23 listopada poznamy laureatów konkursu Rising Stars 2021

Prawnicy

We wtorek 23 listopada odbędzie się finałowa gala X już edycji konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2021”. O miejsce na podium walczy trzydziestu pięciu młodych prawników. Gala będzie transmitowana na żywo, by każdy mógł ją bezpłatnie obejrzeć. Gościem specjalnym będzie Mateusz Kusznierewicz.

22.11.2021

Badanie: Większość firm ułatwia rodzicom łączenie pracy z opieką nad dziećmi

Prawo pracy

Niemal trzy czwarte pracujących rodziców przyznaje, że pracodawca stworzył im odpowiednie warunki do łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym, a ponad połowa ocenia, że polityka prorodzinna jest ważna dla ich pracodawcy – takie wnioski płyną z badania Kantar dla Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

22.11.2021

RPO kieruje do SN kasację w sprawie kar za przebywanie w strefie stanu wyjątkowego

Prawo karne Administracja publiczna

Sąd nie powinien ukarać naganą dziennikarzy za naruszenie zakazu przebywania na obszarze stanu wyjątkowego, ponieważ zakaz ten wprowadzono niezgodnie z Konstytucją - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. W kasacji do Sądu Najwyższego Rzecznik wnosi o uniewinnienie trójki dziennikarzy telewizji ARTE oraz agencji AFP. Wskazuje też na naruszenie prawa prasowego.

22.11.2021

ZNP szuka poparcia dla projektu ws. nauczycielskich wynagrodzeń

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce dyskutować o swoim projekcie dotyczącym powiązania nauczycielskich wynagrodzeń z przeciętną pensją w gospodarce narodowej. Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie trafił do Sejmu - ZNP poinformował w czwartek, że zebrał 250 tys. w tej sprawie. MEiN twierdzi, że wymaga to rozmów na szczeblu central związkowych z premierem.

22.11.2021

Projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia w zespole trójstronnym

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W poniedziałek, 22 listopada odbyło się zdalne posiedzenie członków Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. Porządek obrad składał się z dwóch punktów: Funduszu Medycznego i projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjent.

22.11.2021

Firmy obawiają się unijnych przepisów o rynkach cyfrowych i apelują o zmiany

Rynek Nowe technologie Prawo unijne

Grupa 154 właścicieli firm podpisała się pod listem, który został wysłany w piątek do polskich eurodeputowanych, wzywając ich do uwzględnienia interesów sektora MŚP w Polsce podczas dyskusji i głosowania nad propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą Aktu o rynkach cyfrowych. Nowe regulacje mogą sprawić, że korzystanie z narzędzi cyfrowych przez małe firmy będzie bardziej skomplikowane i droższe.

22.11.2021

MF i ZUS: To ostatni moment na zalegalizowanie zatrudnienia

CIT PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Przełom grudnia i stycznia to najlepszy moment na zalegalizowanie zatrudnienia pracowników i odejście od praktyki wypłacania im części wynagrodzenia „pod stołem”. Od 1 stycznia 2022 r. odpowiedzialność za tę sytuację spadnie wyłącznie na pracodawcę – przypomnieli w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

22.11.2021

MEiN złagodzi skutki ewaluacji uczelni

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Rząd planuje zmiany w przepisach dotyczących nadawania stopnia doktora i podmiotów mających uprawnienie do jego nadawania oraz doktorantów i podmiotów prowadzących szkoły doktorskie. Projekt w tej sprawie znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

22.11.2021

Prezydent też przeciwko wyrokom ETPC w sprawie polskich sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tworząc nieznaną polskiej ustawie zasadniczej procedurę kontroli kształtowania składu Trybunału Konstytucyjnego, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu modyfikuje w sposób zasadniczy przepisy Konwencji, którymi związało się Państwo Polskie i jest w swej istocie orzeczeniem wydanym poza jej treścią - uważa Prezydent Andrzej Duda.

22.11.2021

Pracownicy oczekują uznania od pracodawców - najbardziej przed świętami

Prawo pracy

Grudzień i zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to według 93 proc. pracowników w Polsce dobra okazja do podziękowania za ich pracę. Ten czas jest najtrudniejszym okresem w roku pod względem wyzwań finansowych. Pracownicy oczekują też benefitów, które odciążą ich portfele i pomogą uporać się z rosnącymi wydatkami.

22.11.2021

Podwójne uwierzytelnianie do aplikacji gabinet.gov.pl

Zawody medyczne Zarządzanie

Od 22 listopada przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov.pl, nie wystarczy już jedynie znajomość loginu i hasła. Potrzebne będzie dodatkowo wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.

