Józef Kielar

Artykuły autora

Skóbel: Zasady podwyżek w ochronie zdrowia zarzewiem konfliktów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Od 1 lipca tego roku podmioty lecznicze zmierzą się z koniecznością podwyższenia wynagrodzeń dla pracowników. Mechanizm ustalania pensji zasadniczych w ochronie zdrowia jest jednak z założenia wadliwy. I tak, jak dzieje się to obecnie, będzie źródłem konfliktów – twierdzi Bernadeta Skóbel radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich.

28.02.2023

Bukiel: Trzeba zmienić sposób kształcenia specjalizacyjnego lekarzy

Zawody medyczne Zarządzanie

Wprowadzony przed laty scentralizowany i finansowany przez państwo system rezydentur nie był dobrym pomysłem. W efekcie np. w jednym województwie nie ma chętnych na daną specjalizację, chociaż są wolne miejsca rezydenckie, a w innym są chętni, a nie ma miejsc. O tym, jak wyjść z tej patowej sytuacji, mówi Krzysztof Bukiel, były przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

16.02.2023

Pakulski: Poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia to zadanie ministra

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Celem ministra zdrowia powinno być zaplanowanie i przeprowadzenie kompleksowych zmian systemu ochrony zdrowia. Zdecydowanie popieram ideę połączenia zdrowia i spraw społecznych, rozwój zasobów opieki ambulatoryjnej i długoterminowej oraz gruntowną modernizację szpitalnictwa w zakresie infrastruktury i funkcji – uważa Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

03.02.2023

Jędrzejczak: Polska musi zbudować nowy system ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jest wiele przesłanek wskazujących na to, że obecny system opieki medycznej w Polsce nie nadaje się już do kolejnych korekt oraz poprawek i dlatego trzeba zbudować go od podstaw. W dzisiejszych realiach bowiem żaden z uczestników systemu nie czuje się komfortowo. Ani pacjenci, ani personel, ani nawet większość organów prowadzących placówki. Mówi o tym dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

31.01.2023

Rutkowska: Leki sprawdzone w badaniach klinicznych powinny być czasem stosowane przed rejestracją

Pacjent Opieka zdrowotna

Ustawa o badaniach klinicznych powstała w porozumieniu z różnymi interesariuszami sektora badań klinicznych. Szkoda, że zrezygnowano przy tej okazji z wprowadzenia do polskiego prawa tzw. compassionate use, czyli instytucji prawnej umożliwiającej w wyjątkowych przypadkach jeszcze przed jego zarejestrowaniem stosowanie leku, który pomagał pacjentom w badaniach klinicznych.

17.01.2023
1  2  3  4  5  6  7  8  9    19
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski