W przyszłym roku podatki i opłaty lokalne mogą znacząco wzrosnąć

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Finanse

Ministerstwo Finansów ogłosi lada moment obwieszczenie określające maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały w przyszłym roku. Chodzi m.in. o podatek od nieruchomości. Lokalne daniny będą mogły więc wzrosnąć o 11,8 procent. Gminy mogą co prawda obniżać ministerialne stawki, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów wprowadza podatki najwyższe z możliwych.

25.07.2022

NSA: Za sprzedaż na parkingu też trzeba uiścić opłatę targową

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Małe i średnie firmy

Pobieranie opłaty targowej jest związane z prowadzeniem sprzedaży lub chociażby złożeniem oferty. Nie ma też większego znaczenia, w jakim miejscu jest ona prowadzona oraz czy ma charakter stały lub okazjonalny. Chodzi więc zarówno o miejsca, które wyznacza gmina, jak i każde inne, mimo że formalnie nie jest ono oznaczone jako targowisko.

23.07.2022

Podziemne garaże są wciąż różnie opodatkowane

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Budownictwo

Wciąż jest problem odmiennych stawek podatku od podziemnych stanowisk garażowych w budynkach wielorodzinnych. Podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny interweniuje w tej sprawie u ministra finansów. Sprawa miała już być uregulowana prawnie, jednak potrzebne do tego przepisy nie trafiły do ustawy.

09.07.2022

RIO: Można częściowo umorzyć opłatę za śmieci tym, którzy kwaterują uchodźców

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Ukraina

Wójt, burmistrz lub prezydent może umorzyć częściowo zaległą opłatę śmieciową właścicielom nieruchomości, którzy udzielili schronienia uchodźcom z Ukrainy – wynika z opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach. Podstawą prawną takiej decyzji może być ważny interes podatnika. A wydanie decyzji umorzeniowych możliwe jest bez analizy sytuacji finansowej składającego wniosek.

08.06.2022

RIO: Z końcem czerwca wygasają stare uchwały dotyczące opłat za śmieci

Samorząd terytorialny Środowisko Podatki i opłaty lokalne

Do 30 czerwca 2022 roku mogą maksymalnie obowiązywać uchwały śmieciowe dotyczące stawek opłat za pojemniki lub worki, podjęte przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe uchwały dotyczące tej materii, które będą podejmowane lub wchodzą w życie od tej daty, muszą uwzględniać nowy stan prawny.

13.05.2022

Zakup samochodu na fakturę VAT-marża bez PCC

Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość

Osoba, która kupiła samochód w komisie samochodowym na fakturę VAT marża, nie musi dodatkowo płacić z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta jest bowiem objęta VAT. O wyłączeniu z opodatkowania PCC nie decyduje jednak okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług.

27.04.2022

Problematyczne opodatkowanie nieruchomości, które nie są wykorzystywane i nie mogą być potencjalnie wykorzystywane

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Kwestia wysokości stawki podatku lub jego zapłaty za nieruchomości i obiekty budowlane, które należą do przedsiębiorcy, od wielu lat budzi mnóstwo kontrowersji. Wydaje się, że po orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 grudnia 2021 roku będzie je budzić dalej – pisze Kamil Szczęsny, adwokat w kancelarii GWW.

19.04.2022

Zbiornik dla podatku od nieruchomości może być budowlą, ale tylko wyjątkowo

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Wciąż jest problem z opodatkowaniem budowli, a niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący zbiorników mógł go rozwiązać, ale niestety rodzi on kolejne wątpliwości. NSA orzekł, że w wyjątkowych przypadkach zbiornik dla potrzeb podatku od nieruchomości może być kwalifikowany jako budowla. Eksperci do takiej interpretacji mają jednak szereg zastrzeżeń.

08.04.2022

Wiatr przewraca paczkomaty, chyba potrzebne zmiany w prawie

Podatki i opłaty lokalne Budownictwo

Przewrócone paczkomaty mieli okazję widzieć ostatnio mieszkańcy wielu miast. Całe szczęście nikomu nic się nie stało, ale w niektórych przypadkach doszło do szkód materialnych. Czy silne wiatry wymuszą zmianę prawa dotyczącą paczkomatów oraz innych ulicznych automatów? Zdaniem większości prawników są one konieczne, ale z ewentualnym zaostrzaniem wymagań lepiej nie przesadzać.

24.02.2022

Podatek od nieruchomości za domek letniskowy zależy od konstrukcji i kwalifikacji budynku

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Domowe finanse

Opodatkowanie domków letniskowych podatkiem od nieruchomości zawsze było przedmiotem niejasności. Sprawa jest o tyle istotna, że od kwalifikacji przedmiotu opodatkowania zależy wysokość płaconego podatku. Tymczasem w tej kwestii pojawiają się od lat wątpliwości w zakresie podstawowych zagadnień, których ustalenie jest kluczowe dla stwierdzenia prawidłowości opodatkowania.

15.02.2022

Rzecznik MŚP: nie każdy może kontrolować, czy ceny w sklepie spadły

Podatki i opłaty lokalne Rynek i konsument

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców uważa, że obniżki VAT nie dają w żadnym razie bezpośredniego uprawnienia do wiążącego urzędowego przesądzania czy cena zastosowana przez sprzedawcę jest właściwa, mimo nawoływania społeczeństwa do kontroli cen w sklepach.

03.02.2022

Super ulga na remont budowli zabytkowych od 2022 roku

Podatki i opłaty lokalne

Polski Ład wprowadził możliwość nieograniczonego odliczenia od podstawy obliczenia podatku 50 proc. kosztów remontu zabytków nieruchomych czyli zameczków, dworków i pałacyków. Ulga ta odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych, bo umożliwia odliczenie od dochodów nawet 500 tys. zł rocznie. Wystarczy uzyskać pozwolenie konserwatora zabytków.

27.01.2022

Sama niezgoda nie wystarczy, aby odwołać się od decyzji w podatku od nieruchomości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Odwołanie w sprawie decyzji w podatku od nieruchomości musi wyrażać niezadowolenie strony z decyzji. Ale to nie wystarczy. Trzeba jeszcze podnieść zarzuty przeciwko decyzji, określić istotę i zakres swojego żądania, i co najważniejsze, wskazać dowody uzasadniające to żądanie.

20.01.2022

Samorządowcy chcą więcej pieniędzy z podatków

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Polski Ład

Samorządowcy z Ruchu Samorządowego Tak! chcą, domagają się zmian przepisów Polskiego Ładu. Chcą przyznania gminom udziału we wpłatach podatku przychodowego od osób fizycznych, od podatników tego podatku zamieszkałych na obszarze gminy, co najmniej w wysokości 39,34 procent, a także ustalenia udziału w tym podatku dla pozostałych JST.

18.01.2022

Miasta w 2022 r. - nie rezygnują z inwestycji i wybierają deficyt

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Polski Ład

Spadające dochody z PIT, wysoka inflacja, rosnące ceny prądu, gazu i paliw oraz skutki finansowe pandemii COVID-19 odcisnęły piętno na budżetach miast uchwalonych na 2022 r. Kurczy się nadwyżka operacyjna. Część samorządów decyduje się na utrzymanie realizowanych inwestycji kosztem wzrostu deficytu. Inne zadania inwestycyjne wyhamowują.

10.01.2022

Dom do 70 mkw. bez formalności, ale jak ustalić podatek?

Podatki i opłaty lokalne Budownictwo

Po Nowym Roku będzie można budować już małe domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych na podstawie uproszczonych formalności budowlanych i bez dziennika budowy. Ale z opodatkowaniem ich właścicieli podatkiem od nieruchomości może być już poważny problem. Bo bez dziennika trudno będzie ustalić datę zakończenia budowy, a tym samym ustalić, od kiedy naliczać daninę.

18.12.2021

Gmina od mieszkańców dowiaduje się, że w budynku jest uciążliwy warsztat

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Gminy chcą wiedzieć, jaka działalność gospodarcza jest prowadzona w danym budynku lub nieruchomości i czy jest ona zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Dziś rozmija się to z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej. Gminy tracą więc m.in. na podatku od nieruchomości i często mają problemy z ustaleniem jego wymiaru.

16.12.2021

Dywidenda – nie zawsze przysługuje, trzeba rozliczyć podatek

Podatki i opłaty lokalne Spółki

Wypłata zysku na rzecz wspólników spółek kapitałowych, tzw. dywidenda, na pierwszy rzut oka nie budzi wątpliwości, wystarczy być wspólnikiem spółki kapitałowej, która wypracowała zysk w danym roku obrotowym, a następnie od wypłaconego zysku należy zapłacić podatek dochodowy. Jednak rzeczywistość prawna oraz biznesowa nie kształtuje się w tak uproszczony sposób - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny.

09.12.2021

Fitch Ratings: Przez Polski Ład gorsze oceny 14 miast z Polski

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Polski Ład

Amerykańska agencja ratingowa Fitch Ratings umieściła 14 jednostek samorządu terytorialnego w Polsce na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Według analityków gminy będą zmuszone do podnoszenia podatków i opłat lokalnych oraz ograniczania wydatków bieżących, aby zrównoważyć ubytek dochodów związany z reformą Polski Ład.

06.12.2021

NSA: Udział przyszłego inkasenta w głosowaniu to poważne naruszenie prawa

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna

W głosowaniu nad uchwałą wziął udział radny, który na mocy tego aktu miał zostać inkasentem. Sąd pierwszej instancji uznał, że doszło do naruszenia prawa, ale nie było ono istotne, więc uchwała nie została uchylona. Zdania tego nie podzielił Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał bowiem, że stwierdzone uchybienie może prowadzić do skutków, które nie mogą być tolerowane w demokratycznym państwie.

03.12.2021
Prawo.pl