Sędzia Igor Tuleya przywrócony do orzekania, ale decyzja uchylona

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Igor Tuleya został po dwóch latach przywrócony w piątek do orzekania. Decyzję o wykonaniu nakazującego to orzeczenia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga podjęła kierująca od marca br. Sądem Okręgowym w Warszawie prezes Joanna Przanowska-Tomaszek. Jednak decyzja ta została w poniedziałek uchylona przez prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

08.08.2022

Spółka i prezes ukarani za pożyczki udające obligacje

Rynek i konsument Finanse

Brak informacji o ryzyku i sugerowanie, że spółka oferuje obligacje, podczas gdy w rzeczywistości namawiała konsumentów do udzielania jej pożyczek. Za to Prezes UOKiK nałożył łącznie ponad 170 tys. zł kar za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów na firmę Obligacje Społeczne i na osobę zarządzającą. A strona z ofertą przedsiębiorstwa została zablokowana.

08.08.2022

Kadrę zarządzającą w organizacji można zatrzymać benefitem na samochód

Prawo pracy HR

Pozyskanie oraz zatrzymanie na dłużej w firmie menedżerów, wysoko wyspecjalizowanych specjalistów oraz kadry zarządzającej jest nie lada wyzwaniem. Firmy udostępniają pracownikom auta służbowe na weekendy oraz w trakcie urlopu wypoczynkowego, by wyróżnić się jako pracodawca. Pracownicy mogą już nawet wybrać model i wyposażenie. Firmy stały się w tym zakresie bardziej elastyczne, bo nowych samochodów na rynku jest coraz mniej.

08.08.2022

Badanie: Przez inflację Polacy podupadają na zdrowiu psychicznym - jesienią może być jeszcze gorzej

Domowe finanse Prawo pracy

Polacy niemal po połowie są podzieleni na podupadłych na zdrowiu psychicznym z powodu inflacji oraz na tych, którzy nie stracili kondycji. O pogorszeniu samopoczucia mówią głównie zarabiający 5000-6999 zł netto miesięcznie, kobiety, osoby młode i dobrze wykształcone – wynika z najnowszego badania opinii publicznej. Zdaniem ekspertów, w IV kwartale br. odsetek osób deklarujących utratę zdrowia psychicznego z powodów ekonomicznych wzrośnie nawet do 70 proc.

08.08.2022

Przymus bezpośredni w DPS-ach bez kontroli i możliwości złożenia skargi

Pomoc społeczna Pacjent Opieka zdrowotna

Przepisy określają zasady unieruchomienia lub izolacji osób chorujących psychicznie, ale brakuje ich w odniesieniu do osób przebywających w domach opieki społecznej i zakładach opiekuńczo leczniczych. Tam, gdzie nie ma regulacji, jest dowolność, która prowadzi do nadużyć. Zwłaszcza, jeśli osoba niesamodzielna w praktyce nie ma możliwości złożenia skargi. Rzecznik Praw Pacjenta chce to zmienić.

08.08.2022

Ustawa jest od trzech lat, ale dostępność urzędów to wciąż problem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

Mimo blisko trzech lat obowiązywania przepisów, dostępność wciąż nie jest standardem. Poziom dostępności budynków użyteczności publicznej w Polsce wynosi zaledwie 41 procent. Przed samorządami stoi jeszcze wiele wyzwań, aby dostosować się do wymogów prawnych. Problemem są też pieniądze na inwestycje związane z likwidacją takich barier.

08.08.2022

Sejm zmienił system awansu nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy

Koniec ze stopniem nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego, po czterech latach pracy w szkole egzamin na nauczyciela mianowanego. Sejm w piątek przesądził losy nowelizacji Karty Nauczyciela. Potwierdził zmiany dotyczące nauczycielskich awansów, ale odrzucił senackie poprawki dotyczące 20 proc. podwyżki dla pedagogów.

08.08.2022

Ustawienie przetargu często jest łatwe, ale nie bezkarne

Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse

Trudności dowodowe w przypadku zmów przetargowych sprawiają, że nieuczciwym przedsiębiorcom ustawianie przetargów często uchodzi na sucho. Są jednak sposoby na wykazanie, że doszło do zawarcia porozumienia, które nie powinno mieć miejsca. Działania w tym kierunku prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

08.08.2022

Prezes PiS zapowiada zmianę polityki wobec Unii Europejskiej

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Jeżeli wygramy najbliższe wybory, stosunki z Unią Europejską będziemy musieli ułożyć po nowemu - zapowiada prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na duże kompromisy, ale dziś widać o co chodzi. Ustępstwa nic nie dały, choć poszliśmy daleko - dodał. A inny polityk PiS zapowiedział stosowanie zasady "ząb za ząb".

08.08.2022

Eksperci: Majstrowanie przy podatku Belki może skomplikować system

PIT

Czy zniesienie "podatku Belki" byłoby dobrą metodą przeciwdziałania inflacji i trudnej sytuacji gospodarczej? Ministerstwo Finansów nie wyklucza dyskusji o zmianach, choć nie przewiduje całkowitego zniesienia tej daniny. Eksperci wskazują: ewentualna reforma inflacji raczej nie zahamuje, a może niepotrzebnie skomplikować system podatkowy.

08.08.2022

Pracownicy muszą poczekać. Rząd miał 2 lata na wdrożenie przepisów unijnych, a i tak nie zdążył

Prawo pracy Prawo unijne

1 i 2 sierpnia 2022 roku minęły terminy transpozycji do naszego prawa dwóch unijnych dyrektyw ważnych dla pracowników, także tych będących rodzicami. Nie ma więc dłuższych urlopów rodzicielskich, 5-dniowego nieodpłatnego urlopu opiekuńczego, elastycznej organizacji pracy dla rodziców dzieci do lat ośmiu czy większej ochrony przy umowach na czas określony. To bardzo zła wiadomość dla polskich pracowników. Zwłaszcza, że dochodzenie odszkodowania od państwa może być trudne.

08.08.2022

Dom z widokiem na przyszłość – zabudowania powstaną bliżej cmentarza

Samorząd terytorialny Środowisko

Mieszkanie z perspektywami, oknem wychodzącym na zieleń zamiast na mur sąsiedniego bloku i mizerną huśtawką za kratą na elektryczny zamek? Zakup mieszkania przy cmentarzu w dobie szalejącej patodeweloperki nie wydaje się aż tak złą opcją. Z pomocą potencjalnym chętnym chce przyjść ustawodawca, który właśnie przygotowuje nową ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

08.08.2022

Dzień wolny dla dojeżdżających do pracy na rowerze? Nie będzie takiego prawa

Środowisko Prawo pracy

Przepisy prawa pracy nie wyłączają możliwości wprowadzenia przez pracodawcę dodatkowych świadczeń dla pracowników. Nie ma przeszkód prawnych, by w swoich regulacjach pracodawca przyznał pracownikom dodatkowe zwolnienia od pracy czy dni wolne, np. dodatkowe dni urlopu nie wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących. Musi to jednak opierać się na zasadzie równości i mieć obiektywny charakter.

06.08.2022

Nie wszędzie postój za darmo z kartą parkingową

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Zasady odpłatności za postój samochodu w strefach płatnego parkowania dla posiadaczy karty parkingowej na tzw. kopertach ustala rada miasta lub gminy. Zatem w każdym miejscu mogą być one odmienne, o czym warto pamiętać szczególnie w czasie wakacyjnych podróży po Polsce. Resort infrastruktury przypomina, że decydują o tym samorządy i nie widzi możliwości ujednolicenia przepisów w tym względzie.

06.08.2022

Dzięki serwitutom i królewskim prawom niektórym chrustu nie zabraknie

Samorząd terytorialny

Rdzenni mieszkańcy Wąchocka nie muszą martwić się o opał z lasu. Drewno należy im się na podstawie przywileju nadanego przez króla Kazimierza Jagiellończyka w 1454 r., a nadleśnictwo Skarżysko królewskiego prawa kwestionować nie zamierza. Wciąż jest kilkadziesiąt wsi, które w oparciu o serwituty mają gwarancje pozyskania drewna z państwowych lasów. Choć czasami lasom udaje się ten przywilej zakwestionować.

06.08.2022

Jedzenie w szpitalu smaczne i zdrowe - na razie w rozporządzeniu

Pacjent Finansowanie zdrowia

Zamiast parówek i mielonek pacjenci w szpitalach mają dostawać wędliny i dobrej jakości mięso – takie zalecenia minister zdrowia wpisał do konsultowanego projektu rozporządzenia. Na talerzu powinna znaleźć się przede wszystkim spora porcja warzyw, a posiłki powinny być zbilansowane. Plan brzmi bardzo dobrze. Niestety nie przewidziano jego finansowania, a szpitali na "rarytasy" nie stać.

06.08.2022

Od skreślenia z listy studentów można się odwoływać

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Z przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wynika zamknięty katalog przypadków, które mogą wiązać się z wydaniem przez organy uczelni decyzji o skreśleniu studenta z listy studentów. O ile w niektórych sytuacjach decyzja wydawana jest obowiązkowo, o tyle w innych przypadkach zależy od uznania organu.

06.08.2022

UE: Rozporządzenie o redukcji zużycia gazu, na razie dobrowolnej

Rynek i konsument Prawo unijne

Rada Unii Europejskiej przyjęła w piątek rozporządzenie o dobrowolnym zmniejszeniu podczas tej zimy zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. Przewiduje ono jednak możliwość uruchomienia przez Radę "stanu ostrzeżenia" dotyczącego bezpieczeństwa dostaw, a wtedy zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stałoby się obowiązkowe. Polska opowiedziała się przeciwko temu rozporządzeniu.

05.08.2022

Odstraszać, nie wychowywać? Sejm na razie nie rozpatrzy weta Senatu do zaostrzania kar

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kara 25 lat więzienia zastąpiona 30 latami, możliwość zakazu warunkowego zwolnienia przy orzekaniu dożywocia, zaostrzane kar dla pijanych lub odurzonych kierowców, ale też m.in. za gwałty. Co więcej, już 14-latek za niektóre rodzaje zabójstwa ma odpowiadać jak dorosły - takie m.in. zmiany znalazły się w obszernej nowelizacji kodeksu karnego. W czwartek Senat odrzucił tę ustawę, a Sejm na razie zdjął z porządku głosowanie w tej sprawie.

05.08.2022

Za list do RPO skazany zapłaci sam, o telefon też będzie trudniej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ograniczenia w zakresie rozmów telefonicznych osadzonych i zasad korespondencji, kara karceru, a także prawo skazanego do skargi - to budzące najwięcej kontrowersji zmiany wprowadzone nowelą do kodeksu karnego wykonawczego. Poprawki Senatu zostały prawie wszystkie odrzucone przez Sejm. Zatem nawet telefon od Rzecznika Praw Obywatelskich, skazany będzie opłacać sam.

05.08.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski