Krytyka Lex Czarnek w elektronicznym dzienniku pod lupą prokuratury

Prokuratura Zarządzanie oświatą RODO

Warszawska prokuratura ma sprawdzić, czy wysłanie przez e-dziennik listu na temat negatywnych skutków tzw. Lex Czarnek łamie prawo. List podpisany został przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Według ministra edukacji, to przekroczenie uprawnień i naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych.

22.02.2022

Od poniedziałku szkoły wracają do nauki stacjonarnej

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Uczniowie klas 5-8 i szkół ponadpodstawowych wracają od 21 lutego do nauki stacjonarnej. Minister edukacji wydał w tej sprawie rozporządzenie, a zapowiadając wcześniejszy powrót do szkół wyraził nadzieję, że stacjonarna nauka będzie możliwa do końca roku szkolnego, podkreślając przy tym, że racji w tej materii nie miała opozycja.

21.02.2022

Zaświadczenia kandydatów do szkół zawodowych także w późniejszym terminie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Resort edukacji i nauki przygotował rozporządzenie zmieniające terminy składania zaświadczeń o badaniach lekarskich lub psychologicznych dla kandydatów do szkół zawodowych. Można to będzie zrobić do 23 września 2022 r., czyli w późniejszym terminie niż określony przez kuratora oświaty.

18.02.2022

Patriotyczne wycieczki szkolne także w tym roku

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Od 1 marca 2022 r. rusza nabór do kolejnej edycji programu "Poznaj Polskę" - resort edukacji na dofinansowanie wycieczek przeznaczy 100 mln zł. W 2021 - jak podaje ministerstwo - program cieszył się dużym zainteresowaniem, łącznie na takie wycieczki szkolne wyjechało ponad 215 tys. uczniów.

18.02.2022

Nie ma kwarantanny z kontaktu - reszta zasad w szkołach bez zmian

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Brak tzw. kwarantanny z kontaktu ułatwi życie dyrektorom szkół. Nie będzie już tak, że cała klasa będzie przebywać na kwarantannie, jeżeli u jednego ucznia wystąpi zachorowanie na COVID-19. Dyrektor nadal jednak może podjąć decyzję o przejściu na nauczanie zdalne po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

17.02.2022

Czarnek: W kwestii podpisania zmian w prawie oświatowym jestem dobrej myśli

Zarządzanie oświatą

Pewnie jakieś wątpliwości jeszcze zostały, ale generalnie zgodziliśmy się co do tego, że nasza ustawa konsumuje również w dużej części tę ideę pana prezydenta, żeby rozszerzyć uprawnienia rodziców jeśli chodzi o ich kontrolę nad organizacjami pozarządowymi, które wchodzą do szkoły - mówił Przemysław Czarnek, podkreślił, że jest dobrej myśli, jeżeli chodzi o podpisanie ustawy przez prezydenta.

17.02.2022

Uczeń pójdzie albo na religię, albo na etykę - pierwsze zmiany w 2023

Zarządzanie oświatą

Uczeń albo pójdzie na religię, albo na etykę - trzeciej opcji, niechodzenia na żadne z tych zajęć, nie będzie. Ministerstwo Edukacji i Nauki zmianę zamierza rozłożyć na kilka lat - wdrażanie rozpocznie się 1 września 2023 r. Obecnie w ministerstwie toczy się proces konsultacji wewnętrznych nad określeniem katalogu aktów prawnych - wyjaśnia MEiN.

17.02.2022

ZNP domaga się odwołania małopolskiej kurator oświaty

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Prezes okręgu małopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) Arkadiusz Boroń poinformował, że wniosek o odwołanie Barbary Nowak ze stanowiska małopolskiej kurator jest gotowy i zostaje skierowany do Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN). Ma to związek z publikacją autorstwa Nowak w portalu wPolityce.

16.02.2022

ZNP chce rozmawiać o podwyżkach i dodatku covidowym dla nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Prezydium Zarządu Głównego ZNP domaga się podjęcia w trybie pilnym rozmów w sprawie wzrostu wynagrodzenia nauczycieli o 20 proc. z wyrównaniem od stycznia 2022. Związkowcy zaapelowali też w poniedziałek do premiera o dodatek covidowy dla pedagogów i obsługi szkół. ZNP podkreśla, że w innych krajach takie świadczenie zostało wypłacone.

15.02.2022

500 mln zł na sprzęt dla uczniów z popegeerowskich wsi

Zarządzanie oświatą

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w poniedziałek start programu wsparcia, który ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z terenów popegeerowskich. Przeznaczono na to 500 mln zł. Zostaną za to kupione komputery i tablety dla dzieci i młodzieży w szkołach popegeerowskich.

14.02.2022

Kurator Nowak atakuje ZNP, związek zapowiada pozew

Zarządzanie oświatą

W artykule dla portalu wPolityce.pl małopolska kurator Barbara Nowak zarzuciła Związkowi Nauczycielstwa Polskiego m.in. szerzenie ideologii komunistycznej oraz wspieranie ideologii neomarksistowskiej w szkołach i przedszkolach. Związkowcy zapowiadają wstąpienie na drogę prawną przeciwko kurator.

11.02.2022

MEiN: Rządowa platforma edukacyjna zapewnia dostęp do potrzebnych materiałów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W opublikowanym na początku lutego raporcie NIK zwróciła uwagę, że zwłaszcza na początku pandemii wiele szkół nie miało dostępu do sprzętu, szybkiego internetu i materiałów, z których mogłyby korzystać w nauczaniu. MEiN uważa, że tak źle nie było - wykluczenie cyfrowe dotyczyło tylko promila uczniów, a Zintegrowana Platforma Edukacyjna dobrze spełnia swoją funkcję.

11.02.2022

Lex Czarnek: Gwarancje tylko dla niewielkiej grupy rodziców

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Przepisy Lex Czarnek dotyczące zajęć prowadzonych przez organizacje społeczne miały - jak deklarowali ich pomysłodawcy - wzmocnić pozycję rodziców. Po uchwaleniu ustawy rządzący nie krygują się już z przyznaniem, że wyłącznie określonej grupy rodziców - a mianowicie tych o konserwatywnych poglądach.

11.02.2022

Zmiany w Karcie Nauczyciela będą bardziej zachowawcze - projekt za kilka dni

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

To już pewne - ze względu na porażkę rozmów ze związkami zawodowymi MEiN nie wdroży zmian w Karcie Nauczyciela w kształcie, w jakim zapowiadało. Mimo zabezpieczenia pieniędzy w budżecie, na szczególne podwyżki pedagodzy liczyć raczej nie mogą. Na pewno resort nie zamierza powiązać ich wynagrodzeń ze średnią pensją w gospodarce narodowej. ZNP zapowiada protest.

10.02.2022

RPO przypomina, że powrót z zagranicznych ferii nie oznacza kwarantanny

Zarządzanie oświatą

Przepisy nie przewidują kwarantanny wobec uczniów wracających do Polski – przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich, który interweniuje w lokalnym sanepidzie w sprawie dzieci skierowanych na kwarantannę graniczną po powrocie z ferii zimowych. Rzecznik przypomina, że przepisy skonstruowano tak, by w maksymalnym stopniu umożliwić stacjonarną naukę.

09.02.2022

MEN wskazuje najbardziej pożądane na rynku zawody

Szkoła i uczeń Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą

Automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych - te m.in. zawody MEiN uznaje za pożądane na rynku pracy.

07.02.2022

MEiN: Subwencja coraz wyższa, samorządy poradzą sobie z rosnącymi kosztami

Zarządzanie oświatą

Inflacja i rosnące w zastraszającym tempie ceny energii, to wyższy koszt prowadzenia szkół. Jak tłumaczy rząd, subwencja nie musi tego uwzględniać, bo prawo nie wymaga, by pokrywała ona wszystkie koszty. Resort edukacji przypomina też, że w budżecie przewidziano rezerwę na koszty podwyżek dla nauczycieli - tych, które zależą od podwyższenia pensum.

07.02.2022

Rzymkowski: Zarzuty NIK pod naszym adresem są nieuzasadnione

Zarządzanie oświatą

Kontrola NIK pokazała, że tradycyjny model nauczania nie przystawał do realiów edukacji online. Epidemia jeszcze mocniej uwidoczniła niedoskonałości systemu oświaty: problemy z komunikacją społeczną, niedostosowanie podstaw programowych i metod nauczania do wyzwań współczesności, zbyt mały nacisk na kompetencje kluczowe. MEiN odpowiada: To niezrozumienie nauczania.

05.02.2022

Lex Czarnek: Dyrektor straci stanowisko bez możliwości odwołania

Zarządzanie oświatą

Nowela prawa oświatowego, która umożliwi kuratorowi oświaty doprowadzenie do odwołania dyrektora, jeżeli nie wykonuje on zaleceń nadzoru pedagogicznego, nie przewiduje żadnej ścieżki odwoławczej. Może to naruszać zasady demokratycznego państwa prawa oraz konstytucyjne prawo do sądu.

01.02.2022

Rusza nabór do programu im. prof. Franciszka Walczaka

Zarządzanie oświatą

Resort nauki zachęca do udziału w trzeciej edycji programu im. prof. Franciszka Walczaka. W ramach tej inicjatywy polscy naukowcy i lekarze będą mogli obywać staże w najlepszych ośrodkach medycznych w Stanach Zjednoczonych. Program gwarantuje stypendium, które obejmuje koszty utrzymania stypendysty związane z jego pobytem w ośrodku zagranicznym (15 tys. zł na miesiąc) oraz jednorazowy dodatek mobilnościowy (10 tys. zł).

31.01.2022

 

 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski