Gleboznawczą klasyfikację gruntów przeprowadza starosta

Administracja publiczna Nieruchomości

Starosta przeprowadza gleboznawczą klasyfikację gruntów z urzędu albo na wniosek właściciela gruntów podlegających klasyfikacji bądź też innego władającego takimi gruntami wykazanego w ewidencji gruntów i budynków. Ustalenie klasyfikacji gruntu następuje w drodze decyzji. Starostowie dane te gromadzą, tworząc ewidencję gruntów i budynków.

07.03.2023

Od 1 marca zmiany w kredycie bez wkładu własnego

Kredyty Nieruchomości

1 marca wchodzą w życie zmiany dotyczące kredytu bez wkładu własnego. Jeśli kredytobiorca ma wkład własny niższy niż 20 proc., gwarancją BGK będzie mogła być objęta także brakująca część wkładu. Podniesiono też współczynnik, który służy do wyliczania maksymalnej ceny metra kwadratowego kwalifikującej się do skorzystania z programu.

01.03.2023

Kapliczka w bloku pozwoli zaoszczędzić na świadectwie energetycznym

Nieruchomości

Wynajmujący lub sprzedający mieszkanie za niecałe dwa miesiące będzie musiał posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Dla wielu to niepotrzebny wydatek. Mają więc patent, jak zaoszczędzić. Wystarczy na klatce schodowej postawić figurę świętego lub urządzić kapliczkę. Prawnicy przestrzegają przed naciąganiem prawa, ale przyznają, że w tym zakresie jest ono mocno nieprecyzyjne.

01.03.2023

Zarządca nie może obciążać wspólnoty opłatą za wpis do rejestru źródeł ciepła

Nieruchomości

Zarządca wspólnoty nie ma prawa pobierać jakiejkolwiek „opłaty administracyjnej za założenie deklaracji do CEEB”, bo w przepisach ustawy nie przewidziano żadnego wynagrodzenia za wykonanie tego obowiązku – przyznaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Zdaniem ekspertów, zarządca nie może obciążać też wspólnoty opłatą za to, że np. złożył wniosek o rekompensatę źródeł ciepła, skoro zobowiązywała go do tego ustawa.

01.03.2023

Warunki zabudowy ważne tylko kilka lat - wraca kontrowersyjny pomysł

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraca do pomysłu, by warunki zabudowy i zagospodarowania terenu wydawać tylko na pięć lat. W projekcie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu na nowo pojawił się taki przepis. Jak tłumaczy resort, ustawa planistyczna przewiduje mechanizmy aktualizacji planów miejscowych, a w stosunku do warunków zabudowy już nie, i czas najwyższy to zmienić.

28.02.2023

Najemca ma usunąć uszkodzenia, kiedy wyprowadza się z mieszkania

Prawo cywilne Nieruchomości

Najemca odpowiada za zabrudzenia ścian wynikające z opierania o nie swoich nóg, np. w czasie siedzenia przy biurku. W podobny sposób należy oceniać porysowanie parkietu bądź konieczność napraw tynków naruszonych poprzez umieszczanie na ścianie obrazów czy zawieszanie na nich innych materiałów za pomocą taśm przylepnych. Przepisy jednoznacznie stanowią, że na najemcy ciąży obowiązek malowania ścian oraz napraw uszkodzonych tynków i ścian.

18.02.2023

NSA rozstrzygnie, czy handlarz roszczeniami może nabyć kamienicę z dekretu Bieruta

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny przełamał linię orzeczniczą twierdząc, że ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz nabywcy roszczenia dekretowego rażąco narusza prawo, a zatem jest niedopuszczalne. Wprowadziło to poważny problem co do realizacji roszczeń dekretowych. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zadał NSA pytanie, czy nabywca roszczeń z dekretu warszawskiego jest stroną postępowania dekretowego?

13.02.2023

Kontrowersyjne normy w ustawie deregulacyjnej dotyczące miejsc parkingowych

Rynek i konsument Nieruchomości

Uchwaloną przez sejm tzw. ustawą deregulacyjną mają zająć się senackie komisje Budżetu i Gospodarki Narodowej. Organizacje przedsiębiorców ostrzegają, że może mieć ona negatywny wpływ na rynek mieszkaniowy w Polsce z uwagi na wyśrubowane normy dotyczące współczynnika parkingowego.

07.02.2023

Wkrótce nawet najem krótkoterminowy ze świadectwem energetycznym

Nieruchomości

Za kilka miesięcy zawierając umowę najmu mieszkania, także krótkoterminowego, trzeba będzie przedstawić świadectwo energetyczne. Jego brak będzie zagrożony karą do 5 tys. złotych. Informacja o certyfikacie będzie musiała się również znaleźć w ogłoszeniu o najmie. Najemca nie będzie mógł zrzec się tego obowiązku. Zdaniem ekspertów to całkowicie zbędny i kosztowny wymóg.

27.01.2023

Ogrodzenie taśmą przez właściciela oblodzonego chodnika lub domu, nie zwalnia z odpowiedzialności

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości

Wprawdzie to do gminy należy obowiązek zapewnienia czystości i porządku na swoim terenie, w tym zbieranie błota, śniegu czy lodu, jednak właściciele nieruchomości odpowiadają za utrzymanie w stanie umożliwiającym bezpieczne przejście chodników, położonych bezpośrednio przy granicy ich nieruchomości. Nie zwalnia ich z tego obowiązku wygrodzenie taśmą oblodzonego chodnika lub domu.

21.01.2023

Nowy przepis nie ograniczy rachunków za ciepło, bo firmy ciepłownicze będą mogły go omijać

Nieruchomości

Rząd chce obniżyć rachunki za ciepło wprowadzając mechanizm wyrównawczy dla przedsiębiorstw ciepłowniczych. O wysokości obniżenia podwyżki mieszkańcy mają dowiadywać się od zarządów spółdzielni i wspólnot. Firmy ciepłownicze bardzo łatwo będą mogły jednak omijać rygory narzucone przez przepisy, a rachunki mieszkańcom dalej będą rosły.

20.01.2023

Rządowa walka z patodeweloperką spowoduje wzrost cen mieszkań

Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma pomysł, jak ograniczyć tzw. patodeweloperkę. Zniknąć mają mikrokawalerki, a sąsiedzi nie będą już sobie zaglądać do garnków. Eksperci nie mają wątpliwości, że coś za coś. Niektóre propozycje może i poprawią komfort życia Polaków, ale przy okazji mogą spowodować dalszy wzrost cen mieszkań. Inne są czysto populistyczne - jak te dotyczące mikrokawalerek - nijak odnoszą się do rzeczywistości. 

12.01.2023

SN: Grunt przemysłowy i taka opłata za użytkowanie wieczyste

Administracja publiczna Nieruchomości

Cel oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste powinien być określany także wówczas, gdy omawiane prawo powstało z mocy samego prawa, a cel nie został wskazany w decyzji uwłaszczeniowej. Również w takim przypadku dochodzi do „oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste” zgodnie z ustawą - orzekł Sąd Najwyższy. I z tego wynika wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste.

11.01.2023

Nowe prawo - luka planistyczna już nie wpłynie na wysokość odszkodowań przy sprzedaży gruntów

Finanse Nieruchomości

Od 7 stycznia 2023 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która ułatwi otrzymanie odszkodowań tym, którzy uzyskali niższą cenę z ich sprzedaży. Zmiana wzmocni dominującą już wykładnię, zgodnie z którą luka planistyczna nie może powodować negatywnych konsekwencji dla właścicieli nieruchomości, którzy zdecydowali się dochodzić roszczeń planistycznych przeciwko gminom.

07.01.2023

Ubezpieczenia ryzyk prawnych coraz bardziej popularne w obrocie nieruchomościami

Nieruchomości Ubezpieczenia

Ubezpieczenia ryzyk prawnych stają się coraz bardziej popularne w obrocie nieruchomościami, z uwagi na złożoność stanów prawnych nieruchomości, jak i wobec szybko zmieniającej się rzeczywistości, niepewności co do prawa i jego wykładni. Sam fakt ubezpieczenia nie eliminuje ubezpieczonego ryzyka, ale umożliwia naprawienie szkody.

06.01.2023

Księgi wieczyste jawne, wypis można uzyskać elektronicznie

Nieruchomości

Księgi wieczyste to jeden z najważniejszych rejestrów publicznych – zwłaszcza dla wszystkich zainteresowanych obrotem nieruchomościami. Warto pamiętać, że można je nie tylko przeglądać w internecie, ale również otrzymać dokumenty online. Wystarczy zalogować się na odpowiedniej stronie internetowej. Księgi wieczyste są jawne, a więc każdy ma prawo zapoznać się z ich treścią.

06.01.2023

Obrót nieruchomościami warszawskimi zagrożony wstecznym wyłączaniem rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Masowo wpisywane do ksiąg wieczystych ostrzeżenia o prowadzonych czynnościach sprawdzających przez komisję weryfikacyjną stwarzają istotne ryzyko przy obrocie zreprywatyzowanymi nieruchomościami w Warszawie. Dochodzi bowiem do wyłączenia rękojmi z mocą wsteczną. Ostrzeżenie to nie musi jednak całkowicie blokować obrotu. Piszą o tym Michał Gliński radca prawny oraz dr Radosław Wiśniewski, adwokat z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

13.12.2022

SN: Sąd ma poprawić błędy w orzeczeniu o podziale nieruchomości

Prawo cywilne Nieruchomości

Sąd błędnie podzielił wspólnie użytkowaną nieruchomość, w tym powierzchnie działek należących do poszczególnych osób, do tego w orzeczeniu przekręcił imiona i nazwiska niektórych z nich, w efekcie czego orzeczenie nie może być wykonane, za to powoduje nowe spory, a zainteresowani nie mogą np. uzyskać zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu.

12.12.2022

Firmy będą mogły przekształcić użytkowanie wieczyste, ale tylko przez rok - jest nowa wersja projektu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję ustawy, dzięki której firmy będą mogły przekształcić prawo użytkowania wieczystego już prawdopodobnie w 2023 roku. Wykup nieruchomości nie będzie jednak tak atrakcyjny, jak w przypadku mieszkaniówki. Wiele firm zapłaci za nieruchomości więcej, aniżeli wynosi ich wartość rynkowa. Zbyt mało będzie także czasu na uwłaszczenie, bo tylko rok. Może to spowolnić lub zablokować obrót.

06.12.2022

Mimo rządowego wsparcia pustostanów raczej nie ubędzie

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Z danych GUS wynika, że blisko 12 proc. mieszkań w Polsce to pustostany. Ponad 60 proc. z nich to lokale komunalne, bardzo często w złym stanie. Choć rząd informuje o kolejnych programach wsparcia i ułatwieniach prawnych w zagospodarowaniu pustostanów, ich liczba nie maleje. Samorządowcy i prawnicy wskazują, że problemem są nie tylko pieniądze.

02.12.2022