Gmina ma wpływ na wysokość podatku od nieruchomości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym. Wpływy z niego stanowią znaczący dochód dla budżetu gminy. Ustawodawca pozostawia więc pewien zakres swobody w jego ustalaniu przez radę gminy. Organ ten ma bowiem kompetencję do określenia stawek podatku. Nie mogą one jednak przekroczyć ustanowionych przez prawodawcę granic.

05.02.2021

WSA: W pandemii nie można przekraczać terminu na wydanie interpretacji

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Koronawirus

Organ przekroczył termin na wydanie interpretacji indywidualnej. Tłumaczył się tym, że stan epidemii, jak i związane z nim ograniczenia w pracy urzędu nie ustały z chwilą uchylenia przepisów o zawieszeniu biegu terminów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał jednak, że organ mógł wydać interpretację.

25.01.2021

Przepisy o podatku cukrowym pełne niejasności

Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość Finanse

Podatek od słodkich napojów i alkoholu o pojemności do 300 mililitrów obowiązuje od początku stycznia. Okazuje się jednak, że nie wiadomo do końca, na kim ciąży obowiązek jego zapłaty. Problem mają m.in. hurtownie – nie wiedzą, czy muszą płacić podatek – zwłaszcza, że to one z reguły są tym podmiotem, który dostarcza towar do pierwszego punktu, gdzie prowadzona jest sprzedaż detaliczna.

13.01.2021

MF wprowadziło podatek handlowy i sporo zaryzykowało

Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Od stycznia 2021 roku w Polsce obowiązuje podatek od sprzedaży detalicznej. MF nie chciało czekać z jego poborem do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Jeśli nowa danina okaże się niezgodna z unijnym prawem, firmy będą mogły wnioskować o zwrot zapłaconych kwot z oprocentowaniem. Możliwe będzie też dochodzenie odszkodowania za poniesione szkody.

11.01.2021

Brexit: Cła będą, dokumenty będą i granice celne też będą

Podatki i opłaty lokalne Transport Brexit

Po wynegocjowaniu w Wigilię umowy pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią premier Boris Johnson stwierdził, że od 1 stycznia nie będzie palisady taryf celnych ani barier taryfowych w handlu. Otóż to nie takie proste i nie będzie tak kolorowo! Cła będą, dokumenty będą i granice celne też będą – pisze dr Izabella Tymińska.

30.12.2020

Wchodzą ograniczenia w przewozie towarów między Polską a Wielką Brytanią

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Brexit

Już od 1 stycznia 2021 roku bez cła i podatków będzie można przywieźć mniej alkoholu i papierosów. Restrykcje dotkną też przewozu zwierząt domowych i roślin. Nie będzie można przewozić mięsa i mleka. Podróżnych przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii do Polski będą obowiązywały takie same przepisy jak podróżnych z krajów, które nie należą do UE.

29.12.2020

NSA: Opłata za wydanie duplikatu legitymacji szkolnej bez VAT

Podatki i opłaty lokalne VAT

Za wydawanie duplikatów legitymacji szkolnych i świadectw pobiera się opłatę. Gmina nie zapłaci jednak z tego tytułu podatku od towarów i usług. Realizuje bowiem w ten sposób zadania, które nakłada na nią ustawa – potwierdził w niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że gmina działa w tym przypadku w roli organu władzy publicznej.

29.12.2020

Gminy mogą dłużej stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Najnowsze przepisy tzw. tarczy 6.0 przewidują zmiany w zakresie podatku od nieruchomości i opłaty targowej w 2021 roku. Wynika z nich, że gminy będą mogły nadal stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużać terminy płatności jego rat. Mogą też wprowadzić preferencje dla organizacji pozarządowych.

16.12.2020

Jeden wzór deklaracji na podatek od nieruchomości nie rozwiązuje problemów firm

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Do końca stycznia firmy będą musiały złożyć deklarację na podatek od nieruchomości na 2021 rok. Będą mogły zastosować jeden wzór formularza, obowiązujący we wszystkim gminach. Trzeba będzie w nich odrębnie wskazywać poszczególne nieruchomości. Podanie zbiorczych wartości nie wystarczy. Skarbówka będzie mogła od razu przeanalizować przedmiot opodatkowania.

16.12.2020

Unia wyda obligacje i wprowadzi podatki od firm dla ratowania gospodarek po pandemii

Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Szczyt przywódców Unii Europejskiej zakończony w zeszłym tygodniu dał państwom członkowskim zielone światło dla wprowadzenia instrumentów prawnych w postaci krajowych planów ratunkowych dla przedsiębiorców i służby zdrowia, które ucierpiały z powodu kryzysu pandemii COVID-19. Ma w tym pomóc unijny Fundusz Odbudowy, który został zaakceptowany podczas tego szczytu.

14.12.2020

Gminy łatają dziury w swoich budżetach pieniędzmi mieszkańców

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Gminy znalazły sposób, by choć częściowo złagodzić skutki braku pieniędzy. W podejmowanych właśnie uchwałach określają na przyszły rok wyższe stawki podatków i opłat lokalnych. W wielu miejscowościach zastosowanie będą miały kwoty w maksymalnej wysokości, dopuszczonej przez prawo. Skutki odczują przede wszystkim właściciele nieruchomości.

04.12.2020

Kupno psa czasami może wymagać zapłaty dodatkowego podatku

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse

Dla prawa podatkowego pies jest rzeczą. Umowa kupna-sprzedaży zwierzęcia czasami może być więc opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 procent wartości transakcji. Podatek musi wtedy zapłacić kupujący. Wszystko zależy jednak od ceny psa.

03.12.2020

Opodatkowanie gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej cały czas pełne wątpliwości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Rozumienie pojęcia zajęcia gruntów na prowadzenie działalności stanowi od lat jeden z najważniejszych obszarów spornych na gruncie podatku od nieruchomości. W ostatnim czasie NSA wydał orzeczenie, które powinno stanowić wyznacznik w zakresie tego, jakie okoliczności sprawy pozwalają na stwierdzenie, iż grunt jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.

30.11.2020

Senat za wniesieniem do Sejmu projektu uszczelniającego ulgę w podatku od gruntów kolejowych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Senacki projekt ma usunąć problem luki, w wyniku której samorządy tracą na zwolnieniach z podatków od nieruchomości gruntów zajętych na działalność kolejową. Senatorowie zdecydowali w piątek o wniesieniu projektu do procedowania w Sejmie. Za podjęciem uchwały o wniesieniu go do Sejmu opowiedziało się 52 senatorów, 45 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

27.11.2020

Zamiast podatku będzie dodatkowa opłata od morskich farm wiatrowych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

W pierwszej wersji przepisów na przedsiębiorców wytwarzających energię elektryczną nakładano nowy podatek sektorowy. Miał on wypełnić lukę w polskim prawie podatkowym, która uniemożliwiała opodatkowanie morskich elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Tymczasem do komisji prawniczej na etapie rządowego procesu legislacyjnego trafiła nowa wersja projektu.

17.11.2020

Nie będzie szlabanów na państwowych autostradach

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Administracja publiczna

Resort finansów przygotowuje zmiany w systemie opłat za przejazd autostradami. Już od 2021 roku na państwowych odcinkach dróg płatnych ma działać jeden system poboru opłat e-Toll. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Wrocław – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od 1 grudnia 2021 roku.

09.11.2020

WSA: Gmina, powołując się na COVID, nie może darować opłaty prolongacyjnej

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Gmina może tylko zdecydować, czy pobiera lub czy nie pobiera opłaty prolongacyjnej, a jeśli pobiera to, w jakiej wysokości. Innych uprawnień ustawodawca jej nie pozostawił – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. I dodał, że gdyby rzeczywiście gmina chciała udzielić podatnikom wsparcia, mogła na pewien czas uchylić uchwałę.

07.11.2020

Pojazd specjalny ma być wykorzystywany do określonego zadania

Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna Transport

Pojazdy specjalne to pojazdy przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. To m.in. ambulans, wóz strażacki, pojazd kempingowy, food truck czy karawan, ale już nie nauka jazdy. Pojazd można przerobić na specjalny tylko w warsztacie z uprawnieniami. Są zwolnione od podatku od środków transportowych.

30.10.2020

Dr Kaczocha: Błędy w aktach podustawowych często się powtarzają, a można ich uniknąć

Podatki i opłaty lokalne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

O ile zasadniczo rozporządzenia są właściwie zredagowane, o tyle czasami w aktach prawa miejscowego zdarzają się różnego rodzaju błędy redakcyjne. Dobrze, jeśli osoba, która projektuje akt prawny, jest obeznana z zasadami technik legislacyjnych. To, kto sporządza projekt aktu, może mieć wpływ na sposób jego redagowania - wskazuje dr Mateusz Kaczocha.

16.10.2020
Prawo.pl