Zatrudniającym na umowy zlecenia trudniej spełnić warunki w estońskim CIT

CIT Doradca podatkowy

Objęcie opodatkowaniem CIT estońskim jest uzależnione od spełnienia przez podatnika szeregu warunków, m.in. warunku dotyczącego minimalnego poziomu zatrudnienia. Okazuje się jednak, że dużo trudniej spełnić ten warunek podatnikom, którzy zatrudniają w oparciu o umowy cywilnoprawne. Ustawodawca w korzystniejszej sytuacji stawia podatników zatrudniających na umowy o pracę - pisze Katarzyna Schmidt, doradca podatkowy.

06.10.2023

Grant Thornton: Tylko 14 podmiotów zapłaciło podatek od przerzuconych dochodów

CIT Doradca podatkowy

W zeznaniach za 2022 r. jedynie 16 podatników wykazało podstawę opodatkowania z tytułu podatku od przerzuconych dochodów, z czego 14 wykazało zobowiązanie z tego tytułu. Kwota daniny wyniosła 9,4 mln zł. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2022 r. i od początku budziła wątpliwości ze względu na niejasne przepisy i trudne do zweryfikowania warunki - wynika z raportu Grant Thornton.

05.10.2023

Opodatkowanie ryczałtem sprzedaży przedsiębiorstwa zależy od wielu czynników

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

W przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa podatnika na ryczałcie ewidencjonowanym wystąpią różne stawki podatku. Skarbówka wypracowała już utrwalone stanowisko w tej kwestii, co potwierdza niedawna interpretacja. Eksperci zwracają uwagę, że w przypadku gdy podatnik utraci prawo do ryczałtu, warto rozważyć inny sposób tej transakcji. Może to być np. uprzednie przekształcenie tego przedsiębiorstwa w spółkę z o.o.

05.10.2023

Firmy mogą mieć problem z weryfikacją faktur zakupowych w KSeF

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Po wdrożeniu obligatoryjnego KSeF przedsiębiorcom może być trudno powiązać fakturę zakupową z konkretną umową, zwłaszcza jeśli otrzymują ich bardzo dużo. Wyzwaniem będzie też weryfikacja, czy kwota podana na fakturze odpowiada cenie ustalonej w umowie. Wszystko dlatego, że w KSeF nie będzie można przesyłać załączników. Rozwiązaniem może być porozumienie z kontrahentami w zakresie oznaczania faktur w polu opisowym.

04.10.2023

Wdrożenie KSeF bez doradcy podatkowego będzie trudne

VAT Doradca podatkowy KSeF

Krajowy System E-Faktur stanie się elementem wymagającym jeszcze większej roli doradztwa podatkowego niż wcześniej. Pojawi się bowiem wiele czynników, które będą wymagały dogłębnej analizy skutków podatkowych, już nie tylko w odniesieniu do samej dokonanej czynności, dla której wystawiana będzie faktura ustrukturyzowana, ale także związanej z technicznymi aspektami wystawiania faktur - piszą Iwona Biernat-Baran i Patrycja Kubiesa.

02.10.2023

Kiedy sprzedawca nie wydaje paragonu nabywcy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

W przypadku, gdy po każdorazowej rejestracji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących podatnik wydaje nabywcy jedynie fakturę, bez uprzedniego jego żądania, nie ma on obowiązku wydawać nabywcy paragonu. Paragon powinien zachować jednak w swojej dokumentacji.

30.09.2023

Ulga IP Box mało popularna, bo nie wiadomo jak z niej skorzystać

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W rozliczeniu za 2022 r. z ulgi IP Box skorzystało 6017 podatników PIT oraz 172 rozliczających CIT. W poprzednich latach było ich odpowiednio 7010 i 156. Większość beneficjantów to programiści. Firmy z innych branż często rezygnują z preferencji, ponieważ nie wiedzą, jak obliczyć wartość kwalifikowanego IP zawartego w cenie towaru czy usługi. Od czterech lat czekają na objaśnienia Ministerstwa Finansów.

25.09.2023

Czy można odliczyć VAT na podstawie biletu parkingowego

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Podmioty, które mają zamiar wprowadzić opłaty za parkowanie, zastanawiają się, czy bilet parkingowy powinien zawierać wartość VAT, aby parkujący mógł odliczyć podatek zawarty w cenie biletu. Bilet parkingowy drukowany za pomocą elektronicznego systemu parkingowego nie musi zawierać informacji o naliczonym VAT, a co za tym idzie nie stanowi dokumentu będącego źródłem podatku naliczonego.

22.09.2023

Czasu na KSeF coraz mniej, a objaśnień brak

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

10 miesięcy, które pozostały na wdrożenie obowiązkowego KSeF, to wbrew pozorom krótki okres – alarmują eksperci. Przedsiębiorcy już teraz powinni wdrażać procedury, a tymczasem wciąż nie jest jasne m.in. to, jak identyfikować klientów biznesowych i konsumentów, by wystawić im faktury w odpowiedni sposób. Konieczne są objaśnienia Ministerstwa Finansów i obiecywana przez resort kampania informacyjna.

22.09.2023

Informatycy przegrywają przed WSA w sprawie 8,5-proc. ryczałtu

PIT Doradca podatkowy

Wojewódzkie sądy administracyjne zgadzają się z fiskusem, że informatycy wspomagający programistów powinni płacić ryczałt według stawki 12 proc., a nie 8,5 proc. Zgodnie z większością wyroków usługi związane z oprogramowaniem - objęte wyższą stawką ryczałtu - to nie tylko tworzenie czy modyfikowanie kodu źródłowego. Stawce 12-proc. podlegają też inne usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych.

21.09.2023

Po wdrożeniu obligatoryjnego KSeF biura rachunkowe będą musiały zmienić umowy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Biura rachunkowe będą zmuszone przejąć od niektórych klientów część obowiązków związanych z wystawianiem lub odbieraniem faktur. Należy więc zacząć od ustalenia ich potrzeb oraz uzyskać upoważnienie do KSeF. Oczywiście zmienia to zakres świadczonych usług i wymaga zmiany umowy - mówi Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, doradca podatkowy.

20.09.2023

Przy obliczaniu daniny solidarnościowej można uwzględnić straty z lat poprzednich

PIT Doradca podatkowy

Stanowiska Ministerstwo Finansów może uspokoić podatników obowiązanych do zapłaty daniny solidarnościowej. Nie będą już zmuszeni walczyć przed sądami administracyjnymi, bowiem organy podatkowe nie powinny już kwestionować możliwości odliczania strat. Dla niektórych podatników może być to istotna kwestia - często zdarza się, że straty poniesione w latach ubiegłych spowodują, iż obowiązek zapłaty daniny w ogóle nie powstanie.

19.09.2023

Innowacyjne ulgi to niewykorzystany potencjał - potrzebne są zmiany

CIT PIT Doradca podatkowy

Zainteresowanie nowymi, dostępnymi od 2022 r., ulgami na innowacje jest na razie niskie. Aby to zmienić, potrzebne jest podniesienie limitów odliczeń, wydanie przez Ministerstwo Finansów objaśnień dotyczących ich stosowania oraz wydawanie przez dyrektora KIS interpretacji, które dadzą podatnikom rzeczywistą ochronę. Takie wnioski wynikają z II edycji raportu firmy doradczej Grant Thornton „Ulgi na innowacje”.  

19.09.2023

Zawód doradcy podatkowego to ciągłe wyzwanie

Doradca podatkowy

Zmiany w podatkach stały się czymś stałym. Zaczynamy się dziwić, gdy jest jakiś miesiąc bez większych zmian przepisów. Jednak doradcy podatkowi świetnie się do tych zmian przygotowują. Zauważalna staje się też wąska specjalizacja w niektórych zagadnieniach podatkowych – mówi Krystyna Waga, przewodnicząca Komisji Doskonalenia Zawodowego i Szkoleń Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

12.09.2023

Ulga termomodernizacyjna także przed formalnym zezwoleniem na użytkowanie budynku

PIT Doradca podatkowy

Przedstawienie przez podatnika wszelkiego dowodu, z którego będzie wynikało, że budynek mieszkalny jednorodzinny spełnia swoją funkcję, daje mu prawo do ulgi termomodernizacyjnej. Brak formalnej zgody na użytkowanie budynku nie wyklucza bowiem istnienia budynku w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji. To istotne złagodzenie jej dotychczasowego stanowiska.

08.09.2023

Potwierdzenie sald to jedna z metod inwentaryzacji

Rachunkowość Doradca podatkowy

Stany składników aktywów i pasywów wykazane w księgach rachunkowych podlegają okresowej weryfikacji przez ich porównanie ze stanem faktycznym. Sprawdzenie danych rachunkowości następuje w drodze inwentaryzacji. Jednym ze sposobów jej przeprowadzenia jest uzyskanie potwierdzeń prawidłowości stanu.

07.09.2023

Interpretacje podatkowe wciąż potrzebne, ale trudno je uzyskać

Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Krajowa Informacja Skarbowa wydała w I półroczu 2023 r. 11,8 tys. interpretacji podatkowych oraz 4,5 tys. innych rozstrzygnięć: w tym 2,7 tys. postanowień o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia oraz 1,2 tys. odmów wydania interpretacji - wynika z raportu Podatkowy Rollercoaster. Eksperci zwracają uwagę, że negatywnym zjawiskiem są wciąż interpretacje warunkowe. Niepokoi też brak pewności, czy nie wzrosną opłaty.

06.09.2023

Koniec z podwójnymi fakturami przy zaliczkach

VAT Doradca podatkowy

Od 1 września 2023 roku podatnicy nie muszą już wystawiać faktur zaliczkowych, jeśli całość lub część zapłaty otrzymają w tym samym miesiącu, w którym dokonali dostawy. Wystarczy jedna faktura końcowa. Celem nowych przepisów jest uproszczenie rozliczeń, ale też dostosowanie do wymogów obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. Od 1 września faktura korygująca musi też zawierać numer KSeF korygowanej faktury. 

01.09.2023

Zostały już zarejestrowane 64 fundacje rodzinne

Doradca podatkowy Fundacja Rodzinna

Od 22 maja 2023 r. fundatorzy złożyli 294 wnioski o rejestrację fundacji rodzinnych. Dotychczas zarejestrowane zostały 64 fundacje - wynika z danych uzyskanych przez firmę doradczą Quidea w Sądzie Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Zdaniem ekspertów dane potwierdzają duże zainteresowanie tym rozwiązaniem.

31.08.2023