Na legitymację nauczyciela w mObywatelu trzeba będzie poczekać

Zarządzanie oświatą

Legitymacja nauczyciela ma być przede wszystkim elektroniczna - podłączona do mObywatela. Stąd przepis zakłada, że w formie fizycznej dokument jest wydawany wyłącznie na prośbę pedagoga. Tyle, że za przepisami nie podążyły techniczne możliwości aplikacji i wygląda na to, że przez jakiś czas jeszcze nie nadążą.

11.12.2024

AI pomoże w nauczaniu matematyki - trwa nabór do projektu

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Narodowej podpisało umowę z Politechniką Warszawską na wsparcie edukacji matematycznej przy pomocy narzędzia sztucznej inteligencji "AI zeszyt.online". Zachęca teraz organy prowadzące do zgłaszana podległych sobie szkół do projektu - celem przedsięwzięcia jest poprawa skuteczności nauczania matematyki.

10.12.2024

Parlamentarny zespół chce systemowej pomocy dla uczniów z ADHD

Zarządzanie oświatą

Uczniowie z ADHD nie mogą otrzymać orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego - zmian w tym zakresie domagają się rodzice, apelował też rzecznik praw obywatelskich. Teraz rekomendacje w tej sprawie przedstawił parlamentarny zespół ds. ADHD. Prawdopodobnie jednak MEN pójdzie w zupełnie inną stronę.

10.12.2024

Wiedza polskich uczniów w światowej czołówce, gorzej jednak z pewnością siebie

Szkoła i uczeń

Średni wynik polskich czwartoklasistów z matematyki wyniósł 546 punktów, co dało Polsce 10. miejsce w rankingu. W przypadku przyrody - średni wynik polskich czwartoklasistów z przyrody wyniósł 550 punktów, co daje Polsce 7. miejsce w rankingu. Istotnie lepszy wynik odnotowano jedynie w 4 krajach. Gorzej jest jeżeli chodzi o poczucie bezpieczeństwa i przynależności.

09.12.2024

Budżet na 2025 rok uchwalony - niewielkie podwyżki dla nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Waloryzacja, a nie podwyżka - tak nauczyciele określają zapowiadane na przyszły rok zmiany w ich wynagrodzeniach - wzrost ma wynieść 5 proc., czyli osiągnąć pułap prognozowanej w 2025 roku inflacji. Część zmian wynika z ustawy budżetowej, nad którą pracuje Sejm, pozostałe już uchwalono w ustawie okołobudżetowej.

06.12.2024

Drogo i w pośpiechu - problemy ze szkolnymi obiadami

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Zbyt krótkie przerwy, różnicujące sytuację rodziców przepisy - mimo ustawowego obowiązku, kwestia zapewnienia dzieciom ciepłego posiłku w szkole wciąż jest mocno problematyczna. MEN uważa, że inicjatywa leży przede wszystkim po stronie społeczności szkolnej, ale nie wyklucza, że sprawdzi, czy dzieci mają czas na zjedzenie posiłku. Rzecznik Praw Obywatelskich i eksperci uważają natomiast, że konieczna jest zmiana przepisów.

06.12.2024

Nauczyciele chcą likwidacji "godzin czarnkowych"

Zarządzanie oświatą

Od września 2022 r. nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze musi poświęcić jedną godzinę tygodniowo na konsultacje dla uczniów, wychowanków i rodziców, nauczyciele nazywają to "godziną czarnkową". Pojawiają się głosy, że należy ją zlikwidować - według części nauczycieli jej istnienie nie ma sensu.

05.12.2024

Komisja edukacji za zmianami w prawie oświatowym

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Senacka komisja edukacji opowiedziała się w środę za zmianami w prawie oświatowym. Przewidują one m.in. wydłużenie o kolejne trzy lata szkolne braku wymogu uzyskania 30 proc. punktów z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym. Większość senatorów była za wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek. Złożone przez PiS trzy poprawki zgłoszono jako wnioski mniejszości.

04.12.2024

Wymagania techniczne dla budynków szkolnych w rozporządzeniu

Wymagania lokalizacyjne, techniczne i technologiczne dla budynków szkolnych i pomieszczeń określa rozporządzenie z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.jedn. Dz. U. 2019 r. poz. 1065). Przepisy te regulują też zasady urządzania terenu wokół szkoły.

04.12.2024

Czego TV nie pokaże, szkoła nie powinna tłumaczyć - KRRiT przeciwko edukacji seksualnej

Zarządzanie oświatą

Erekcje, zachowania autoseksualne i pojęcie zdrowia seksualnego, te pojęcia dzieci w wieku 9-12 lat poznają na lekcjach edukacji zdrowotnej - alarmuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Uważa, że to niedopuszczalne, bo standardy ochrony małoletnich w mediach nie pozwalają na kierowanie do nich takich treści w telewizji. Nie do końca dostrzega przy tym, że w tym ostatnim przypadku chodzi raczej o treści erotyczne, a nie edukacyjne.

29.11.2024

Porozumienie to nie konsultacje - zasady nauczania religii trudniej zmienić

Zarządzanie oświatą

Ministra edukacji nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w sprawie zmian dotyczących lekcji religii, problem w tym, że - jak wypunktował w jednym z ostatnich orzeczeń Trybunał Konstytucyjny - nie jest to kwestia, którą łatwo zmienić. Każda nowela wymaga bowiem osiągnięcia porozumienia z kościołami i związkami wyznaniowymi - nie wystarczą zatem zwykłe konsultacje.

29.11.2024

Wniosek o wyprawkę szkolną do końca listopada

Zarządzanie oświatą

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że wnioski o świadczenie w ramach programu „Dobry Start” można składać tylko do końca listopada. Program przewiduje jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 300 zł na dziecko, które można przeznaczyć na zakup podręczników, zeszytów i innych przyborów szkolnych. Dotychczas na ten cel wypłacono już ponad 1,386 miliarda złotych.

28.11.2024

TK: Resort edukacji złamał prawo, zmieniając zasady nauczania religii

Szkoła i uczeń

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że MEN złamało Konstytucję, wydając rozporządzenie w sprawie warunków organizowania lekcji religii. Chodzi o ułatwienia w łączeniu klas - prezes SN, która zaskarżyła przepisy, uważa, że doszło do złamania ustawy zasadniczej, bo nie osiągnięto porozumienia ze związkami wyznaniowymi. Za wątpliwą uważa też możliwość realizacji podstawy programowej w tych warunkach.

27.11.2024

MS interweniuje ws. próby samobójczej w ośrodku wychowawczym

Minister Adam Bodnar podjął decyzję o konieczności osobistej wizyty kierownictwa resortu w ośrodku w Jerzmanicach-Zdroju (woj. dolnośląskie) - chodzi o próbę samobójczą jednego z wychowanków. Wiceministra Maria Ejchart udała się na miejsce, obejmując bezpośredni nadzór nad sprawą.

27.11.2024

Dodatek wiejski do likwidacji?

Kadry w oświacie

Sytuacja nauczycieli uległa odwróceniu - zwraca uwagę nasz czytelnik. Obecnie to większe miasta, a nie wsie, mają problem ze znalezieniem pracowników i to one powinny pomóc nauczycielom pokryć ich rosnące koszty utrzymania. Stąd po raz kolejny pojawia się pomysł likwidacji dodatku wiejskiego, wypłacanego przez gminy liczące do 5000 mieszkańców.

27.11.2024

Po 30 latach „Dyrektor szkoły” w nowej odsłonie

Zarządzanie oświatą

"Dyrektor Szkoły - Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej" kończy w tym roku 30 lat. W czwartą dekadę swojego istnienia wkroczy w całkiem nowej formie - w wersji cyfrowej dołączy do oferty produktów dostępnych w Systemie Informacji Prawnej Lex. Trzydziestolecie „Dyrektora Szkoły” świętowano podczas październikowego Kongresu Edukacja i Rozwój w Jachrance.

27.11.2024

Instytut Badań Edukacyjnych zyska nowy status

Zarządzanie oświatą

Rząd chce zapewnić większą stabilność działania Instytutu Badań Edukacyjnych - dlatego od przyszłego roku podmiot stanie się państwowym instytutem badawczym, co zagwarantuje mu odpowiedni poziom finansowania. Umożliwi to zlecenie mu do wykonywania w sposób ciągły szczególnie istotnych dla planowania i realizacji polityki państwa zadań, których wykonywanie jest niezbędne dla rozwoju edukacji - wyjaśnia MEN.

26.11.2024

Będą podwyżki w oświacie, ale nie dla nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Wzrosną pensje kierownictwa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i kierownictwa Centrum Informatycznego Edukacji - będą mogły być wyższe o połowę. Resort pracuje nad zmianami w tej materii. Według MEN jest to ważne ze względu na dużą odpowiedzialność, jaką ponoszą osoby zatrudnione na kierowniczych stanowiskach w tych instytucjach.

26.11.2024

Wzrosną stawki wynagrodzeń egzaminatorów - w tym na nowym stanowisku

Kadry w oświacie

Resort edukacji przygotował projekt nowego rozporządzenia ws. wynagrodzeń egzaminatorów - oprócz ogólnego wzrostu stawek określono zasady wyliczania pensji egzaminatora-weryfikatora. Po wejściu w życie uchwalonych w listopadzie zmian w ustawie o systemie oświaty, ma to być osoba, która zapobiegnie błędom przy sprawdzaniu prac.

26.11.2024
1  2  3  4  5    644