Przepisy dotyczące rozliczenia spadkowego majątku wciąż budzą wiele wątpliwości. Niektóre sprawy trafiają nawet do Rzecznika Praw Obywatelskich. Również Czytelnicy Prawo.pl pytają, jakie podatki trzeba zapłacić przy dziedziczeniu oraz ewentualnej sprzedaży odziedziczonych rzeczy i praw.

- Osoba nabywająca spadek, zapłaci, co do zasady, podatek od spadków i darowizn, według reguł określonych dla danej grupy podatkowej. W przypadku najbliższej rodziny, w tym małżonków, możliwe jest jednak całkowite zwolnienie z podatku dla tzw. zerowej grupy. Czym innym jest natomiast sprzedaż spadkowego majątku, np. mieszkania czy samochodu. W tym przypadku należy sprawdzić, czy taka sprzedaż nie będzie opodatkowana PIT – mówi Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym w KPMG w Polsce.

Czytaj również: Jaką darowiznę można otrzymać bez podatku w 2024 r.

Data nabycia spadku wpływa na podatek

Jak uniknąć podatku od spadku

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, należy zgłosić nabyte w spadku rzeczy lub prawa majątkowe do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia:

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto