Praca zdalna w miejscu nieuzgodnionym z pracodawcą, to dla pracownika same problemy

Prawo pracy

Pracownik, który ulegnie wypadkowi w czasie pracy zdalnej, która była wykonywana w miejscu innym niż uzgodnione z pracodawcą, bez jego wiedzy i zgody, może mieć problem z uzyskaniem świadczeń chorobowych i świadczenia z tytułu wypadku przy pracy. Jest to bowiem okoliczność, która mogłaby wskazywać, że zdarzenie nie miało związku z pracą. Zdaniem prawników, firma może też wyciągnąć konsekwencje wobec pracownika. Nałożyć na niego karę nagany lub upomnienia, a nawet zwolnić z pracy, gdy bez jego zgody pracował zdalnie poza terenem RP.

12.11.2024

Dziemianowicz-Bąk: Ustawa doprecyzowująca definicję mobbingu będzie gotowa w ciągu miesiąca

Prawo pracy

W resorcie pracy przygotowywana jest ustawa, która doprecyzuje definicję mobbingu - poinformowała w sobotę na współKongresie Kultury Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak zapowiedziała, dzięki projektowi ustawy definicja mobbingu ma być jasna. Projekt ma być gotowy w ciągu miesiąca. Pytana zaś o ozusowanie umów cywilnoprawnych od 1 stycznia, uspokoiła, że ministerstwo niczym nie zaskoczy pracowników.

09.11.2024

Dąbal: Konieczne jest wprowadzenie przepisów chroniących zdrowie psychiczne współczesnych pracowników

Prawo pracy BHP HR RODO

Depresja jest obecnie jednym z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych, wpływającym na życie milionów ludzi na całym świecie. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że do 2030 r. może ona stać się najczęściej diagnozowaną chorobą. W kontekście prawa pracy rodzi to istotne pytania: czy pracodawcy mają prawo interesować się stanem psychicznym swoich pracowników i jak daleko mogą posunąć się w dążeniu do zapobiegania poważnym konsekwencjom, takim jak samobójstwa, nie naruszając jednocześnie ich prywatności – pisze prawnik Bartłomiej Dąbal.

09.11.2024

Sąd: Brak niezwłocznego poinformowania o nieobecności uzasadniał zwolnienie

Prawo pracy HR

Pracownik powinien niezwłocznie powiadomić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie trwania swojej nieobecności w pracy. Niewywiązanie się z tego obowiązku wskutek rażącego niedbalstwa stanowi ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego i uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Tym samym powództwo o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy zostało uznane za bezzasadne.

09.11.2024

Wolna od pracy Wigilia – projekt trafił do komisji

Finanse publiczne Prawo pracy

Złożony przez posłów Lewicy projekt ustawy zakładający wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich pracowników w Wigilię Bożego Narodzenia wywołał w Sejmie burzliwą debatę zwolenników i przeciwników takiego rozwiązania. Ostatecznie Sejm zdecydował, że projekt trafił do dwóch sejmowych komisji: polityki społecznej i rodziny oraz gospodarki i rozwoju.

08.11.2024

Katarzyna Lorenc: Nikt nie uczy ludzi pracy. A to błąd

Prawo pracy HR Szkolnictwo wyższe Compliance Rynek pracy

Ludzie nie są nauczeni pracować. Bardzo często wydaje im się, że praca to odpowiadanie na maila i udział w spotkaniach. Wielu nie potrafi skoncentrować się na pracy i poradzić sobie z rzeczami, które od tej pracy ich odrywają – mówi Katarzyna Lorenc, ekspertka zarządzania i efektywności pracy. Jak twierdzi, pracy nie uczy szkoła, która nie pomaga w odkrywaniu talentów, które można potem wykorzystać w dorosłym życiu. Stąd problemy z wyborem zawodu i w efekcie – tak ogromna skala wypalenia zawodowego.

08.11.2024

Raportowanie ESG a bezpieczeństwo pracowników

Prawo pracy BHP Spółki ESG

Sejm rozpoczął prace nad ustawą wdrażającą unijną Dyrektywę CSRD, która wprowadza ujednolicone standardy raportowania ESG w Polsce. W wyniku wdrożenia CSRD większa grupa jednostek, w tym spółki kapitałowe, emitenci papierów wartościowych i instytucje finansowe, będzie zobowiązana do raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju, w tym w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Dzięki temu polskie firmy zyskają większą konkurencyjność i będą lepiej postrzegane przez partnerów biznesowych.

07.11.2024

Digitalizacja HR tylko na papierze? Firmy nie wykorzystują potencjału cyfrowych rozwiązań

Prawo pracy HR Prawo AI Małe i średnie firmy

Już co druga działająca w Polsce firma korzysta z technologii automatyzujących procesy HR i kadrowo-płacowe, a kolejne 18 proc. jest na etapie ich wdrażania. Jednak zdaniem ekspertów rynku pracy pełna automatyzacja wciąż jest jeszcze rzadkością. Większość przedsiębiorców nadal stosuje bowiem dokumentację papierową i nie wykorzystuje potencjału nowoczesnych rozwiązań HR-tech.

07.11.2024

GUS podał dane o wynagrodzeniach

Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy

Mediana wynagrodzeń miesięcznych brutto w gospodarce narodowej w maju 2024 roku była niższa o 19 proc. od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto – podał GUS. Dla porównania w kwietniu br. mediana wynagrodzeń miesięcznych brutto w gospodarce narodowej była niższa o 21,9 proc. od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, a w marcu – o 23,9 proc.

07.11.2024

Sąd: Pracodawca musi wykazać, że wysłuchał pracownika przed ukaraniem

Prawo pracy HR

Kara porządkowa może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Ciężar związany z udowodnieniem, że procedura poprzedzająca ukaranie została zachowana, spoczywa na pracodawcy. Brak możliwości wykazania, że doszło do wysłuchania pracownika świadczy o wadliwości procedury i wiąże się z uchyleniem kary.

06.11.2024

Raport Lewiatana. Rynek pracy czeka na reformy

Prawo pracy Rynek pracy

Choć rząd podjął w ostatnich miesiącach pewne kroki, przedsiębiorcy - zdaniem Konfederacji Lewiatan - oczekują większego wsparcia w aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy i zmniejszenia kosztów zatrudnienia. Apelują też o zapewnienie dostępu do kandydatów z państw trzecich oraz tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych.

04.11.2024

ZUS sprawdza, czy radczynie w ciąży zostały pozornie zatrudnione

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza, czy radczynie prawne zatrudnione w firmach i w kancelariach prawnych na umowę o pracę, faktycznie wykonują pracę. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy przeszły one z umowy cywilnoprawnej na etat i zaszły w ciążę. Problematyczne jest udowodnienie faktu wykonywania pracy przez taką pracownicę, skoro dokumenty i korespondencja objęte są tajemnicą zawodową. Pytanie, czy organ w ogóle powinien mieć do nich dostęp. Zdaniem prawników, sama anonimizacja może nie wystarczyć do ochrony interesów klienta.

04.11.2024

ZUS: Świadczenie „aktywnie w żłobku” najpopularniejszym świadczeniem programu Aktywny Rodzic

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy Finanse

Od 1 października rodzice złożyli 353,3 tys. wniosków o świadczenia z programu Aktywny Rodzic, co objęło 359,2 tys. dzieci. Najpopularniejszym świadczeniem jest „aktywnie w żłobku”, o które zawnioskowało 167,4 tys. osób na 170,2 tys. dzieci – poinformował w czwartek ZUS. I przypomina, że żeby świadczenie trafiło we właściwej wysokości do żłobków, placówki opieki muszą dopilnować obowiązków informacyjnych.

31.10.2024

W III kwartale 2024 r. ZUS wydał 9,2 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W III kwartale 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 115,4 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydanych zostało 9,2 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 15 987,2 tys. zł – podał ZUS.

31.10.2024

Sąd: Przyczyna wypowiedzenia umowy nie musi mieć szczególnej wagi

Prawo pracy HR

Wypowiedzenie umowy o pracę jest zwykłym sposobem rozwiązania bezterminowego stosunku pracy. Tym samym przyczyna wypowiedzenia nie musi mieć szczególnej wagi lub być nadzwyczaj doniosła. Oddalając powództwo o odszkodowanie, sąd podkreślił, że nie można oczekiwać od pracodawcy, by darzył zaufaniem pracownika, który go lekceważy, nie stosuje się do poleceń i nie reaguje na zwracane mu uwagi.

31.10.2024

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo AI Małe i średnie firmy

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

30.10.2024

Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

29.10.2024