25 państw na liście rajów podatkowych, wykreślono Andorę

Ordynacja PIT

Minister Finansów opublikował nową listę krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w podatkach PIT i CIT. Nowy wykaz obejmuje łącznie 25 krajów i terytoriów. Z wykazu skreślone zostało Księstwo Andory. Na liście rajów podatkowych nadal znajdują się m.in: Hongkong, Malediwy, Monako, Mauritius, Panama, Seszele i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.

15.01.2025

Co trzy głowy to nie jedna? Kolegialny organ na czele szkoły

Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Szkołą powinien zarządzać kolegialny organ, składający się z dyrektorów: ds. organizacyjnych, ds. finansowych i ds. dydaktycznych - uważa Czytelnik Prawo.pl, który zgłosił taki postulat w ramach akcji "Poprawmy Prawo". Byłoby to jednak rozwiązanie drogie, trudne legislacyjnie i niekoniecznie efektywne, choć - jak wskazują eksperci - warto przemyśleć delegowanie zadań przez dyrektora szkoły.

15.01.2025

Wydzielenie pasa drogowego „na przyszłość” budzi problemy w praktyce

Samorząd terytorialny Drogi Nieruchomości

Nowelizując ustawę o drogach publicznych doprecyzowano pojęcie pasa drogowego. Po zmianach jest to grunt, w którym jest lub będzie usytuowana droga. Dodanie sformułowania „lub będzie” budzi wątpliwości w odniesieniu do treści art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Powoduje też konkretne problemy w praktyce.

15.01.2025

Wraca dyskusyjna reforma własności przemysłowej. „Wydmuszki” z szansą na ochronę

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji Własność intelektualna

Przedsiębiorcy szybciej i prościej uzyskają ochronę swoich rozwiązań technicznych, ale obniży się jakość udzielanych praw, a na zmianach skorzysta również nieuczciwa konkurencja. Takie, według ekspertów, mogą być skutki reformy systemu rozpatrywania zgłoszeń wzorów użytkowych z badawczego na rejestrowy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii powraca do pomysłu, którego nie udało się wprowadzić poprzednikom.

15.01.2025

Prokuratorzy nie chcą czekać na podwyżki - szykuje się kolejna batalia o wynagrodzenia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Przyjęty w ubiegłym tygodniu budżet czeka na decyzję prezydenta, który analizuje, czy nie skierować go do Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem do szefów prokuratur napisał prokurator krajowy Dariusz Korneluk, przypominając, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej następuje w ciągu trzech miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od 1 stycznia danego roku. Z tym z kolei nie zgadzają się prokuratorzy, podwyżki - na podstawie swojej ustawy ustrojowej - chcą już teraz.

15.01.2025

Nie będzie ustawowego katalogu "inwestycji dla Odry”

Środowisko Powódź

Likwidacja katalogu inwestycji budowlanych na specjalnych zasadach w zlewni Odry, likwidacja Inspekcji Wodnej, priorytet dla działań renaturyzacyjnych i dla eliminacji zanieczyszczań przewiduje opublikowany 14 styczna 2025 r. projekt nowelizacji niektórych ustaw wspierających bezpieczeństwo rzeki Odry w zakresie gospodarki wodnej.

14.01.2025

E-papierosy beznikotynowe tylko dla dorosłych. Projekt już gotowy

Opieka zdrowotna

Zakaz sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia wszystkich rodzajów e-papierosów, w tym niezawierających nikotyny oraz zakaz palenia e-papierosów bez nikotyny m.in. na terenie szkół i placów zabaw dla dzieci – takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

14.01.2025

Coraz więcej ogłaszanych upadłości i otwieranych restrukturyzacji

Spółki Restrukturyzacja Upadłość

Z analizy firmy MGBI wynika, że polskie sądy w 2024 roku ogłosiły 436 postanowień o upadłości przedsiębiorstw. To o ponad 10 proc. więcej niż w 2023 roku i niemal 30 proc. więcej niż w 2022 roku. Najwięcej upadłości dotyczyło branży przemysłowej, budowlanej i handlowej.

14.01.2025

Prawnicy i doradcy podatkowi z Hogan Lovells przechodzą do Roedl & Partner

Prawnicy Rynek

1 stycznia 2025 r. prawnicy i doradcy podatkowi z wiodących praktyk Hogan Lovells dołączyli do Rödl & Partner. Kancelaria powiększyła się tym samym o pięciu nowych partnerów oraz ich dotychczasowych współpracowników z takich obszarów jak prawo podatkowe, nieruchomości, rozwiązywanie sporów, prawo konkurencji i prawo pracy.

14.01.2025

Odśnieżanie to obowiązek, za niedopełnienie można odpowiedzieć

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządcy drogi. Takimi zarządcami w odniesieniu do dróg są też samorządy – odpowiednio dla dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. A za nieodśnieżony i śliski chodnik właściciel nieruchomości może zostać ukarany grzywną w wysokości do 1 500 złotych.

