Od północy trwa cisza wyborcza - czego nie wolno robić

Wybory

O północy z piątku na sobotę do końca niedzielnego głosowania 1 czerwca, czyli do godz. 21 trwa cisza wyborcza. W tym czasie zabronione jest m.in. zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych, także w internecie. Złamanie zakazu agitacji zagrożone jest grzywną. A czy lajkowanie postów wyborczych w tym dniu jest zabronione?

30.05.2025

Drewno jako surowiec strategiczny. Minister Paszyk zapowiada ustawę

Środowisko Prawo gospodarcze Rolnictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad ustawą, która uzna drewno za surowiec strategiczny dla polskiej gospodarki oraz ograniczy jego eksport poza Unię Europejską. Jak uzasadnia, dziś sporo tego surowca znika z rynku, na przykład do Chin. Ustawa ma też zawierać preferencje i mechanizmy wsparcia dla lokalnego przetwórstwa drewna.

30.05.2025

Światowy Dzień bez Tytoniu. Sanepid o szkodliwości e-papierosów

Rynek i konsument

31 maja przypada ustalony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowy Dzień bez Tytoniu. Jego celem jest zwrócenie uwagi na powszechny problem społeczny, czyli palenie papierosów i używanie wyrobów nikotynowych. To też okazja, by dowiedzieć się więcej o ich szkodliwości, dlatego Główny Inspektorat Sanitarny zainaugurował kolejne działania edukacyjne w tym zakresie.

30.05.2025

Podwyżki w samorządach tylko dla zatrudnionych na umowach o pracę

Samorząd terytorialny

Podwyżki dla pracowników samorządowych obejmą tylko zatrudnionych na umowę o pracę. Rząd wycofał się z podwyżek dla zatrudnionych na podstawie wyboru np. wójtów, burmistrzów oraz powołania np. sekretarzy czy skarbników. Zatrudnieni w samorządach dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. W piątek, 30 maja, premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia.

30.05.2025

Przedwczesne protesty wyborcze są nieskuteczne

Wybory

Protestów nie można składać po I turze wyborów prezydenckich. Z tego powodu pojawił się zarzut, iż to „nie zapewnia skutecznego środka odwoławczego, co jest sprzeczne z zobowiązaniami w ramach OBWE". Sąd Najwyższy zauważył, że w wielu państwach europejskich kwestionowanie różnych aspektów procesu wyborczego możliwe jest dopiero po jego zakończeniu. Dobitnym tego przykładem są m.in. Niemcy czy Austria.

30.05.2025

Służba cywilna. Zasady zarządzania kadrami zostaną ujednolicone na poziomie kraju

Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Sprawność, postawy i etyka, a także kadra kierownicza i rozwój zawodowy w służbie cywilnej to tylko niektóre z ośmiu strategicznych kierunków działań, które mają służyć realizacji strategii zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej. Ich celem jest koordynowanie tego procesu. Projekt rządowej uchwały w tej sprawie został właśnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

30.05.2025

Rolnik dzieli działki, by dostać wyższe dotacje z UE - i traci dofinansowanie

Finanse Prawo europejskie

Rzecznik praw obywatelskich apeluje do Trybunału Sprawiedliwości UE o wyjaśnienie kwestii dopłat unijnych dla rolników. Chodzi o to, że gdy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stwierdzi, że rolnik ubiegający się o wsparcie ze środków Unii Europejskiej dokonał sztucznego podziału gospodarstwa, dzięki czemu mógłby uzyskać wyższe wsparcie niż gdyby nie dokonał podziału, jest on wykluczany ze wszystkich płatności w danym roku.

30.05.2025

Koniec z ograniczeniami w udzielaniu teleporad? Są propozycje deregulacyjne

Pacjent Opieka zdrowotna Deregulacja

Zniesienie sztywnych ograniczeń dotyczących wizyt lekarskich w formie teleporad w przychodni oraz wprowadzenie jasnych zasad rozliczeń takich świadczeń w poradniach specjalistycznych - to najważniejsze elementy nowych propozycji deregulacyjnych zgłoszonych w obszarze ochrony zdrowia. Zdaniem autorów pomoże to walczyć z niedostępnością specjalistów i będzie dobrym rozwiązaniem dla pacjentów.

30.05.2025

Batalia o nowego prezydenta oprze się o Sąd Najwyższy

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Wynik zbliżającej się drugiej tury wyborów okaże się niezadowalający dla prawie połowy głosujących. Już szykowane są protesty wyborcze, dotyczące choćby tego, jak finansowano wsparcie poszczególnych kandydatów. I choć nie będzie łatwo udowodnić ewentualnej nieważności wyborów, wciąż otwarte pozostaje pytanie, kto miałby to zrobić. Zgodnie z przepisami leży to bowiem w gestii Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - tej samej, której status jest kwestionowany m.in. przez stronę rządzącą.

30.05.2025

Pracodawcy i pracownicy poczekają kolejne trzy lata na eUmowy

Prawo cywilne Prawo pracy Małe i średnie firmy

Rząd chce, by nie tylko osoby fizyczne, rolnicy, mikroprzedsiębiorcy lub podmioty zatrudniające do dziewięciu osób, mogły, jak obecnie, zawierać umowy w systemie teleinformatycznym. Projekt ustawy, który właśnie ujrzał światło dzienne, ma umożliwić zawieranie umów każdemu zainteresowanemu podmiotowi, który tylko wyrazi taką wolę. Jednocześnie jego autorzy chcą przesunąć o kolejne trzy lata udostępnienie systemu eUmów. Prawnicy zastanawiają się jednak, czy proponowane zmiany nie będą wymagały nowelizacji kodeksu pracy.

30.05.2025

Stypendium aplikanta KSSiP jak minimalna pensja - jest apel o podwyżkę

Wymiar sprawiedliwości

Aplikanci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ponownie apelują o podwyższenie przysługującego im stypendium. Jak wskazują, obecnie oscyluje ono w granicach płacy minimalnej i powoduje, że na aplikacji ciężko się utrzymać. Problem dostrzega zresztą sama KSSiP - jej przedstawiciele nieoficjalnie przyznają, że bez wyższego stypendium trudno przyciągać do szkoły najlepszych merytorycznie kandydatów. A MS zapewnia, że kompleksowe prace nad możliwością zmiany są aktualnie prowadzone.

30.05.2025

Podlaski bon turystyczny nie był dla wszystkich, to ma się zmienić

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy

Program „Podlaski Bon Turystyczny” miał ożywić lokalną turystykę po latach kryzysu na granicy z Białorusią. Choć idea spotkała się z dużym zainteresowaniem, jej realizacja wzbudziła kontrowersje - od wykluczenia mieszkańców regionu, przez niejasne zasady naboru, po problemy techniczne. Władze wyciągnęły wnioski i zmieniły zasady korzystania z bonu. Jego nowa edycja startuje w niedzielę, 1 czerwca. Są jednak wątpliwości, czy to dobry termin.

30.05.2025

Jak poprawić ofertę w zamówieniach publicznych

Prawo cywilne Zamówienia publiczne

Po złożeniu oferty wykonawca ubiegający się o zamówienie publiczne nie ma możliwości jej modyfikacji. Jedynym rozwiązaniem pozostaje jej wycofanie i złożenie na nowo, w nowej wersji. Taka możliwość istnieje do momentu upływu terminu na składanie ofert. Zawsze natomiast należy najpierw wycofać z postępowania ofertę, która ma zostać „poprawiona”.

30.05.2025

Koszty szkoleń sprzed rozpoczęcia biznesu - fiskus łagodzi stanowisko

Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca odliczy część wydatków na szkolenia, które poniósł przed rozpoczęciem działalności. Skarbówka uznaje za koszt podatkowy kwoty przeznaczone na zdobycie konkretnych uprawnień oraz na aplikację prawniczą, jeśli zostały poniesione w tym samym roku podatkowym, w którym przedsiębiorca założył działalność gospodarczą. Można je odliczyć w dacie założenia firmy.

30.05.2025

Indywidualny tryb nauki potrzebny studentom-rodzicom na studiach zaocznych

Szkolnictwo wyższe

Prawo do Indywidualnej Organizacji Studiów (IOS) powinno przysługiwać także studentkom w ciąży oraz studentom-rodzicom na studiach niestacjonarnych. Ułatwiłoby to łączenie nauki z wychowaniem dzieci, zapewniając równe traktowanie wszystkich studiujących rodziców - uważają autorzy zgłoszonej propozycji deregulacyjnej. Wymagałoby to zmian w prawie o szkolnictwie wyższym i nauce.

29.05.2025

Adwokatura apeluje o udział w wyborach

Prawnicy Wybory

Prezydium NRA poprzez aklamację przyjęło stanowisko, w którym zwróciło się do wszystkich obywateli – niezależnie od przekonań politycznych – aby czynnie uczestniczyli w procesie wyborczym, wykorzystując swoje prawo do głosowania. Jak wskazano w uchwale, wybory stanowią fundament demokracji i umożliwiają obywatelom wyrażenie woli w kształtowaniu państwa.

29.05.2025

Dezinformacja nie zna ciszy - w I turze setki incydentów zgłoszonych do NASK

Wybory

Podczas ciszy wyborczej w I turze wyborów prezydenckich Państwowy Instytut Badawczy NASK odebrał 1447 zgłoszeń zewnętrznych, z czego 878 uznano za zasadne. Dodatkowo odnotowano blisko 700 incydentów cyfrowych – część z nich dotyczyła bezpośrednio tematyki wyborczej. W piątek o północy rozpocznie się kolejna cisza wyborcza przed II turą.

29.05.2025

Nowe i stare kody PKD na kolejnym formularzu

Prawo gospodarcze

Podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie musi przedstawić informacje na swój temat. Trudność z tym związana jest spowodowana aktualizacją kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności. Wyjaśnić ma je rozporządzenie, zgodnie z którym na urzędowym formularzu będzie można podać zarówno nowy, jak i stary kod.

29.05.2025

NIK: Wizyty u specjalistów coraz mniej dostępne dla dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna

W latach 2021-2024 pogorszyła się dostępność świadczeń zdrowotnych dla dzieci w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), finansowanej ze środków publicznych. W większości poradni wzrósł zarówno średni czas oczekiwania, jak i liczba młodych pacjentów oczekujących na wizytę. Zrobiono również za mało, by poprawić dostępność świadczeń w miejscach, które są "białymi plamami" na mapie Polski. To główne ustalenia pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.

29.05.2025