8 tys. wniosków w Programie Inwestycji Strategicznych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Niemal 8 tysięcy wniosków złożyły jednostki samorządu terytorialnego w pilotażowej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – poinformowała prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Do podziału jest 20 mld złotych, samorządy złożyły wnioski na łączną kwotę 93 mld złotych.

19.08.2021

NIK: Liczne nieprawidłowości w administracji żeglugi śródlądowej w Szczecinie

Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie realizuje przypisane mu zadania. Okazuje się, że spośród 21 objętych kontrolą zadań nie zapewnił w pełni zgodnej z przepisami, rzetelnej i skutecznej realizacji 12 z nich, co stanowi niemal 60 proc.

19.08.2021

Rząd daje samorządom dodatkowe 8 mld zł i zapowiada stabilne dochody

Samorząd terytorialny Polski Ład

Dodatkowe 8 mld zł w tym roku dla jednostek samorządu terytorialnego, gwarantowany poziom dochodów z tytułu PIT i CIT na poziomie co najmniej roku poprzedniego oraz nowa subwencja rozwojowa – takie rozwiązania programu Polski Ład dla samorządów, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Samorządowcy czekają na konkretne propozycje i zarzucają, że rząd manipuluje liczbami.

18.08.2021

Rząd zdecydował - dodatek 12 tys. zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nowe świadczenie ma być wypłacane od 2022 r. na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Projekt trafi teraz do sejmu.

17.08.2021

Unia Metropolii Polskich krytycznie o ustawie podatkowej Polskiego Ładu

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Polski Ład

Przedstawiony w Polskim Ładzie pakiet modyfikacji ustaw podatkowych przynosi istotne, negatywne skutki finansowe dla samorządów terytorialnych – uważa Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. I domaga się rekompensat ubytku w dochodach jednostek samorządu terytorialnego w wysokości 15 mld 370 mln zł, poprzez zwiększenie udziału samorządów w PIT z 50,08 do 68,42 procent.

17.08.2021

Kontrola NIK ujawniła największe bariery rozwoju odnawialnych źródeł energii

Środowisko Finanse samorządów

Ograniczone możliwości finansowania inwestycji przez przedsiębiorców, prawne regulacje wsparcia, trudności administracyjno-proceduralne, a także problemy z funkcjonowaniem sieci przesyłowych - to, zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, główne bariery rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce.

17.08.2021

Nowelizacja KPA dotycząca ważności decyzji administracyjnych już opublikowana

Administracja publiczna

Podpisana w sobotę przez prezydenta Andrzeja Dudę głośna nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego dotycząca możliwości kwestionowania ważności decyzji administracyjnych związanych z m.in. reprywatyzacją została w poniedziałek 16 sierpnia opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany wywołały już bardzo ostrą rekację Izraela i organizacji żydowskich oraz USA.

17.08.2021

Za zaśmiecanie lasu - 5 tys. zł grzywny, albo sprzątasz po sobie i... innych

Prawo karne Środowisko

Najwyższa planowana grzywna - za wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków czy rowów - wyniesie 30 tys. złotych. Plus dodatkowa kara administracyjna. Katalog sankcji za wykroczenia związane z ochroną środowiska ma być uzupełniony o karę ograniczenia wolności, aby zobowiązać "śmieciarzy" do posprzątania po sobie i innych. Zdaniem ministerstwa klimatu, obecne regulacje nie spełniają swojej roli.

17.08.2021

Prezydent podpisał - wojewoda sprawniej przypilnuje majątku państwa

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Wzmocnienie nadzoru wojewodów nad gospodarowaniem nieruchomościami przez organy reprezentujące w tym zakresie Skarb Państwa, jak również uproszczenie związanych z tym procedur – zakłada podpisana przez prezydenta ustawa z 8 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw.

16.08.2021

Pod pretekstem walki z COVID-19 rady gmin ograniczają jawność działania

Samorząd terytorialny RODO

Możliwość obrad rad gmin czy miast w trybie zdalnym może wyłączać z nich obywateli i naruszać prawo ich dostępu do informacji publicznej oraz zasadę jawności działania organów samorządu terytorialnego – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Przyznaje, że od wejścia w życie przepisów ustawy "kowidowej" o organizacji i prowadzeniu obrad w trybie zdalnym RPO dostaje wiele skarg obywateli.

16.08.2021

Prezydent wręczył Jarosławowi Gowinowi akt odwołania

Administracja publiczna

W sobotę po godzinie 13.00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył liderowi Porozumienia Jarosławowi Gowinowi akt odwołania z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii. Wnioskował o to premier po tym, jak szef Porozumienia krytykował rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie.

14.08.2021

Administracja nie radzi sobie z "bombami ekologicznymi", rząd szykuje drakońskie kary

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

Rośnie liczba nielegalnych wysypisk, także tych z odpadami niebezpiecznymi. Samorządy zostały pozostawione same sobie. Mogą co najwyżej oznaczyć „bombę ekologiczną” i liczyć, że nie wybuchnie, ani wyleje się. Ministerstwo Klimatu zapowiada zmianę przepisów, które mają zaostrzyć kary za przestępstwa śmieciowe. Czy jednak same represje rozwiążą problem?

14.08.2021

NIK o dotowaniu stołecznych instytucji kultury: zgodnie z prawem, ale nie zawsze przejrzyście

Samorząd terytorialny

NIK skontrolowała Urząd m.st. Warszawy oraz 10 stołecznych instytucji kultur i sprawdziła, jak wyglądało udzielanie dotacji podmiotowych i celowych. Okazuje się, że działania w tym zakresie w latach 2018-2020 były zgodne z prawem, ale proces dotowania zadań i programów był nieprzejrzysty i stwarzał ryzyko uznaniowości w dysponowaniu środkami publicznymi.

13.08.2021

Po dymisji Gowina powstaje nowe ministerstwo, praca wraca na stare miejsce

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze

Powstanie Ministerstwo Rozwoju i Technologii w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii - wynika z rozporządzeń Rady Ministrów, które zostały opublikowane w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Dział praca przechodzi do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To skutek odejścia Porozumienia Gowina z koalicji rządowej.

13.08.2021

Fundusz na likwidację wykluczenia komunikacyjnego wymaga zmian

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Mieszkańcy dziesiątek gmin nie mogą doczekać się końca wakacji. Ruszy dowóz uczniów do szkół, a to jedyna dla nich możliwość komunikacji ze światem. Fundusz rozwoju przewozów autobusowych część białych plam komunikacyjnych zlikwidował, ale zdaniem samorządowców, mógłby zlikwidować więcej, gdyby do programu wprowadzono zmiany

13.08.2021

Prawo do jednej odprawy nie blokuje wypłacenia drugiej

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Pracownikowi samorządowemu, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, należy się odprawa z ustawy o zwolnieniach grupowych. Jeśli jednocześnie przechodzi on na emeryturę, to należy mu wypłacić odprawę z tego tytułu. Świadczenia te są bowiem od siebie niezależne i nie obowiązuje zasada wypłacania jednej, korzystniejszej odprawy

12.08.2021

Kolejny konkurs dla gmin zachęcający do szczepień

Samorząd terytorialny Koronawirus szczepienia

Narodowy Program Szczepień uruchamia nowy konkurs profrekwencyjny dla gmin, w którym pula nagród wynosi ponad 500 mln zł. Konkurs Rosnąca Odporność premiuje gminy, które osiągną najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców pomiędzy 1 sierpnia a 31 października 2021 r.

12.08.2021

NIK: Fundusz Dróg Samorządowych sprawdził się, ale potrzebuje zmian

Samorząd terytorialny

Dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych poprawiła się jakość sieci dróg lokalnych, a tym samym bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz dostępność i atrakcyjność terenów inwestycyjnych. Zakładane cele zostały więc osiągnięte. Najwyższa Izba Kontroli dostrzega jednak w swym najnowszym raporcie m.in., że rzeczywiste przychody i koszty Funduszu nie były przedstawiane w sposób wiarygodny,

12.08.2021

Senatorowie chcą, by gminy mogły sprawniej inwestować na plażach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senacki projekt ustawy ma pomóc gminom nadmorskim w wykorzystaniu plaż na cele rekreacyjne, turystyczne, sportowe i kulturalne. Ma uwolnić je od każdorazowej procedury uzyskiwania w urzędzie morskim zgody na postawienie np. toalety lub beach baru. Samorządowcy oceniają, że to dobry projekt, wymagający jedynie doprecyzowania.

12.08.2021

Stare decyzje reprywatyzacyjne nie do podważenia - Sejm odrzucił poprawki Senatu

Administracja publiczna

Sejm przyjął w środę jedną z poprawek Senatu do głośnej nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącej możliwości kwestionowania ważności decyzji administracyjnych związanych z m.in. reprywatyzacją. Odrzucił jednak dwie inne, w tym wydłużenie vacatio legis. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

11.08.2021