Sejm wprowadził w środę 42 poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Poprawki nie zmieniają merytorycznie nowelizacji, mają charakter legislacyjno-techniczny. Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja zmienia sposób wybierania dyrektora CMKP. Ma on być powoływany przez ministra zdrowia w drodze konkursu na czteroletnią kadencję, a nie - jak dotąd - przez Kolegium Elektorów, składające się z nauczycieli akademickich. Podczas połączonych prac sejmowej Komisji Edukacji i Nauki i Komisji Zdrowia do projektu wprowadzono w środę poprawkę zakładającą, że w skład zespołu wybierającego dyrektora CMKP wchodziłoby - obok trzech przedstawicieli ministra zdrowia - trzech przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej. W drugim czytaniu, które odbyło się w piątek, posłowie zgłosili poprawki zakładające rozszerzenie tego składu (w różnym zakresie) o przedstawicieli innych zawodów medycznych, m.in. pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, ratowników medycznych i farmaceutów.
Podczas dyskusji nad ustawą poprzedzającej głosowanie senator PiS Waldemar Kraska (b. wiceminister zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego) zgłosił cztery poprawki. Wnioskował m.in. o zachowanie kadencji wybranego w połowie br. roku dyrektora CMKP do 2028 r. Poprawki trafiły do Komisji Zdrowia, która opowiedziała się za jej odrzuceniem. Senat zgodnie z rekomendacją odrzucił je przed głosowaniem nad całością ustawy. Na etapie prac rządowych nad przepisami sprzeciw wobec zapisów zmieniających sposób wyboru szefa Centrum zgłosiła sama uczelnia, uznając to za zagrożenie dla jej autonomii. Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.