TK: Skarga nadzwyczajna nie dla czynszu dzierżawnego

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Skarga nadzwyczajna w sporze o czynsz dzierżawny nie przysługuje. Do takiego wniosku doszedł w środę Trybunał Konstytucyjny, rozpatrujący skargę konstytucyjną spółki, której Sąd Najwyższy odrzucił skargę nadzwyczajną ze względu na to, że nie była dopuszczalna. TK nie dopatrzył się też naruszenia prawa do sądu tej spółki.

29.01.2025

Ważny wyrok NSA: Numer księgi wieczystej to dana osobowa

RODO Nieruchomości

28 stycznia Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi. Wyrok kończy wieloletni spór w tej sprawie między Urzędem Ochrony Danych Osobowych a byłym Głównym Geodetą Kraju. Oznacza też, że administracyjna kara pieniężna w wysokości 100 tys. zł, jaką prezes UODO nałożył w 2020 roku za ujawnianie w serwisie Geoportal2 numerów ksiąg wieczystych, jest zasadna.

28.01.2025

WSA: Charakter nieruchomości nie przesądza o jej związku z działalnością gospodarczą

Prawo gospodarcze Nieruchomości

Organ uznał, że nieruchomość przedsiębiorcy ma związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i opodatkował ją wyższą stawką. Głównym argumentem było jej zaklasyfikowanie w ewidencji gruntów i budynków jako terenu przemysłowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wskazał, że ewidencja ma istotne znaczenie, ale sam charakter nieruchomości nie przesądza o jej związku z działalnością gospodarczą.

28.01.2025

Uproszczenia formalności budowlanych są fikcją, papierologia coraz większa

Administracja publiczna Budownictwo Nieruchomości

Kiedyś można było przyjąć, że od daty zakupu nieruchomości do daty rozpoczęcia inwestycji mija od półtora roku do dwóch lat. Dzisiaj spokojnie trzeba zakładać dwa - trzy lata. Jest to bardzo uciążliwy proces, który niewątpliwie wpływa na wzrost kosztów realizacji inwestycji. A im wyższe koszty, tym wyższe ceny mieszkań. Te formalizmy wynikają nie tylko z biurokracji, ale też ze złego prawa, które wprowadza niepotrzebne utrudnienia - mówi mec. Rafał Dębowski.

27.01.2025

Dawid Kulpa: Czy "triple net lease" w warunkach polskiego prawa jest bezpieczny?

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Jakiś czas temu, za sprawą orzeczenia Sądu Najwyższego wydanego w sprawie II CSKP 456/22, w środowisku nieruchomości komercyjnych, ściślej w branży tzw. "retailowej", zrobiło się bardzo głośno. W przywołanej sprawie Sąd Najwyższy potwierdził bowiem, że doszło do rażącego naruszenia zasad uczciwej konkurencji w kontekście nierównomiernych zasad rozliczeń opłat eksploatacyjnych ("service charge") - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

25.01.2025

Wynajem może realizować cel mieszkaniowy dla celów PIT

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze darowizny mogą zostać wykorzystane, na mocy ulgi mieszkaniowej, na spłatę posiadanego kredytu mieszkaniowego. Przepisy nie określają, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Najem mieszkania nie ogranicza prawa do ulgi, podatnik może w nim zamieszkać po upływie określonego czasu.

25.01.2025

Obrót nieruchomością objętą postępowaniem w sprawie wydania decyzji ZRID

Samorząd terytorialny Drogi Nieruchomości

Wydanie decyzji ZRID, w ramach postępowania o pozwolenie na realizację inwestycji w zakresie dróg publicznych, skutkuje nie tylko wywłaszczeniem nieruchomości, ale wywołuje skutki na etapie prowadzonego postępowania. Ogranicza bowiem uprawnienia właścicieli w zakresie obrotu nieruchomościami po zawiadomieniu stron o wszczęciu postępowania administracyjnego. Co ważne, dotyczy ono jedynie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, bądź jednostek samorządu terytorialnego.

24.01.2025

Sąd nie wyręczy właścicieli lokali w podjęciu decyzji

Nieruchomości

Jeżeli większość członków wspólnoty mieszkaniowej nie opowiedziała się „za” uchwałą, to nie została ona w ogóle podjęta, a sąd nie ma czego kontrolować. Dlatego orzeczenie sądu nie może zastąpić woli właścicieli lokali. Niestety konflikty bardzo często prowadzą do paraliżu decyzyjnego wspólnoty mieszkaniowej, a właściciele liczą, że wyręczy ich sąd.

23.01.2025

Paraliż inwestycji za rok to pewnik? Planistyczny rollercoaster rozkręca się w najlepsze

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Trwa wyścig z czasem. Do końca tego roku gminy muszą mieć gotowe plany ogólne. Jeżeli tego nie zrobią, w wielu miejscach nie będzie można budować. Dojdzie więc do paraliżu inwestycyjnego, co może zachwiać gospodarką. Nikt nie ma wątpliwości, że rząd da gminom dodatkowe pół roku. Bój teraz toczy się o to, by przepisy w tej sprawie weszły w życie jak najszybciej. Zmiana prawa na jesieni będzie miała charakter już tylko czysto propagandowy. Samorządom nic to nie da i nie uratuje inwestycji.

20.01.2025

Nowy podatek od ogrodzeń? MF: Informacje wprowadzają w błąd

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Wszelkie informacje (…) na temat wprowadzenia nowego obciążenia w postaci podatku od ogrodzeń należy uznać za wprowadzające w błąd – oświadczyło w niedzielę Ministerstwo Finansów. Resort podkreślił, że już wcześniej ogrodzenie było uznawane za budowlę i podlegało podatkowi od nieruchomości, pod warunkiem, że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej.

19.01.2025

Ulga remontowa 2025 - jak odliczyć wydatki na remont mieszkania?

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Przepisy ustawy o PIT nie przewidują w 2025 roku specjalnej ulgi na remont domu czy mieszkania, która byłaby dostępna dla wszystkich. Ale jest kilka innych preferencji, które pozwalają odliczyć wydatki na m.in. nową kuchnię czy łazienkę, wymianę okien, nowy piec albo montaż klimatyzacji. By z nich skorzystać, trzeba spełnić określone w przepisach warunki. Każda ulga ma też inne limity, a podatnicy muszą uważać na różne pułapki.

18.01.2025

Wydzielenie pasa drogowego „na przyszłość” budzi problemy w praktyce

Samorząd terytorialny Drogi Nieruchomości

Nowelizując ustawę o drogach publicznych doprecyzowano pojęcie pasa drogowego. Po zmianach jest to grunt, w którym jest lub będzie usytuowana droga. Dodanie sformułowania „lub będzie” budzi wątpliwości w odniesieniu do treści art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Powoduje też konkretne problemy w praktyce.

15.01.2025

Koniec prywatnych przeglądarek ksiąg wieczystych? MS pracuje nad przepisami

Nieruchomości

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w dostępie do ksiąg wieczystych. Ich głównym celem jest "ukrócenie" masowego pobierania danych z księgi wieczystej, co ma utrudnić działalność prywatnym przeglądarkom, które za pieniądze umożliwiają dostęp do ksiąg po adresie. Wprowadzona zostanie m.in. obowiązkowa weryfikacja użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg.

14.01.2025

Nie ma czegoś takiego jak „weksel inwestycyjny”. UOKiK ukarał CK Investments

Rynek i konsument Domowe finanse Nieruchomości

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów spółka CK Investments z branży nieruchomości posługiwała się wekslem w sposób sprzeczny z jego funkcją oraz rozpowszechniała nieprawdziwe informacje co do gwarancji zwrotu kapitału przekazanego przez konsumentów. Nieprawomocną decyzją prezes organu nałożył na spółkę karę w wysokości ok. 1,25 mln złotych.

14.01.2025

Podatek od budowli na nowych zasadach - firmy czeka pilny przegląd

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości

Od początku 2025 roku obowiązują nowe definicje budynków i budowli, co oznacza też konieczność złożenia po raz pierwszy deklaracji DN-1 na nowych zasadach. Przedsiębiorcy mogą zyskać dodatkowe dwa miesiące, jeśli zawiadomią gminę do końca stycznia. Prawnicy alarmują jednak, że czasu nie zostało zbyt wiele, zwłaszcza gdy firma ma rozległy majątek w różnych lokalizacjach. Niektórzy będą musieli zaangażować rzeczoznawcę majątkowego. W przypadku wątpliwości warto wystąpić o interpretację, ponieważ nowe definicje nie zawsze są jednoznaczne.

07.01.2025

Ulga znika w kilka dni, prawnicy mówią o naruszeniu Konstytucji

Prawnicy Domowe finanse PIT Nieruchomości

27 grudnia 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, które zmienia zakres ulgi termomodernizacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2025 r. podatnicy nie skorzystają już z odliczenia na zakup pieca gazowego i olejowego. Zdaniem prawników, przepisy powinny być opublikowane z zachowaniem co najmniej 30-dniowego vacatio legis. Skrócenie tego okresu narusza konstytucyjną zasadę przyzwoitej legislacji oraz zaufania do państwa.

31.12.2024

Koniec ulgi termomodernizacyjnej na piece gazowe i olejowe w 2025 roku

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Właściciele domów mają czas do 31 grudnia 2024 r., jeśli chcą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na kotły gazowe, kotły olejowe, zbiorniki na gaz lub olej i przyłącza do sieci gazowej. Od 2025 r. tego typu inwestycje nie będą już objęte ulgą - zakłada rozporządzenie ministra rozwoju. Od nowego roku skorzystają za to z ulgi na pompy ciepła, jeśli będą one częścią instalacji do ogrzewania. Odliczą też wydatki na mikroinstalacje wiatrowe oraz montaż magazynów energii i magazynów ciepła. Ulga obejmie też "dachy" oraz drzwi zewnętrzne.

30.12.2024

Za zmniejszenie wartości nieruchomości zawsze należy się odszkodowanie

Nieruchomości

Niedawno Sąd Najwyższy podjął uchwałę rozstrzygającą, że właściciele nieruchomości położonych w strefie ograniczonego użytkowania mają prawo do odszkodowania z samego faktu ustanowienia takiej strefy - nawet, jeżeli zmniejszenie wartości nie ma związku z ograniczeniami obowiązującymi w strefie. To pouczająca lekcja, mogąca mieć zastosowanie w wielu innych przypadkach.

28.12.2024

Od 2025 roku tekstylia osobno, czyli iluzja segregacji

Odpady Nieruchomości

Spółdzielnie mieszkaniowe obawiają się obowiązkowej selektywnej zbiórki tekstyliów i alarmują resort środowiska. Przewidują, że mieszkańcy nadal będą wrzucali stare buty czy ubrania do koszy na zmieszane śmieci. A to zdecydowanie zwiększy prawdopodobieństwo karnych opłat za brak segregacji odpadów.

28.12.2024

WSA: Opłata planistyczna nie musi zostać ustalona bezzwłocznie

Budownictwo Nieruchomości

Jeżeli w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo jego zmianą, wartość nieruchomości wzrosła a właściciel lub użytkownik wieczysty ją zbywa, organ pobiera jednorazową opłatę. Powinna ona zostać ustalona bezzwłocznie po otrzymaniu wypisu z aktu notarialnego. Nie jest to jednak termin prawa materialnego, po którym nie można już wydać decyzji - wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

27.12.2024