Od stycznia ważne zmiany dla 126 gmin

Samorząd terytorialny

434 zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Będą dotyczyć 126 gmin, 102 powiatów w 16 województwach.

05.12.2024

Konserwacja rowów melioracyjnych obciąża właściciela gruntów

Samorząd terytorialny Środowisko Egzekucja

Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych. Administratorem rowów melioracyjnych są ich użytkownicy, czyli najczęściej właściciele działki, przez którą rów przebiega.

05.12.2024

Senat za nowelą ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych

Samorząd terytorialny Transport Energetyka

Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z nią miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą musiały kupować wyłącznie zeroemisyjne autobusy oraz wprowadzać strefy czystego transportu, jeśli przekroczą poziom emisji dwutlenku azotu. Za przyjęciem noweli głosowało 60 senatorów, przeciw było 32, nikt nie wstrzymał się od głosu.

04.12.2024

Ustawa okołobudżetowa do podpisu prezydenta

Finanse publiczne Administracja publiczna

Senat nie zgłosił poprawek do ustawy okołobudżetowej na 2025 r., regulacja trafi do podpisu prezydenta. Zakłada m.in. podniesienie wynagrodzeń nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, by szybciej przeciwdziałać skutkom, np. powodzi.

04.12.2024

Projekt noweli ustawy Prawo lotnicze - do komisji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze trafił ponownie prac w komisji. Zakłada on likwidację obowiązku sporządzania przez miasto planu zagospodarowania przestrzennego w sąsiedztwie lotnisk. Regulacje zaproponowali posłowie KO. Nie dotyczą Centralnego Portu Komunikacyjnego.

04.12.2024

W 2025 roku do kwalifikacji wojskowej stanie 230 tysięcy osób

Samorząd terytorialny Wojsko

W 2025 roku przed powiatowe komisje lekarskie, które przeprowadzają kwalifikację wojskową, stawić się będzie musiało około 230 tysięcy osób. To podobna liczba jak w latach poprzednich. Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2025 r. – wynika z rozporządzenia MON w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r., które opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw.

04.12.2024

Problematyczna agitacja w prekampanii - gdy urzędnik i polityk są kandydatem

Administracja publiczna Wybory Służba cywilna

Czy urzędujący prezes instytucji państwowej może być kandydatem w wyborach prezydenckich, popieranym przez jedną z partii politycznych albo czy minister jako osoba jeszcze formalnie niezgłoszona jako kandydat, może podejmować działania, które pokrywają się z jej działalnością publiczną? Zdaniem prawników w Polsce mamy problem z prekampanią. Podobnie jak rozmyte są granice między służbą cywilną a wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej, które też są w istocie polityczne.

04.12.2024

Nowelizacja prawa wodnego po zaleceniach NIK - rząd przyjął projekt

Samorząd terytorialny

We wtorek, 3 grudnia, rząd przyjął projekt nowelizacji prawa wodnego, który przewiduje usunięcie nieprawidłowości wskazanych przez Najwyższą Izbę Kontroli w raporcie dotyczącym dotacji budżetowych dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Wód Polskich oraz Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego. Regulacja przewiduje także zwiększenie limitów wydatków dla tych służb.

03.12.2024

MSWiA przedłuży „strefę buforową” przy granicy z Białorusią

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Wojsko

Na kolejne 90 dni, licząc od 10 grudnia, MSWiA przedłuży obowiązywanie tzw. strefy buforowej na granicy z Białorusią. Resort uzasadnia to utrzymywaniem się presji migracyjnej na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej. Strefa obowiązuje od 13 czerwca 2024 r. Jej zasięg terytorialny pozostanie bez zmian.

03.12.2024

Mieszkańcy Rybnika i Torunia pozywają państwo za smog

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch chorych na astmę, pozywa Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Uzasadnia, że od wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2018 r. przeciwko Polsce w sprawie jakości powietrza minęło już ponad pięć lat, działania kolejnych rządów są zbyt wolne, a przekroczenia norm jakości powietrza w Polsce wciąż należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

03.12.2024

Chorągiew ZHP utraciła laptop z danymi. Prezes UODO nałożył karę

Administracja publiczna RODO Ochrona danych

Instruktor ZHP zostawił w metrze plecak z laptopem należącym do Chorągwi Stołecznej ZHP. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na Chorągiew karę w wysokości 24 555 zł za to, że nie zastosowała środków technicznych i organizacyjnych odpowiadających ryzyku dla danych przetwarzanych na przenośnych komputerach.

02.12.2024

Zarządzenie w sprawie wyborów prezydenckich najwcześniej 15 stycznia

Administracja publiczna Wybory

Marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie najwcześniej 15 stycznia 2025 roku. Ma to związek z wprowadzonym we wrześniu stanem klęski żywiołowej – wynika ze stanowiska podjętego w poniedziałek przez Państwową Komisję Wyborczą.

02.12.2024

Samorządy nadal mają łagodniejsze rygory zarządzenia budżetami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Weszły już w życie przepisy nowelizujące ustawę o finansach publicznych, które przedłużają do 2029 roku przepisy łagodzące rygory prowadzenia gospodarki finansowej przez jednostki samorządu terytorialnego. Ma to pozwolić przygotować samorządom w ustawowym terminie realistycznych budżetów na rok 2025 i wieloletnich prognoz finansowych. A także na realne zaplanowanie spłat rat kredytów i pożyczek na rok 2025 i kolejne lata.

02.12.2024

RPO postuluje unormować ustawowo profile urzędów w mediach społecznościowych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ochrona danych

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, aby ministerstwo cyfryzacji uregulowano ustawowo zasady prowadzenia profili organów i urzędów administracji publicznej oraz innych instytucji publicznych. Uważa, że powinny powstać przepisy dotyczące procedury blokowania użytkowników i usuwania publikowanych przez nich informacji. Administratorzy portali często mylą hejt z ostrą krytykę poczynań władzy.

02.12.2024

Sygnalista zgłasza na zewnątrz, ale kto się zajmie problemem

Administracja publiczna Compliance Poprawmy prawo

System zgłoszeń zewnętrznych przyjmowanych przez organy administracji publicznej, który wystartuje 25 grudnia, może okazać się nieskuteczny. Rozproszenie odpowiedzialności pomiędzy różne organy, takie jak RPO, NIK czy organy administracji publicznej i samorządu terytorialnego - może prowadzić do trudności w koordynacji działań i ewentualnego chaosu kompetencyjnego.

02.12.2024

Premier o Tarczy Wschód

Samorząd terytorialny Wojsko

Tarcza Wschód była nowoczesnym pomysłem, w jaki sposób chronić granicę przy wykorzystaniu elementów infrastruktury i środowiska naturalnego; to inteligentnie skomponowany ciąg skutecznej obrony - mówił premier Donald Tusk, który odwiedził w sobotę pierwszy wybudowany odcinek umocnień. Podkreślił, że w związku z budową tarczy "nie przewiduje żadnych przymusowych wysiedleń".

30.11.2024

Ryzykowna baza danych o ludziach w czipie psa lub kota

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO

Rząd chce w końcu zająć się oznakowaniem i zarejestrowaniem psów i kotów. W tym celu ma powstać krajowy rejestr. Właścicieli kotów i psów może być w Polsce 12 milionów. W rejestrze miałyby być przetwarzane ich dane osobowe, w tym numery telefonów i PESEL. Każda osoba dysponująca numerem czipa, mogłaby te dane pozyskać za pomocą prostego urządzenia, kiedy np. pupil jest na spacerze.

30.11.2024

Ustawa o asystencji osobistej wpisana do wykazu prac rządu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o asystencji osobistej. Zakłada on przede wszystkim większy wymiar godzin asystencji, niż gwarantują to obecne rozwiązania, a także możliwość ustalenia prawa do wsparcia na kilka lat, a nie wyłącznie na rok. Na ustawę czeka ponad 100 tys. osób z niepełnosprawnością i kilkaset tysięcy ich bliskich.

29.11.2024

Nowe zasady prowadzenia uproszczonej rachunkowości przez KGW

Rachunkowość

Prezydent podpisał ustawę, która zmienia przepisy dotyczące prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów rachunkowości przez koła gospodyń wiejskich. Aby skorzystać z tej formy księgowości nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2026 roku.

29.11.2024