Rząd zafundował lekarzom podatkową ruletkę

PIT Zawody medyczne Polski Ład

W 2021 roku wielu lekarzy uzyskało od fiskusa indywidulane interpretacje, zgodnie z którymi mogliby się rozliczać kartą podatkową. Dzięki temu maksymalny roczny podatek, jaki by zapłacili, nie przekroczyłby 21 888 zł, niezależnie od tego, ile by zarobili. Za sprawą Polskiego Ładu niewielu będzie jednak mogło się tak korzystnie rozliczać. A oferowany im ryczałt wcale nie musi być atrakcyjny.

20.12.2021

Ratownicy medyczni będą mieli samorząd i studia magisterskie

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia skierowało w końcu do konsultacji publicznych projekt ustawy o o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Według nieprecyzyjnych szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia, nowe przepisy obejmą około 22 tysiące osób, dla których powstanie samorząd, jak dla zawodu zaufania publicznego.

16.12.2021

Będzie specjalna ustawa dla 16 zawodów medycznych

Zawody medyczne

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiły się założenia ustawy o niektórych zawodach medycznych. Chodzi dokładnie o 16 zawodów, m.in. masażystę, dietetyka, asystenta stomatologicznego, logopedę czy opiekuna medycznego. Zyskają oni m.in. sześć dni płatnego urlopu na podnoszenie kwalifikacji. Powstanie też rejestr osób wykonujących zawody objęte ustawą.

15.12.2021

Badanie dla lekarzy - weź udział i pomóż stworzyć obraz pracy medyków

Zawody medyczne

Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego prowadzi badanie pt. "Lekarz przyszłości", którego celem jest stworzenie obrazu modelu pracy polskiego lekarza i lekarki dzisiaj, jednocześnie prognozując jak będzie się on zmieniał w przyszłości. Aby wziąć w nim udział wystarczy wypełnić ankietę on-line. Pytania są tak skonstruowane, że pozwolą pokazać jak pracują medycy dziś, ale także o jakich warunkach marzą.

15.12.2021

Lekarze chcą mieć prawo do bycia wolnym zawodem

PIT Zawody medyczne

W opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, lekarz i lekarz dentysta, jest jednym z zawodów, które ze względu na swą ugruntowaną specyfikę powinien być zawsze uznawany za wolny zawód i nie może być objęty dowolnością regulacyjną ustawodawcy. Tymczasem w przepisach podatkowych wyłączono z definicji wolnego zawodu lekarzy. Przeciwko temu protestuje Naczelna Rada Lekarska.

13.12.2021

Studenci nie chcą likwidacji stażu podyplomowego dla lekarzy

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia planuje likwidację stażu podyplomowego dla lekarzy. Taką decyzję krytykują studenci zrzeszeni w Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Ich zdaniem staż jest potrzebny i jego usunięcie może negatywnie wpłynąć na jakość ochrony zdrowia.

13.12.2021

WSA: Izba nie może tolerować niepłacenia składek przez członka samorządu

Administracja publiczna Zawody medyczne

Lekarz weterynarii nie płacił składek od 2004 r. Izba zareagowała dopiero po piętnastu latach i chciała rozwiązać sprawę ugodowo. Nie udało się, więc doszło do podjęcia uchwały stwierdzającej utratę prawa do wykonywania zawodu. Tak długie tolerowanie zachowania potwierdzającego lekceważący stosunek weterynarza do obowiązków było wadliwe, ale nie miało wpływu na legalność podjętej uchwały.

13.12.2021

Dyrektorzy szpitali chcą zaszczepionych pracowników, politycy niekoniecznie

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dyrektorzy szpitali chcieliby, aby przepisy pozwalające nie dopuścić do pracy pracownika bez szczepienia przeciwko Covid-19 obowiązywały jak najszybciej. Problem w tym, że choć o obowiązku szczepień w ochronie zdrowia mówi się już od miesięcy, to wciąż brakuje konkretów. Sporo oporów jest w tej sprawie zarówno wśród personelu medycznego, jak i w samej ekipie rządowej, która ma o tym zdecydować.

09.12.2021

Prof. Janas-Kozik: Prawie tysiąc nowych specjalistów pomoże reformować psychiatrię najmłodszych

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Reforma psychiatrii dzieci i młodzieży ma charakter ewolucyjny i zmierza w kierunku opieki środowiskowej. W kraju działa już ponad 300 poradni psychologiczno-terapeutycznych, do których dzieci i młodzież nie muszą mieć skierowania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.

08.12.2021

Resort zdrowia pracuje nad nowymi standardami kształcenia lekarzy

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał zespół ekspercki do opracowania propozycji zmian w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza. Znaleźli się w nim przedstawiciele resortów zdrowia i nauki, samorządu lekarskiego i uczelni medycznych. Eksperci mają pracować do czasu przedłożenia ministrowi zdrowia propozycji nowelizacji, ale nie później niż do 28 lutego 2022 roku.

06.12.2021

Jestem lekarzem, jestem człowiekiem - film o pracy na SOR

Zawody medyczne

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, chce pokazać pacjentom, jak wygląda szpitalna rzeczywistość, gdzie ratowanie życia przeplata się z godzinami spędzonymi nad dokumentacją, walką z zawodnym sprzętem, przyjmowaniem pretensji, agresją osób oczekujących w kolejkach.

04.12.2021

Kredyt na studia medyczne z obowiązkiem odpracowania - jest już projekt

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne

Wniosek o kredyt na studia medyczne - obejmujący okres od pierwszego semestru roku akademickiego 2021/2022 - będą mogli złożyć studenci w terminie 30 dni od dnia wejścia rozporządzenia w życie. Studenci będą mogli składać wnioski o udzielenie kredytu na studia medyczne albo w postaci papierowej albo elektronicznej poprzez system bankowości elektronicznej.

01.12.2021

Białe miasteczko sprzed kancelarii premiera przenosi się do internetu

Zawody medyczne

Białe miasteczko w Alejach Ujazdowskich przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów pozostanie jedynie symbolicznie. Jak poinformował Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia, większość działań przeniesie się do internetu. Wszystko przez czwartą falę pandemii. Ale to nie koniec protestu - deklarują jego organizatorzy.

24.11.2021

Podwójne uwierzytelnianie do aplikacji gabinet.gov.pl

Zawody medyczne Zarządzanie

Od 22 listopada przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov.pl, nie wystarczy już jedynie znajomość loginu i hasła. Potrzebne będzie dodatkowo wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.

22.11.2021

Przywileje dla ratowników medycznych: dodatek wyjazdowy i prawo do wykonywania szczepień

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W środę Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która ma m.in. wprowadzi ważne zmiany dla ratowników medycznych. Jedna z nich to dodatek wyjazdowy dla tych jeżdżących w karetkach, ale także tych z pogotowia lotniczego, przysługujący z mocą wsteczną od października. Ponadto wszyscy ratownicy będą mogli wykonywać szczepienia obowiązkowe.

18.11.2021

Łatwiej będzie zostać lekarzem

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

W środę wieczorem Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy, która przewiduje szersze możliwości aplikowania uczelni o prowadzenie kierunków lekarskich. Zmiany dotyczą także kredytów na studia medyczne. Jest to nowela ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki.

17.11.2021

Wzrosną płace medyków w wojskowych komisjach lekarskich

Zawody medyczne

Pracujący w wojskowych komisjach lekarskich lekarze oraz personel medyczny, będą więcej zarabiać. Tak wynika z założeń wpisanych do wykazu prac legislacyjnych rządu. Ile wyniosą podwyżki jednak nie wiadomo. Mają zachęcić lekarzy i średni personel medyczny do podejmowania pracy w powiatowych i wojewódzkich komisjach.

17.11.2021

Medycy Na Granicy odwołali ostatni dyżur. Jutro zastąpią ich ratownicy PCPM

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Medycy mieli dyżurować w pobliżu granicy polsko-białoruskiej do 15 listopada. W nocy z 13 na 14 listopada br. nieznani sprawcy zaatakowali ich bazę, zdewastowali auta. Dlatego medycy postanowi odwołać swój ostatni dyżur. Już 16 listopada w okolice granicy strefy objętej stanem wyjątkowym ruszą ratownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

15.11.2021

Dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu lekarza jak dowód osobisty

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w dokumentach potwierdzających prawo wykonywania zawodu lekarza oraz lekarza dentysty. Papierowe książeczki zostaną zastąpione przez plastikowe karty przypominające dowód osobisty. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia w tej sprawie.

15.11.2021

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w rankingu „Best Global Universities”

Zawody medyczne

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zajął najwyższe miejsce spośród wszystkich polskich uczelni medycznych w kolejnej edycji rankingu „Best Global Universities”. Należy on do najbardziej prestiżowych rankingów akademickich świata. Tym razem sklasyfikowano 1750 uczelni z 90 krajów, w tym aż 42 z Polski.

13.11.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski