Pracownik medyczny musi dochować tajemnicy, ale przepisu w ustawie nie znajdzie

Zawody medyczne

Choć uregulowano funkcjonowanie piętnastu nowych zawodów medycznych, nie wszystkie wątpliwości zostały rozwiązane na etapie prac legislacyjnych. Problemem jest brak wyraźnego przepisu o dochowaniu tajemnicy zawodowej, który został skreślony. Nie oznacza to, że przedstawicieli zawodu ta zasada nie obowiązuje, trzeba jednak wyinterpretować ją z przepisów całkowicie innej ustawy. Jak zauważają eksperci, to może być trudniejsze, bo nie wszyscy wiedzą, gdzie szukać - i że w ogóle trzeba.

16.07.2024

Trzy filary reformy dla szpitali, pozostaje dobrowolność - MZ zapowiada zmiany

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Deregulacja, transformacja, odwrócona piramida świadczeń - to elementy reformy szpitalnictwa, nad którymi pracuje Ministerstwo Zdrowia. Jak zapowiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej ministra zdrowia Izabela Leszczyna, najistotniejsze jest to, że przystąpienie do reformy będzie dobrowolne. Zmiany mają jednak przyczynić się do istotnej poprawy funkcjonowania systemu i koordynacji opieki nad pacjentem.

11.07.2024

Usługi dietetyczne jednak z VAT - skarbówka komplikuje rozliczenie

VAT Zawody medyczne

Porada dietetyka jest zwolniona z VAT pod warunkiem, że dotyczy osób z problemami zdrowotnymi. Nie można natomiast stosować zwolnienia z VAT, gdy z usługi korzysta osoba zdrowa w celach profilaktycznych - takie stanowisko zajmuje obecnie szef Krajowej Administracji Skarbowej, który zmienił wcześniejszą interpretację. Eksperci nie zgadzają się z takim podejściem i pytają, jak to wpłynie na rozliczenie profilaktyki w szerszym zakresie.

11.07.2024

Higienistki szpitalne poza systemem - MZ zapowiada zmiany

Zawody medyczne

Jak zwrócono uwagę w poselskiej interpelacji, ustawa o niektórych zawodach medycznych, która weszła w życie niemal rok temu, odbiera nabyte prawo wykonywania zawodu higienistkom szpitalnym. To problem, ponieważ większość higienistek pracowała w szpitalach od kilkunastu lat, a przez nowe regulacje grozi im utrata pracy. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że już podjęło działania nad zmianą przepisów.

08.07.2024

Wyższy ryczałt dla szpitali PSZ już wkrótce - jest projekt rozporządzenia

Zawody medyczne Zarządzanie

Konieczność reakcji na zjawisko "długu zdrowotnego" i zapewnienie odpowiednich środków szpitalom należącym do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), które obecnie przyjmują większą liczbę pacjentów. To główny powód, dla którego resort zdrowia decyduje się na zmianę rozporządzenia. Ma ono pośrednio poprawić dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej dzięki lepszej kondycji finansowej podmiotów.

04.07.2024

Psychiatra też wystawi receptę na bezpłatne leki

Pacjent Zawody medyczne

W obecnym stanie prawnym lekarze psychiatrzy nie mogą wystawiać recept na bezpłatne leki dla dzieci i osób 65+. Środowisko uznaje to za brak zaufania i kolejny przejaw dyskryminacji psychiatrii. A pacjenci tracą, bo osoby wypisywane z oddziału psychiatrycznego nie mogą przy tym otrzymać recepty na bezpłatne leki, mimo że te im przysługują. Wkrótce ma się to zmienić. Właśnie trwają konsultacje publiczne projektu zmian.

04.07.2024

Problemów na SOR-ach nie rozwiąże sama ustawa

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie uda się poprawić sytuacji związanej z dostępnością zespołów ratownictwa medycznego, jeśli nie będziemy patrzeć na nie systemowo - uważają eksperci, oceniając ostatni projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (SOR). Podobnie kształtuje się problem z przepełnionymi Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi. Nie wystarczy stworzyć ich więcej, jeśli wciąż będą na nie trafiać pacjenci, których powinni przyjąć specjaliści w poradniach.

03.07.2024

Samodzielność ratowników medycznych pod znakiem zapytania

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że ratownicy medyczni nie mogą samodzielnie podawać leków pacjentowi podczas triażu lub po nim, ale jeszcze przed kontaktem z lekarzem na szpitalnym oddziale ratunkowym. Środowisko ratowników upomina się o samodzielność w tym obszarze. Inaczej nie będą mogli samodzielnie prowadzić np. resuscytacji i wykonywać innych czynności zawodowych, do których uprawniają ich przepisy.

02.07.2024

Lekarz rezydent znów zarobi więcej niż specjalista na etacie

Zawody medyczne

Wynagrodzenie zasadnicze lekarza rezydenta znów zbliży się do minimalnej płacy lekarza specjalisty. Jeśli dodać do niego bon dla rezydenta specjalizacji deficytowej, to będzie wyższe. Wypycha to lekarzy na kontrakty, na których mogą liczyć na wyższe zarobki, choć kosztem przywilejów wynikających z prawa pracy. Odbija się to rykoszetem na szpitalach, które w skrajnych sytuacjach płacą krocie, by lekarza zatrzymać.

01.07.2024

Nie wiadomo, czy technik masażysta przyjmie bez skierowania

Pacjent Zawody medyczne

Ustawa o niektórych zawodach medycznych i projekt rozporządzenia wykonawczego tylko częściowo regulują zasady wykonywania zawodu technika masażysty. Dodatkowo prace nad nim utknęły w martwym punkcie. Technicy pracujący w placówkach z kontraktem na NFZ oraz w prywatnych placówkach służby zdrowia nie powinni mieć problemów, gorzej z tymi pracującymi na wolnym rynku, którzy prowadzą własną działalność.

29.06.2024

Psychologowie w końcu z samorządem - opublikowano projekt nowej ustawy

Pacjent Zawody medyczne

Nie będzie korekty, ale nowa ustawa regulująca wykonywanie zawodu psychologa. Powołany ma zostać w końcu niezależny samorząd zawodowy i powstać określony zamknięty katalog usług psychologicznych. Samorząd będzie mógł karać dyscyplinarnie, w tym pozbawiać prawa wykonywania zawodu. Za udzielanie świadczeń psychologicznych przez osobę nieposiadającą prawa wykonywania zawodu psychologa będzie groziła odpowiedzialność karna - obecnie przepis ten jest martwy.

28.06.2024

W lipcu wzrosną pensje minimalne w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Minimalna pensja lekarza ze specjalizacją od lipca 2024 r. to blisko 10,4 tys. zł brutto. Wzrosną też minimalne wynagrodzenia zasadnicze farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i pielęgniarek. W najkorzystniejszym wariancie dla tych zawodów będzie to ponad 9,2 tys. zł brutto. To wyzwanie - nie tylko dla szpitali. Wynagrodzenia pochłaniają lwią część wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.

28.06.2024

Systemy zarządzania jakością już od 30 czerwca - więcej pytań niż odpowiedzi

Zawody medyczne Zarządzanie

Na wdrożenie wewnętrznych systemów zarządzania jakością w placówkach medycznych zostało zaledwie kilka dni, jednak interpretacja przepisów to wciąż nie lada problem. Eksperci wskazują, że są one przede wszystkim nieprecyzyjne, dlatego potrzebne byłyby dodatkowe wytyczne. W ustawie nie wzięto też pod uwagę, że ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych jest o wiele wyższe w dużych szpitalach niż małej przychodni - i może zwyczajnie przysporzyć medykom papierologii.

26.06.2024

Jeden SOR na 200 tys. mieszkańców - będzie nowelizacja ustawy o ratownictwie

Zawody medyczne

Usprawnienie funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), m.in. przez wprowadzenie zmian w zakresie większego zróżnicowania rodzajów zespołów ratownictwa medycznego, wytycznych do planowania liczby i rodzaju jednostek systemu, kursów dla lekarzy systemu i pielęgniarek systemu oraz stworzenie podstawy prawnej do wypłaty dodatków za pracę w niedziele i święta. To główne cele projektu nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i innych ustaw.

25.06.2024

Prof. Kubiak: Budowanie empatii z pacjentem nie wymaga regulacji prawnych

Pacjent Zawody medyczne

Dobrym sposobem na to, żeby zrozumieć, na czym polega godność pacjenta, jest postawienie się w jego sytuacji. Czy gdybym był na jego miejscu, życzyłbym sobie, aby badać mnie per rectum w obecności pięciu innych osób? Budowanie empatii nie wymaga regulacji prawnych, bo nasze prawo jest nadmiernie regulacyjne, zbyt techniczne. Czasami wystarczy po prostu zwykłe ludzkie podejście – mówi w rozmowie z Prawo.pl dr hab. Rafał Kubiak, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

25.06.2024

Karetka nie zawsze na sygnale. Decyduje kierujący akcją medyczną

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Choć przepisy nie precyzują, kto decyduje o włączeniu sygnałów świetlnych i dźwiękowych w karetce, w praktyce najczęściej robi to dyspozytor przyjmujący zgłoszenie. Decyzję tę może jednak zmienić dyspozytor wysyłający, a następnie kierownik zespołu ratowniczego. Przepisy dają też możliwość odwołania karetki z miejsca zdarzenia do innego priorytetowego wezwania, jednak w praktyce takie sytuacje się nie zdarzają.

24.06.2024

Fizycy bez specjalizacji medycznej zyskają więcej uprawnień w radioterapii

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Doprecyzowanie sposobów wykonywania zadań zastrzeżonych dla specjalistów w dziedzinie fizyki medycznej, przy jednoczesnym uporządkowaniu podziału zadań realizowanych w radioterapii pomiędzy specjalistów w dziedzinie fizyki medycznej oraz fizyków nieposiadających specjalizacji z tej dziedziny. To najważniejszy cel projektu zmiany rozporządzenia dotyczącego warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego, nad którym pracuje resort zdrowia.

21.06.2024

Egzamin egzaminowi nierówny. Nowe pomysły na LEK

Zawody medyczne

Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) wymaga korekt - tu jest konsensus. Zdawalność na poziomie 99 proc. każe pytać, czy to jeszcze egzamin. Najbardziej kontrowersyjnym elementem reformy będzie wskaźnik korygujący, który pozwoli porównać wynik starego i nowego LEK-u. Punktacja jest bowiem przepustką do specjalizacji i elementem rankingu uczelni z kierunkami lekarskimi. W izbie lekarskiej słyszymy, że LEK na nowych zasadach mógłby najwcześniej obowiązywać jesienią 2025 r., a najpóźniej wiosną 2026 r.

21.06.2024

Dietetycy chcą ustawy o swoim zawodzie

Zawody medyczne

Środowisko dietetyków chce rozpocząć prace nad odrębną ustawą o zawodzie dietetyka. W tej chwili przepisy regulują bardziej szczegółowo tylko wykonywanie zawodu przez dietetyków pracujących w podmiotach finansowanych przez NFZ. Przedstawiciele tej profesji od 20 lat zabiegają o własną ustawę zawodową, na mocy której powołany zostanie także samorząd zawodowy, jak dotąd bezskutecznie.

15.06.2024

Kolejne, nowe - stare podejście do reformy szpitalnictwa

Zawody medyczne

Rządowe założenia dotyczące reformy szpitalnictwa korzystają z rozwiązań przedstawionych przez poprzedni rząd Zjednoczonej Prawicy. Eksperci zauważają, że kontrowersji nie budziły wówczas rozwiązania dotyczące elastycznego profilowania szpitali. Wytykają natomiast, że zapobieganie dublowania świadczeń nie wymaga zmiany ustawy, ale decyzji oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, który za świadczenia płaci i je zamawia.

13.06.2024