Za głosowało 253 posłów, jeden był przeciw, a 185 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu. Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw została uchwalona wraz z poprawkami zakładającymi dodatkowe wydłużenie okresu ważności dotychczasowych decyzji administracyjnych w zakresie gospodarki odpadami do 31 grudnia 2026 r. Dotyczy to tych przedsiębiorców, których administracyjne postępowania dostosowawcze się nie zakończyły.
Przepisy umożliwiają prowadzenie badań nad nową techniką dla instalacji ubiegających się o wydanie pozwolenia zintegrowanego na okres nie dłuższy niż 30 miesięcy. Dopiero w zmianie pozwolenia organ właściwy może określić wariant funkcjonowania instalacji zawierający dopuszczalne wielkości emisji, przekraczające graniczne wielkości emisyjne. - Nowe przepisy mają poprawić warunki prowadzenia działalności dotyczącej gospodarki odpadami. Wzmocnią także efektywność działania administracji w tym zakresie. Projekt realizuje działania deregulacyjne rządu - wskazywała kancelaria premiera po przejęciu projektu ustawy w tej sprawie przez rząd. Przepisy przewidują też rozstrzygnięcie problemu właściwości organów w zakresie wydawania pozwoleń zintegrowanych dla instalacji do magazynowania odpadów niebezpiecznych. Zgodnie z nowelą, w nowych przepisach wskazany ma był marszałek województwa jako organ właściwy do wydawania takich pozwoleń. Zgodnie z ustawą, unieważnienie niektórych dokumentów dotyczących odpadów nie wymagało przeprowadzenia osobnej kontroli przez marszałka województwa.
Chodzi o: DPR (dokument potwierdzający recykling odpadów opakowaniowych), EDPR (dokument potwierdzający odpowiednio eksport odpadów opakowaniowych albo wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych w celu poddania ich recyklingowi), DPO (dokument potwierdzający inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych) i EDPO (dokument potwierdzający odpowiednio eksport odpadów opakowaniowych albo wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych w celu poddania ich innemu niż recykling procesowi odzysku). Procedura unieważnienia tych dokumentów będzie mogła być oparta na informacjach uzyskanych w ramach kontroli prowadzonych przez organy ścigania, Krajowej Administracji Skarbowej, Inspekcji Ochrony Środowiska. Zgodnie z ustawą, przepisy mają wejść w życie 31 grudnia br. (ms/PAP)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.








