Ministerstwo ma wyjaśnić, jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Weryfikacja kontrahenta, czy jest on konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika. KSeF nie zmienia dotychczasowej praktyki, którą stosowali w tym zakresie przedsiębiorcy - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Prawo.pl. Jednocześnie MF zapowiada wyjaśnienia w tej sprawie.

09.08.2023

Prezes firmy nie zaoszczędzi już na podatku

PIT Doradca podatkowy Zarządzanie

Członek zarządu nie może świadczyć na rzecz spółki usług opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dyrektor KIS odmawia wydania interpretacji ze względu na podejrzenie niedozwolonej optymalizacji, albo - w nielicznych wydanych w podobnych sprawach interpretacjach - zajmuje stanowisko niekorzystne dla podatników. Są już pierwsze wyroki sądów administracyjnych, które przyznają fiskusowi rację.

07.08.2023

Zbyt wysoka emerytura żony przebywającej w zakładzie opiekuńczym odbiera ulgę mężowi

PIT Doradca podatkowy Niepelnosprawność

Osoby mające na utrzymaniu niepełnosprawnego małżonka mogą, co do zasady, odliczyć jego pobyt w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. Warunkiem jest jednak, by emerytura małżonka nie przekraczała 12-krotności renty socjalnej - w 2023 r. jest to nieco ponad 19 tys. zł rocznie. Jeśli jest wyższa, z ulgi skorzystać może tylko sama osoba niepełnosprawna. Nie można jej odliczyć we wspólnym zeznaniu rocznym.

05.08.2023

WSA: Zapłata kary może zakłócić płynność finansową przedsiębiorcy

Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca zaskarżył decyzję o nałożeniu na niego kary pieniężnej. Jednocześnie zwrócił się o wstrzymanie jej wykonania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że wniosek był uzasadniony, ponieważ uiszczenie kary pieniężnej może stanowić istotne obciążenie w prowadzeniu bieżącej działalności gospodarczej i zakłócić płynność finansową przedsiębiorcy.

04.08.2023

Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie MDR-3 może budzić wątpliwości

Ordynacja Doradca podatkowy

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów formularze MDR-3, dotyczące schematów podatkowych tzw. krajowych, za cały okres trwania zawieszenia terminów raportowania MDR należało złożyć do 1 sierpnia 2023 r. Z wykładni dokonanej przez MF wynika zatem, że w przypadku MDR-3 termin rozpocznie i zakończy swój bieg tego samego dnia. Trudno się z takim podejściem zgodzić - pisze Beata Krokos z MartiniTAX.

03.08.2023

Ryczałt 8,5 proc. jest, ale coraz trudniej z niego skorzystać

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Stawka 8,5 proc. ryczałtu od działalności usługowej jest najbardziej atrakcyjna dla przedsiębiorców z wielu branż, ale też często ryzykowna. Przepisy są bowiem na tyle niejednoznaczne, że organ podatkowy może ją zakwestionować i zażądać dodatkowej daniny. Ostatnio fiskus podważa stosowanie 8,5-proc. ryczałtu od usług IT. Informatyk, którego nie chroni interpretacja, może być zmuszony dopłacić podatek.

03.08.2023

Fiskus znów ogranicza ulgę dla samotnych rodziców, "winne" kontakty z ojcem

PIT Doradca podatkowy

Rozwiedziona matka nie ma prawa do preferencyjnego rozliczenia, nawet gdy sąd ustalił miejsce zamieszkania dziecka przy niej. Nie jest samotnym rodzicem, bo z ugody mediacyjnej wynika, że ojciec zajmuje się dzieckiem ok. trzech dni w tygodniu – stwierdził w najnowszej interpretacji dyrektor KIS. To zmiana na niekorzyść, bo wcześniej fiskus zgadzał się, że ulga przysługuje nawet osobom żyjącym w konkubinacie.

02.08.2023

Program Współdziałania szansą na skuteczny dialog z fiskusem

Ordynacja Doradca podatkowy

W obliczu nieustannie zmieniającego się prawa podatkowego, coraz więcej podatników poszukuje rozwiązań, które mogą zabezpieczyć ich działalność w obszarze podatków. Interpretacje indywidualne, wiążące informacje stawkowe czy choćby obowiązujące od czterech lat opinie o stosowaniu preferencji to dziś podstawowe narzędzia zapewnienia tax compliance organizacji - piszą Agnieszka Ławnicka i Dominika Kasińska z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

02.08.2023

Będzie dodatkowy podatek od wielu mieszkań - ustawa opublikowana

Doradca podatkowy Finanse

Kupujący będzie zwolniony z PCC, jeśli nabywa pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. Wprowadzony zostanie natomiast dodatkowy, 6-proc. podatek od zakupu szóstego i każdego następnego mieszkania. Obejmie on mieszkania w jednym lub kilku budynkach, znajdujących się na jednej nieruchomości gruntowej. To nie koniec, nabywcy będą musieli zapłacić dwie daniny – VAT i dodatkowy PCC. Do tej pory takie połączenie było niedopuszczalne.

01.08.2023

Przy kalkulacji daniny solidarnościowej można odliczyć straty z lat poprzednich

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów zmieniło zdanie w sprawie podstawy obliczenia daniny solidarnościowej. Zgadza się, że podatnicy mogą uwzględnić straty z lat poprzednich. Zapowiada zmianę niekorzystnych dotychczas interpretacji i uzupełnienie objaśnień podatkowych. Eksperci podkreślają, że forsowany dotychczas przez skarbówkę zakaz odliczenia strat nie wynikał z przepisów. Brakuje jednak stanowiska MF na temat możliwości odzyskania nadpłaty za poprzednie lata.

01.08.2023

TSUE określa zasady stosowania VAT przy handlu dziełami sztuki

VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości UE zajął się kwestią podstawy opodatkowania VAT przy odsprzedaży dzieł sztuki, gdy został zapłacony VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia. W wyroku z 13 lipca br. orzekł, że VAT zapłacony od WNT dzieła sztuki należy doliczyć po podstawy opodatkowania przy odsprzedaży w drodze VAT marży.

31.07.2023

Darowizna od rodziny bez podatku, ale uwaga na pułapki

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Pieniądze otrzymane od brata są zwolnione z daniny, nawet gdy brat ma wspólność majątkową ze szwagierką i wspólne konto w banku. Skarbówka potwierdza, że darczyńcą może być tylko jeden z małżonków – kluczowe jest jednak odpowiednie sformułowanie umowy. Należy przy tym pamiętać o nowych zasadach opodatkowania darowizn od 1 lipca 2023 roku.

29.07.2023

Darowizna poleasingowego auta pozwoli uniknąć podatku

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Dla przedsiębiorcy, który wykupił samochód z leasingu, korzystniejsze od sprzedaży może być przekazanie auta w darowiźnie np. małżonkowi czy dziecku. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że pozwala to uniknąć podatku bez czekania obowiązkowych sześciu lat. Po spełnieniu odpowiednich warunków, od takiej darowizny nie trzeba też płacić VAT.

28.07.2023

Opłaty za wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym to koszt podatkowy

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Objęcie udziałów przez nowego udziałowca powinno być zgłoszone jako zmiana w Krajowym Rejestrze Sądowym. W związku ze zmianą w KRS konieczne jest poniesienie stosownych opłat sądowych. Obciąża to spółkę. Może ona jednak odliczyć poniesione wydatki jako podatkowy koszt uzyskania przychodów.

27.07.2023

Nauka języków obcych jest zwolniona z VAT

VAT Doradca podatkowy

Usługi związane z nauką języków obcych korzystają ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. Preferencja ma charakter ogólny. Przysługuje więc niezależnie od tego, kto świadczy usługi, ani kto jest ich odbiorcą. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że może z niej skorzystać nawet deweloper.

27.07.2023

Czy należy rozliczyć podatkowo różnicę kursową od kwoty VAT?

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

W przypadku wystawiania faktur w euro dla zagranicznego kontrahenta, gdy miejscem opodatkowania jest Polska, faktury zawierają VAT. Wtedy różnice kursowe powstają w wyniku różnicy z przeliczenia przychodu należnego (kwota netto). Pojawia się zatem pytanie, jak postąpić z kwotą VAT.

26.07.2023

NSA: Gmina może odliczyć 100 proc. VAT od wydatków na wodociągi

Samorząd terytorialny VAT Doradca podatkowy

Samorządy mogą odliczyć cały VAT od wydatków na bieżące funkcjonowanie wodociągów i kanalizacji oraz na inwestycje w ich rozwój, nie muszą stosować tzw. prewspółczynnika VAT – orzekł w przełomowym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd podkreślił również, że organ podatkowy nie może modyfikować wniosku o interpretację, ale jest związany opisem przedstawionym przez podatnika.

26.07.2023

Organy podatkowe są coraz skuteczniejsze w prowadzonych kontrolach

VAT Doradca podatkowy

Statystyki przedstawione przez Ministerstwo Finansów wyraźnie wskazują na zwiększenie efektywności kontroli przeprowadzanych przez urzędy skarbowe. Niewątpliwie jest to spowodowane w dużej mierze cyfryzacją systemu podatkowego i administracji skarbowej oraz uzyskaniem przez skarbówkę nowych narzędzi, które ułatwiają przeprowadzanie kontroli - pisze Jagoda Trela z ID Advisory.

25.07.2023

Fiskus nierówno traktuje gości zaproszonych na imprezę integracyjną

CIT VAT Doradca podatkowy

Firma organizująca spotkanie integracyjne musi dzielić wydatki. Odliczy koszty zaproszenia tylko części gości, m.in. własnych pracowników i członków zarządu. Fiskus wyklucza jednak z kosztów wydatki przypadające na współpracowników, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą, członków rady nadzorczej, kontrahentów czy przedstawicieli lokalnych władz. Według ekspertów taki podział nie wynika wprost z przepisów.

25.07.2023

Paragon podstawą reklamacji, ale też potwierdzeniem uczciwości sprzedawcy

Domowe finanse Doradca podatkowy

Pracownicy skarbówki na bieżąco prowadzą kontrole i walczą z tzw. szarą strefą. Jak jednak wskazuje Ministerstwo Finansów, w przypadku oszustw paragonowych ogromne znaczenie ma postawa kupujących, czyli nas wszystkich. Paragony warto więc brać. Ułatwiają złożenie reklamacji, ale to też dowód uczciwości przedsiębiorcy szanującego zasady uczciwej konkurencji. 

22.07.2023