14.01.2025

Raport PK: Rażące uchybienia, prokuratorzy zostaną ukarani

Prawo karne Administracja publiczna Prokuratura

Prokuratura Krajowa opublikowała częściowy raport z audytu postępowań z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy z lat 2016-2023. Raport obejmuje 200 spośród 600 spraw badanych przez zespół prokuratorów w PK. Z liczby 149 zbadanych przez zespół prokuratorów spraw w 37 przypadkach stwierdzono, że sposób prowadzenia postępowania i treść merytorycznego rozstrzygnięcia nie budziły istotnych zastrzeżeń.

14.01.2025

MF planuje zmiany w ordynacji podatkowej od 2026 roku

Ordynacja

Resort finansów przygotowuje zmiany w przepisach ordynacji podatkowej. Chce m.in. zastąpić zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku ze wszczęciem postępowania o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe innym rozwiązaniem legislacyjnym - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na pismo rzecznika praw obywatelskich.

14.01.2025

Przychodnie muszą zwrócić część pieniędzy za świadczenia w ramach opieki koordynowanej

Pacjent Opieka zdrowotna

Małopolski Oddział NFZ już trzem przychodniom Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) nakazał zwrot części ryczałtu na opiekę koordynowaną. Jedna z placówek wstrzymała przyjmowanie pacjentów. – Postępowanie NFZ ma cechy kradzieży środków finansowych już wykorzystanych na leczenie pacjentów. Działania te podważają zaufanie do instytucji publicznych i szkodzą pacjentom – uważa Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

14.01.2025

MRPiPS chce zapewnić równowagę strony pracowników i pracodawców w RDS

Prawo pracy

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. MRPiPS nie zamierza wprowadzać zmian w przepisach dotyczących reprezentatywności organizacji związkowych. Istotne zmiany mają zostać wprowadzone w zakresie reprezentatywności organizacji pracodawców.

14.01.2025

Lewiatan: Zmiany w ustawie o RDS dają szanse na ożywienie dialogu społecznego

Prawo pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, żeby do Rady Dialogu Społecznego wchodziły tylko po trzy najliczniejsze reprezentatywne organizacje związkowe i pracodawców. Przy ustalaniu reprezentatywności pracodawców działających na podstawie ustawy o organizacjach pracodawców dodane ma być nowe kryterium. Będzie też zakaz podwójnego członkostwa pracodawców w organizacjach pracodawców dla celów liczenia reprezentatywności.

14.01.2025

Karta parkingowa będzie ważna do dnia wydania ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Ministerstwo rodziny planuje nowelizację przepisów, które określą ważność karty parkingowej na takich samych zasadach, jak orzeczeń o niepełnosprawności. Powstanie zapowiadana od dawna centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych, która ma być instrumentem zapobiegania nieuczciwemu korzystaniu z nich. Nie będzie też trzeba podpisywać wniosku o wydanie karty parkingowej w zespole orzeczniczym.

14.01.2025

Ustny egzamin prokuratorski bez możliwości korzystania z LEX-a, interwencja u Bodnara

Prokuratura

Absolwenci aplikacji prokuratorskiej, uzupełniającej prokuratorskiej i asystenci dowiedzieli się właśnie, że na egzaminie ustnym nie będą mogli korzystać z systemu prawnego LEX. Taką możliwość, w odróżnieniu od nich, będą miały jednak osoby zdające egzamin sędziowski. Rozmówcy Prawo.pl podkreślają, że sytuacja jest niezrozumiała i dyskryminująca. Apelują o to, by zapewniono im takie same warunki, jak na egzaminie sędziowskim. Do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara napisał też ZZPiPP RP.

14.01.2025

Gminy muszą złożyć nowe oświadczenie do sprzedawcy energii

Samorząd terytorialny Energetyka

Jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty użyteczności publicznej, aby skorzystać z ochrony ceny maksymalnej energii muszą złożyć oświadczenia do sprzedawcy energii elektrycznej do 31 stycznia 2025 r. Ważne, aby to zrobiły na nowym wzorze oświadczenia, który właśnie został opublikowany.

14.01.2025

Marcin Kulasek nowym ministrem nauki

Szkolnictwo wyższe

Dr inż. Marcin Kulasek – poseł na Sejm i doktor nauk rolniczych – został we wtorek rekomendowany przez Lewicę na nowego ministra nauki. Zastąpi na tym stanowisku Dariusza Wieczorka, który w grudniu podał się do dymisji. W resorcie pojawi się też nowa wiceminister - stanowisko obejmie dr Karolina Zioło-Pużuk.

14.01.2025

Koniec prywatnych przeglądarek ksiąg wieczystych? MS pracuje nad przepisami

Nieruchomości

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w dostępie do ksiąg wieczystych. Ich głównym celem jest "ukrócenie" masowego pobierania danych z księgi wieczystej, co ma utrudnić działalność prywatnym przeglądarkom, które za pieniądze umożliwiają dostęp do ksiąg po adresie. Wprowadzona zostanie m.in. obowiązkowa weryfikacja użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg.

14.01.2025