Polskie kredyty gotówkowe pod lupą TSUE

Banki Kredyty Prawo europejskie

W razie korzystnych orzeczeń TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego można spodziewać się tysięcy pozwów konsumentów, a wymiar sprawiedliwości czeka kolejne wyzwanie, które ze względu na różnorodność możliwych naruszeń, będzie bardziej skomplikowanie niż chociażby tzw. sprawy frankowe. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku korzystnych decyzji unijnego Trybunału będzie to ważne narzędzie ochrony konsumentów na rynku finansowym - piszą adwokatki Karolina Pilawska oraz Emilia Tomanek.

29.08.2024

Fala pytań do TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego

Banki Kredyty Prawo europejskie

W ciągu zaledwie dwóch lat już po raz szósty polscy sędziowie wysyłają pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie sankcji kredytu darmowego. Tym razem zrobił to Sąd Rejonowy w Łodzi. Prawnicy konsumenccy liczą, że wygrana w TSUE pociągnie za sobą falę pozwów podobną do tej frankowej. Ci reprezentujący banki są przekonani, że racja jest zdecydowanie po ich stronie.

28.08.2024

„WIBOR mamy cię”- czy aby na pewno? Komentarz do sprawy wrocławskiej

Banki Kredyty

W wypowiedziach publicznych pojawiły się głosy, jakoby zapadł pierwszy prawomocny wyrok, uznający za nieważną umowę, w której oprocentowanie oparte było o stopę referencyjną WIBOR. Chodzi o orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 7 sierpnia br. Ogłaszanie sukcesu już w tym momencie wynika jednak z mniej lub bardziej celowego niezrozumienia, o co rzeczywiście chodziło w sprawie - pisze Wojciech Wandzel, adwokat, lider Praktyki Banking & Finance w Kubas Kos Gałkowski.

27.08.2024

Wakacje kredytowe w 2025 r.? Ministerstwo Finansów na razie ich nie planuje

Banki Kredyty

Obecnie w Ministerstwie Finansów nie ma planów przedłużenia wakacji kredytowych na 2025 r. Takiej odpowiedzi resort udzielił PAP. Pytanie, czy jest to ostateczna decyzja w tej sprawie. Tegoroczne wakacje również długo były w "zawieszeniu" i nie było wiadomo, czy będą wprowadzone, czy też nie i na jakich zasadach. Ostatecznie zdecydowano się je wprowadzić, ale dla mniejszej grupy kredytobiorców.

26.08.2024

Zwrot nadpłaconego kapitału po ugodzie z bankiem nie podlega opodatkowaniu

Domowe finanse PIT Kredyty Kredyty frankowe

Przychód podatkowy z innych źródeł występuje w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe. Kwota dodatkowa otrzymana przez kredytobiorcę na podstawie ugody z bankiem nie stanowi jednak przychodu podatkowego – nie spowoduje faktycznego przyrostu majątku kredytobiorcy, stanowi jedynie ekwiwalent poniesionych uprzednio wydatków. Nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

24.08.2024

Klienci banków liczą na TSUE w sprawie sporów o WIBOR

Banki Kredyty Prawo europejskie

Niewielu kredytobiorców walczy o unieważnienie umów kredytowych w złotówkach opartych na WIBOR-ze, a sprawy, które zakończyły się prawomocnie, zostały wygrane przez banki. Jednak pełnomocnicy kredytobiorców widzą pewne analogie między obecną sytuacją złotówkowiczów a przypadkiem frankowiczów sprzed około 10 lat i mają nadzieję na zmianę linii orzeczniczej.

19.08.2024

Na wokandach królują nie tylko franki, sądy zalewają również pozwy o kredyty konsumenckie

Banki Kredyty

Tysiące spraw dotyczących kredytów konsumenckich trafia już do sądów. Pozwy składają głównie kancelarie odszkodowawcze, które kuszą kredytobiorców łatwą wygraną z bankiem i pieniędzmi. Korzystny wyrok w kieszeni oznacza, że będą spłacać tylko kapitał, a to co już zapłacili w ramach kosztów - odzyskają. Coraz częściej prawnicy frankowi zastanawiają się, czy nie zająć się i tymi kredytami. Dużo zależy od wyroków TSUE. Jeżeli orzeczenia będą po myśli konsumentów, ruszy lawina pozwów.

08.08.2024

Problem kłopotliwych kredytów niedługo doczeka się regulacji

Banki Kredyty

Szykują się zmiany w obszarze kredytów nieobsługiwanych. Firmy dochodzące należności mają trafić pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego i będą zobowiązane do uzyskania stosownego zezwolenia i spełnienia szeregu obowiązków nadzorczych. Projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów ma na celu m.in. zmniejszenie ryzyka związanego z kredytami zagrożonymi.

30.07.2024

Umowa cesji darmowego kredytu - do sądu i do TSUE

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty

Wyspecjalizowane przedsiębiorstwa skupujące wierzytelności często występują do sądów z pozwami dotyczącymi roszczeń związanych z sankcją kredytu darmowego. Jednak sądy coraz uważniej przyglądają się umowom cesji między konsumentem a taką firmą. Sprawdzają też, czy umowy same w sobie nie zawierają postanowień abuzywnych. Wątpliwości doprowadziły do skierowania pytań prejudycjalnych do TSUE w kwestii ważności i abuzywności umów cesji.

26.07.2024

Nowe zaktualizowane zasady programu "Mieszkanie na start"

Budownictwo Kredyty

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało kolejną wersję projektu nowego rządowego programu kredytowego "Mieszkanie na start". Ma on zastąpić program Bezpieczny Kredyt 2 proc. Dzięki niemu będzie można uzyskać dopłaty do rat kredytu m.in. na zakup mieszkania lub domu. Warunkiem ich uzyskania ma być kryterium dochodowe. Program ma ruszyć w przyszłym roku.

20.07.2024

W ramach kredytu #naStart państwo dołoży też do zakupu apartamentu

Banki Kredyty Nieruchomości

Rządowy program kredytowy #naStart wykuwa się w bólach i budzi wciąż kontrowersje. Jego nowa odsłona nie zawiera limitów ceny mkw. mieszkania. Będzie można więc kupić przy wsparciu państwa także duży apartament. Zdaniem ekspertów takich zakupów państwo wspierać nie powinno. Poza tym rodzina z minimum trójką dzieci może posiadać tytuł do innego mieszkania, które będzie mogła wynająć i na tym zarabiać, co też budzi wątpliwości. 

19.07.2024

Pierwsze pytania w sprawie WIBOR-u trafiły do TSUE. Złotówkowicze idą w ślady frankowiczów

Banki Kredyty Prawo europejskie

Do Trybunału Sprawiedliwości UE trafiły pierwsze pytania prejudycjalne dotyczące kredytów z WIBOR-em. Możliwość kwestionowania tego wskaźnika nie będzie oznaczała automatycznego usunięcia go ze wszystkich umów czy uznania ich za nieważne, natomiast istnieje duże prawdopodobieństwo, że TSUE przyzna sądom krajowym możliwość jego usuwania. Wtedy ruszy lawina pozwów, tym razem nie frankowiczów, lecz złotówkowiczów. Bankowi prawnicy studzą emocje. Ich zdaniem TSUE stanie po ich stronie.

17.07.2024

Prace nad Kredytem na Start będą jednak kontynuowane

Domowe finanse Kredyty Nieruchomości

Projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart został skierowany na Stały Komitet Rady Ministrów. Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie ok. 100 tys. kredytów naStart o średniej wartości 410 tys. zł - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

16.07.2024

Wakacje kredytowe 2024 - wielu korzysta bezprawnie

Banki Kredyty

Przybywa kredytobiorców korzystających z wakacji kredytowych, choć nie powinni. Problem w tym, że nie ma żadnego kalkulatora i kredytobiorcy sami ustalają, czy przysługuje im zawieszenie spłat rat kredytowych, a niejasne przepisy im tego nie ułatwiają. Często robią to więc źle i narażają się na odpowiedzialność karną. Za złożenie fałszywego oświadczenia grozi nawet 8 lat więzienia.

