Kryzysowa sytuacja w szkole to nie czas na improwizację

Nauczyciele i dyrektorzy bez entuzjazmu podeszli do pomysłu wdrażania w szkołach standardów ochrony małoletnich, wskazując, że będzie to wyłącznie biurokratyczny obowiązek, a szkoły dobrze radzą sobie z kryzysowymi sytuacjami. W ostatnich dniach głośno jednak o przypadkach, które pokazują, że z tym radzeniem sobie jest raczej gorzej, niż lepiej.

08.04.2024

MEN: "Laptop dla ucznia" nie będzie kontynuowany

Zarządzanie oświatą

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i minister edukacji Barbara Nowacka poinformowali w lutym o zawieszeniu akcji "Laptop dla ucznia". Teraz MEN doprecyzował, że program nie będzie kontynuowany. Posłowie spytali o powody tej decyzji - resort wyjaśnia, że program realizowany był bez pomysłu, chaotycznie, a w dodatku jego ramy w ogóle nie odpowiadały KPO.

05.04.2024

MEN podaje, ile wydał na wynagrodzenia za skrócenie podstawy programowej

Zarządzanie oświatą

Łączny koszt aktualnie prowadzonych prac nad ograniczeniem treści podstawy programowej to 123 tys. zł brutto, gdzie do zespołów powołano 58 osób - podało ministerstwo edukacji, odpowiadając na pytanie posła Dariusza Mateckiego. Nie opublikowało jednak tabeli z wynagrodzeniami poszczególnych członków zespołu, o co prosił pytający.

05.04.2024

W MEN audyt w sprawie "Willi Plus"

Zarządzanie oświatą

Wiceminister Joanna Mucha zapowiedziała, że do końca kwietnia zakończonych będzie w sumie dziesięć audytów. Jeśli pieniądze były przyznawane w niewłaściwy sposób, to odzyskamy je - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jeden z audytów dotyczy programu nazywanego w mediach "willa plus" - z przekazanych 40 milionów odzyskano już 3,5 mln złotych.

04.04.2024

Zbiór faktur to niekoniecznie informacja przetworzona

Zarządzanie oświatą

Nie zawsze suma informacji prostych stanowi informację przetworzoną. Podmiot, który odmawia udostępnienia faktur, powołując się na ten fakt, musi przedstawić szczegółową analizę, która uzasadni taką kwalifikację informacji publicznej. Orzekł tak niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Organ nawet nie uprawdopodobnił, że przygotowanie jednego dokumentu zajęłoby pracownikom średnio podane w decyzji 15 minut.

04.04.2024

Nauczyciel nie może ocenić pracy domowej zadanej przed świętami

Zarządzanie oświatą

Od 1 kwietnia 2024 roku w pierwszych klasach szkół podstawowych obowiązuje zakaz zadawania większości prac domowych (poza tymi, których celem jest ćwiczenie motoryki małej). Uczniom starszych klas zadanie można zadać, ale nie można go oceniać - dotyczy to również tych prac, które nauczyciel zadał kilka tygodni temu, ale nie zdążył ich sprawdzić. Nie można też stawiać minusów za brak zadania, albo nagradzać uczniów, którzy je zrobili np. dając im fory na sprawdzianie.

03.04.2024

MEN powinien dbać o jakość olimpiad, ale nie ograniczać ich bez podstawy

Zarządzanie oświatą

Olimpiada Wiedzy Chemicznej dla uczniów podstawówek od 2022 r. nie może uzyskać wpisu na listę olimpiad - mimo że - jak podkreślają wnioskodawcy - w ogóle nie przewidziano takich konkursów z przedmiotów przyrodniczych. Poprzednie władze MEN podkreślały, że za bardzo namieszałoby to w procesie rekrutacji do szkół średnich, nowe też nie dają na razie organizatorom szczególnych nadziei. Tymczasem według nauczycieli olimpiady to ogromna szansa na rozwój dla uczniów i powinno być ich jak najwięcej.

02.04.2024

WSA: Konkurs na dyrektora szkoły ważny, mimo próby utrącenia kandydata

Zarządzanie oświatą

Komisja konkursowa wskazała kandydata na stanowisko dyrektora szkoły - burmistrz podważył ten wybór. Sąd Administracyjny w Rzeszowie ustalił, że gmina za wszelką cenę chciała unieważnić przeprowadzony konkurs, byle tylko nie dopuścić do objęcia stanowiska przez wyłonionego kandydata. Sąd zwrócił uwagę, że wybór kandydata w konkursie należy do komisji konkursowej, która będąc ciałem kolegialnym, skupiającym przedstawicieli różnych środowisk, może stać się forum dyskusyjnym, miejscem sporów i prezentowania odmiennych koncepcji i zapatrywań na szeroko pojęte sprawy szkolne.

