Miasta powinny stać się ważnym graczem w budowie mieszkań

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Prowadzenie aktywnej polityki mieszkaniowej, szczególnie przez średnie i małe miasta położone poza obszarami metropolitarnymi, może być ważnym narzędziem, które zatrzyma proces wyludniania się miast – uważają eksperci z Obserwatorium Polityki Miejskiej. Jeśli miasta chcą walczyć o swoją przyszłość, powinny stać się znaczącym graczem w obszarze mieszkalnictwa.

06.11.2023

Mieszkanie dziecka remontują oraz opłacają rodzice

Nieruchomości

Zarząd majątkiem dziecka sprawują rodzice, co oznacza wykonywanie wszelkich czynności służących utrzymaniu nieruchomości niepełnoletniego dziecka w należytym stanie. W praktyce więc, to rodzice mają obowiązek dbać o własność dziecka, czyli przeprowadzać niezbędne remonty oraz naprawy, a także płacić czynsz i inne opłaty.

04.11.2023

Przepisy o patodeweloperce, czyli kiełbasa wyborcza po... wyborach

Nieruchomości Ład Przestrzenny

Nikt nie kwestionuje postulatu budowania budynków mieszkalnych w sposób cywilizowany, komfortowy, przyjazny mieszkańcom. Ale śmiało można napisać, że wyciągnięte w czasie kampanii wyborczej na światło dzienne, niezgodne z prawem i naruszające standardy przyzwoitej architektury, przykłady patodeweloperki posłużyły do opracowania, a teraz podpisania, norm technicznych, które źle się przysłużą całemu rynkowi inwestycji budowlanych - pisze adwokat Rafał Dębowski, wspólnik w kancelarii Dębowski i Wspólnicy.

28.10.2023

Takie same zasady najmu krótkoterminowego w Warszawie i Paryżu, UE pracuje nad przepisami

Turystyka Prawo europejskie Nieruchomości

Unia Europejska chce "ucywilizować" wynajmowanie mieszkań na kilka dni przy pomocy platform internetowych. Pracuje obecnie nad rozporządzeniem, które przewiduje obowiązek rejestracji tego typu mieszkań. Właściciele nieruchomości będą musieli poinformować, komu, co oraz gdzie wynajmują. Jednak w opinii samorządów oraz właścicieli tego rodzaju lokali, unijne przepisy nie rozwiążą wszystkich problemów polskiego rynku. Bardziej pomogą Barcelonie czy Berlinowi niż Sopotowi.

26.10.2023

Galerie handlowe usiłują przerzucać na sklepy kosztowne inwestycje

Finanse Nieruchomości

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zwraca uwagę, że istniejące centra handlowe wymagają systematycznie nowych inwestycji – zarówno ze względu na ich starzenie się, jak i zmiany standardów wymagane przez przepisy prawa unijnego. Prawo nakłada obowiązki związane z nieruchomością na właścicieli – dotyczą one bezpieczeństwa i zgodności z aktualnymi przepisami. Niestety, wynajmujący próbują przenosić te zadania na najemców – czyli sklepy i punkty usługowe.

25.10.2023

Na niższe stawki podatku od garaży trzeba będzie poczekać ponad rok

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości

Dopiero od 2025 roku właściciele garaży podziemnych będą płacić stawki podatku od nieruchomości właściwe dla mieszkań - niezależnie od tego, czy miejsce garażowe jest przedmiotem odrębnej własności. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował, co prawda, przepisy, na podstawie których od garaży z księgą wieczystą można pobierać wyższą stawkę daniny, ale odroczył termin ich uchylenia. Według ekspertów nie ma potrzeby czekać tak długo.

25.10.2023

Sprzedaż nieruchomości bez PIT przy zmianie relacji małżeńskich

PIT Nieruchomości

Po ustaniu wspólności ustawowej małżeńskiej i podarowaniu udziałów w nieruchomości żonie przez męża, okres 5 lat liczony jest od daty nabycia nieruchomości przez podatniczkę wraz z małżonkiem do wspólności ustawowej małżeńskiej, a nie od daty nabycia przez nią udziału w nieruchomości. Sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od darowizny udziałów, nie płaci ona podatku dochodowego. Potwierdza to skarbówka i eksperci.

21.10.2023

Trybunał Konstytucyjny: Różne stawki za garaże podziemne są niezgodne z konstytucją

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w środę przepisy podatku od nieruchomości, na podstawie których można pobierać wyższą stawkę za miejsce garażowe w budynkach wielorodzinnych posiadające księgę wieczystą, niż garażu bez odrębnej własności. Według Trybunału prowadzi to do nierównego traktowania podatników. Zakwestionowane przepisy tracą moc obowiązującą z upływem 31 grudnia 2024 r.

18.10.2023

Świadectwa energetyczne to fikcja, sprzedający i wynajmujący omijają prawo

Nieruchomości Energetyka

Od kilku miesięcy obowiązują ostrzejsze przepisy dotyczące świadectw energetycznych. Za brak przekazania dokumentu najemcy lub kupującemu mieszkanie grozi grzywna do 5 tys. zł. Nikt się jednak karą nie przejmuje, bo istnieje ona tylko na papierze. Kupujący i najemcy poświadczają w umowach, że świadectwo otrzymali, co nie jest najczęściej prawdą. Masowo kupuje się też generowane przez boty świadectwa w internecie. Ich jakość jest jednak praktycznie zerowa.

14.10.2023

Obrót prywatną ziemią rolną ma być prostszy, ale nie dla fundacji rodzinnych

Nieruchomości Fundacja Rodzinna

5 października wchodzą w życie nowelizacje zmieniające zasady obrotu prywatną ziemią rolną. I choć część z nich ma usprawnić transakcje na rynku prywatnym, na nowych przepisach najbardziej stracić mogą fundacje rodzinne, którym ustawodawca odbiera m.in. prawo do zakładania gospodarstw rolnych. Jak oceniają eksperci, może to przyczynić się do spadku zainteresowania zakładaniem tych podmiotów.

05.10.2023

Wchodzą w życie zmiany w obrocie prywatną ziemią rolną

Nieruchomości

Obrót prywatną ziemią rolną będzie nieco łatwiejszy. Zmienią się też przepisy o zasiedzeniu nieruchomości. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa otrzyma prawo pierwokupu udziałów i akcji spółek dominujących, posiadających udziały lub akcje w spółkach będących właścicielami nieruchomości rolnych. Trudności czekają natomiast fundacje rodzinne - nie będą już mogły korzystać z ułatwień w obrocie ziemią rolną. To niektóre ze zmian wprowadzanych przez nowelizację, która zacznie obowiązywać 5 października.

04.10.2023

Zasada korzyści kością niezgody przy wycenie wywłaszczanej nieruchomości

Finanse Nieruchomości

Przez wiele lat interpretacja reguły korzyści nie budziła wątpliwości. Rzeczoznawcy majątkowi wyceniający nieruchomości rolne czy leśne wywłaszczane pod drogę, w pierwszej kolejności badali, czy znajduje ona zastosowanie, a jeżeli tak, to jako nieruchomości porównawcze do wycenianej brali te o przeznaczeniu drogowym. W ostatnich latach zarówno urzędy, jak i sądy administracyjne, zmierzają jednak do zmiany interpretacji - pisze Joanna Nogala, radca prawny z INLEGIS Kołodziej Nogala sp.k.

02.10.2023

Hipoteka mniej ważna niż należności zasądzone w postępowaniu karnym

Prawo karne Nieruchomości

Już od 1 października 2023 r. należności zasądzone na rzecz pokrzywdzonego lub osób wykonujących prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym będą uprzywilejowane w toku toczących się postępowań egzekucyjnych. Co to oznacza dla wierzycieli? W jaki sposób ta zmiana wpłynie na kolejność zaspokajania w egzekucji - zastanawia się Agata Duda-Bieniek, radca prawny, doradca restrukturyzacyjny w RESIST Restrukturyzacje.

