Pracodawca odmówił wypłaty nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, ponieważ nie zaliczył do stażu pracy sześcioletniego okresu zatrudnienia pracownika w prywatnym zakładzie pracy. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Bolesławcu, który zasądził sporne świadczenie. Pracodawca nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem, więc wniósł apelację.

 

Postanowienie układu zbiorowego naruszało zasadę równego traktowania

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze wskazał, że nagroda jubileuszowa jest świadczeniem o charakterze wynagrodzeniowym i roszczeniowym oraz ma charakter należnej pracownikowi premii, a nie nagrody. W orzeczeniu zwrócono uwagę, że zasady kształtowania wynagrodzenia w wewnątrzzakładowych przepisach muszą uwzględniać regulacje zawarte w przepisach Konstytucji RP i Kodeksu pracy, z których wynika obowiązek stosowania zasady równego traktowania w zatrudnieniu oraz niedyskryminacji pracowników. Na gruncie niniejszej sprawy, postanowienia zakładowego układu zbiorowego pracy różnicowały okresy zatrudnienia zaliczane w zakresie uprawnień do otrzymania nagrody jubileuszowej. Jedno z nich przewidywało bowiem zaliczanie jedynie okresu zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy lub prywatnych zakładach pracy, które zostały upaństwowione lub przejęte przez uspołecznione zakłady pracy. Sąd ocenił, że przepis ten naruszał zasadę równego traktowania pracowników w zakresie wynagrodzenia, a więc nie obowiązywał. Mając powyższe na uwadze, apelacja została oddalona.

Czytaj w LEX: Nagroda jubileuszowa na przykładach >

Czytaj także: TSUE: Nierówne traktowanie nie jest dyskryminacją, gdy jest obiektywnie uzasadnione zgodnym z prawem celem >>>

Dyskryminujące przepisy nie obowiązują

Nie zakończyło to sporu, ponieważ pracodawca wniósł skargę kasacyjną. Sprawą zajął się Sąd Najwyższy, który wskazał, że zgodnie z art. 18(3c) par. 2 Kodeksu pracy, wynagrodzenie obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie. Natomiast w myśl art. 9 par. 4 Kodeksu pracy, postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów oraz statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, nie obowiązują. W świetle powyższego, postanowienia wewnątrzzakładowych przepisów płacowych regulujących prawo do nagrody jubileuszowej powinny respektować zasadę prawa do jednakowego wynagradzania za jednakową pracę.

Czytaj też w LEX: Premie i nagrody - zmienne składniki w wynagradzaniu >

 

Joseph Roger Carby-Hall, Zbigniew Góral, Aneta Tyc

Sprawdź  

Nie można wyłączyć zatrudnienia w prywatnym zakładzie

SN podkreślił, że nagroda jubileuszowa jest świadczeniem wynagrodzeniowym oraz roszczeniowym. Natomiast zaliczanie do okresów zatrudnienia, od których uzależnione jest nabycie prawa do nagrody jubileuszowej jedynie zatrudnienia w państwowych zakładach narusza zasadę równego traktowania pracowników w zakresie wynagrodzenia. W przepisach płacowych nie można więc wyłączyć okresów zatrudnienia w prywatnym zakładzie pracy. W takim przypadku należy uznać, że postanowienie zakładowego układu zbiorowego pracy narusza zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, a zatem nie obowiązuje. Mając powyższe na uwadze, SN odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

Postanowienie SN z 18 lipca 2023 r., sygn. akt III PSK 126/22

Zobacz też linię orzeczniczą: Dopuszczalność przyznania osobom zarządzającym zakładem pracy w imieniu pracodawcy nagrody jubileuszowej w zakładowym układzie zbiorowym pracy >