Adwokat, radca z obowiązkiem konta w portalu sądowym, ale sankcji w przepisach brak

Wymiar sprawiedliwości

Od 14 marca br. obowiązują zmiany dla radców prawnych, adwokatów ale też biegłych, zgodnie z którymi osoby wykonujące te zawody muszą mieć konta w portalu informacyjnym sądu. Opór w tym zakresie może skończyć się dla prawnika nawet dyscyplinarką, bo sądy nie wykluczają, że o niedopełnieniu tego obowiązku będą zawiadamiać organy samorządu. Konkretnych sankcji w przepisach jednak brakuje. Co ważne, pismo sądowe umieszczone w portalu, po 14 dniach będzie uznawane za doręczone.

15.03.2024

SN: Odpowiedzialność członka zarządu spółki z o.o. za zaległości składkowe

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne

Po odejściu ze spółki z o.o. członek zarządu nie odpowiada swoim majątkiem za długi składkowe, jeśli wykaże w postępowaniu, że w okresie pełnienia przez niego funkcji członka zarządu nie było podstaw do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub postępowania zapobiegającego upadłości - z tym wnioskiem zgodziła się Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

15.03.2024

Sędzia Orłowska-Mikołajczak: Potrzebujemy edukacji prawnej od najmłodszych lat

Wymiar sprawiedliwości

Jako sędzia gospodarcza widzę, że poziom wiedzy prawnej stron jest wysoki. Jednak pytania o prawo na spotkaniach z dziećmi mnie zatrważają. Pytają m.in. o to czy cała klasa może zostać ukarana za to, co zrobiła jedna osoba albo czy za złe zachowanie można je ukarać złą oceną z konkretnego przedmiotu. To pokazuje jak wiele jeszcze jest do zrobienia - mówi w Dniu Edukacji Prawnej sędzia Katarzyna Orłowska-Mikołajczyk, prezeska Fundacji Edukacja Prawnej "Iustitia".

15.03.2024

Sędzia Wojciech Postulski z rekomendacją na dyrektora KSSiP

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Wojciech Postulski otrzymał rekomendację na stanowisko dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jest to decyzja specjalnego Zespołu, który przez trzy dni oceniał i wysłuchiwał w sumie 10 osób kandydujących. Teraz kandydatura sędziego zostanie przedstawiona ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi.

14.03.2024

Brak konkursów na wyższe stanowiska to nadal plaga

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy

Zmiany na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej odbywają się bez procedury konkursowej. MF twierdzi, że ustawa o KAS nie daje obecnie możliwości wyłonienia kandydata na stanowiska kierownicze w drodze konkursu. I zapewnia, że przy nowelizacji ustawy będzie rozważana możliwość wprowadzenia procedury konkursowej. Sytuację analizuje też Kancelaria Premiera. Zmiana prawa jest konieczna, bo problem występuje także w urzędach państwowych, sądach i prokuraturze - wskazują prawnicy.

14.03.2024

Świadek chce być przesłuchany zdalnie? Strona będzie mogła się sprzeciwić

Wymiar sprawiedliwości

E-rozprawy, a konkretnie rozprawy hybrydowe, stają się już stałym, a nie covidowym, elementem postępowań w sprawach cywilnych. Równocześnie od 14 marca obowiązuje przepis, zgodnie z którym strona będzie mogła sprzeciw się przesłuchaniu świadka w formie zdalnej, nawet jeśli on sam o to wcześniej zawnioskował. Regulacja budzi duże wątpliwości wśród sędziów, bo jak podkreślają jest dobrym narzędziem do obstrukcji procesowej.

14.03.2024

Sąd Najwyższy umorzył sprawę zawieszenia sędziów Maczugi i Lisaka

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy umorzył sprawę zawieszenia sędziów Wojciecha Maczugi i Rafała Lisaka w związku z prowadzonym przeciwko nim od 2019 r. postępowaniem dyscyplinarnym. Miało to związek z tym, że pod koniec lutego umorzono postępowania z uwagi na brak skargi oskarżyciela. Do tej sprawy włączył się bowiem w miejsce rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba – sędzia Włodzimierz Brazewicz z Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, ustanowiony do tej sprawy przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

13.03.2024

Polska organizacja wygrywa z Facebookiem - musi uzasadnić bana

Wymiar sprawiedliwości

Blokując konta i grupy Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), Meta naruszyła dobra osobiste organizacji. Sąd wydał właśnie wyrok, jeszcze nieprawomocny, w sprawie prowadzonej przez Fundację Panoptykon, potwierdzając tym samym, że platformy internetowe nie mogą blokować jak chcą i kogo chcą. A osoby zablokowane mają prawo do sądu we własnym kraju. Zobowiązał do przywrócenia zablokowanych treści i publicznych przeprosin za niesłuszne zablokowanie kont i grup na Facebooku i Instagramie.

13.03.2024

SN uchyla wyrok akceptujący podwójne obniżenie emerytury policyjnej

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Sąd nie jest związany dowodami przedstawionymi przez Instytut Pamieci Narodowej w sprawie służby na rzecz totalitarnego państwa. Osobom, które do lipca 1990 r. pełniły służbę na rzecz takiego państwa, przysługują z budżetu emerytury, które nie naruszają zasady ne bis in idem, ani nie stanowią nieproporcjonalnego obniżenia wysokości poprzednio niesłusznie nabytych uprawnień – wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego.

13.03.2024

Owoce zatrutego drzewa potrzebują uregulowania

Wymiar sprawiedliwości

Dowody uzyskane w sposób niezgodny z prawem to od lat w Polsce sprawa kontrowersyjna. Kiedyś były dopuszczalne, w 2013 roku zostały zakazane, ale po dojściu w 2015 roku do władzy Zjednoczonej Prawicy wróciły do procedury karnej. Teraz temat wraca, bo zmiany postuluje Naczelna Rada Adwokacka. Kiedy miałoby to nastąpić, na razie nie wiadomo - prace legislacyjne jeszcze nie zostały podjęte.

13.03.2024

Kierowca straci auto za jazdę "na podwójnym gazie"

Wymiar sprawiedliwości

Mimo krytyki i apeli o nowelizację, od 14 marca pijany kierowca będzie mógł straci samochód. O przepadku decydować będzie sąd, gdy zawartość alkoholu we krwi przekroczy 1,5 promila. Przy spowodowaniu wypadku ta granica będzie niższa - do konfiskaty wystarczy powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, a jeśli kierowca nie będzie właścicielem auta, w grę wchodzić będzie jego równowartość. Eksperci wieszczą wzrost opłat za leasing i ubezpieczenia, ale też wskazują niekonstytucyjność przepisów.

13.03.2024

NSA: Zatwierdzenie konkursu na dyrektora zespołu szkół było prawidłowe

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Wskazywana przez wojewodę przyczyna, stanowiąca przeszkodę do zatwierdzenia konkursu przez wójta w postaci wakatu na stanowisku dyrektora zespołu szkolno-przedszkolnego, nie istniała. Zatem wójt nie naruszył Prawa oświatowego, zatwierdzając konkurs. Naczelny Sąd Administracyjny nie dostrzegł też innych przeszkód prawnych do zatwierdzenia konkursu na dyrektora zespołu szkolnego w Miedźnie.

12.03.2024

Dowód z dokumentu - czym właściwie jest?

Wymiar sprawiedliwości

Dziś pojęcie dowód z dokumentu ma inne znaczenie niż 10 lat temu. Dlaczego? Ustawodawca musi stale nowelizować przepisy wychodząc naprzeciw rozwojowi technologii i informatyzacji społeczeństwa, które determinują to, jakimi środkami dowodowymi strony posługują się w celu dochodzenia roszczeń bądź obrony w procesie - pisze Ewelina Rogala, radca prawny Kancelaria Kopeć & Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

12.03.2024

Neo-sędzia w sądzie penitencjarnym - sądy umywają ręce od testu niezawisłości

Wymiar sprawiedliwości

Sądy zaczynają się spierać czy można przeprowadzać testy niezawisłości wobec sędziów, w tym tzw. neo-sędziów - z wydziałów wykonawczych. Jeśli przyjąć, że nie sprawują oni wymiaru sprawiedliwości, to na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - nie ma ku temu podstaw. Obrońcy i część sędziów wskazują, że to ślepa uliczka, bo przecież chodzi o kwestie kluczowe z punktu widzenia praw człowieka. A to taki sam sędzia jak każdy inny - musi być bezstronny i niezawisły.

12.03.2024

Kontrola operacyjna wymknęła się... spod kontroli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sądowa kontrola czynności operacyjnych służb specjalnych, w tym podsłuchów, jest iluzoryczna. Ale to nie wina sędziów, lecz braku procedur. Trwa wolna amerykanka na użytek polityków. Wniosek o kontrolę operacyjną kierowany do sądu powinien określać cele, zakres i sposób kontroli, a także zakres czasowy gromadzenia danych i ich niszczenia – wskazują prawnicy.

11.03.2024

Mnożą się wnioski o wyłączenia sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wnioski o wyłączenie sędziów zdecydowanie spowalniają rozpoznawanie skarg w Sadzie Najwyższym. W czwartek, 7 marca, sędzia Sądu Najwyższego Małgorzata Gierszon wydała postanowienie o wyłączeniu sędzi Małgorzaty Bednarek od rozpoznawania sprawy oskarżonej z Fundacji Lux Veritatis. A dzień wcześniej sędzia Maciej Pacuda skutecznie wyłączył trzech neo-sędziów Izby Pracy SN.

11.03.2024

Program wspierający pokrzywdzonych zwycięzcą Legal Hackathon 2024

Wymiar sprawiedliwości

Projekt zespołu Five Stars, który miałby umożliwić osobie doświadczającej przemocy, ale też pokrzywdzonej przestępstwem, szybki kontakt ze służbami i równoczesne nagrywania zdarzenia, wygrał tegoroczny Legal Hackathon 2024. Jury nie miało łatwego zadania, gdyż w szranki stanęło 30 zespołów. II miejsce zajął zespół SwarmCheck AI, za narzędzie do weryfikowania tez i przesłanek prawniczych a III - School Street 17 za aplikację umożliwiającą m.in. wycenę usług prawniczych.

10.03.2024

Legal Hackathon 2024 na finiszu - 30 zespołów zaprezentowało swoje projekty

Wymiar sprawiedliwości

Kończy się Legal Hackathon 2024 - w niedzielę, 10 marca, 30 zespołów zaprezentowało swoje projekty umożliwiające wykorzystanie możliwości AI do usprawnienia pracy w kancelariach prawniczych ale też działach prawnych, już wkrótce poznamy zwycięzców. 6. edycja Legal Hackathonu jest rekordowa - samych uczestników było 160.

10.03.2024

SO: Dziecko spowodowało pożar, rodzic odpowiada za szkodę

Wymiar sprawiedliwości

Nastolatka bawiła się z koleżanką zapałkami i spowodowała pożar, wszystko działo się poza jej domem, kiedy teoretycznie miała być pod opieką babci drugiej dziewczynki. Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał jednak, że skoro matka miała z nią kontakt, to ponosi odpowiedzialności majątkową za skutki tego zdarzenia. Uwzględnił przy tym w całości powództwo ubezpieczyciela, który domagał się 208 tys. złotych.

09.03.2024

Jak wykorzystać AI w prawniczej codzienności - trwa Legal Hackathon

Wymiar sprawiedliwości

Ponad 30 zespołów już drugi dzień intensywnie pracuje nad najlepszymi rozwiązaniami, które wykorzystując możliwości AI, usprawnią prace w kancelariach prawniczych. 6. edycja Legal Hackathonu mocno się rozkręca, a na stole są takie pomysły jak choćby automatyzacja rozwodów czy usprawnienie mediacji. Wielki finał już w niedzielę, a w sobotę - 9 marca - maraton może obserwować publiczność.

09.03.2024