Nowy portal Usługi dla Nauki – dane dla naukowców, studentów i uczniów w jednym miejscu

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Serwis Usługi dla Nauki (uslugi.nauka.gov.pl) ma stanowić punkt dostępu do cyfrowych usług resortu. Narzędzia zostały uporządkowane według tematów, grup użytkowników i funkcji, takich jak wsparcie uczelni, rozwój naukowy, kariera, finansowanie czy współpraca z biznesem. Portal rozwinięty został przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.

29.05.2025

Środki menstruacyjne w szkołach - zakończył się pilotaż

Szkoła i uczeń

Zakończył się pilotażowy program ministra edukacji narodowej "Doposażenie szkół w środki higieny menstruacyjnej w roku szkolnym 2024/2025", realizowany przez Kulczyk Foundation oraz Fundację Akcja Menstruacja. W programie uczestniczyło ponad 500 szkół, ponad 201 tys. dzieci otrzymało dostęp do tamponetek uzupełnianych co miesiąc. W ramach pilotażu prowadzono też działania edukacyjne.

29.05.2025

WSA: Uchwała stypendialna nie może przekraczać upoważnienia ustawowego

Zarządzanie oświatą

Uchwała o przyznawaniu stypendiów motywacyjnych nie może być wydawana bez uprzedniego ustanowienia programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów ani zawierać kryteriów wykraczających poza przepisy ustawy. Nie można też dyskryminować najmłodszych uczniów ani uzależniać przyznania stypendium od działań promocyjnych gminy.

28.05.2025

Dzieci z niepełnosprawnościami niewystarczająco chronione w szkole?

Szkoła i uczeń Niepelnosprawność

W szkołach i placówkach oświatowych nie ma standardów ochrony dzieci z niepełnosprawnościami i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi przed przemocą - uważa rzecznik praw obywatelskich. Prowadzi to do niewłaściwej komunikacji z nimi i kumulacji negatywnych emocji. Pisze w tej sprawie wystąpienie do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

27.05.2025

Więzienie za niedopełnienie obowiązków nauczyciela - ciemne strony pomysłu MEN

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował nowelę Prawa oświatowego, w której zamierza przede wszystkim uporządkować kwestię praw ucznia. Postanowił jednak zadbać też o nauczycieli, wzmacniając ich prawa - ustawa literalnie nada im status funkcjonariusza publicznego. Dyrektorzy zwracają uwagę, że może to być zmiana, która obróci się przeciwko pedagogom.

24.05.2025

Będą lepsze systemy zapisu do szkół średnich - powstanie zintegrowany system

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Powinien powstać jednolity, ogólnopolski, zintegrowany system rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, powiązany z innymi narzędziami szkolnymi - wskazują posłowie. Obecny rozproszony model jest nieefektywny i powoduje problemy organizacyjne - np. gdy uczeń aplikuje do szkół w różnych powiatach.

22.05.2025

Uczeń pomoże wybrać dyrektora

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Resort edukacji nie wyklucza udziału samorządów uczniowskich w komisji wyłaniającej dyrektora szkoły. Eksperci są przeciwni. Wskazują, że nie przysłuży się to ani uczniom, ani nauczycielom. Konkurs na dyrektora szkoły nie jest wyborem demokratycznym, a kwestią kadrową, zależną przede wszystkim od organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego.

21.05.2025

OSKKO: Szkoły nie są gotowe na sytuacje kryzysowe

Zarządzanie oświatą

Nie ma żadnego planu na funkcjonowanie systemu oświaty w sytuacji kryzysowej - zwraca uwagę Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Obecny brak przygotowania może prowadzić do chaosu i bezradności lokalnych społeczności w przypadku sytuacji kryzysowej, co grozi nie tylko przerwaniem edukacji, lecz także poważnymi konsekwencjami humanitarnymi - wskazuje.

20.05.2025

Superwizja w oświacie - pomoc z prawdziwego zdarzenia, a nie prowizorka

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele są zmęczeni i przytłoczeni obowiązkami, co odbija się na ich zdrowiu psychicznym i prowadzi do wypalenia. Stąd pomysł objęcia ich superwizją - w założeniu będą mogli omówić swoje problemy z innym pedagogiem, który pomoże im je rozwiązać. Projekt w tej sprawie powstał w biurze rzeczniczki praw dziecka - jednak, jak zwracają uwagę eksperci, niekoniecznie wywoła oczekiwany efekt.

20.05.2025

Nie tylko przejście na emeryturę uprawnia nauczyciela do odprawy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Zarządzanie oświatą

Nauczyciel ma prawo do odprawy nie tylko w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy albo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Świadczenie przysługuje mu także w sytuacji rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych albo niezdolności do wykonywania pracy. Wysokość odprawy jest uzależniona od stażu pracy w zawodzie oraz podstawy zatrudnienia.

19.05.2025

Na studia bez matury? Petycja trafi do Sejmu

Zarządzanie oświatą

Matura jest stresująca i stanowi barierę dla osób ze specjalnymi potrzebami, dlatego studiowanie na wyższej uczelni powinno być możliwe bez jej zdawania - uważa Fundacja Dobre Państwo. Petycja w tej sprawie trafiła na biurko Andrzeja Dudy. Autorzy argumentują, że nasz system zbyt restrykcyjnie podchodzi do kwestii zdawania egzaminu dojrzałości.

16.05.2025

W przyszłym roku szkolnym tylko trzy terminy ferii

Zarządzanie oświatą

MEN opublikowało kalendarz roku szkolnego - w 2025/2026 wprowadzono istotną zmianę dotyczącą organizacji ferii zimowych - zamiast czterech terminów, jak było do tej pory, przewidziano tylko trzy. Zmodyfikowano również podział województw na grupy, które będą miały ferie w tych samych terminach.

15.05.2025

Muszą wystąpić co najmniej dwa rodzaje niepełnosprawności, aby uznać ją za sprzężoną

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Niepełnosprawność sprzężona ma złożony charakter. Polega na występowaniu u dziecka co najmniej dwóch niepełnosprawności. Jest ona przesłanką do wydania przez zespół poradni psychologiczno-pedagogicznej orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Jeśli wnioskodawca nie zgadza się z treścią rozstrzygnięcia, może wnieść odwołanie do kuratora oświaty.

14.05.2025

Rozpoczynają się egzaminy ósmoklasisty - zadecydują o wyborze liceum

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

We wtorek, 13 maja, rozpoczną się egzaminy ósmoklasisty - ich wynik będzie miał kluczowe znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. W tym roku do egzaminu zostało zgłoszonych ponad 354 tys. 940 uczniów z ponad 12 tys. 850 szkół. Do egzaminu zgłoszono też ponad 13 tys. 280 uczniów – obywateli Ukrainy z ok. 3 tys. 950 szkół.

13.05.2025

Kolejne zdjęcie arkusza w internecie w czasie egzaminu

Egzamin pisemny z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym zakończył się w środę o godzinie 11. Jak poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Robert Zakrzewski, przebieg egzaminu był spokojny. Trwa analiza doniesień o publikacji zdjęć arkusza, a wszelkie nieprawidłowości zostaną zgłoszone odpowiednim służbom.

07.05.2025

Wyszukiwarka szkół pomaga w znalezieniu placówki dla ucznia ze specjalnymi potrzebami

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

MEN pracuje nad rozszerzeniem funkcjonalności bazy szkół i placówek - udostępni mapę, która pozwoli dobrać szkołę najlepiej dostosowaną do potrzeb dziecka, również tego ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Interaktywna mapa zasobów planowana jest na lata 2026–2027. Ale już teraz - jak podkreśla MEN - wyszukiwarka może pomóc w doborze odpowiedniej szkoły.

07.05.2025

Po 9:00 to nie przeciek? Arkusz z matematyki na Discordzie

Prawo karne Zarządzanie oświatą

W poniedziałek, już po rozpoczęciu egzaminu z polskiego, na portalu X oraz na uczniowskich grupach na Facebooku i Discordzie miały pojawiać się zdjęcia fragmentów arkusza. Sytuacja powtórzyła się we wtorek - na egzaminie z matematyki. Centralna Komisja Egzaminacyjna zbada sprawę, ale jej szef tłumaczy, że arkusz jest tajemnicą do godziny 9:00.

06.05.2025

Matura z polskiego: Tematami nadzieja i wpływ błędnych decyzji na życie

Zarządzanie oświatą

Maturzyści przystępujący w poniedziałek do egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym mieli do wyboru dwa tematy rozprawki: „Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka” oraz „Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?”. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła na swojej stronie arkusze, z którymi mierzyli się kandydaci.

05.05.2025

Przybory dozwolone na maturze w 2025 r.

Zarządzanie oświatą

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej co roku ogłasza listę przyborów, które mogą mieć ze sobą maturzyści na egzaminie dojrzałości. Niektóre pomoce musi zapewnić szkoła np. dostęp do słownika ortograficznego na języku polskim, a także karty ze wzorami na egzaminie z matematyki. Na maturze nie można oczywiście mieć telefonu - z jednym wyjątkiem.

01.05.2025

W poniedziałek rusza sesja maturalna

Szkoła i uczeń

Od 5 maja ruszają egzaminy maturalne 2025 - tradycyjnie rozpoczynają się egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. W kolejnych dniach maturzyści zmierzą się z pozostałymi przedmiotami obowiązkowymi oraz wybranymi przez siebie przedmiotami dodatkowymi. Wyniki matur zostaną ogłoszone 8 lipca. Ci, którym się nie powiedzie w pierwszym terminie, wyniki otrzymają 10 września 2025 r.

01.05.2025