Wcześniej informację o podpisaniu umowy z Bankiem Światowym na 250 milionów euro przekazał szef resort finansów Andrzej Domański, który w ubiegłym tygodniu brał udział w spotkaniu gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

W poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej doprecyzował, że umowa z Bankiem Światowym została sfinalizowana 18 kwietnia.

- Podpisana umowa pożyczki "Program Czyste Powietrze: ekologiczne źródła ogrzewania w sektorze mieszkaniowym" niesie za sobą finansowe wsparcie dla Polski, ale również wsparcie doradcze ekspertów Banku Światowego w zakresie skutecznej realizacji i dalszego rozwoju programu priorytetowego "Czyste Powietrze" - poinformowano.

Pożyczkę w wysokości 250 mln euro udzielono na okres do 5 lat (2022-2027). - Pożyczka ma zasilić budżet państwa na poczet utraconych wpływów podatkowych w ramach ulgi termomodernizacyjnej komplementarnej do PPCP (Program Priorytetowy Czyste Powietrze). Transze pożyczki będą wypłacane stronie polskiej wraz z postępami realizacji PPCP. Elementem pożyczki jest doradztwo Banku Światowego na rzecz dostosowywania PPCP do potrzeb beneficjentów w Polsce - wyjaśniono.

Podpisanie umowy pożyczki Banku Światowego uzależniono od zapewnienia finansowania UE, w szczególności KPO. - W obecnej sytuacji nie ma już przeszkód, aby umowę sfinalizować - wskazała cytowana w komunikacie szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska.

Dodano, że wypłata pierwszej transzy pożyczki będzie możliwa już w 2024 r.

"Czyste Powietrze" to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą np. otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku m.in. poprzez jego docieplenie