28.09.2023

Plan ogólny wszedł w życie. Przedstawiamy najważniejsze zmiany w nowych przepisach

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

24 września weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym. Eksperci mówią wprost - to będzie rewolucja. Nowe regulacje oznaczają wiele dodatkowej pracy dla jednostek samorządu terytorialnego, a także większe nakłady na dostosowanie się do nowelizacji. Nowe regulacje dotkną każdego, kto planuje budowę.

25.09.2023

Kara ma naprawić krzywdę, a nie być sposobem na zarobek

Nieruchomości

Sąsiad budującego nielegalnie ma prawo ujawnić jego nieprawidłowe postępowanie, jak i wadliwe działania nadzoru budowlanego. Postawa obywatelska nie może być jednak dla niego źródłem zarobku. Domagać się dla siebie pieniędzy można jedynie, gdy jest się pokrzywdzonym, a urzędnicy rażąco złamali przepisy.

23.09.2023

Fakt, że dużo się wokół buduje i są korki, to jeszcze nie powód, by zakazać inwestycji

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Władztwo planistyczne gminy nie jest absolutne. Samorząd nie może więc nadinterpretowywać w miejscowym planie zapisów studium i pozbawiać inwestora prawa zabudowy działki, ponieważ w okolicy za dużo się buduje i powstają korki. Skoro studium jako funkcję wiodącą przewidziało zabudowę mieszkaniową i usługi, a zieleń tylko jako funkcję uzupełniającą, tak powinno pozostać. Do takich wniosków doszedł wrocławski WSA. To jedno z pierwszych takich orzeczeń.

16.09.2023

Wynajmowanych mieszkań nie można już amortyzować, ale można odliczyć remont

PIT Nieruchomości

Od początku 2023 r. nie można już odliczać kosztów amortyzacji mieszkań. To powoduje, że przepada także część wydatków, które dotychczas zwiększały wartość początkową nieruchomości i były odliczane przez amortyzację, np. PCC i opłaty notarialne. Przedsiębiorcy mogą jednak wrzucić w koszty wydatki na bieżący remont w trakcie najmu oraz na wyposażenie lokali.

16.09.2023

Reforma planowania przestrzennego przyniesie też zmiany w strategiach rozwoju gmin

Samorząd terytorialny Nieruchomości Ład Przestrzenny

Gmina, która rozpoczęła procedurę uchwalania strategii według starych przepisów kontynuuje ten proces według tych samych zasad. Natomiast, po 31 grudnia 2025 r. plan nie będzie musiał uwzględniać ustaleń zawartych w strategii (może je pomijać). Z kolei, gdy gmina posiada obowiązującą strategię rozwoju gminy, nie będzie musiała aktualizować dokumentu do czasu, aż okres jego obowiązywania się nie skończy.

15.09.2023

Nieruchomość za granicą wyklucza zwolnienie z PCC, ale praktyka może być inna

Nieruchomości PCC

Od 31 sierpnia kupujący mieszkanie na rynku wtórnym nie płacą PCC, jeśli nie mają innej nieruchomości mieszkalnej. Według Ministerstwa Finansów, wykluczone jest też posiadanie domu czy mieszkania za granicą. Fiskus może to sprawdzić, dzięki wymianie informacji podatkowych z innym państwami. Jednak w praktyce weryfikacja może być trudna - uważają eksperci. Łatwiej uniknąć podatku może być jednak cudzoziemcom.

12.09.2023

Najem nie odbiera ulgi mieszkaniowej

PIT Nieruchomości

Fiskus nie każe dopłacać podatku tym, którzy przy zakupie nieruchomości skorzystali z ulgi na własne cele mieszkaniowe, a następnie wynajęli lokal innym osobom. Według dyrektora KIS przepisy nie określają, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytej nieruchomości, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Eksperci radzą jednak, by w razie wątpliwości wystąpić o własną interpretację.

09.09.2023