30.03.2024

Legitymacja przedszkolna nie dla każdego dziecka

Szkoła i uczeń

W świetle obowiązujących przepisów legitymacja szkolna przewidziana jest dla każdego ucznia - potwierdza między innymi prawo do ulg na przejazdy. Inaczej jest jednak z legitymacjami w przedszkolach, te są wydawane wyłącznie dla dzieci niepełnosprawnych. W tekście przedstawiamy kluczowe regulacje prawne.

29.03.2024

Przerwa świąteczna to nie urlop nauczyciela - harmonogram ustala dyrektor

Zarządzanie oświatą

Przerwa świąteczna to czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych - ale choć uczniowie mają wolne, to już niekoniecznie ich nauczyciele. Choć na ogół nie ma z tym problemu i szkoły w tym czasie nie pracują, to wiosenna przerwa świąteczna - w odróżnieniu od ferii - nie jest tożsama z urlopem. Dyrektor szkoły może zdecydować o ewentualnym zorganizowaniu w tym czasie zajęć opiekuńczych.

28.03.2024

Nie tylko przejście na emeryturę uprawnia nauczyciela do odprawy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Zarządzanie oświatą

Nauczyciel ma prawo do odprawy nie tylko w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy albo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Świadczenie przysługuje mu także w sytuacji rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych albo niezdolności do wykonywania pracy. Wysokość odprawy jest uzależniona od stażu pracy w zawodzie oraz podstawy zatrudnienia.

28.03.2024

Nie tylko klasy wojskowe - więcej szkół będzie kształcić kadry dla Policji

Zarządzanie oświatą

W 2019 r. wprowadzono przepisy umożliwiające prowadzenie w szkołach ponadpodstawowych oddziałów przygotowania wojskowego, w których będą odbywały się zajęcia z zakresu edukacji wojskowej. Teraz rząd chce ujednolicić wszystkie przepisy dotyczące klas mundurowych. Absolwenci takich klas będą preferencyjnie traktowani przy rekrutacji do służby - nie tylko w wojsku, ale też w Policji.

28.03.2024

MEN: Powstanie ustawa o rzeczniku praw uczniowskich

Zarządzanie oświatą

Ekspercki zespół wypracuje ustawę o rzeczniku praw uczniowskich; głównym zadaniem tej instytucji będzie wsparcie i edukowanie uczniów o ich prawach i obowiązkach - poinformowała we wtorek minister edukacji Barbara Nowacka. - Będziemy też zachęcać szkoły, by powstawały w nich takie instytucje - dodała Nowacka.

26.03.2024

Problem z wynagrodzeniami dla pracowników niepedagogicznych

Zarządzanie oświatą

Dodatki dla pracowników administracji i obsługi placówek samorządowych placówek oświatowych powinny być wyłączone z płacy minimalnej i powiązane z wynagrodzeniem zasadniczym. Ma to zapewnić podwyżkę wynagrodzeń kadry niepedagogicznej w szkołach. Problemem jest też wysokość wynagrodzeń pielęgniarek szkolnych i psychologów oraz pedagogów.

26.03.2024

Szkolny papier toaletowy prawem, nie towarem

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szkolnego BHP. Obecnie przepisy wskazują, że w szkołach i placówkach konieczne jest zapewnienie ciepłej i zimnej wody oraz środków higieny osobistej. Przepis nie precyzuje jednak pojęcia: "środki higieny osobistej". MEN chce to zmienić. Rozporządzenie przekazano do konsultacji społecznych.

25.03.2024

Zasady działania samorządu uczniowskiego określa regulamin

Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalany przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym - regulamin ten nie może być sprzeczny ze statutem szkoły. Samorząd może przedstawiać dyrektorowi szkoły i radzie pedagogicznej wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły.

25.03.2024

WSA: Uzasadnienie przyznania dodatku motywacyjnego nauczycielowi należy udostępnić

Zarządzanie oświatą

Uzasadnienie dla przyznania dodatku motywacyjnego nauczycielowi jest bezpośrednio związane z wydatkowaniem publicznych środków finansowych. Dyrektor publicznej szkoły nie może zatem odmówić jego udostępnienia powołując się na ochronę dobra osobistego swojego pracownika orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

23.03.2024

MEN: Rekordowy wzrost subwencji i wymiana kuratorów

Resort edukacji poinformował, ze w ciągu pierwszych 100 dni rządów zwiększył środki na edukację - subwencja oświatowa dla samorządów na 2024 r. wynosi 87 mld 983 mln zł. Jak podkreśla ministerstwo to najwyższy wzrost środków na oświatę od początku jej finansowania poprzez subwencję oświatową. Ministerstwo chwali się też wymianą kuratorów oświaty oraz zmianami dotyczącymi prac domowych.

21.03.2024