Kredyt 2 proc. cieszy się ogromną  popularnością. Do tej pory złożono ponad 74 tysięcy wniosków. Efekt tego jest taki, że środki na kontynuację rządowego programu skończyły się. Tymczasem zainteresowanie wciąż jest ogromne. 

Czytaj też: Kombinowanie, czyli kredyt 2 proc. za wszelką cenę

Krzysztof Hetman, nowy Minister Rozwoju i Technologii zapowiedział w TVN24, że program będzie kontynuowany. - Chciałbym program "Bezpieczny kredyt 2 procent" trochę zmodyfikować, tak aby był otwarty dla większej liczby naszych rodaków - mówił.

Zapowiedzi ministra podobają się Polskiemu Związkowi Firm Deweloperskich. PZFD uważa, że  program Bezpieczny Kredyt 2 proc. powinien być kontynuowany, ale na określonych warunkach. Chodzi o to, by kredyt mogły zaciągać tylko  osoby, których w żadnym innym wypadku nie będzie stać na pierwsze mieszkanie.

Kredyt nie dla bogatych

Program zdaniem PZFD powinien precyzyjnie określać warunki ubiegania się o kredyt tak, aby rzeczywiście pomagać osobom o dochodach uniemożliwiających zaciągnięcie kredytu na komercyjnych warunkach. Podobnie w ocenie branży nie każde mieszkanie powinno kwalifikować się do programu. Stąd warto zastosować się nas wprowadzeniem chociażby limitów ceny za metr kwadratowy. Takie rozwiązanie funkcjonowało w ramach m.in. programu Mieszkanie dla Młodych.

- Program umożliwiający pomoc osobom, których nie stać na mieszkania, musi być wprowadzony odpowiedzialnie. To ma być realne wsparcie dla osób naprawdę potrzebujących. Nie zapominajmy też o rozwiązaniach dla branży. Za każdym projektem, który może wpłynąć na popyt, powinno stać rozwiązanie umożliwiające odpowiedź podażową. My już nie mamy czasu na fikcyjne działania. Zwłaszcza, że umożliwienie budowy mieszkań to również zapewnienie miejsc pracy. To się opłaca, tylko trzeba to zrobić mądrze – twierdzi Konrad Płochocki, wiceprezes PZFD.

PZFD deklaruje chęć współpracy z nowym resortem, aby wspólnie stworzyć plan naprawczy w zakresie mieszkalnictwa. Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. mógłby być jednym z tych elementów, ale konieczne jest określenie warunków wstrzymujących niekontrolowany napływ wniosków kredytowych.