Jedna religia tygodniowo, przed lub po innych lekcjach - projekt trafił do konsultacji

Zarządzanie oświatą

Do konsultacji trafił projekt noweli rozporządzenia w sprawie nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowelizacja przewiduje, że nauka religii i etyki będzie odbywała się wymiarze jednej godziny tygodniowo. Lekcja ma znaleźć się w planie przed lub po lekcjach obowiązkowych. Sprawa budzi ogromne kontrowersje ze strony środowiska kościelnego, ministra zapowiedziała rozmowy zarówno z Konferencją Episkopatu Polski jak i kościołami mniejszościowymi.

01.10.2024

XXX Sejm Dzieci i Młodzieży: Młodzi chcą wsparcia w wyborze ścieżki życiowej

Szkoła i uczeń

Bardziej nowoczesna szkoła, walka z hejtem w sieci i w szkole, bezpieczny dom i rodzina, poprawa zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, ochrona klimatu i praw zwierząt, lepsze możliwości rozwijania swoich pasji, dostęp do lekarzy specjalistów dla młodych ludzi - to kwestie, nad którymi dyskutowali młodzi posłowie podczas poniedziałkowej sesji. Największe poparcie uzyskał jednak temat dotyczący wsparcia młodych w wyborze ścieżki życiowej i zawodowej.

30.09.2024

Około 19 tys. laptopów może trafić do szkół z terenów powodziowych

Szkoła i uczeń Powódź

Około 19 tys. "nadmiarowych laptopów" z programu "Laptop dla ucznia" będzie mogło trafić do szkół z terenów powodziowych. O tym, gdzie konkretnie trafi nowy sprzęt, zdecyduje MEN - poinformował o tym wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski podczas obrad sejmowej komisji. W sobotę sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała projekt specustawy powodziowej.

28.09.2024

Rusza nabór do programu "Edukacja na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego"

Zarządzanie oświatą Powódź

Celem programu ministra edukacji, jak wyjaśnił resort, jest "wsparcie organizacji harcerskich (...) w zakresie realizacji projektów obejmujących działania wspierające system oświaty". Mogą w nim wziąć udział organizacje harcerskie działające na terytorium Polski i objęte honorowym protektoratem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na realizację programu w roku szkolnym 2024/2025 r. przeznaczono w sumie 25 mln zł.

27.09.2024

Patriotyzm walczący nie myślący

Szkoła i uczeń

Świadome wspieranie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży jest słuszne i potrzebne – mówią samorządowcy i historycy. Jednak propozycje zawarte w projekcie ustawy o wychowaniu patriotycznym są anachroniczne i nie uwzględniają edukacji klimatycznej, postaw obywatelskich i społecznych, ograniczając się do obrony ojczyzny oraz poszanowania dziedzictwa kulturowego.

27.09.2024

Specustawa przewiduje pomoc dla szkół z terenów powodziowych

Zarządzanie oświatą Powódź

We wtorek, 24 września, na posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy, który wprowadza szereg rozwiązań ułatwiających radzenie sobie ze skutkami powodzi. W projekcie zawarte są dodatkowe formy pomocy, w tym dotyczące kształcenia dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach oświatowych.

25.09.2024

Resort edukacji uruchamia infolinię dla poszkodowanych powodzią

Ministerstwo Edukacji Narodowej, we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych (IBE), Ośrodkiem Rozwoju Edukacji (ORE) oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES) przygotowało działania wspierające udzielanie dzieciom i młodzieży, ich rodzinom oraz nauczycielom, pomocy psychologicznej w sytuacji kryzysowej, jaką jest doświadczenie powodzi lub zagrożenia powodzią.

19.09.2024

Oświata tak scentralizowana, że trudno zorganizować lekcje w innym budynku

Zarządzanie oświatą Powódź

Poprzedni rząd bardzo mocno przyciął swobodę samorządów w kwestii organizacji sieci szkół. Miało to zapobiec zamykaniu małych placówek i przekazywaniu ich do prowadzenia innym podmiotom, co na dużą skalę robiono przed dojściem PiS do władzy. Przy kolejnych nowelizacjach nie pomyślano jednak o sytuacjach kryzysowych, co utrudni organizację lekcji na zalanych terenach.

