WSA: Organy powinny wspólnie dążyć do oddłużenia gospodarstwa domowego

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Sąd umorzył niezaspokojone zobowiązania męża wnioskodawczyni. Tym samym stała się ona jedynym dłużnikiem odpowiedzialnym za spłatę zaległości podatkowych, ale organy odmówiły ich umorzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wskazał, że działania organów powinny prowadzić do wspólnego rezultatu, jakim było oddłużenie gospodarstwa domowego.

17.07.2020

W podatkach prywatni właściciele gruntu traktowani jak firmy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są skrajnie niekorzystne dla właścicieli gruntów. Jeśli nieruchomość np. rolników, którym odebrano prawo do korzystania z ziemi, jest wykorzystywana firmy przemysłowe czy kopalnie, muszą oni płacić daninę według najwyższych stawek, przewidzianych dla prowadzących działalność gospodarczą.

27.05.2020

Gmina, która pomoże swoim podatnikom, straci finansowo

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów VAT Koronawirus

Jeśli gmina umorzy firmie np. podatek od nieruchomości, straci dwa razy. Nie dostanie podatku, a w ramach subwencji otrzyma mniej pieniędzy. Taką zasadę chce wprowadzić rząd w kolejnej już wersji przepisów tarczy antykryzysowej. Na tej zmianie najwięcej stracą gminy najbiedniejsze. Przepisy, które już obowiązują, powodują natomiast, że samorząd po zwolnieniu najemców z czynszu, musi zapłacić VAT. Zdaniem ekspertów, to absurdalne.

04.05.2020

Gminy mogą elastycznie podchodzić do zwolnień w podatku od nieruchomości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

W ramach tarczy antykryzysowej gmina może zwolnić czasowo przedsiębiorców z podatku od nieruchomości lub przedłużyć terminy płatności rat podatku. Może też ustalić grupy przedsiębiorców, które obejmie wsparciem. Resort finansów sugeruje, aby samorządy podchodziły do tej formy wsparcia elastycznie i pamiętały o dochodach własnych.

24.04.2020

Miasta wprowadzają ulgi w podatku od nieruchomości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Nowelizacja specustawy koronawirusowej daje gminom podstawę prawną do przesunięcia terminów płatności i zwolnień od podatku od nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Takich ulg mogą też udzielać mieszkańcom. Jednak dochody z tych podatków to znaczna część budżetów gmin. Dlatego wskazana jest zmiana sposobu naliczania subwencji.

17.04.2020

Opłata od psów tylko w niektórych gminach

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Z danych, do których dotarło Prawo.pl, wynika, że w 2019 roku tylko 446 gmin na 2477 pobiera od swoich mieszkańców opłaty za posiadanie psa. Właściciele czworonogów zapłacili w zeszłym roku łącznie 4,1 mln złotych. Według gmin wpływy nie są wysokie, a egzekwowanie należności jest czasochłonne i często nieskuteczne.

11.04.2020

Rząd przyjął kolejne zmiany w podatkach

Podatki i opłaty lokalne CIT VAT Koronawirus

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji specustawy. Zawiera on pakiet kolejnych zmian w rozliczaniu podatków. Dotkną one PIT, CIT i podatku od nieruchomości. Zdaniem ekspertów, proponowane rozwiązania nie są żadną rewolucją. Cały czas brakuje natomiast rozwiązań, które byłyby prawdziwą pomocą.

07.04.2020

Podatek cukrowy później z powodu koronawirusa?

Podatki i opłaty lokalne Finansowanie zdrowia

Senat w piątek pracował nad poprawkami do ustawy wprowadzającej opłaty cukrową i od tzw. małpek. Jedna z nich dotyczyła przesunięcia terminu wprowadzenia nowej opłaty, żeby wobec pandemii koronawirusa nie obciążać firm dodatkowymi kosztami. Ostatecznie senatorowie odrzucili ustawę wprowadzającą podatek cukrowy i od "małpek".

13.03.2020

Tu chodzi o pieniądze, zdrowie na dalszym planie

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Finanse Finansowanie zdrowia

Wprowadzenie od lipca 2020 roku podatku cukrowego ma obniżyć spożycie słodyczy i poprawić stan zdrowia Polaków. W kwietniu zacznie jednak obowiązywać niższy VAT na... paluszki, chipsy i inne niezdrowe przekąski. Rządowi zależy więc raczej nie na zdrowiu obywateli, a na dodatkowych wpływach z nowej daniny. Chodzi o trzy miliardy złotych rocznie.

18.02.2020

Walka z otyłością za pomocą nowego podatku

Podatki i opłaty lokalne Finansowanie zdrowia

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która zakłada wprowadzenie opłat od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml - tzw. małpek oraz słodzonych napojów. Lekarze popierają zmiany, a przedsiębiorcy są przeciwni, twierdząc że zmiany są za szybko wprowadzane i zaszkodzą wielu firmom.

14.02.2020

Morskie farmy wiatrowe z nowym podatkiem

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Wysokość daniny nie będzie uzależniona od wartości budowli, lecz od mocy wytwarzanej energii - taką zasadę przewiduje opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji projekt przepisów dotyczących promowania wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, który zapowiada wprowadzenie nowych zasad opodatkowania tych urządzeń.

24.01.2020

NSA: Można nakładać kary porządkowe po upływie terminu przedawnienia

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Spółki

Nie tylko brak złożenia wyjaśnień, ale także złożenie ich w sposób niewystarczający, może zostać ukarane karą porządkową. Podatnik, który uważa, że kara została nałożona po upływie terminu przedawnienia może ewentualnie jej nie uiszczać i w odrębnym postępowaniu bronić słuszności swoich poglądów. Potwierdza to niedawny wyrok NSA.

09.01.2020

Nowe formularze na podatek od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Do 31 stycznia firmy muszą złożyć deklaracje na podatek od nieruchomości. W tym roku po raz pierwszy w całym kraju wzory formularzy będą jednakowe. Na nowych drukach trzeba będzie odrębnie wskazywać poszczególne nieruchomości. Podanie zbiorczych wartości nie wystarczy. Skarbówka będzie mogła od razu przeanalizować przedmiot opodatkowania.

02.01.2020

Bitcoiny dłużej bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło we wtorek projekt rozporządzenia, na podstawie którego dłużej, bo do końca czerwca przyszłego roku, nie będzie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych od transakcji zamiany i sprzedaży walut wirtualnych. To już kolejne odroczenie.

10.12.2019

Uchwała NSA: Podatek od gruntów pod liniami płaci właściciel

Podatki i opłaty lokalne

Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Lasami Państwowymi umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości od tych gruntów. Potwierdza to poniedziałkowa uchwała w składzie siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

10.12.2019

W 2020 roku opłata paliwowa będzie o 4 proc. wyższa

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Administracja publiczna

Z opublikowanego właśnie w Monitorze Polskim obwieszczenia ministra infrastruktury wynika, że na przyszły rok przewidziano wzrost stawek opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz. Zmiana ta wpłynie na wzrost cen detalicznych tych paliw.

18.11.2019

Od stycznia kurs dla przyszłych doradców podatkowych

Podatki i opłaty lokalne

Kandydaci na doradców podatkowych po raz pierwszy będą mogli skorzystać z pomocy samorządu w uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu. Krajowa Izba Doradców Podatkowych rozpoczęła nabór na oficjalny kurs na doradcę podatkowego. Kanddydatów szkolić będą praktycy i znawcy prawa podatkowego.

14.11.2019

Czy po 20 latach prawo karne skarbowe wymaga zmiany?

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, korekta deklaracji złożona razem z czynnym żalem oraz postępowanie mandatowe to tryby przewidziane w Kodeksie karnym skarbowym, w których wyłączony jest udział doradcy podatkowego, a podatnik jako sprawca jest de facto pozbawiony skutecznej obrony. To tylko niektóre mankamenty, które wymagają zmiany.

06.11.2019

Płonka: Państwo dokłada samorządom zadań i zapomina o dochodach

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne

Samorządowców szczególnie irytują zmiany, które dodają im obowiązków bez zapewnienia finansowania. A jeszcze bardziej gdy np. rząd obniża podatki, nie martwiąc się o dochody samorządów. A sprawy nie załatwia wyjaśnienie, że wpływy podatkowe rosną, bo wydatki samorządów jeszcze bardziej – mówi szef Związku Powiatów Polskich.

04.11.2019

Autorzy najlepszych prac magisterskich z szansą na nagrodę

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Trwa druga edycja konkursu Tax Everest. Są to Akademickie Mistrzostwa Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego. Na nagrody mają szanse autorzy prac, które będą obronione w okresie od 1 października 2018 roku do 31 października 2019 roku. Termin zgłoszeń upływa 3 listopada.

28.10.2019