Pomoc dla uchodźców z Ukrainy przedłużona do 30 czerwca, w niektórych sytuacjach dłużej

Samorząd terytorialny Ukraina

Legalny pobyt obywateli Ukrainy i określonych członków ich rodzin, którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, został przedłużony co do zasady do 30 czerwca 2024 r. W niektórych przypadkach do 31 sierpnia lub 30 września. Do roku wydłuża preferencje podatkowe dla tych, którzy udzielają pomocy humanitarnej.

25.02.2024

UODO: Zbyt szeroki zakres danych ujawnianych w oświadczeniach majątkowych budzi wątpliwości

Samorząd terytorialny RODO Wybory

Mirosław Wróblewski, prezes UODO, ma zastrzeżenia do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz niektórych innych ustaw, nad którym pracuje Sejm. Proponowany obowiązek ujawniania w oświadczeniu majątkowym osoby pełniącej funkcję publiczną danych o majątku odrębnego małżonka może naruszać przepisy.

22.02.2024

Trzy warianty naprawy finansów samorządów lokalnych

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Ustalenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego z tytułu udziału w PIT i CIT jako procent od dochodów podatników. Utrzymanie obecnych zasad przy modyfikacji tzw. reguły stabilizującej. Dochody PIT i CIT ustalane od bieżących wpływów, bez reguły stabilizującej. To trzy warianty reformy finansów samorządowych zaproponowane przez Ministerstwo Finansów. Inne propozycje to m.in.: kategoryzacja samorządów, likwidacja „janosikowego” i subwencja ekologiczna dla gmin na których są obszary chronione.

22.02.2024

NIK: Program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych był nieskuteczny

Środowisko

Program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie miał zwiększyć retencję korytową o 100 mln m3. Uzyskano wynik dziesięciokrotnie niższy - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. Szczególnie niska skuteczność dotyczyła zadań inwestycyjnych. Przyczyną był - według NIK - przewlekły proces uzyskiwania zgód wodnoprawnych.

21.02.2024

Inwestycje z Polskiego Ładu zawieszono, bo rozwiązano komisję

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Budownictwo Polski Ład

457 wniosków samorządów na kwotę ok. 2 mld złotych z Programu Inwestycji Strategicznych czeka w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nawet od ponad dwóch miesięcy. To zarówno wnioski o zmianę zakresu inwestycji, jak i „odmrożenie” promes wstępnych. Komisja, która powinna je rozpatrzyć, padła ofiarą czystek w KPRM. W efekcie utknęły m.in. inwestycje drogowe.

21.02.2024

Od 1 marca sołtysi otrzymają wyższe świadczenie

Samorząd terytorialny

Sołtysi, którzy pełnili funkcję przez co najmniej dwie kadencje, nie mniej niż przez 8 lat i osiągnęli wiek emerytalny mogą wnioskować o przyznanie dodatku do emerytury. Ustawa zakłada coroczną waloryzację świadczenia od 1 marca. Prezes KRUS poinformowała, że świadczenie wzrośnie o 36,36 zł.

20.02.2024

Wnioski o pobyt cudzoziemca – online

Administracja publiczna

Rządowy projekt ustawy o cudzoziemcach zakłada zmianę sposobu składania wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały oraz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego. Obecnie dokumenty składa się tylko w formie papierowej. Wkrótce możliwe będzie także złożenie wniosku elektronicznie - z wykorzystaniem usługi online za pośrednictwem Modułu Obsługi Spraw.

19.02.2024

Szykują się zmiany w prawie łowieckim, ale rewolucji nie będzie

Samorząd terytorialny Środowisko

Objęcie części gatunków ptaków zakazem polowań, ograniczenie polowań zbiorowych w niektórych okresach i stosowania noktowizji podczas łowów - to niektóre z propozycji zmian dla myśliwych, zapowiadanych przez wiceministra klimatu i środowiska, Mikołaja Dorożałę. Myśliwi podchodzą do tych propozycji niechętnie, w przeciwieństwie do organizacji przyrodniczych.

19.02.2024

W sobotę obchodzimy Dzień Służby Cywilnej

Administracja publiczna

17 lutego 2024 roku obchodzimy pierwszy ustawowy Dzień Służby Cywilnej. Z tej okazji Prezes Rady Ministrów Donald Tusk wystosował list do wszystkich członków korpusu służby cywilnej. Zapewnił w nim, że rząd z całą determinacją będzie pracował nad podniesieniem prestiżu i wzmocnieniem służby cywilnej. Dwa dni wcześniej, 15 lutego, premier odwołał Dobrosława Dowiata-Urbańskiego ze stanowiska Szefa Służby Cywilnej, o czym poinformowano w piątek.

17.02.2024

RIO: Sprzedaż węgla poniżej kosztów zakupu, gmina musi podjąć decyzję sama

Samorząd terytorialny Węgiel

Czy gmina może sprzedać węgiel poniżej kosztów zakupu? RIO w Kielcach odpowiada burmistrzowi jednej z gmin, że regionalne izby obrachunkowe nie mają kompetencji, by odpowiedzieć na to pytanie. Izba wskazuje jednak kierunek interpretacyjny Ministerstwa Aktywów Państwowych zaaprobowany przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych.

16.02.2024

Komisja nie wyda wyborcy karty do głosowania, gdy ktoś inny podpisał się na jego miejscu

Wybory

Wyborca nie otrzyma karty do głosowania, jeśli w spisie wyborców przy jego nazwisku ktoś inny podpisał się przez pomyłkę, a żaden członek komisji tego wcześniej nie zauważył. Szef PKW zapewnia, że przed najbliższymi wyborami urzędnicy wyborczy, przeprowadzający szkolenia dla obwodowych komisji wyborczych, będą zwracali szczególną uwagę na tę kwestię.

15.02.2024

Komitety wyborcze muszą mieć równy dostęp do świetlicy wiejskiej

Samorząd terytorialny Wybory

Nieodpłatne korzystanie z pomieszczeń jednostki samorządu terytorialnego i podmiotów przez nie prowadzonych na spotkanie wyborcze i ekspozycję materiałów wyborczych jest możliwe i nie narusza zasad finansowania kampanii wyborczej, o ile spełnione są określone warunki.

14.02.2024

Dwie kadencje w samorządzie - nie ma zgody wśród samych wójtów

Samorząd terytorialny Wybory

Z jednej strony doświadczenie samorządowe, z drugiej - często betonowanie lokalnych układów w gminach. Zgodnie z obowiązującym prawem wyborczym dla wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wygrana w wyborach będzie ostatnią kadencją u steru rządów. Organizacje samorządowe domagają się zniesienia dwukadencyjności, ale wśród samych samorządowców nie brak głosów, że dwie kadencje wystarczą, aby się wykazać.

14.02.2024

Po 1 marca ważna zmiana dla osób, które ubiegają się o zwrot VAT za gaz

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Dodatek osłonowy

Tylko do 29 lutego 2024 r. można ubiega się o zwrot podatku VAT za gaz dostarczony w 2023 r. do ogrzewania domu w dowolnym terminie po otrzymaniu faktury VAT. Od 1 marca, wniosek może obejmować jedynie fakturę VAT otrzymaną w terminie do 30 dni poprzedzających złożenie wniosku. W tym roku, refundacją podatku VAT są objęte paliwa gazowe dostarczone w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r.

13.02.2024

Propozycje deregulacyjne PiS wróciły do Sejmu

Samorząd terytorialny Odpady Administracja publiczna Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn

Posłowie PiS skierowali do Sejmu pakiet 27 ustaw deregulacyjnych. Proponowane zmiany dotyczą m.in. umów leasingu, czasowego wycofania pojazdów z ruchu, obciążeń przedsiębiorców, zmian podatkowych. Cześć propozycji to kopia projektu, skierowana jeszcze za czasów komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji, która działała w Sejm IX kadencji. Własne propozycje ma wkrótce przedstawić też rząd.

13.02.2024

RPO: Trzeba poprawić przepisy o tworzeniu gmin i zmianie ich granic

Samorząd terytorialny

Decyzje Rady Ministrów o utworzeniu gmin czy zmianie ich granic są źródłem konfliktów między samorządami i mieszkańcami. Często są uzależnione nie od przesłanek merytorycznych, ale woli politycznej. Realizowane za pomocą rozporządzenia, bez jakiejkolwiek kontroli sądowej. Apele o modyfikację procedury tworzenia i zmiany granic gmin są ponawiane od wielu lat przez zrzeszenia jednostek samorządu terytorialnego.

12.02.2024

Trudno ujawnić majątek partnerki, o którym się nie wie

Samorząd terytorialny Wybory Służba cywilna

Samorządowcy i eksperci krytykują poselskie propozycje dotyczące ujawniania w oświadczeniach majątkowych majątku odrębnego małżonków przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Twierdzą, że zaproponowane przepisy są niezgodne z prawem, w praktyce mogą być niewykonalne, a na pewno nie zwiększą transparentności w życiu publicznym.

12.02.2024

Burza po słowach Trumpa o NATO, Duda o potrzebie silnego sojuszu z USA

Podczas sobotniego wiecu w Karolinie Południowej Donald Trump, prawdopodobny rywal Joe Bidena w listopadowych wyborach prezydenckich, zagroził, że gdy ponownie zostanie prezydentem USA nie będzie chronił przed potencjalną rosyjską agresją krajów NATO, które nie wypełniają swych zobowiązań finansowych wobec Sojuszu. Prezydent Andrzej Duda, w nawiązaniu podkreślił, że sojusz Polska-USA musi być silny, niezależnie od tego kto aktualnie sprawuje władzę w Polsce i w USA.

11.02.2024

PKW zarejestrowała już 13 komitetów wyborczych w wyborach samorządowych

Wybory

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewicy oraz Polexit, to niektóre z kolejnych zarejestrowanych przez PKW komitetów w wyborach samorządowych. Łącznie do tej pory zarejestrowano 13 komitetów, czterem odmówiono rejestracji. Partie polityczne i koalicje partii zawiadamiają o utworzeniu komitetu wyborczego Państwową Komisję Wyborczą. Mają na to czas do 12 lutego.

11.02.2024