Waloryzacja opłat za pobyt w sanatorium? Wiążącej decyzji nie ma

Pacjent Opieka zdrowotna

Opłata za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium, którą ponoszą pacjenci, powinna wzrosnąć. Tak wynika z przepisów. Podwyżki zależą bowiem od inflacji, a ta przekroczyła próg 5 proc. Branża oczekuje odmrożenia cen, tym bardziej, że byłby to już drugi rok z rzędu, gdy Ministerstwo Zdrowia zatrzymuje waloryzację. Resort zdrowia odpowiada Prawo.pl, że wiążących decyzji w sprawie opłat ponoszonych przez kuracjuszy za pobyt w sanatorium jeszcze nie ma.

22.04.2024

Jaka kancelaria, taki program do zarządzania. Potrzeby są kluczem

Prawnicy

Nie każda kancelaria potrzebuje dedykowanego programu do zarządzania. W wielu przypadkach mniejsze podmioty, prowadzące jednocześnie zaledwie kilka spraw, nie będą potrzebować zaawansowanych narzędzi wspierających zarządzanie. Potrzeba taka pojawi się, gdy właściciel wraz ze wzrostem ilości pracy, zacznie odczuwać brak kontroli nad zadaniami i rozliczeniami - wynika z raportu „Programy do zarządzania kancelarią prawną. Jak wybrać i wdrożyć najlepszy program dla Twojej kancelarii?".

22.04.2024

Wybory samorządowe 2024: Ostateczne wyniki mogą być znane wcześniej niż rano

Wybory

Wszystkie lokale zostały zamknięte o godz. 21:00, nie obowiązuje cisza wyborcza – powiedział na ostatniej konferencji prasowej, w niedzielę o godz. 22:00 Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Frekwencja i wyniki mają być znane rano. Nie wykluczył jednak, że mogą zostać ogłoszone wcześniej, bo komisje pracują bardzo sprawnie. PKW podała, że w trakcie wyborów odnotowano łącznie 138 przestępstw i wykroczeń.

21.04.2024

Kto wygrał w miastach - sondaż exit poll Ipsosu

Wybory

W Krakowie wybory na prezydenta miasta wygrał Aleksander Miszalski. Zdobył 51,1 proc. głosów w drugiej turze i pokonał Łukasza Gibałę (48,9 proc.). W Rzeszowie urzędujący prezydent Konrad Fijołek, uzyskując 56,1 proc. poparcia, został wybrany ponownie włodarzem stolicy Podkarpacia. We Wrocławiu prezydentem pozostał urzędujący prezydent Jacek Sutryk. W II turze wyborów zdobył 67,8 proc. poparcia, a kandydatka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar zdobyła 32,2 proc. W Kielcach Agata Wojda (KO) w II turze wyborów uzyskała 57,8 proc. głosów. Na jej konkurenta Marcina Stępniewskiego (PiS) zagłosowało 42,2 proc. wyborców.

21.04.2024

Szef PKW: Frekwencja, według stanu na godz. 17:00, wyniosła 33,17 proc.

Wybory

Frekwencja w II turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 17:00, wyniosła 33,17 proc. - przekazał na konferencji o godz. 18:30, Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. W I turze wyborów, przed dwoma tygodniami, frekwencja wynosiła 39,43 proc. Najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Odrzywół, w województwie mazowieckim, bo 62,51 proc. uprawnionych. Najmniej - w gminie Miastko, w województwie pomorskim (21,82 proc.). W sumie, do tej pory, odnotowano 106 incydentów.

21.04.2024

Trwa druga tura wyborów. Mieszkańcy wybierają wójtów, burmistrzów i prezydentów

Wybory

O godzinie 7:00 w niedzielę, 21 kwietnia 2024 r., rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Mieszkańcy wybierają 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich. Utworzono 11 tys. 888 obwodów głosowania. Ma ono zakończyć się o godz. 21:00, o ile nie dojdzie do nadzwyczajnych wydarzeń.

21.04.2024

Cisza wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych trwa bez większych zakłóceń

Wybory

Trwa cisza wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych. Marcin Chmielnicki, rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego, poinformował w sobotę, że nie ma zgłoszeń o jej zakłóceniach. Policja sprawdza doniesienia i informuje o incydentach. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej.

20.04.2024

Nie będzie posiedzenia Trybunału Stanu do 4 maja 2024 r.

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przewodnicząca Trybunału Stanu (I Prezes SN) postanowiła nie zwołać posiedzenia TS w wymaganym przepisami terminie? Jeżeli posiedzenie pełnego składu TS nie zostanie zwołane najpóźniej na dzień 4 maja br. będzie to naruszenie przepisów prawa – napisał na platformie X Przemysław Rosati, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i członek Trybunału Stanu. To reakcja na pismo dr hab. Małgorzaty Manowskiej, przewodniczącej TS i I Prezes Sądu Najwyższego, skierowane do sześciu członków TS domagających się zmiany regulaminu Trybunału Stanu.

20.04.2024

Związkowcy z Poczty Polskiej przygotowują strajk ostrzegawczy

Prawo pracy Spółki

Związek Zawodowy Pracowników Poczty rozpoczyna przygotowania do strajku ostrzegawczego. Domaga się m.in. podwyżek. - Poczta Polska została nam przekazana w tragicznym stanie. W przyszłym tygodniu zarząd przestawi plan transformacji spółki - przekazał Borys Budka, minister aktywów.

20.04.2024

Choć głosowanie w niektórych miejscach, cisza wyborcza w całym kraju

Wybory

Szeroki zasięg oddziaływania mediów i internetu powoduje, że agitacja wyborcza wpływa na wyborców w gminach i miastach, w których przeprowadzane jest ponowne głosowanie w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, bez względu na to, gdzie działania agitacyjne są prowadzone - wskazuje PKW. Ciszy wyborczej należy więc przestrzegać na obszarze całego kraju. Złamanie zakazu agitacji zagrożone jest grzywną.

20.04.2024

„Dobrze znany smak” - reklama porównawcza może być ryzykowna dla firmy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy coraz chętniej wykorzystują reklamy, w których bezpośrednio porównują swoje produkty lub korzystne ceny do konkurencji. I choć taka kampania może być skuteczna i zwracać uwagę konsumentów, należy pamiętać o ryzykach, które się z tym wiążą. Prawnicy wskazują, że reklama porównawcza musi mieć przede wszystkim solidne podstawy - łatwo bowiem narazić się na potencjalny pozew konkurencyjnego przedsiębiorstwa.

20.04.2024

Kto skorzysta ze wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem

PIT

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem jest najbardziej opłacalne przy dużych różnicach zarobków, gdy dochody małżonków podlegałyby opodatkowaniu według stawek w różnych progach podatkowych (12 oraz 32 proc.). Nie trzeba pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok, aby zyskać prawo do wspólnego rozliczenia. Wystarczy, że małżeństwo zostało zawarte np. w grudniu 2023 roku.

20.04.2024

Cenzura internetu coraz bliżej? Przepisy mało precyzyjne, a ochrona pozorna

Prawo karne Rynek Prawo unijne

Według Komisji Europejskiej Polska nie wykonuje przepisów dotyczących usuwania z internetu treści o charakterze terrorystycznym. Teraz to się zmieni – blokowanie będzie łatwiejsze. Rodzi się jednak pytanie, na ile nowe przepisy będą chronić firmy i użytkowników przed nieuzasadnionym działaniem służb. Zdaniem prawników prawo do zaskarżania decyzji o usunięciu treści do sądu administracyjnego w praktyce nie zadziała właściwie.

20.04.2024

Cudzoziemcy - ratownicy medyczni muszą zdać egzamin z języka polskiego

Zawody medyczne

Wymóg znajomości języka polskiego przez każdą osobę, która chce wykonywać w naszym kraju zawód ratownika medycznego, obowiązuje od 22 czerwca 2023 roku. Do 6 kwietnia tego roku brak było jednak przepisów wykonawczych, które precyzowałyby wymagany zakres znajomości języka i zasady przeprowadzania egzaminu w tym zakresie.

20.04.2024

Pełnoletniej osobie niepełnosprawnej może pomóc kurator

Wymiar sprawiedliwości

Niejednokrotnie osoby niepełnosprawne potrzebują wsparcia, w szczególności przy załatwianiu spraw administracyjnych i podejmowaniu różnych czynności. Tego rodzaju działania może podjąć dla nich kurator. Jego ustanowieniem zajmuje się sąd opiekuńczy, on też określa zakres jego obowiązków i uprawnień. W ostatnim czasie regulacje te były modyfikowane.

20.04.2024

Rzecznik dyscyplinarny ściga sędzię za apel w sprawie prezesa Dudzicza

Wymiar sprawiedliwości

Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych, wezwał sędzię Olimpię Barańską-Małuszek z Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim do złożenia oświadczenia w sprawie możliwości popełnienia przewinień dyscyplinarnych polegających na uchybieniu godności urzędu. Chodzi m.in. o apel o odwołanie Jarosława Dudzicza z funkcji prezesa tego sądu, a także z delegacji do gorzowskiego sądu okręgowego oraz z funkcji zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy tymże sądzie.

19.04.2024

Druga tura wyborów - jedna karta, znak X przy jednym nazwisku

Wybory

Druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia, w 748 gminach. W czterech samorządach do ponownego głosowania stanie tylko jeden kandydat. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7.00 do 21.00. Wyjaśniamy jak głosować.

19.04.2024

W Prokuraturze Zespół do przeciwdziałania m.in. mobbingowi

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk powołał Zespół do spraw przeciwdziałania praktykom mobbingowym, dyskryminacyjnym i molestowania. Ma za zadanie zbadać skalę takich zjawisk w Prokuraturze, ocenić dotychczas obowiązujące w tym zakresie procedury, a przede wszystkim opracować i wdrożyć jednolite dla wszystkich jednostek, transparentne i skuteczne standardy i procedury antymobbingowe i antydyskryminacyjne.

19.04.2024