NSA: Gmina może odliczyć 100 proc. VAT od wydatków na wodociągi

Samorząd terytorialny VAT Doradca podatkowy

Samorządy mogą odliczyć cały VAT od wydatków na bieżące funkcjonowanie wodociągów i kanalizacji oraz na inwestycje w ich rozwój, nie muszą stosować tzw. prewspółczynnika VAT – orzekł w przełomowym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd podkreślił również, że organ podatkowy nie może modyfikować wniosku o interpretację, ale jest związany opisem przedstawionym przez podatnika.

26.07.2023

Organy podatkowe są coraz skuteczniejsze w prowadzonych kontrolach

VAT Doradca podatkowy

Statystyki przedstawione przez Ministerstwo Finansów wyraźnie wskazują na zwiększenie efektywności kontroli przeprowadzanych przez urzędy skarbowe. Niewątpliwie jest to spowodowane w dużej mierze cyfryzacją systemu podatkowego i administracji skarbowej oraz uzyskaniem przez skarbówkę nowych narzędzi, które ułatwiają przeprowadzanie kontroli - pisze Jagoda Trela z ID Advisory.

25.07.2023

Fiskus nierówno traktuje gości zaproszonych na imprezę integracyjną

CIT VAT Doradca podatkowy

Firma organizująca spotkanie integracyjne musi dzielić wydatki. Odliczy koszty zaproszenia tylko części gości, m.in. własnych pracowników i członków zarządu. Fiskus wyklucza jednak z kosztów wydatki przypadające na współpracowników, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą, członków rady nadzorczej, kontrahentów czy przedstawicieli lokalnych władz. Według ekspertów taki podział nie wynika wprost z przepisów.

25.07.2023

Paragon podstawą reklamacji, ale też potwierdzeniem uczciwości sprzedawcy

Domowe finanse Doradca podatkowy

Pracownicy skarbówki na bieżąco prowadzą kontrole i walczą z tzw. szarą strefą. Jak jednak wskazuje Ministerstwo Finansów, w przypadku oszustw paragonowych ogromne znaczenie ma postawa kupujących, czyli nas wszystkich. Paragony warto więc brać. Ułatwiają złożenie reklamacji, ale to też dowód uczciwości przedsiębiorcy szanującego zasady uczciwej konkurencji. 

22.07.2023

Sukcesja nie polega tylko na przygotowaniu rozwiązań prawnych

Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Fundacja Rodzinna

W aktualnym czasie dość często rozmawiamy o sukcesji. Nie przesadzę, jeśli wskażę, że zarówno wśród prawników, ale przede wszystkim wśród przedsiębiorców, temat ten stanowi jedno z istotnych do rozstrzygnięcia zagadnień. Stanowi on przedmiot rozmów poruszanych zarówno w rozmowach z doradcami, jak również z innymi przedsiębiorcami, którzy przygotowują się do przeprowadzenia sukcesji lub już ją przeprowadzili - pisze Justyna Kuś, radca prawny.

22.07.2023

Najem nieruchomości z fotowoltaiką na dachu z dodatkową akcyzą

Akcyza Doradca podatkowy Nieruchomości

Coraz częściej zdarza się, że domy jednorodzinne czy też budynki z lokalami przeznaczonymi na wynajem posiadają własną instalację fotowoltaiczną. Okazuje się jednak, że fiskus szuka w takich sytuacjach możliwości opodatkowania takiego najmu akcyzą. Podatnikom nie pomaga fakt, że organy nie potrafią zająć jednolitego stanowiska w tej sprawie, a co kilka miesięcy pojawia się kolejna interpretacja z odmiennymi wyjaśnieniami.

21.07.2023

Krótsze terminy na przygotowanie dokumentacji cen transferowych

CIT PIT Doradca podatkowy

W 2023 roku terminy na wypełnienie obowiązków z zakresu cen transferowych będą krótsze. Lokalną dokumentację cen transferowych za 2022 rok należy sporządzić do końca października, a na złożenie informacji TPR-C mamy czas tylko do końca listopada (w przypadku podmiotów mających rok podatkowy zgodny z kalendarzowym). W ubiegłych latach terminy te były wydłużone do końca grudnia, ze względu na obowiązujący stan epidemii, a następnie stan zagrożenia epidemicznego.

20.07.2023

Jak zmiany w PCC wpłyną na rynek PRS w Polsce

PIT Doradca podatkowy Nieruchomości

Na podpis prezydenta czeka ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. Obejmuje ona między innymi wprowadzenie nowej stawki w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 6 proc. Będzie ona miała zastosowanie do tzw. hurtowych zakupów mieszkań - pisze Piotr Paśko, doradca podatkowy.

19.07.2023

Sportowiec, celebryta i influencer też może odliczać koszty podatkowe

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Kwestia kwalifikacji wydatków do kosztów uzyskania przychodu zawsze budzi emocje i liczne spory między podatnikami a organami podatkowymi. Często dotyczą one wizerunku m.in. sportowców, celebrytów czy influencerów. Jak różnie przepisy o kosztach uzyskania przychodów mogą być interpretowane dowodzi sprawa podatniczki, popularnej sportsmenki Agnieszki Kobus-Zawojskiej, wioślarki, dwukrotnej medalistki olimpijskiej, mistrzyni świata i Europy.

19.07.2023

Student starający się o stypendium socjalne nie uwzględni straty podatkowej

Prawo rodzinne Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Ustalenie dochodu rodziny do celów określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych, w tym również dla celów ubiegania się o stypendium socjalne, następuje wyłącznie w oparciu o przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych. Dlatego nie ma możliwości pomniejszenia dochodu przed opodatkowaniem o stratę podatkową powstałą w latach ubiegłych.

18.07.2023

Senat za odrzuceniem ustawy o obowiązkowym Krajowym Systemie e-Faktur od lipca 2024 r.

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

O losie ustawy wprowadzającej obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur zdecyduje Sejm. W nocy z czwartku na piątek Senat opowiedział się bowiem za odrzuceniem nowelizacji, na mocy której e-fakturowanie miało być wymagane od lipca 2024 roku. Obecnie korzystanie z KSeF jest dobrowolne.

14.07.2023

Oszustwo podatkowe i nadużycie prawa podatkowego to nie to samo

VAT Doradca podatkowy

Oszustwo podatkowe i nadużycie prawa to dwie odrębne instytucje prawa. NSA wskazał, że w przeciwieństwie do oszustwa podatkowego, nadużycie prawa zakłada realne zaistnienie zdarzeń gospodarczych, ale ukształtowanych w taki sposób, aby umożliwić uzyskanie korzyści podatkowej, która nie byłaby należna w sytuacji ukształtowania tych zdarzeń w sposób właściwy.

14.07.2023

Projekt zmian w ustawie o biegłych rewidentach budzi wątpliwości

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Procedowany obecnie przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji, wśród licznych zmian przewiduje również łatwą do przeoczenia nowelizację ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Pozornie niewielka zmiana budzi jednak spore wątpliwości, gdyż ingeruje w tajemnice prawnie chronione i stanowi potencjalnie duże zagrożenie dla przedsiębiorców – pisze dr Grzegorz Keler, adwokat.

13.07.2023

Fiskus przygotuje zeznania podatkowe także przedsiębiorcom

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Usługa Twój e-PIT będzie dostępna również dla przedsiębiorców. Pojawi się w niej możliwość rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie pojawiło się w ramach nowelizacji ustawy o VAT i innych ustaw w ramach pakietu Slim VAT 3. Eksperci uważają jednak, że nowa usługa nie będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem – i to z kilku powodów.

13.07.2023

NSA: Zatrudnienie przy obsłudze doradców podatkowych daje prawo przystąpienia do egzaminu radcowskiego

Prawnicy Doradca podatkowy

Sześcioletni okres pracy dla Krajowej Izby Doradców Podatkowych upoważnia kandydata do przystąpienia do egzaminu radcowskiego – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Izba doradców należy do urzędów organów władzy publicznej jako organ samorządu zawodowego, sprawujący pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego w granicach interesu publicznego – dodał.

12.07.2023

Przedsiębiorcy nie chcą już sami płacić za reformę podatków, domagają się ulg

CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ustawodawca co roku nakłada na podatników nowe obowiązki związane z uszczelnieniem i cyfryzacją systemu podatkowego. Przykładem jest wymiana kas fiskalnych, wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur czy planowane w kolejnych latach JPK CIT i PIT. Przedsiębiorcy domagają się wprowadzenia ulg, które choćby częściowo zrekompensują im ponoszone wydatki. Uważają, że nie wystarczy odliczenie kosztów i VAT od inwestycji.

12.07.2023

Związki zawodowe ze sporym wsparciem ustawodawcy

Domowe finanse Doradca podatkowy

Szereg zmian podatkowych przeprowadzonych w ostatnim czasie, miał również swoje odzwierciedlenie w odniesieniu do związków zawodowych, które od dłuższego czasu nie stanowiły przedmiotu większego zainteresowania zmianami podatkowymi. Wszystko zmieniło się za sprawą przepisów Polskiego Ładu i zasadniczo trwa do dzisiaj – pisze Marcin Zarzycki, adwokat, doradca podatkowy.

12.07.2023

EY: Firmy muszą przygotować się na intensyfikację kontroli podatkowych

Rachunkowość Doradca podatkowy

Już 95 proc. ankietowanych firm działających w niemal 50 krajach na świecie w tym momencie prowadzi przynajmniej jeden spór podatkowy, a na przestrzeni kolejnych dwóch lat liczba kontroli podatkowych może wzrosnąć nawet o 1/3. To najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego w ramach EY Tax Risk and Controversy Survey.

11.07.2023

Po wyrokach TSUE gminy niepewne swoich rozliczeń

VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Organy podatkowe wydają już pierwsze interpretacje, zgodnie z którymi gminy nie płacą VAT od dotacji na realizację projektów. To zwrot o 180 stopni, wynikający z niedawnych wyroków TSUE C-612/21 i C-616/21. Ale konsekwencją jest także brak możliwości odliczenia VAT od zakupów. Pojawiają się obawy, że fiskus będzie chciał zwrotu podatku za poprzednie lata. Według ekspertów konieczne jest stanowisko Ministerstwa Finansów.

10.07.2023

Programy motywacyjne także dla byłych pracowników

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Uczestnicy programów firmowych motywacyjnych, którzy w momencie objęcia akcji zakończyli już pracę w spółce, nadal są objęci preferencjami wynikającymi z art. 24 ust. 11 ustawy o PIT - wynika z wyroku WSA w Warszawie. Oznacza to, że powinni być traktowani na równi z obecnymi pracownikami. W konsekwencji spółka nie ma obowiązków informacyjnych, ani nie pobiera od nich podatku.

07.07.2023