NSA: Sentencja uchwały wiąże WSA, uzasadnienie niekoniecznie

Prawnicy Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Sentencje uchwał poszerzonego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego mają moc bezwzględnie wiążącą dla wojewódzkich sądów administracyjnych. Przełamanie ich może nastąpić tylko w wyjątkowym, określonym przepisami trybie – stwierdził 7 osobowy skład NSA, rozpatrując precedensowe zagadnienie prawne skierowane przez wrocławski WSA,

21.09.2020

WSA: Odmowa umorzenia zaległości podatkowej wymaga dokładnych ustaleń

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Zarówno wójt gminy, jak i Samorządowe Kolegium Odwoławcze, uznały wniosek o umorzenie zaległości podatkowych za niezasadny. Ustalenia organów były jednak ogólnikowe i dowolne. Zaniechano bowiem zbadania wysokości wydatków ponoszonych w rodzinie podatnika. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

15.09.2020

Prowadzenie firmy w mieszkaniu to wyższy podatek od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali swoje firmy w miejscu zamieszkania, mogą być zmuszeni do płacenia wielokrotnie wyższego podatku od nieruchomości. Będzie tak zwłaszcza, jeśli zdecydowali się też z tej okazji rozliczać koszty uzyskania przychodów. Problem nabiera istotnego znaczenia, zwłaszcza teraz, w czasie epidemii, gdy wiele osób świadczy usługi zdalnie. Zdaniem ekspertów, podatku można jednak uniknąć.

04.09.2020

Ustawa podpisana - teraz NFOŚiGW ma wspierać elektromobilność

Środowisko Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Likwidacja Funduszu Niskoemisyjnego Transportu oraz utworzenie w jego miejsce nowego zobowiązania wieloletniego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - to cel podpisanej właśnie przez prezydenta ustawy. Rozwiązanie to ma przyspieszyć finansowanie ze środków publicznych rozwoju transportu niskoemisyjnego.

27.08.2020

Firmy mają nadpłaty podatku od nieruchomości - prośba o zwrot lepsza niż pomoc z tarczy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki

Gminy wydają już uchwały zwalniające firmy z podatku od nieruchomości. Ma to pomóc w przetrwaniu epidemii koronawirusa. O ulgi i zwolnienia można też wnioskować indywidualnie. A gdy doszło do nadpłaty - okazuje się, że niemal połowa firm płaci za wysoki podatek - lepiej poprosić o jej zwrot, bo procedura jest prostsza. Także gminom bardziej opłaca się oddać podatek, niż wprowadzać ulgi.

21.08.2020

Wyrok TK w sprawie podatku od wiatraków już w Dzienniku Ustaw

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 1336 został we wtorek opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Wynika z niego, że prawo nie może działać wstecz, a zmiany opodatkowania elektrowni wiatrowych wprowadzone w 2018 roku były niezgodne z Konstytucją. Rząd ma teraz 18 miesięcy na poprawienie przepisów.

05.08.2020

Podatki lokalne z roku na rok coraz wyższe

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ogłoszone właśnie obwieszczenie ministra finansów umożliwi wprowadzenie w przyszłym roku wyższych stawek podatków i opłat lokalnych. Są to wartości maksymalne. Gminy mogą je dowolnie obniżać, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów stosuje stawki najwyższe z możliwych. Obniżanie podatków nie zawsze jest dla nich opłacalne.

05.08.2020

W Warszawie kara za brak opłaty za parkowanie pięciokrotnie wyższa

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Kara za brak opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego zostanie w Warszawie podniesiona z 50 do 250 zł. Taką uchwałę przyjęli w czwartek wieczorem radni Rady Warszawy. Argumentem za podjęciem takiej decyzji było m.in. to, że wysokość kary nie była podnoszona od 2003 roku.

31.07.2020

Unia metropolii: Fundusz na inwestycje może być, ale potrzebne systemowe rozwiązanie

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Fundusz Inwestycji Lokalnych jest ważnym krokiem do naprawy zdewastowanych finansów samorządowych, ale jednorazowy zastrzyk finansowy, który może zasilić miasta UMP kwotą 829 mln zł w ramach predefiniowanych alokacji pierwszej transzy funduszu, nie będzie w stanie zrekompensować ubytków w dochodach spowodowanych zmianami systemowymi.

28.07.2020

Po wyroku TK szansa na wyższe dochody gmin od elektrowni wiatrowych

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zmiany w opodatkowaniu elektrowni wiatrowych były niezgodne z Konstytucją. Po stronie gmin pojawia się więc szansa, że otrzymają zastrzyk środków finansowych – albo w formie zwiększonych wpływów z tytułu podatku od nieruchomości za 2018 rok ściągniętych od podatników, albo w formie rekompensaty otrzymanej z budżetu państwa

27.07.2020

Opodatkowanie domków letniskowych pełne niejasności

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse

Podatek od nieruchomości dla osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej) jest w Polsce stosunkowo niski i często bagatelizowany. Tymczasem w przypadku nieruchomości wypoczynkowych, takich jak domki letniskowe, ustalenie wysokości podatku może być bardziej skomplikowane niż może się wydawać - szczególnie, jeśli zdecydujemy się zamieszkać w nim na stałe

25.07.2020

Wejście w życie przepisów o podatku od elektrowni wiatrowych niezgodne z Konstytucją

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Prawo nie może działać wstecz. Tym samym nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która spowodowała zmiany w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości od 1 stycznia 2018 roku, jest niezgodna z Konstytucją. Do takiego wniosku doszedł w środę Trybunał Konstytucyjny.

22.07.2020

Współwłaściciel nieruchomości ma prawo do ulgi w podatku od spadków i darowizn

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse PIT

Podatniczka ma prawo do skorzystania z ulgi w podatku od spadków i darowizn w związku z nabyciem własności lokalu mieszkalnego tytułem zapisu zwykłego za opiekę, mimo, że jest współwłaścicielem innego lokalu mieszkalnego. Ograniczenie skorzystania z ulgi dotyczy tylko właścicieli innych lokali. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

18.07.2020

WSA: Organy powinny wspólnie dążyć do oddłużenia gospodarstwa domowego

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Sąd umorzył niezaspokojone zobowiązania męża wnioskodawczyni. Tym samym stała się ona jedynym dłużnikiem odpowiedzialnym za spłatę zaległości podatkowych, ale organy odmówiły ich umorzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wskazał, że działania organów powinny prowadzić do wspólnego rezultatu, jakim było oddłużenie gospodarstwa domowego.

17.07.2020

W podatkach prywatni właściciele gruntu traktowani jak firmy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są skrajnie niekorzystne dla właścicieli gruntów. Jeśli nieruchomość np. rolników, którym odebrano prawo do korzystania z ziemi, jest wykorzystywana firmy przemysłowe czy kopalnie, muszą oni płacić daninę według najwyższych stawek, przewidzianych dla prowadzących działalność gospodarczą.

27.05.2020

Gmina, która pomoże swoim podatnikom, straci finansowo

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów VAT Koronawirus

Jeśli gmina umorzy firmie np. podatek od nieruchomości, straci dwa razy. Nie dostanie podatku, a w ramach subwencji otrzyma mniej pieniędzy. Taką zasadę chce wprowadzić rząd w kolejnej już wersji przepisów tarczy antykryzysowej. Na tej zmianie najwięcej stracą gminy najbiedniejsze. Przepisy, które już obowiązują, powodują natomiast, że samorząd po zwolnieniu najemców z czynszu, musi zapłacić VAT. Zdaniem ekspertów, to absurdalne.

04.05.2020

Gminy mogą elastycznie podchodzić do zwolnień w podatku od nieruchomości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

W ramach tarczy antykryzysowej gmina może zwolnić czasowo przedsiębiorców z podatku od nieruchomości lub przedłużyć terminy płatności rat podatku. Może też ustalić grupy przedsiębiorców, które obejmie wsparciem. Resort finansów sugeruje, aby samorządy podchodziły do tej formy wsparcia elastycznie i pamiętały o dochodach własnych.

24.04.2020

Miasta wprowadzają ulgi w podatku od nieruchomości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Nowelizacja specustawy koronawirusowej daje gminom podstawę prawną do przesunięcia terminów płatności i zwolnień od podatku od nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Takich ulg mogą też udzielać mieszkańcom. Jednak dochody z tych podatków to znaczna część budżetów gmin. Dlatego wskazana jest zmiana sposobu naliczania subwencji.

17.04.2020

Opłata od psów tylko w niektórych gminach

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Z danych, do których dotarło Prawo.pl, wynika, że w 2019 roku tylko 446 gmin na 2477 pobiera od swoich mieszkańców opłaty za posiadanie psa. Właściciele czworonogów zapłacili w zeszłym roku łącznie 4,1 mln złotych. Według gmin wpływy nie są wysokie, a egzekwowanie należności jest czasochłonne i często nieskuteczne.

11.04.2020

Rząd przyjął kolejne zmiany w podatkach

Podatki i opłaty lokalne CIT VAT Koronawirus

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji specustawy. Zawiera on pakiet kolejnych zmian w rozliczaniu podatków. Dotkną one PIT, CIT i podatku od nieruchomości. Zdaniem ekspertów, proponowane rozwiązania nie są żadną rewolucją. Cały czas brakuje natomiast rozwiązań, które byłyby prawdziwą pomocą.

07.04.2020