Dr Kaczocha: Błędy w aktach podustawowych często się powtarzają, a można ich uniknąć

Podatki i opłaty lokalne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

O ile zasadniczo rozporządzenia są właściwie zredagowane, o tyle czasami w aktach prawa miejscowego zdarzają się różnego rodzaju błędy redakcyjne. Dobrze, jeśli osoba, która projektuje akt prawny, jest obeznana z zasadami technik legislacyjnych. To, kto sporządza projekt aktu, może mieć wpływ na sposób jego redagowania - wskazuje dr Mateusz Kaczocha.

16.10.2020

Nie będzie powszechnej ulgi dla łapiących deszczówkę

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Ministerstwo finansów nie planuje wprowadzenia ustawowych ulg w podatku od nieruchomości dla osób, które zbierają wody deszczowe. Zwolnienia mogą wprowadzić natomiast uchwalać lokalne samorządy. - W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych przewidziano takie uprawnienie dla rad gmin - wyjaśnia resort.

12.10.2020

Nabycie licytowanej nieruchomości podlega PCC

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse

Przy nabyciu nieruchomości egzekucyjnych istotna jest data uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości, a nie data wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Te nabycia, dla których egzekucje wszczęto przed nowelizacją przepisów, a postanowienie o przysądzeniu wydano już po nowelizacji, podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

06.10.2020

WSA: Uczelnia kupiła nieruchomość, ale nie zapłaci podatku

Podatki i opłaty lokalne Szkolnictwo wyższe

Uczelnia nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości. Na gruncie tym ma powstać obiekt służący celom dydaktycznym, naukowym i artystycznym. WSA w Łodzi podkreślił, że wolą ustawodawcy było objęcie wyłączeniem z PCC wszelkich spraw z zakresu szkolnictwa i nauki, a nie jedynie tych, które ujęte są w aktach regulujących tę materię.

30.09.2020

WSA: Biznes na kościelnej nieruchomości nie pozbawia zwolnienia z podatku

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo gospodarcze

Kościelne nieruchomości, które są przeznaczone na cele mieszkalne, mogą być zwolnione z podatku. Bez znaczenia jest jednak ich faktyczne wykorzystanie. Dlatego też jednoczesne prowadzenie tam działalności gospodarczej nie przekreśla mieszkalnego przeznaczenia i nie stoi na przeszkodzie zwolnieniu z podatku od nieruchomości.

25.09.2020

WSA: Sprzedaż przedsiębiorstwa bez sankcyjnej stawki PCC

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Podatnik nie naraża się na zastosowanie najwyższej, sankcyjnej stawki podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku braku wyodrębnienia wartości rzeczy lub praw majątkowych w treści umowy cywilnoprawnej. Takie wyodrębnienie wystarczy w bilansie. Potwierdził to WSA we Wrocławiu.

23.09.2020

Samochód dla niepełnosprawnego bez PCC

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Opieka zdrowotna

Prywatny zakup samochodu powoduje do zasady obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jeśli pojazd jest jednak kupowany przez osobę niepełnosprawną daniny płacić nie trzeba. W takim przypadku nie ma też obowiązku składania deklaracji podatkowej.

22.09.2020

Problematyczne opodatkowanie parkingów na dachach budynków

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Kwestia opodatkowania podatkiem od nieruchomości parkingów, które zlokalizowane są na dachach budynków cały czas jest źródłem sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Jednoznacznego rozstrzygnięcia brak. Problem dotyczy sklepów wielkopowierzchniowych, galerii handlowych, a nawet biurowców i firm działających w branży nieruchomości komercyjnych – pisze Filip Kaplita z Deloitte.

22.09.2020

NSA: Sentencja uchwały wiąże WSA, uzasadnienie niekoniecznie

Prawnicy Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Sentencje uchwał poszerzonego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego mają moc bezwzględnie wiążącą dla wojewódzkich sądów administracyjnych. Przełamanie ich może nastąpić tylko w wyjątkowym, określonym przepisami trybie – stwierdził 7 osobowy skład NSA, rozpatrując precedensowe zagadnienie prawne skierowane przez wrocławski WSA,

21.09.2020

WSA: Odmowa umorzenia zaległości podatkowej wymaga dokładnych ustaleń

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Zarówno wójt gminy, jak i Samorządowe Kolegium Odwoławcze, uznały wniosek o umorzenie zaległości podatkowych za niezasadny. Ustalenia organów były jednak ogólnikowe i dowolne. Zaniechano bowiem zbadania wysokości wydatków ponoszonych w rodzinie podatnika. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

15.09.2020

Prowadzenie firmy w mieszkaniu to wyższy podatek od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali swoje firmy w miejscu zamieszkania, mogą być zmuszeni do płacenia wielokrotnie wyższego podatku od nieruchomości. Będzie tak zwłaszcza, jeśli zdecydowali się też z tej okazji rozliczać koszty uzyskania przychodów. Problem nabiera istotnego znaczenia, zwłaszcza teraz, w czasie epidemii, gdy wiele osób świadczy usługi zdalnie. Zdaniem ekspertów, podatku można jednak uniknąć.

04.09.2020

Ustawa podpisana - teraz NFOŚiGW ma wspierać elektromobilność

Środowisko Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Likwidacja Funduszu Niskoemisyjnego Transportu oraz utworzenie w jego miejsce nowego zobowiązania wieloletniego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - to cel podpisanej właśnie przez prezydenta ustawy. Rozwiązanie to ma przyspieszyć finansowanie ze środków publicznych rozwoju transportu niskoemisyjnego.

27.08.2020

Firmy mają nadpłaty podatku od nieruchomości - prośba o zwrot lepsza niż pomoc z tarczy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki

Gminy wydają już uchwały zwalniające firmy z podatku od nieruchomości. Ma to pomóc w przetrwaniu epidemii koronawirusa. O ulgi i zwolnienia można też wnioskować indywidualnie. A gdy doszło do nadpłaty - okazuje się, że niemal połowa firm płaci za wysoki podatek - lepiej poprosić o jej zwrot, bo procedura jest prostsza. Także gminom bardziej opłaca się oddać podatek, niż wprowadzać ulgi.

21.08.2020

Wyrok TK w sprawie podatku od wiatraków już w Dzienniku Ustaw

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 1336 został we wtorek opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Wynika z niego, że prawo nie może działać wstecz, a zmiany opodatkowania elektrowni wiatrowych wprowadzone w 2018 roku były niezgodne z Konstytucją. Rząd ma teraz 18 miesięcy na poprawienie przepisów.

05.08.2020

Podatki lokalne z roku na rok coraz wyższe

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ogłoszone właśnie obwieszczenie ministra finansów umożliwi wprowadzenie w przyszłym roku wyższych stawek podatków i opłat lokalnych. Są to wartości maksymalne. Gminy mogą je dowolnie obniżać, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów stosuje stawki najwyższe z możliwych. Obniżanie podatków nie zawsze jest dla nich opłacalne.

05.08.2020

W Warszawie kara za brak opłaty za parkowanie pięciokrotnie wyższa

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Kara za brak opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego zostanie w Warszawie podniesiona z 50 do 250 zł. Taką uchwałę przyjęli w czwartek wieczorem radni Rady Warszawy. Argumentem za podjęciem takiej decyzji było m.in. to, że wysokość kary nie była podnoszona od 2003 roku.

31.07.2020

Unia metropolii: Fundusz na inwestycje może być, ale potrzebne systemowe rozwiązanie

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Fundusz Inwestycji Lokalnych jest ważnym krokiem do naprawy zdewastowanych finansów samorządowych, ale jednorazowy zastrzyk finansowy, który może zasilić miasta UMP kwotą 829 mln zł w ramach predefiniowanych alokacji pierwszej transzy funduszu, nie będzie w stanie zrekompensować ubytków w dochodach spowodowanych zmianami systemowymi.

28.07.2020

Po wyroku TK szansa na wyższe dochody gmin od elektrowni wiatrowych

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zmiany w opodatkowaniu elektrowni wiatrowych były niezgodne z Konstytucją. Po stronie gmin pojawia się więc szansa, że otrzymają zastrzyk środków finansowych – albo w formie zwiększonych wpływów z tytułu podatku od nieruchomości za 2018 rok ściągniętych od podatników, albo w formie rekompensaty otrzymanej z budżetu państwa

27.07.2020

Opodatkowanie domków letniskowych pełne niejasności

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse

Podatek od nieruchomości dla osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej) jest w Polsce stosunkowo niski i często bagatelizowany. Tymczasem w przypadku nieruchomości wypoczynkowych, takich jak domki letniskowe, ustalenie wysokości podatku może być bardziej skomplikowane niż może się wydawać - szczególnie, jeśli zdecydujemy się zamieszkać w nim na stałe

25.07.2020

Wejście w życie przepisów o podatku od elektrowni wiatrowych niezgodne z Konstytucją

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Prawo nie może działać wstecz. Tym samym nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która spowodowała zmiany w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości od 1 stycznia 2018 roku, jest niezgodna z Konstytucją. Do takiego wniosku doszedł w środę Trybunał Konstytucyjny.

22.07.2020