W II turze wyborów samorządowych, w Krakowie, według sondażu przeprowadzonego przez Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP,  wybory na prezydenta miasta wygrał poseł PO Aleksander Miszalski (KKW Koalicja Obywatelska) z poparciem 51,1 proc. Zgodnie z badaniem jego kontrkandydat, startujący z własnego komitetu Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały - Kraków Dla Mieszkańców) zdobył 48,9 proc. głosów. Frekwencja w Krakowie - według badania Ipsosu - wyniosła 45 proc. 

Jak przypomniała PAP, o fotel prezydenta Krakowa kandydat Koalicji Obywatelskiej walczył z poparciem Nowej Lewicy oraz lidera stowarzyszenia Lepszy Kraków Stanisława Mazura, który sam na kilka dni przed I turą wyborów zrezygnował z ubiegania się o ten urząd. W kampanii przed II turą poparcia udzielił mu także wicepremier, szef MON i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz poseł Polski 2050 Rafał Komarewicz, który startował w I turze.

W I turze wyborów Miszalski uzyskał ponad 37 proc. poparcia, Gibała – prawie 27 proc. W sumie w tegorocznych wyborach samorządowych o fotel prezydenta ubiegało się siedmiu kandydatów – do II tury nie przeszli: poseł PiS Łukasz Kmita, obecny wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, poseł Konfederacji Konrad Berkowicz, poseł Polski 2050 Rafał Komarewicz oraz aktywista miejski Adam Hareńczyk.

Czytaj również: Szef PKW: Frekwencja, według stanu na godz. 17:00, wyniosła 33,17 proc.>>
 

W Rzeszowie urzędujący prezydent miasta Konrad Fijołek, uzyskując 56,1 proc. poparcia został wybrany ponownie włodarzem stolicy Podkarpacia. Jego kontrkandydat w II turze wyborów Waldemar Szumny z PiS otrzymał 43,9 proc. głosów – wynika z sondażu exit poll Ipsos. Według sondażu przeprowadzonego dla Polsatu, TVN i TVP frekwencja w Rzeszowie wyniosła 45,5 proc.

W pierwszej turze wyborów, które odbyły się dwa tygodnie temu, Fijołek uzyskał 37,91 proc. głosów, Szumny dostał 23,24 proc.

 


Także we Wrocławiu na fotelu prezydenta pozostanie urzędujący prezydent Jacek Sutryk, który wygrał w II turze wyborów samorządowych, zdobywając 67,8 proc. poparcia. Kandydatka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar zdobyła 32,2 proc. – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Według Ipsos, frekwencja we Wrocławiu wyniosła w II turze 36,7 proc.

Jacek Sutryk (KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy) startował z poparciem Nowej Lewicy, choć od tej kandydatury zdystansowała się Partia Razem. Sutryk zabiegał też o poparcie Koalicji Obywatelskiej, która wsparła go w wyborach w 2018 r. Ostatecznie uzyskał jedynie poparcie Platformy Obywatelskiej.

Posłanka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar została poparta m.in. przez byłych prezydentów Wrocławia Stanisława Huskowskiego oraz Rafała Dutkiewicza. Poparcia udzielił je też Jerzy Michalak z Bezpartyjnych Samorządowców, który w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Wrocławiu uzyskał czwarty wynik.

W I turze Sutryk otrzymał 80 585 głosów, co przełożyło się na 34,33 proc. poparcia, a Bodnar 69 954, co dało 29,80 proc. poparcia.

Według badania exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, Agata Wojda (KO) w II turze wyborów na prezydenta Kielc uzyskała 57,8 proc. głosów. Na jej konkurenta Marcina Stępniewskiego (PiS) zagłosowało 42,2 proc. wyborców.