Lokal samodzielny, czyli jaki?

Nieruchomości

Lokal musi być samodzielny, jeżeli ma być ustanowione do niego odrębne prawo własności. "Samodzielność" oznacza, że właściciel i inne osoby przede wszystkim mają swobodny dostęp do mieszkania np. z klatki schodowej lub korytarza a także korzystają z niego zgodnie z jego funkcją.

13.04.2024

REIT - po latach dyskusji czas na regulacje

CIT PIT Nieruchomości

Po raz kolejny wraca dyskusja o REIT-ach, czyli funduszach inwestujących w nieruchomości na wynajem. Według ekspertów konieczne jest utworzenie, po kilku nieudanych próbach, ram prawnych do ich funkcjonowania. Decydujące dla atrakcyjności inwestycji mogą być jednak kwestie podatkowe. Na razie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało, że po spełnieniu pewnych warunków dywidenda (zysk) z funduszy - będzie wolna od podatku.

12.04.2024

NSA: Nabywca roszczeń z dekretu Bieruta nie jest stroną

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Nabywcy roszczeń wynikających z dekretu warszawskiego nie przysługuje przymiot strony w sprawie administracyjnej o wydanie decyzji reprywatyzacyjnej na podstawie dekretu Bieruta – orzekł w uchwale Naczelny Sąd Administracyjny. W orzecznictwie sądów ujawniły się rozbieżności na tle wykładni przepisów tego dekretu z 1945 r. w sprawie przejęcia przez państwo gruntów w Warszawie, dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich skierował zagadnienie do rozstrzygnięcia.

10.04.2024

Reforma planistyczna - zamiast budów, problemy

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Nie da się już na uproszczonych zasadach zmienić statusu działki rolnej na budowlaną. Przez długie lata bardzo często korzystali z tej możliwości inwestorzy. Z dnia na dzień reforma planistyczna uchyliła przepis ustawy o ochronie gruntów rolnych w tej sprawie. Nie przewidziała przy tym okresu przejściowego. Prawnicy nie mają wątpliwości, że jest to naruszenie konstytucji.

10.04.2024

SN: Wartość działek zależy od ich przeznaczenia z daty darowizny

Prawo cywilne Prawnicy Nieruchomości

Oszacowanie darowanej nieruchomości powinno uwzględniać przeznaczenia działek w chwili dokonania darowizny, nie zaś przeznaczenia, które darowana nieruchomość uzyskała na skutek następczych zmian planistycznych – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, rozstrzygając o zaliczaniu darowizn do schedy spadkowej.

31.03.2024

WSA: Właścicielka działki nie musi płacić za wywóz cudzych odpadów

Odpady Nieruchomości

Właścicielka działki miała zapłacić 130 tys. zł za wywóz z działki niebezpiecznych odpadów, o których nie wiedziała, że są tam składowane. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył decyzję wydaną w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten ją uchylił.

20.03.2024

Firmy mają jeszcze pół roku na wykup działki z użytkowania wieczystego

Nieruchomości

Do 31 sierpnia 2024 r. przedsiębiorcy mogą występować o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego do działek komercyjnych we we własność. Ich wniosek wiąże urzędnika pod warunkiem, że spełniają wszystkie przesłanki przewidziane w przepisach. Nieruchomość musi więc być m.in. zabudowana i oddana w użytkowanie wieczyste przed 31 grudnia 1997 r.

15.03.2024

Eksperci: Polski rynek nieruchomości biurowych czeka niewielkie ożywienie

Rynek Nieruchomości

Wraz z oczekiwanym spadkiem kosztów finansowania, stałym wzrostem wartości czynszów oraz oswojeniem się inwestorów z sytuacją geopolityczną, polski rynek nieruchomości biurowych może przyciągnąć większe niż w ostatnich latach zainteresowanie międzynarodowych inwestorów - uważają eksperci kancelarii Baker McKenzie. Według nich, głównym wyzwaniem staje się konieczność modernizacji starszych budynków biurowych i dostosowania ich do wymogów zrównoważonego rozwoju.

04.03.2024

Wykup gruntu z użytkowania wieczystego przez przedsiębiorcę nie taki prosty

Nieruchomości

Do końca sierpnia br. użytkownik wieczysty może wystąpić z żądaniem sprzedaży nieruchomości gruntowej po korzystnej dla niego cenie. Możliwość ta dostępna jest dla wszystkich posiadaczy gruntów zabudowanych, na których użytkowanie wieczyste zostało ustanowione przed końcem 1997 r. Wyłączenie dotyczy jedynie gruntów położonych na terenie portów i przystani morskich oraz ogrodów działkowych - pisze Malwina Kołodziej, radca prawny oraz Jakub Klimowicz z Kancelarii Prawnej INLEGIS Kołodziej Nogala sp.k.

04.03.2024

Skarbówka śle listy do podatników. Liczy na tłumaczenia i donosy

Domowe finanse PIT VAT Małe i średnie firmy Nieruchomości

Podatnicy znajdują w skrzynkach listy behawioralne od naczelnika urzędu skarbowego. Fiskus wysyła je, gdy ma wątpliwości, czy podatnik poprawnie wykonuje obowiązki podatkowe, ale nie ma na to dowodów albo gdy pozyskał informacje, które nie spełniają przesłanek do wszczęcia kontroli. Prawnicy ostrzegają: podjęte przez urzędników działania nie mają podstawy prawnej. Nie mieszczą się w katalogu dopuszczalnych przez prawo relacji między organem podatkowym a podatnikiem.

19.02.2024

Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Uważaj na klauzule inflacyjne w umowie

Rynek i konsument Finanse Nieruchomości

Kupując mieszkanie lub dom na etapie "dziury w ziemi", trzeba liczyć się z, popularnymi znów, klauzulami waloryzacyjnymi. To efekt inflacji i szybujących cen. Przepisy nie regulują dokładnie takich klauzul, panuje więc wolna amerykanka. Deweloper nie może jednak przerzucać całego ryzyka inwestycyjnego na konsumenta - takie zapisy łatwo zakwestionować. W dodatku klauzule inflacyjne blokują często otrzymanie kredytu.

08.02.2024

Prawomocny wyrok ustalający nieważność umowy kredytu wystarczy do wykreślenia hipoteki

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Odpis prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu daje pełne prawo kredytobiorcy do złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki. Sąd wieczystoksięgowy nie powinien go oddalić, powołując się na brak podstawy prawnej do jej wykreślenia a tym samym zmuszać wnioskodawcę do korzystania z dłuższego i bardziej złożonego postępowania - pisze Elżbieta Jóźwiak, radca prawny w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

05.02.2024

Ważna decyzja reprywatyzacyjna na podstawie przesłanki lokatorskiej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości

Okoliczności określone w art. 30 ust. 1 pkt 6 ustawy z 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa, mogą stanowić przesłankę do uchylenia decyzji reprywatyzacyjnej również w sytuacji, gdy miały miejsce przed wejściem w życie tej ustawy. Taką uchwałę, 11 stycznia 2024 r. podjął skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego - pisze Zofia Gajewska, adwokat.

30.01.2024

Więcej czasu na ogólne plany i likwidacja użytkowania wieczystego

Nieruchomości

Przepisy dotyczące rynku nieruchomości wymagają pilnych zmian. Tak uważają członkowie Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej. Do biura ministra rozwoju trafiła check-lista, wskazująca problemy do pilnego rozwiązania. Wśród nich znalazły się m.in. dokończenie reformy uwłaszczeniowej użytkowania wieczystego i przesunięcie w czasie uchwalenia planów ogólnych.

25.01.2024

NSA: Nieruchomość w ewidencji środków trwałych ma związek z biznesem

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Sam fakt posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę nie wystarczy do uznania jej związku z działalnością gospodarczą. W ustaleniu takiego związku przydatne jest to, czy nieruchomość wprowadzona została do ewidencji środków trwałych. Rozbiórka linii kolejowej wyklucza możliwość realizowania przewozów, ale nie pozbawia związku tych nieruchomości z działalnością gospodarczą spółki – uznał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

25.01.2024

Krajowy Zasób Nieruchomości pójdzie pod nóż? Zamiast tysięcy bloków, jest jeden

Nieruchomości

Wokół Krajowego Zasobu Nieruchomości, czyli państwowego banku ziemi, robi się coraz bardziej gorąco. Nowa minister funduszy i polityki regionalnej złożyła zawiadomienie do prokuratury oraz zleciła audyt. Okazuje się, że KZN funkcjonuje już ponad 6,5 roku, a nie ma się czym specjalnie pochwalić. Zamiast tysięcy tanich mieszkań pod wynajem, wybudowało jedynie jeden blok. Nieprawidłowości jest więcej. Co dalej będzie z KZN - czy przestanie istnieć?

22.01.2024

Jeden apartament i 20 tys. właścicieli? Wspólnota mieszkaniowa składa zawiadomienie do KNF

Nieruchomości

Za kilka tysięcy złotych można kupić udział w ekskluzywnym apartamencie na 50 piętrze wieżowca. Właściciel planuje sprzedać 20 tys. takich udziałów - to w ostatnich dniach głośny eksperyment społeczny. Prawo nie zawiera limitów co do liczby współwłaścicieli nieruchomości. Może być ich 20 czy 50 tys. a nawet więcej, ale kupując taki udział można też trafić na rafy i wpaść w nie lada kłopoty. Ostro protestują właściciele innych apartamentów. Złożyli zawiadomienie do KNF. Ostrzegają też, że lokal może być zlicytowany.

15.01.2024

Czy Google zapłaci karę za faworyzowanie swojej przeglądarki cen? Tak chce rzecznik generalny

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Rzecznik generalna Juliane Kokott zaproponowała Trybunałowi Sprawiedliwości UE, aby ten potwierdził grzywnę w wysokości 2,4 mld euro nałożoną na Google za faworyzowanie swej własnej porównywarki cen produktów. Jej zdaniem Komisja Europejska oraz Sąd UE słusznie stwierdziły, że doszło do nierównego traktowania konkurentów. Spółka Google nadużyła pozycji dominującej.

11.01.2024

Łatwo uniknąć dodatkowego PCC od zakupu mieszkań

Nieruchomości PCC

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje nowy 6-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych, który ma być nakładany w przypadku zakupu szóstego i kolejnych mieszkań. Jego wprowadzenie ma ograniczyć "hurtowy" zakup lokali, który winduje ich ceny. Eksperci uważają jednak, że nowy podatek ma szereg luk i łatwo będzie go uniknąć. Powstają też wątpliwości, czy pobieranie od jednej transakcji i VAT, i PCC nie doprowadzi do sporów.

10.01.2024

Za złamanie nogi na oblodzonym chodniku można żądać odszkodowania

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości

Niemal każdej zimy jest urodzaj połamanych na śniegu i lodzie nóg, rąk i obojczyków. W takim przypadku można ubiegać się o pokrycie przez podmiot odpowiedzialny za usuwanie śniegu i lodu poniesionych strat, a także zadośćuczynienie za krzywdę. Jednak, chcąc dochodzić odszkodowania czy zadośćuczynienia, trzeba najpierw ustalić, kto zaniedbał swoich obowiązków przy usuwaniu śniegu lub lodu.

08.01.2024