Lista bezpłatnych leków dla dzieci tylko pozornie długa i bogata

Pacjent Farmacja

Na liście leków bezpłatnych dla dzieci są prawie wszystkie refundowane antybiotyki. Jednak lekarze przepisują je pełnopłatnie, jeśli nie są w stanie potwierdzić wskazań refundacyjnych, a do tego potrzebne jest dodatkowe badanie. Lista wydaje się obszerna, ale ponad połowa leków na niej umieszczonych może dotyczyć pojedynczych przypadków wykorzystania w grupie poniżej 18 lat - komentują eksperci.

14.09.2023

Szykuje się chaos w sprawach karnych - nowy kodeks już dzieli sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Sprawca, który popełni przestępstwo po 1 października br., znajdzie się w nowej rzeczywistości prawnej. Wielkimi krokami zbliża się nowela kodeksu karnego, która zmienia m.in. samą dyrektywę wymiaru kary, usuwając z niej cele wychowawcze, a pozostawiając jedynie zapobiegawcze. Wprowadza też możliwość bezwzględnego dożywocia - przeciwko czemu wielokrotnie wypowiadał się choćby ETPC. Część karnistów już zapowiada, że będzie stosować rozproszoną kontrolę konstytucyjności zmienianych przepisów i regulacje konwencyjne.

14.09.2023

Biopaliwa, wodór częściej w samolotach - Europarlament zatwierdził przepisy

Parlament Europejski zatwierdził w środę nowe prawo mające na celu zwiększenie wykorzystania zrównoważonych paliw, takich jak zaawansowane biopaliwa lub wodór, w sektorze lotniczym. Chodzi o część pakietu "Gotowi na 55", czyli planu UE zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku.

13.09.2023

Przetargi na laptopy dla czwartoklasistów rozstrzygnięte

Szkoła i uczeń

Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło w środę, że rozstrzygnięto wszystkie przetargi na laptopy dla czwartoklasistów. Dostępna jest także lista zawierającą wszystkie 73 regiony i modele laptopów, które zostały wybrane w każdym z nich. Sprzęt trafi do uczniów klas czwartych w całej Polsce najpóźniej 40 dni od podpisania umów.

13.09.2023

Internet rzeczy zbiera dane medyczne, ale ich nie chroni

RODO

Wyposażone w czujniki toalety, które gromadzą dane dotyczące zdrowia, mogą zostać zhakowane, co grozi ujawnieniem wrażliwych informacji. Dlatego powinny podlegać przepisom dotyczącym wyrobów medycznych, a nie zwykłych urządzeń konsumenckich - podkreślają specjaliści od bezpieczeństwa danych na łamach pisma „arXiv”. To podniosłoby cenę inteligentnych toalet - zastrzegają producenci.

13.09.2023

Polska Organizacja Biometanu: Nowe rozporządzenie to kolejne ograniczenia dla branży

Środowisko Energetyka

Polska Organizacja Biometanu ocenia, że przekazany do konsultacji projekt rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowej listy substratów możliwych do wykorzystania w biogazowni rolniczej może przyczynić się do ograniczenia rozwoju rynku biogazu. Wskazuje, że lista substratów odpadowych, które znalazły się w projekcie, jest zdecydowanie za wąska, i proponuje, aby rozszerzyć ją o dodatkowe elementy.

13.09.2023

Sędzia Zabłocki wydaje kronikę „tłusto-chudych lat”

Prawnicy

Są takie momenty życia, w których sędziemu nie wolno milczeć. Czasem trzeba dać świadectwo prawdzie, bo milczenie jest rodzajem współuczestnictwa, jeśli chce się zachować twarz. Ta myśl przyświecała sędziemu Stanisławowi Zabłockiemu, byłemu prezesowi Izby Karnej Sądu Najwyższego przy pisaniu najnowszej książki „Notatki 2014–2020, czyli sześć lat tłusto-chudych”.

13.09.2023

Ludzie w centrum transformacji technologicznej. Polskie firmy na czele digitalizacji w Europie

Prawo pracy Nowe technologie Małe i średnie firmy

Prawie 8 na 10 (78,9 proc.) międzynarodowych firm w Polsce jest zaangażowanych w transformację cyfrową, co stawia nasz kraj na czele Europy razem z Wielką Brytanią (89 proc.), Włochami (86,1 proc.) i Francją (79,8 proc.). Co stoi za tym sukcesem? Ponad połowa rodzimych przedsiębiorstw (52,3 proc.) oraz 71,4 proc. firm międzynarodowych, działających na terenie Polski, podejmuje decyzję o digitalizacji ze względu na swoich pracowników – wynika z badania „The Perfect Match” przeprowadzonego przez europejskiego dostawcę usług kadrowo-płacowych SD Worx.

13.09.2023

Chorobowe wypłacane tylko przez ZUS może zwiększyć ryzyko nadużywania L4

Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zasiłek chorobowy płacony przez ZUS od pierwszego dnia nieobecności pracownika mikroprzedsiębiorcy to jeden ze stu konkretów Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem prawników, jego realizacja będzie wymagać zasadniczej zmiany formuły kontroli zwolnień lekarskich przez ZUS. Dziś to rozwiązanie jest ryzykowne zważywszy na to, że ZUS ma problemy z kontrolowaniem L4.

13.09.2023

Nowela prawa geologicznego odstraszy inwestorów od zakupu części gruntów

Kupujesz działkę budowlaną? Lepiej sprawdź, czy pod ziemią nie ma kopalin. Bo nawet na gruncie przewidzianym dotychczas pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów. Dotyczyć to będzie nie tylko takich surowców jak węgiel czy rudy metali, ale nawet złóż piasku czy żwiru. Prawnicy oceniają, że przez nowe przepisy inwestorzy będą obawiali się kupować grunt, pod którym znajduje się złoże.

13.09.2023

PiS wraca do propozycji zmian w ustawie o notariacie

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada w swoim programie wyborczym zmniejszenie kognicji sądów poprzez rozszerzenie kompetencji notariuszy. Chodzi o umożliwienie im dokonywania wpisów do ksiąg wieczystych i wydawania notarialnych nakazów zapłaty. Szykuje się więc trzecie podejście do tego tematu - w Sejmie utknął projekt poselski, a wcześniej Sejm odrzucił projekt rządowy.

13.09.2023

Duże partie zyskują na metodzie d'Hondta

Samorząd terytorialny Wybory

Metoda przeliczenia mandatów według systemu d’Hondta jest korzystniejsza dla silnych komitetów. Premiuje zwycięzców, co ułatwia stworzenie stabilnej większości parlamentarnej, ale jednocześnie ma wadę - ogranicza proporcjonalność wyborów. Przy tej metodzie lider listy nie zawsze otrzymuje mandat wyborczy.

13.09.2023

Po wyborach kolejki do lekarzy mają być krótsze

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Wybory

Partie i koalicje startujące w wyborach prześcigają się w pomysłach, jak przyśpieszyć wizytę u lekarza, usprawnić diagnostykę, skrócić czas oczekiwania na operację i rehabilitację w publicznym systemie. Wśród deklaracji są także te dotyczące dostępu do leków, prawa do aborcji, świadczenia chorobowego, roli szpitali powiatowych czy kształcenia kadr medycznych. Zebraliśmy je w jednym miejscu.

13.09.2023

Pozew jak przelew przez internet? PiS obiecuje pełną cyfryzację sądów w 7 lat

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do 2030 r. miałaby powstać możliwość zakładania każdej spraw w sądzie przez internet - taka obietnica znalazła się w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Na krok w tym kierunku była szansa podczas niedawnych prac parlamentarnych nad nowelizacją procedury cywilnej - samorządy adwokacki i radcowski postulowały składanie choćby apelacji przez portal informacyjny sądów. Skończyło się jednak na wprowadzeniu na stałe e-doręczeń pism procesowych.

13.09.2023

Badanie EY: Pracownicy chcą korzystać z nowych technologii, ale pracodawcy wdrażają je powoli

Prawo pracy Nowe technologie Małe i średnie firmy

Zdecydowana większość pracowników (89 proc.) uważa, że wdrażanie nowych technologii jest korzystne dla ich firmy. Jednocześnie według ponad połowy (59 proc.) zarząd i kadra wyższego szczebla decydują się na ich adopcję zbyt wolno – wynika z badania EY. W efekcie dla 52 proc. ankietowanych rozwiązania, które mogłyby ułatwić im pracę, stają się przestarzałe, kiedy w końcu trafiają do organizacji.

12.09.2023

NIK zawiadomił prokuraturę o działaniach administracji podczas Covid-19

Zawody medyczne Koronawirus

Dziewięć zawiadomień do prokuratury w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w przygotowaniu i działaniu administracji w okresie COVID-19 oraz w tworzeniu i funkcjonowaniu szpitali tymczasowych złożyła Najwyższa Izba Kontroli. Trzy zawiadomienia dotyczą zakupu respiratorów, dwa - działań ministra aktywów państwowych. NIK wystąpiła też do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności przepisów specustawy i ustawy zmieniającej z Konstytucją.

12.09.2023

Menedżer ds. absencji chorobowej – nowe stanowisko na rynku pracy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zarządzanie absencją chorobową pracowników to temat złożony. Jej kilkunastoprocentowy poziom w przedsiębiorstwach często stanowi duży problem organizacyjny, spadek produktywności i niższe obroty finansowe. Niektóre polskie firmy zaczęły zatrudniać osoby na stanowisko menedżera ds. absencji chorobowej. Eksperci wskazują na zalety tego rozwiązania: odpowiednie podejście do zarządzania L4 może przełożyć się na prawidłowe funkcjonowanie organizacji, w tym poprawę kondycji finansowej firmy.

12.09.2023

Karta Praw Dziecka w Biznesie - już za tydzień podpiszą ją pierwsze firmy

Prawo gospodarcze

20 września br. odbędzie się uroczyste podpisanie Karty Praw Dziecka w Biznesie. To inicjatywa Forum Obywatelskiego Rozwoju, której celem jest przede wszystkim inspirowanie i mobilizowanie przedsiębiorstw do podejmowania konkretnych działań na rzecz ochrony praw dzieci. Tego samego dnia będzie można wziąć również udział w warsztatach poświęconych tematyce biznesowej i działalności małoletnich.

12.09.2023

Laptopy dla uczniów mają trafić do szkół do końca września

Szkoła i uczeń

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński powiedział we wtorek, że wszystkie przetargi zostały już rozstrzygnięte i wiadomo, jaki sprzęt trafi do uczniów czwartych klas szkół podstawowych. Stwierdził, że realne jest, aby uczniowie otrzymali komputery do końca września.

12.09.2023

PiS wraca z pomysłem połączenia samorządów radców prawnych i adwokatów

Prawnicy

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada w swoim programie połączenie odrębnych dziś samorządów: adwokackiego i radcowskiego w jeden. Nie jest to nowość, bo rządzący występowali już z tym pomysłem kilka lat temu. PiS chce również, aby adwokaci mogli podejmować pracę na etacie na takich samych warunkach, na jakich dzisiaj podejmują ją radcy prawni.

12.09.2023
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski