Opieka nad pacjentami z chorobą Parkinsona - zapomniany pilotaż

Pacjent

W Polsce z chorobą Parkinsona żyje już około 100 tys. osób. Często są one zbyt późno diagnozowane i nie otrzymują właściwej opieki. Sytuację może zmienić wprowadzenie skoordynowanej opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona. Ministerstwo Zdrowia deklarowało, że pilotaż opieki będzie wdrożony jesienią 2023 r, na początek w trzech województwach. Obietnic nie zrealizowano. Założenia pilotażu leżą w ministerialnej szufladzie od 2018 roku.

11.04.2024

Zmiana prawa ma rozwiązać problem podwójnych postanowień spadkowych

Prawo cywilne Domowe finanse

Sąd orzekający w I instancji w postępowaniu, w którym wydano kolejne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po tym samym spadkodawcy, będzie mógł je uchylić - także z urzędu. Ma też powstać mechanizm prewencyjny ujawniający informacje o toczących się postępowaniach spadkowych - to propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości, które mają rozwiązać problem wydawania podwójnych orzeczeń o nabyciu spadku w tych samych sprawach.

11.04.2024

Czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nadużywa trybu odrębnego?

Prawo pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej unika konsultowania nowych projektów ustaw, korzystając z tzw. trybu odrębnego. W ten sposób, bez konsultacji do parlamentu trafił projekt ustawy o sygnalistach i ostatnio – ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Na taki tryb pracy uwagę zwrócili już samorządowcy, a partnerzy społeczni nieformalnie przyznają, że budzi to ich pewne obawy.

11.04.2024

Kontrole w firmach krótsze i poprzedzone analizą - ale nie dla wszystkich

Prawo gospodarcze

Mniej formalności i biurokracji, więcej ludzkiego podejścia do przedsiębiorcy - tak można podsumować propozycję zmian deregulacyjnych dotyczących kontroli firm, przedstawionych przez resort rozwoju. I choć środowisko biznesu generalnie pozytywnie odnosi się do tych pomysłów, przedstawiciele organizacji reprezentujących przedsiębiorców zaznaczają, że problemem jest to, że do nowelizacji nadal podchodzi się punktowo, a nie systemowo.

11.04.2024

Fundacja rodzinna nie służy unikaniu opodatkowania - potwierdza KAS

Doradca podatkowy Fundacja Rodzinna

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał kolejną korzystną opinię zabezpieczającą dotyczącą fundacji rodzinnej. Potwierdza, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż, mimo iż korzystne podatkowo, nie jest działaniem sztucznym podejmowanym w celu unikania opodatkowania. Eksperci zwracają uwagę, że jeśli taka wykładnia zostanie utrzymana, może to przekonać do założenia fundacji tych, którzy się jeszcze wahają.

11.04.2024

Do końca 2025 roku e-doręczenia tylko dla chętnych

e-Doręczenia

Ministerstwo Cyfryzacji nie zamierza już przesuwać terminu na uruchomienie e-doręczeń - od 1 października 2024 r. wszyscy muszą mieć adres do e-doręczeń - dowiedział się serwis Prawo.pl. Chce jednak wprowadzić okres przejściowy, do końca 2025 roku, odraczający obowiązki wynikające z KPA tak, aby doręczenia papierowe, e-doręczenia i składane przez e-PUAP były równoważne. Od 1 stycznia 2026 r. chce jednocześnie nałożyć na wszystkie podmioty publiczne nowy obowiązek.

11.04.2024

Dziecko przed sądem - MS przygotowało wzory informacji dla świadka i podejrzanego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kim jest podejrzany, kim świadek, jakie mają prawa i obowiązki, z kim można przyjść na przesłuchanie i składanie wyjaśnień, czym jest protokół przesłuchania i co trzeba z nim zrobić - te i inne kwestia wyjaśnione są we wzorach informacji, które Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało dla świadków i podejrzanych, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Projekt trafił do opiniowania.

11.04.2024

Szkoły od września bez religii w średniej ocen

Zarządzanie oświatą

Ocena z religii i etyki nie będzie wliczać się do średniej - to realizacja jednej z obietnic wyborczych koalicji rządzącej. Nowe przepisy w tej sprawie będą obowiązywać od 1 września 2024 r. Dzięki tej zmianie oceny z tych przedmiotów nie będą wliczane do średniej ocen ani nie będą miały wpływu na to, czy uczeń otrzyma świadectwo z wyróżnieniem.

11.04.2024

Premier: Projekt ustawy o związkach partnerskich gotowy

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Projekt ustawy o związkach partnerskich jest gotowy. Jednak nie może on zostać złożony, dopóki nie będzie pewności, że poprą go partie, które wchodzą w skład koalicji rządzącej - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że nie zmusi nikogo z koalicjantów do poparcia tego projektu. Wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich było jednym ze stu konkretów na pierwsze sto dni rządów.

10.04.2024

Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji - zapowiada premier

Administracja publiczna Prawo unijne

Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji - zapowiedział premier Donald Tusk. Parlament Europejski w środowym głosowaniu zatwierdził pakt migracyjny. Rozporządzenie wprowadzające mechanizm tzw. dobrowolnej solidarności zaakceptowano głosami 301 deputowanych, 272 było przeciw, 46 wstrzymało się od głosu.

10.04.2024

MF: Z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać także przedsiębiorcy

PIT

W rozliczeniu za 2023 r. z usługi Twój e-PIT po raz pierwszy skorzystać mogą osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Dotyczy to także osób z zawieszoną działalnością gospodarczą - przypomina Ministerstwo Finansów. Należy uzupełnić dane dotyczące m.in. przychodów i kosztów, w czym pomaga specjalny kreator. Przedsiębiorcy nie mogą jednak za pomocą usługi Twój e-PIT złożyć korekty za poprzednie lata.

10.04.2024

Nowacka: Zróżnicowane dane o dzieciach poza polskim systemem edukacji

Istnieją rozbieżności w danych dotyczących tego, ile dzieci ukraińskich uczy się w Polsce wyłącznie w systemie ukraińskim - wskazała ministra edukacji Barbara Nowacka. Przypomniała, że uczniowie z Ukrainy zostaną objęci obowiązkiem szkolnym, a finansowanie zapewni polski rząd.

10.04.2024

MZ zapowiada finansowanie programu in vitro do 31 grudnia 2028 roku

Pacjent

Izabela Leszczyna, minister zdrowia, zapowiedziała w środę, że program finansowania in vitro będzie obowiązywał od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2028 r. W sumie na jego finansowanie rząd planuje przeznaczyć łącznie 2,5 mld zł. - Przywracamy dzisiaj nadzieję, a właściwie dajemy realną szansę tym wszystkim, którzy chcą zostać rodzicami - podkreśliła.

10.04.2024

Jest projekt dodatkowej waloryzacji emerytur i rent

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent będzie przeprowadzana od dnia 1 września, gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku - w stosunku do poprzedniego okresu, czyli drugiego półrocza poprzedniego roku - przekroczy 105 proc. – przewiduje projekt ustawy, który w środę został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Prognozowany koszt dodatkowej waloryzacji, przy założeniu wskaźnika na poziomie 106 proc., szacowany jest na około 13,5 mld zł.

10.04.2024

Sprawozdania o "Laboratoriach przyszłości" już nie trafią do premiera

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia regulującego funkcjonowanie "Laboratoriów Przyszłości". Zakłada zniesienie obowiązku przekazania przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania prezesowi Rady Ministrów informacji zbiorczej dotyczącej działań realizowanych przez podmioty wspierające, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą w związku z otrzymanym wsparciem finansowym.

10.04.2024

Zezwolenia na inwestycje w odnawialne źródła energii mają być wydawane szybciej

Środowisko Energetyka

Przyśpieszenie wydawania zezwoleń w obszarze OZE, zmiany porządkujące w związku z wejściem w życie Centralnego Systemu Informacji rynku energii (CSIRE) i w systemie rozliczeń net-billingu oraz dostosowanie przepisów do prawa unijnego. To główne założenia projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która ma wejść w życie w drugim kwartale br.

10.04.2024

Sejm nie zajmie się 10 kwietnia zmianami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm w środę, 10 kwietnia, miał zająć się projektem ustawy o TK i projektem przepisów wprowadzających. Ten punkt zostały na razie wykreślony z porządku. Chodzi o zmiany skracające kadencję prezesa Trybunału i zapewniające wybór sędziów większością kwalifikowaną 3/5 głosów. Co więcej zgodnie z nimi wyroki wydane przy udziale tzw. dublerów i ich następców mają być nieważne i nie wywoływać skutków prawnych.

10.04.2024

MEN zachęca do udziału w konkursie z obchodów Dnia Nowych Technologii w Edukacji

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zachęca do świętowania Dnia Nowych Technologii w Edukacji. Z tej okazji ogłosił konkurs na obchody tego dnia w szkole lub placówce. Mogą to być zajęcia, warsztaty, prezentacje multimedialne, gry, zabawy, projekcje filmów. Zgłoszenia do konkursu dokonuje do 30 kwietnia 2024 r. wyznaczony przez dyrektora szkoły/placówki nauczyciel, przesyłając na adres e-mailowy wskazany przez właściwego kuratora oświaty na stronie internetowej kuratorium link do relacji.

10.04.2024

Ochrona zabytków znika ze współczynników kosztochłonności

Szkolnictwo wyższe

W zeszłym roku wykreślono ochronę dziedzictwa i konserwację zabytków z listy dyscyplin naukowych. Wnioskowała o to Rada Doskonałości Naukowej, wskazując, że żaden podmiot nie wystąpił z wnioskiem o nadanie uprawnień do nadawania stopnia doktora i stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie ochrona dziedzictwa i konserwacja zabytków. Zmiana wymaga dostosowania rozporządzenia o współczynnikach kosztochłonności.

10.04.2024

„Aktywny rodzic” ułatwi powrót do pracy, ale nie każda firma jest na to gotowa

Prawo pracy Rynek pracy

W styczniu i w lutym 2024 r. zasiłek macierzyński pobierało w Polsce 257,3 tys. osób. Przyjęty właśnie przez rząd projekt ustawy „Aktywny rodzic” ma wspierać młode mamy w aktywności zawodowej. Najwięcej osób może skorzystać z niego w województwie mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim, w których liczba urodzeń jest najwyższa. Gotowość do zatrudnienia lub kontynuowania współpracy z kobietą, która wraca do pracy z macierzyńskiego, deklaruje 48 proc. polskich firm - wynika z badania Grupy Progres.

10.04.2024