Ulga rehabilitacyjna na remont - duże możliwości i... problemy

Domowe finanse PIT Nieruchomości Niepelnosprawność

Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności odliczy wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania stosownie do własnych potrzeb. W praktyce powstaje jednak szereg problemów, ponieważ przepisy nie określają katalogu takich wydatków i muszą one być w każdym przypadku określone indywidualnie. Skarbówka zgadza się w interpretacjach, że ulga przysługuje na m.in. wymianę łazienki, kuchni, okien, ogrzewania czy montaż klimatyzacji. Jednak zdarza się, że urzędy ograniczają prawo do preferencji.

31.08.2024

Z działki rolnej na budowlaną, czyli nowa moda na szybkie odrolnienie

Budownictwo Nieruchomości

Jest nowy "patent" na szybkie przekwalifikowanie działki z rolnej na budowlaną. Wystarczy rozpocząć budowę i zmienić klasyfikację w ewidencji gruntów i budynków. Coraz częściej z tej możliwości korzystają inwestorzy, na co godzi się wiele starostw. Eksperci przed nową modą jednak przestrzegają. Taka decyzja w przyszłości może bowiem skończyć się procesami sądowymi i będzie słono kosztować.

26.08.2024

Rezygnacja z formalności nie poprawi jakości prawa budowlanego, to chwyt typowo propagandowy

Budownictwo Nieruchomości

Prawo budowane już od lat przypomina patchwork pozszywany grubą nicią. Jego stosowanie w praktyce to niezły tor z przeszkodami. Do tego dochodzą jeszcze braki kadrowe w urzędach. Tymczasem resort rozwoju serwuje kolejną zmianę, jakich w ostatnich latach było wiele. Wydłuża listę inwestycji realizowanych bez załatwienia formalności? Czy jest to potrzebne? Czy rozwiąże jakikolwiek problem. Nie sądzę - twierdzi Joanna Maj, radczyni prawna.

12.08.2024

Terminy zasiedzenia przez Skarb Państwa nieruchomości przejętej na podstawie dekretu o reformie rolnej

Nieruchomości

Okres zasiedzenia nieruchomości przejętej bezprawnie na cele dekretu o reformie rolnej mógł upłynąć najwcześniej z dniem 1 września 2000 r. (w dobrej wierze) lub z dniem 1 września 2010 r. (w złej wierze). Jeżeli jednak dodatkowo, w konkretnej sytuacji, wykazane zostanie, że dawny właściciel nieruchomości lub jego spadkobiercy z przyczyn politycznych nie mogli realnie dochodzić swoich roszczeń do czasu zmian ustrojowych w 1989 r., to termin nabycia przez zasiedzenie własności nieruchomości przez SP ulegnie przesunięciu - pisze Zofia Gajewska, adwokat, kancelaria Dubois i Wspólnicy.

06.08.2024

Czy można odliczyć VAT od najmu mieszkań dla pracowników

VAT Nieruchomości

Według organów podatkowych firma wynajmująca nieruchomości, by zapewnić pracownikom bezpłatne mieszkania, nie ma prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących nabycie usług najmu. Ze stanowiskiem fiskusa nie zawsze zgadza się jednak Naczelny Sąd Administracyjny. Pracodawcy coraz częściej więc pytają, czy przysługuje im prawo odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części.

31.07.2024

Zanim powieje chłodem z klimatyzatora, trzeba załatwić formalności

Nieruchomości

Gdy na dworze panują nieznośne upały, wiele osób zastanawia się nad montażem klimatyzacji w biurze czy mieszkaniu. Nie każdy klimatyzator można jednak zainstalować bez załatwienia formalności. Czasami również niezbędna jest zgoda zarządcy budynku, a nawet wojewódzkiego konserwatora zabytków. 

27.07.2024

WSA: Kurator spadku nie mógł zostać obciążony kosztami rozbiórki

Budownictwo Nieruchomości

Kosztami środka zabezpieczającego nie może zostać obciążony podmiot, który w chwili jego zastosowania nie był właścicielem lub zarządcą obiektu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że kurator spadku zaczął pełnić swoją funkcję w momencie, w którym na nieruchomości nie istniał już budynek, ponieważ został rozebrany. Nie mógł on więc stać się jego zarządcą.

25.07.2024

Fiasko uwłaszczeń dla firm, tylko nieliczne przekształciły prawo użytkowania wieczystego

Nieruchomości

Drugi etapu reformy uwłaszczeniowej poniósł klęskę. Tylko nieliczne firmy przekształciły prawo użytkowania wieczystego we własność. Cena za przekształcenie była zdecydowanie zbyt wysoka dla większości przedsiębiorców. Dostali też zbyt mało czasu na złożenie wniosków. Dla nikogo nie jest to jednak zaskoczenie. O tym, że narzucone zasady wykupu są z "sufitu" mówiło się już w trakcie prac nad reformą.

23.07.2024

Operat szacunkowy w postępowaniach odszkodowawczych za wywłaszczoną nieruchomość

Nieruchomości

Wśród osób, które spotyka wywłaszczenie, wątpliwości wzbudza często charakter prawny operatu szacunkowego. Strona postępowania o ustalenie wysokości odszkodowania nie zawsze ma świadomość tego, że może zlecić własną wycenę wywłaszczonej nieruchomości ani jakie rodzi to konsekwencje - pisze dr Małgorzata Szymańska-Pałamarz, radca prawny z Kancelarii Prawnej INLEGIS Kołodziej Nogala sp.k.

20.07.2024

W ramach kredytu #naStart państwo dołoży też do zakupu apartamentu

Banki Kredyty Nieruchomości

Rządowy program kredytowy #naStart wykuwa się w bólach i budzi wciąż kontrowersje. Jego nowa odsłona nie zawiera limitów ceny mkw. mieszkania. Będzie można więc kupić przy wsparciu państwa także duży apartament. Zdaniem ekspertów takich zakupów państwo wspierać nie powinno. Poza tym rodzina z minimum trójką dzieci może posiadać tytuł do innego mieszkania, które będzie mogła wynająć i na tym zarabiać, co też budzi wątpliwości. 

19.07.2024

Rząd przeznaczy 47 mld złotych na budownictwo społeczne do 2030 roku

Nieruchomości

Do 2030 roku rząd chce przeznaczyć 47 mld złotych na budownictwo społeczne - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Obecnie w kraju funkcjonuje 47 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości. SIM-y mają status spółek "non profit". Budowane przez nie mieszkania są przeznaczone dla osób, które mogą sobie pozwolić na płacenie czynszu, ale nie posiadają odpowiednich środków do zakupu własnego mieszkania.

18.07.2024

Prace nad Kredytem na Start będą jednak kontynuowane

Domowe finanse Kredyty Nieruchomości

Projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart został skierowany na Stały Komitet Rady Ministrów. Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie ok. 100 tys. kredytów naStart o średniej wartości 410 tys. zł - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

16.07.2024

Ogrodzenie nie może być z drutem kolczastym, ani z tłuczonym szkłem

Nieruchomości

Z budową ogrodzeń o wysokości nieprzekraczającej 2,20 m najczęściej nie będzie się wiązał wymóg uzyskania ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. W przypadku wyższych ogrodzeń inwestor będzie mógł przystąpić do robót budowlanych dopiero na podstawie zgłoszenia. Najlepiej dokonać go przynajmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem robót.

13.07.2024

SN: Nie można dzielić lokalu, gdy zniesienie współwłasności nie zostało wykonane

Prawo cywilne Prawnicy Nieruchomości

Wydanie postanowienia przez sąd o zniesieniu współwłasności polegające na wyodrębnieniu własności lokali, w sytuacji kiedy nie wszystkie z nich zostały ujawnione w księdze wieczystej, stanowi przeszkodę do dokonania dalszego podziału mieszkań – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i podkreślił, że wniosek o ujawnienie odrębnej własności lokalu nie został zgłoszony przez 15 lat.

11.07.2024

Stop budowie stacji narciarskiej na Nosalu

Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu 5 lipca br. uchyliło w całości decyzję środowiskową dla budowy stacji narciarskiej na Nosalu w Tatrzańskim Parku Narodowym i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia. O wycofanie się inwestora z budowy stacji apeluje organizacja ekologiczna - Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

09.07.2024

Prawo do odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość przechodzi na spółkę

Wymiar sprawiedliwości Spółki Nieruchomości

Konsekwencją połączenia spółek jest utrata bytu prawnego jedynie przez spółkę przejmowaną, w której, w dniu połączenia, wszystkie prawa i obowiązki wstępuje spółka przejmująca. Spółka przejmująca zachowuje swoją odrębność i przechodzą na nią wszelkie nabyte przez spółkę przejmowaną przed połączeniem prawa, w tym prawa ze sfery publicznoprawnej - pisze dr Piotr Sitnik, adwokat w DLA Piper.

03.07.2024

Najem krótkoterminowy trafił pod lupę skarbówki. Posypią się kary

Nieruchomości

Od 1 lipca Krajowa Administracja Skarbowa może sprawdzać, czy wynajmujący na doby mieszkania na platformie Airbnb czy Booking.com płacą podatki. Weszły w życie przepisy, które nakładają na platformy obowiązek przekazywania danych o wynajmujących fiskusowi. W resorcie sportu trwają też prace nad wdrożeniem obowiązkowej rejestracji mieszkań pod tego rodzaju najem.

02.07.2024

Wycinka drzew i krzewów na działce budowlanej często wymaga zezwolenia

Nieruchomości

W wielu wypadkach wycinka drzew i krzewów wymaga uzyskania zezwolenia w gminie oraz wniesienia opłaty. Jej wysokość zależy od gatunku i wieku drzewa oraz obwodu pnia. Osobom, które zapomną o formalnościach, grożą wysokie kary pieniężne. Mogą sobie też zablokować zabudowę działki.

29.06.2024

Żona nie ma ulgi mieszkaniowej, jeśli spłaci kredyt męża

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Spłata kredytu na nabycie nieruchomości, który został zaciągnięty przez męża, nie stanowi dla żony wydatku na własne cele mieszkaniowe. Nie ma znaczenia, że żona była poręczycielem tego zobowiązania. Prawo do ulgi mieszkaniowej daje tylko spłata kredytu zaciągniętego przez podatnika, nie jego małżonka.

29.06.2024

Nie będzie dodatkowego PCC dla flipperów - Sejm odrzucił projekt

Nieruchomości PCC

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt tzw. ustawy antyflipperskiej autorstwa Lewicy. Posłowie chcieli wprowadzenia dodatkowego podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży mieszkań w krótkim okresie czasu od ich zakupu. Celem miało być opodatkowanie flippowania mieszkań, czyli zakupu w niskiej cenie i szybkiej sprzedaży z zyskiem, by taka działalność przestała być opłacalna. Jednak eksperci ostrzegali ostrzegali, że uderzy to w kupujących, nie w spekulantów.

28.06.2024