22.11.2021

Chcesz zrobić test na Covid-19? Zgłoś się online

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Podczas trzeciej fali pandemii w związku z trudną sytuacją epidemiczną w kraju Ministerstwo Zdrowia uruchomiło nową ścieżkę zgłaszania się na bezpłatne testy na Covid-19, która wciąż działa. Pozwala uzyskać skierowanie bez kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej nie będzie już potrzebny. Osoby, które ukończyły 18 lat i zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia się mogą przesłać formularz online. Następnie konsultant oddzwoni na podany numer telefonu i wystawi zlecenie na test.

22.11.2021

Program „Profilaktyka 40 plus” będzie wydłużony, ale pakiet badań mniejszy

Opieka zdrowotna

Program „Profilaktyka 40 plus” ma zostać wydłużony o pół roku – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Program nie spotkał się z zainteresowaniem społeczeństwa, stąd pomysł MZ, by go wydłużyć. Nie zwiększy się jednak zakres badań, a nawet zmniejszy. Nie będzie już przeprowadzane EKG.

22.11.2021

W pandemii prawnik w sądzie łatwo nie ma, pomagają e-rozwiązania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pandemia przyspieszyła to, co w sądach i kancelariach powinno nastąpić już wiele lat temu. Choć zdalne rozprawy, e-doręczenia nie są rozwiązaniami doskonałymi, mają wielu zwolenników i, jak podkreślają adwokaci oraz radcy prawni, ułatwiają im pracę. Rośnie też apetyt na więcej - choćby digitalizowane akta, czy możliwość składania pozwów przez internet.

22.11.2021

Trudna sytuacja epidemiczna w szkołach, a masowego testowania brak

Zarządzanie oświatą

Ponieważ szkoły nie mogą oficjalnie sprawdzić, czy uczeń zaszczepił się przeciw COVID-19, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że nauka zdalna dotyczy również uczniów zaszczepionych, których nie obowiązuje kwarantanna. Czy to uspokoi niesłychanie trudną pracę wielu szkół?

22.11.2021

Wszczynanie postępowań tuż przed upływem terminu przedawnienia coraz większym problemem podatników

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Mimo wyroków sądów, już nie tylko administracyjnych, ale także powszechnych, organy skarbowe cały czas wszczynają postępowania podatkowe w ostatniej chwili. Czynią tak tylko po to, by przerwać bieg terminu przedawnienia. Argumenty są różne, nierzadko niemające jednak żadnego merytorycznego uzasadnienia. Konieczna jest pilna zmiana przepisów, by ukrócić samowolę urzędników.

22.11.2021

Profilaktyka nie działa, bo szwankuje komunikacja 

Opieka zdrowotna

Lekarze nie mają wątpliwości, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W Polsce dostępnych jest całkiem sporo programów profilaktycznych. Problem w tym, że niewielu pacjentów o nich wie, a jeszcze mniej korzysta z nich. Zdaniem ekspertów to zmarnowane pieniądze. By je lepiej zainwestować, przede wszystkim trzeba lepiej organizować programy i skuteczniej o nich informować.

22.11.2021

Trzeba poprawić projekt o sygnalistach, bo nie będą anonimowi

RODO Compliance Poprawmy prawo

Łatwo będzie ustalić, kto jest sygnalistą w firmie. Jeśli ustawa zostanie uchwalona zgodnie z obecnym projektem, nie będzie gwarantować anonimowości. Nie wyłączy bowiem obowiązku informacyjnego, o którym mówi RODO. A to oznacza, że trzeba pilnie projekt poprawić. W przeciwnym razie instytucja sygnalisty będzie czystą fikcją.

22.11.2021

Budżety miast topnieją w cieniu Polskiego Ładu

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Polski Ład

Budżety samorządowe w 2022 roku będą pierwszymi realizowanymi w nowych, wynikających z wprowadzonych rządowym programem Polski Ład, warunkach dochodowych. Województwa, powiaty, a w szczególności miasta i gminy, odczują skutek w postaci zmniejszanych dochodów z podatku PIT. Projekty przyszłorocznych budżetów pokazują o ile mniej z tego tytułu wpłynie do miejskiej kasy.

22.11.2021

Związek Miast Polskich za ograniczeniami dla niezaszczepionych

Samorząd terytorialny Koronawirus

Ograniczenia dla niezaszczepionych powinny, jak w innych cywilizowanych krajach europejskich, być wprowadzone już dawno. Zwłaszcza na początku czwartej fali wszędzie tam, gdzie było najwięcej zakażeń, zresztą w oczywistej korelacji z najniższym poziomem wyszczepienia – uważa zarząd Związku Miast Polskich. Domaga się od rządu działań.

21.11.2021