E-recepta zadziała także za granicą – ale na razie tylko w Finlandii

Pacjent Farmacja

Elektroniczna transgraniczna recepta ułatwia życie pacjentowi, który przebywa poza krajem, skończyły mu się leki i musi je pilnie wykupić. Dobra wiadomość jest taka, że Polska otrzymała właśnie zgodę na dołączenie do unijnego systemu e-recept. Zła, że polski pacjent póki co będzie mógł korzystać z udogodnienia tylko w jednym państwie Unii Europejskiej.

03.08.2022

Chować zmarłych każdy może, a rejestr tego nie naprawi

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcą pogrzebowym może być teraz każdy – nie trzeba mieć żadnej wiedzy specjalistycznej, wystarczy założenie działalności gospodarczej, korzystali z tego m.in. sklepikarze, chcąc ominąć zakaz handlu w niedziele. Ustawodawca chce tę swobodę ukrócić – ale wygląda na to, że mało skutecznie, wpis i opłata wystarczy, by założyć działalność, a prawa do jej prowadzenia nie pozbawi nawet skazanie za zbezczeszczenie zwłok.

03.08.2022

Dyrektywa o cyfrowych platformach pracy może wiele zmienić na polskim rynku

Prawo pracy Nowe technologie Prawo unijne

Do końca roku Parlament Europejski i Rada UE mogą wypracować wspólne stanowisko w sprawie dyrektywy o platformach internetowych. A pracodawcy w Polsce już dziś obawiają się, że szeroka definicja platformy cyfrowej i wzruszalne domniemanie prawne istnienia stosunku pracy, będą ingerowały w swobodę działalności gospodarczej i miały trudne do oszacowania skutki dla rynku pracy.

03.08.2022

Rząd przyjął zmiany w ustawie o biopaliwach

Prawo gospodarcze

We wtorek Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Projektu nie ma jeszcze w Rządowym Centrum Legislacyjnym. Jednak z informacji Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że obligatoryjny blending dla oleju napędowego zostanie obniżony do poziomu 5,2 proc.

02.08.2022

Na mapie Polski przybędzie 15 nowych miast

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Miękinia, Jeżów, Dąbrowice, Rozprza, Ujazd, Książ Wielki, Czarny Dunajec, Latowicz, Bodzanów, Jastrząb, Jadów, Włodowice, Łopuszno, Piekoszów i Miasteczko Krajeńskie. Wszystkie te miejscowości staną się miastami od 1 stycznia 2023 roku. Swoje granice zmieni 13 miast i gmin

02.08.2022

Rząd przyjął plan rozwoju szkolnictwa zawodowego na lata 2022-2025

Zarządzanie oświatą

Rada Ministrów przyjęła we wtorek plan działań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego na lata 2022-2025 oraz informację na temat działań planowanych na rzecz realizacji zalecenia Rady z 24 listopada 2020 r. w sprawie kształcenia i szkolenia zawodowego na rzecz zrównoważonej konkurencyjności. Ma to przygotować pracowników na potrzeby nowoczesnej gospodarki.

02.08.2022

Obowiązki płatników podatku u źródła będą złagodzone

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Firmy i osoby rozliczające podatek u źródła należny od ich zagranicznych partnerów dostaną dodatkowy czas na złożenie ważnych dokumentów. Chodzi o możliwość wyłączenia uciążliwego mechanizmu "pay&refund". Minister Finansów ma wydać rozporządzenie w tej sprawie. Trwałe złagodzenie tych obowiązków ma nastąpić od 2023 roku.

02.08.2022

UOKiK i rzecznik finansowy: Wakacje dla przedsiębiorców, jeśli kredyt na mieszkanie

Małe i średnie firmy Kredyty

Jeśli przedsiębiorca wziął kredyt jako konsument i przeznaczył go na własne potrzeby mieszkaniowe, ma prawo do wakacji kredytowych. Fakt, że prowadzi lub prowadził jednoosobowo działalność gospodarczą nie ma tu znaczenia. Jeśli jednak kredyt był wzięty na firmę, to nie skorzysta z wolności od rat. Tak niemal zgodnie twierdzą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy.

02.08.2022

Raport komisji: Dużo przypadków pedofilii w rodzinach i w Kościele

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W większości spraw, które trafiły do Państwowej Komisji ds. Pedofilii, wskazanym sprawcą była osoba niespokrewniona z ofiarą, ale aż w 38 proc. przypadków był to członek rodziny. Jeśli natomiast chodzi o grupy zawodowe, to największą wśród nich byli duchowni - wynika z ogłoszonego we wtorek drugiego raportu Komisji. Pierwszy taki raport opublikowano w lipcu ubiegłego roku.

02.08.2022

MEiN publikuje wyniki ewaluacji uczelni i instytutów - 65 kategorii A+

Szkolnictwo wyższe

Na stronach Ministerstwa Edukacji i Nauki opublikowano wyniki działalności naukowej za lata 2017-2021. W sumie przyznano 65 kategorii naukowych A+, 323 kategorii A, 582 kategorii B+, 139 kategorii B i 36 kategorii C w ramach poszczególnych dyscyplin. W naukach prawnych wiodącymi ośrodkami są: Politechnika Warszawska i Uniwersytet w Białymstoku z kategoriami A+. Kolejne miejsce zajęły m.in. Uniwersytet Jagielloński, UMK w Toruniu i Uniwersytet Gdański.

02.08.2022

Badanie: Mimo podwyżek mniej pracowników odczuwających satysfakcję z wynagrodzenia

Rynek Prawo pracy

Obecna sytuacja na rynku nie jest łatwa dla pracodawców. Do wysokich oczekiwań pracowników dochodzą rosnące obawy o sytuację gospodarczą. Wyzwaniem jest nie tylko utrzymanie wysoko wykwalifikowanych kadr, lecz również stworzenie strategii wynagrodzeń, która pozwoli efektywnie budować zespoły w obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności - wynika z najnowszego raportu Hays Poland.

02.08.2022

UOKiK: Wiele aplikacji do płatnego parkowania z korzyścią dla konsumentów

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Transport

Pożądane jest dopuszczanie jak największej liczby dostawców aplikacji mobilnych do prowadzenia działalności w strefach płatnego parkowania. Daje to swobodę wyboru i zapewnia alternatywę np. w przypadku awarii u jednego z podmiotów świadczących płatności mobilne. Zwiększa też presję konkurencyjną między dostawcami aplikacji mobilnych - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

02.08.2022

MF poszukuje naukowców do komisji egzaminacyjnej dla doradców podatkowych

Doradca podatkowy Administracja publiczna

Ministerstwo Finansów ogłosiło nabór do Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego. Oferta jest skierowana do pracowników naukowych, a zgłoszenia można nadsyłać do 15 września 2022 r. W skład Komisji wejdą też urzędnicy skarbowi, sędziowie i doradcy podatkowi.

02.08.2022

NIK: Remonty dworców PKP z dużymi opóźnieniami

Budownictwo Transport

Według Najwyższej Izby Kontroli terminy ukończenia inwestycji na dworcach kolejowych, które są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych są zagrożone. Opóźnienia w realizacji inwestycji dotyczyły 160 dworców i wynosiły średnio 450 dni. Izba uważa, że nie będzie możliwe zrealizowanie PID w zakładanym zakresie do końca 2023 r. Ze środków UE wydano zaledwie 293 mln zł, czyli 46 proc. planu.

02.08.2022

Drożej za kurs reedukacyjny dla kierowców

Prawo karne

Do 500 zł wzrosła od 2 sierpnia opłata za kurs reedukacyjny dla kierowców, którzy kierowali pojazdem po użyciu alkoholu lub środków psychotropowych. Do tej pory opłata wynosiła 400 zł. Ministerstwo Zdrowia podwyżkę uzasadniało rosnącymi kosztami związanymi z organizacją kursów.

02.08.2022

Zasiłek pogrzebowy jednak wzrośnie? MRiPS analizuje możliwości

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają szczegółowe analizy dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego, tak aby jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej - możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa. Taką odpowiedź przekazał resort Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych.

02.08.2022

Unijny handel internetowy daje zarobić polskiemu budżetowi, ale jest omijany

Finanse publiczne Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy

Nowy system rozliczania VAT od e-handlu w Unii Europejskiej przyniósł zaplanowane dochody polskiemu budżetowi. Jednak Ministerstwo Finansów przyznaje, że wciąż są kłopoty z małymi przesyłkami spoza Unii, które też obejmuje nowy system. Przepisy o zwolnieniu przesyłek wartych do 150 euro wciąż są nadużywane, przez co część dochodów z VAT ucieka skarbówce.

02.08.2022

Ustawa czeka na wejście w życie - część poprawczaków zmieni się w okręgowe ośrodki wychowawcze

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze skutków ustawy o resocjalizacji i wspieraniu nieletnich ma być tworzenie, na bazie części z dotychczasowych poprawczaków, okręgowych ośrodków wychowawczych. Mają w nich znaleźć się nastolatki, które skończyły 13 lat i mają na swoim koncie przestępstwo, przestępstwo skarbowe, albo np. notorycznie uciekają z młodzieżowych ośrodków wychowawczych.

02.08.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski