej m.in. Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Izba Radców Prawnych. Zarzuty dotyczą sprzeczności projektu z prawem krajowym i międzynarodowym. Prezydent podpisał nowelę 26 marca.

26.03.2025

Miasta chcą rekompensaty za przesunięcie części KPO do Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Wojsko

Uchwała rządu o przeniesieniu 30 mld złotych z „Zielonej Transformacji Miast” na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności budzi obawy samorządów. Krytykują one brak konsultacji w tej sprawie, domagają się rozwiązań zabezpieczających fundusze dla miast, a także zamianę pożyczek na dotacje lub zwiększenie poziomu umorzenia pożyczek.

26.03.2025

Ostatni dzień na wniesienie protestu wyborczego

Wybory

Do czwartku, 27 marca, można składać protesty przeciwko ważności wyborów uzupełniających do Senatu, które odbyły się w niedzielę, 16 marca 2025 r. w okręgu wyborczym nr 33 obejmującym część Krakowa. Skarżący nie mają obowiązku ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika. Niedopuszczalne jest wniesienie protestu w formie innej niż pisemna. Ważność wyborów do Sejmu i Senatu stwierdza Sąd Najwyższy.

26.03.2025