05.07.2024

TSUE: Hiszpański pozew zbiorowy przeciwko 101 bankom jest dopuszczalny

Banki Kredyty

Dziś, 4 lipca, TSUE rozstrzygał w sprawie hiszpańskiego pozwu zbiorowego przeciwko 101 bankom i instytucjom finansowym. Uznał on, w tej konkretnie sprawie spełniona jest pierwsza z dwóch przesłanek, od których uzależniona jest możliwość wytoczenia powództwa zbiorowego przeciwko wielu przedsiębiorcom, a mianowicie powództwo jest skierowane przeciwko przedsiębiorcom z tego samego sektora gospodarki, tj. przeciwko instytucjom kredytowym.

04.07.2024

Wakacje kredytowe od 1 czerwca, można już składać wnioski do banku

Banki Kredyty

15 maja zaczęły obowiązywać przepisy przedłużające wakacje kredytowe na 2024 r. Dzięki temu, od 1 czerwca kredytobiorcy mogą zawieszać spłatę rat kredytu. Z wakacji mogą skorzystać jednak tylko osoby z kredytami do 1,2 mln zł, których miesięczna rata wynosi minimum 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego.

01.06.2024

WIBOR-em manipulować trudniej, niż mogłoby się wydawać

Banki Kredyty

Trudno o bardziej kontrolowany, obwarowany procedurami i przepisami wskaźnik referencyjny niż WIBOR. Jednak, pomimo tak rygorystycznego nadzoru, w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy kwestionujące jego legalność i rzetelność. Krytyka koncentruje się jedynie na wybranych aspektach, co może wynikać z niedostatecznej świadomości lub niewystarczającej komunikacji. Albo jednego i drugiego - pisze Weronika Magdziak-Śliwa, adwokat, partner w praktyce Sporów Instytucji Finansowych kancelarii Kochański & Partners.

29.05.2024

Kredyt "Mieszkanie na start" nie na drogie lokale. Resort rozwoju chce limitu cen

Banki Kredyty

W nowym programie rządowym "Mieszkanie na start" będzie limit cenowy mieszkań - zapowiada resort rozwoju. Takie rozwiązanie funkcjonowało już przy poprzednich programach kredytowych. Nie do końca się to jednak sprawdziło. W wielu miastach oferta lokali mieszcząca się w limitach była praktycznie równa zeru. Eksperci apelują, by nie iść w tę stronę. Ich zdaniem limity będą gwoździem do trumny rządowego programu. Nie zastopują też wzrostu cen mieszkań.

17.05.2024

Prof. Adamus: Kolejna fala roszczeń kredytowych może zatopić nie tylko banki

Banki Kredyty Kredyty frankowe Upadłość

Po kredytach frankowych przyjdzie czas na kredyty złotówkowe, udzielane w oparciu o WIBOR. Ten wskaźnik był ustalany jednostronnie przez banki. Dlatego obawiam się, że dojdzie do sytuacji, kiedy banki oddadzą pieniądze kredytobiorcom, które ci wpłacili, a roszczenia o zwrot kapitału banków się przedawnią. Banki nie będą mogły żądać więc odsetek, ani waloryzacji. Kredytobiorcy będą mieli za darmo pieniądze z banku, a to nie tylko wpłynie na kondycję sektora finansowego, ale całej gospodarki - ostrzega prof. Rafał Adamus.

13.05.2024

Prezydent skierował pięć ustaw do TK w trybie kontroli następczej

Rachunkowość Administracja publiczna Kredyty

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego - w trybie kontroli następczej - nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok. Do Trybunału trafią też nowelizacje ustaw o rachunkowości, o kredycie konsumenckim i o ochronie zabytków. Ustawy te wcześniej zostały podpisane przez prezydenta.

10.05.2024