Dr Górowski: Absolwenci studenckich poradni prawa są bardzo cenieni na rynku pracy

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Student, który angażuje się w świadczenie porad klientom studenckiej poradni prawnej, może nauczyć się rozwiązywać prawdziwe problemy prawne. Ma on też niepowtarzalną możliwość zweryfikowania swoich planów zawodowych – wskazuje adwokat dr Wojciech Górowski, kierujący poradnią na Uniwersytecie Jagiellońskim.

23.04.2019

Rektor UKSW: Zaczynamy kształcić lekarzy i pielęgniarki, w planach szpital ze sztuczną inteligencją

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna

Od lutego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaczęły działać studia licencjackie na kierunku pielęgniarskim, wkrótce uczelnia zacznie rekrutację na studia lekarskie, gdyż od jesieni rusza taki wydział. O tym, że otwarcie kierunków medycznych to dopiero początek, bo w planach jest otwarcie także własnego szpitala, rozmawiamy z rektorem ks. prof. Stanisławem Dziekońskim.

20.04.2019

Fundusz Polskiej Nauki - ustawa do podpisu prezydenta

Szkolnictwo wyższe

Koniec prac parlamentarnych nad ustawą o Funduszu Polskiej Nauki. Sejm przyjął w czwartek jedną, techniczną poprawkę Senatu. Rozwiązania wpisują się w realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020.

04.04.2019

W 100-lecie UAM podziękowania dla Wolters Kluwer Polska

Szkolnictwo wyższe

Podziękowanie za owocną współpracę z uczelnią, w szczególności z wydziałem prawa i administracji, przyczynienie się do rozwoju badań i nowych form kształcenia oraz budowania krajowego i międzynarodowego prestiżu środowiska naukowego - taką treść zawiera dyplom wręczony prezesowi wydawnictwa Wolters Kluwer Polska przez rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

01.04.2019

Ustawa 2.0 - merytorycznie w porządku, legislacyjnie poniżej przeciętnej

Szkolnictwo wyższe

Z punktu widzenia legislacji Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce sytuuje się poniżej przeciętnego poziomu, i tak niskiego, naszej aktualnej legislacji - twierdzi prof. Hubert Izdebski. I dodaje, że w ustawie tej jest mnóstwo przepisów, które powodują i będą powodować problemy interpretacyjne

28.03.2019

Rusza program "Inicjatywa doskonałości - uczelnie badawcze"

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki wyłoni 10 uczelni, które w latach 2020-2026 będą miały zwiększoną subwencję. Ruszył konkurs "Inicjatywa doskonałości - uczelnie badawcze". Szkoły wyższe mają czas do 24 czerwca na złożenie wniosku o udział w programie.

27.03.2019

Rektorzy: Zmieniamy uczelnie zgodnie z nową ustawą

Szkolnictwo wyższe

Wdrażanie ustawy o szkolnictwie wyższym to proces trudny, bardzo emocjonalny, a czasami nawet konfliktowy. Mimo to wszystkie uniwersytety radzą sobie z tym dobrze i - co najważniejsze - wszystkie terminy wprowadzania zmian są przestrzegane - twierdzi przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich Wojciech Nowak

22.03.2019

Senat też za uznawaniem kwalifikacji po brexicie

Szkolnictwo wyższe

Możliwość uznawania w Polsce kwalifikacji zawodowych nabytych w Zjednoczonym Królestwie przez obywateli polskich i obywateli innych państw unijnych w razie tzw. bezumownego brexitu przewiduje specjalna ustawa, którą bez poprawek przyjął w czwartek Senat.

21.03.2019

Gowin: Wprowadzamy lepszy system kształcenia doktorów

Szkolnictwo wyższe

Słabością dotychczasowych studiów doktoranckich był obniżający się poziom bronionych doktoratów, a w środowisku akademickim dosyć powszechna była opinia, że poprzedni model był dysfunkcyjny - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. I podkreślił, że przepisy Konstytucji dla Nauki o szkołach doktorskich dają dużą autonomię uczelniom.

20.03.2019

WSA: Likwidacja wydziału z powodu niewpisania danych do systemu

Szkolnictwo wyższe

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego cofnął Polsko-Czeskiej Szkole Biznesu i Sportu w Stalowej Woli uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia z powodu braku nauczycieli akademickich. Powód? Niewprowadzenie do systemu POL-on nazwisk wykładowców w terminie. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że to było złamanie prawa.

19.03.2019

Ustawa o sieci badawczej Łukasiewicz podpisana

Szkolnictwo wyższe

Sieć badawcza Łukasiewicz ma zapewnić bardziej efektywną współpracę instytutów badawczych, które wejdą w jej skład. Umożliwi to ujednoliceniu mechanizmów zarządzania finansami, zasobami ludzkimi, nieruchomościami oraz prawami własności intelektualnej, a także umożliwi efektywny nadzór nad działalnością zintegrowanych w niej instytutów.

18.03.2019

Luka w przepisie chroniącym sędziów na uczelniach

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Pracując nad Ustawą 2.0, Senat wprowadził kontrowersyjną poprawkę - przepis chroniący sędziów przed zwolnieniem z pracy na uczelni. Co ciekawe, krytykowany przez ekspertów zapis może być skonstruowany niezgodnie z intencjami senatorów. Według prof. Huberta Izdebskiego nie chroni on osób, które objęły stanowisko sędziego przed 1 października 2018 r.

18.03.2019

Powstaną wirtualne instytuty badawcze

Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Powstanie nowatorska formuła współpracy naukowej: wirtualny instytut badawczy. Sfinansowany zostanie z funduszu Banku Gospodarstwa Krajowego, a w jego ramach współpracować mają naukowcy z różnych ośrodków. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie.

15.03.2019

Łazarski - wydział prawa stawia na specjalizację i staże

Szkolnictwo wyższe

Mamy gotowe nowe kierunki studiów – w tym prowadzone w języku angielskim. Współpracujemy z wieloma organizacjami i firmami, z którymi współorganizujemy staże dla naszych studentów. Pomagamy w zdobywaniu doświadczenia i kluczowych, praktycznych umiejętności - mówi prof. Anna Konert, dziekan Wydziału Prawa Uczelni Łazarskiego.

14.03.2019

Polska uzna kwalifikacje zdobyte w Wielkiej Brytanii

Szkolnictwo wyższe

Rząd przyjął we wtorek projekty przepisów dotyczących rozwiązań podejmowanych po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dotyczy to m.in. uznawania kwalifikacji zawodowych zdobytych na wyspach. Nowe przepisy mają zachęcać do powrotu do Polski.

05.03.2019

RPO żąda kontroli uczelni, na której studiują pracownicy Uber Eats

Szkolnictwo wyższe

Rzecznik praw obywatelskich chce, by resort nauki sprawdził uczelnię, na której studiują studenci z Indii pracujący dla Uber Eats. RPO chce, by MNiSW sprawdziło, czy w szkole nie dochodzi do nieprawidłowości i czy zajęcia prowadzone są na odpowiednim poziomie.

05.03.2019

Nauka ma pomagać w rozwoju firm

Szkolnictwo wyższe

Rusza projekt „NCBR dla firm” - uczestnicy organizowanych w ramach projektu spotkań zdobywają wiedzę i umiejętności przydatne podczas aplikowania o wsparcie na realizację. Celem spotkań jest przygotowanie uczestników do tworzenia wysokiej jakości projektów badawczo-rozwojowych.

04.03.2019

Prezydent skarży "wrzutkę" o etatach dla sędziów na uczelniach

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego senacką poprawkę do Ustawy 2.0, gwarantującą sędziom Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego dożywotne zatrudnienie na uczelniach. Zdaniem prezydenta przepis ten narusza autonomię uczelni.

28.02.2019

NSA: Problemy w kontaktach z ludźmi nie dyskwalifikują przyszłego psychiatry

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Samorząd powołał komisję, która miała zająć się oceną zdolność rezydenta psychiatrii do wykonywania zawodu lekarza. Rozpoznające sprawę sądy administracyjne uznał, że poglądy, zachowanie wobec pacjentów, współpracowników oraz przełożonego nie przesądzają o spełnieniu przesłanki co do stanu zdrowia uniemożliwiającego wykonywanie zawodu.

27.02.2019