19.09.2024

MEN: Można zmienić trasę dotowanej wycieczki

Zarządzanie oświatą Powódź

Resort edukacji wyjaśnia, jak zmienić trasę wycieczki, na którą szkołą dostała dopłatę z budżetu. W przypadku konieczności zmiany miejsca lub trasy wycieczki, która pierwotnie miała objąć tereny, które dotknęła powódź, wystarczy przesłanie przez organ prowadzący szkołę pisma informującego o zmianie trasy wycieczki na skrzynkę podawczą.

18.09.2024

Już 600 szkół zawiesiło zajęcia z powodu zagrożenia powodziowego

Zarządzanie oświatą Powódź

W wyniku powodzi w woj. dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim zajęcia zawieszono w ponad 600 szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych – poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort wskazał też, że samorządy mogą składać wnioski o dodatkowe pieniądze na odbudowę z rezerwy subwencji oświatowej.

17.09.2024

Pieniądze z rezerwy na remont szkoły, ale nie na boisko

Zarządzanie oświatą Powódź

Wsparcie z rezerwy subwencji oświatowej dotyczy wyłącznie budynków szkół i placówek oświatowych i nie obejmuje usuwania uszkodzeń innych obiektów, np. ogrodzeń, chodników, boisk, placów zabaw - przypomina resort edukacji. Podkreśla natomiast, że z pomocy mogą skorzystać uczniowie - dostępne są zajęcia opiekuńcze i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne.

17.09.2024

RPO interweniuje w sprawie samorządowych programów stypendialnych

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rozstrzygnięcia organów samorządu terytorialnego w kwestii stypendiów dla uzdolnionych uczniów nie są decyzją administracyjną. Konsekwencje tego bywają dotkliwe, bo pozbawiają uczniów i rodziców, np. możliwości odwołania się od wydanej decyzji. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przyznanie bądź odmowa przyznania stypendium powinno się kończyć decyzją administracyjną i prosi minister edukacji o wprowadzenie odpowiednich zmian w przepisach.

17.09.2024

Nowacka: W subwencji oświatowej jest rezerwa na wypadek powodzi

Zarządzanie oświatą Powódź

Na południu Polski z powodu powodzi zamkniętych jest kilkaset placówek oświatowych. Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka powiedziała w poniedziałek, że w subwencji oświatowej jest rezerwa finansowa na wypadek powodzi. Dysponuje również osobnym funduszem rządowym na pomoc dzieciom poszkodowanych przez powódź. Szefowa MEN ma też rozmawiać z szefem resortu finansów o dodatkowych środkach.

16.09.2024

Od poniedziałku zawieszone zajęcia w kilkuset placówkach oświatowych

Szkoła i uczeń Powódź

Południe Polski walczy z powodzią, dlatego od poniedziałku zawieszone będą zajęcia w kilkuset placówkach oświatowych na terenach objętych zagrożeniem powodziowym. W niedzielę wieczorem informowano o 350 takich miejscach, w poniedziałek rano - o ponad 420. Najwięcej zamkniętych placówek jest w woj. dolnośląskim i opolskim, bo tam sytuacja jest najpoważniejsza.

16.09.2024

Większe klasy? MEN: Ale to przecież tylko chwilowe

Zarządzanie oświatą

Aby znaleźć miejsce dla uczniów z Ukrainy, MEN zezwolił na tworzenie większych klas, co nie wzbudziło entuzjazmu ani wśród nauczycieli, ani wśród rodziców dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą w tym roku. Pytany o to, czy takie klasy nie są za duże i czy nie należy dodatkowo przemyśleć tej zmiany, resort kwituje, że to tylko chwilowe.

14.09.2024

Robert Zakrzewski nowym dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Robert Zakrzewski został dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W piątek odebrał w Ministerstwie Edukacji Narodowej akt powołania. MEN przekazał, że komisja konkursowa wybrała osobę z doświadczeniem naukowym i organizacyjnym, która wykaże się świeżym spojrzeniem na sprawę egzaminów.

13.09.2024

W przyszłym roku więcej pieniędzy na bezpłatne wycieczki dla szkół

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje w przyszłym roku kontynuację przedsięwzięcia pn. „Podróże z klasą”. Obecnie trwają jednak prace nad ustawą budżetową na 2025 rok. - Zakładamy zwiększenie budżetu na realizację tego zadania - informuje MEN. Jednocześnie wyjaśnia, że kwalifikacja tegorocznych zgłoszeń odbywa się automatycznie.

13.09.2024

MEN: Nie ma możliwości weryfikacji rzeczoznawców oceniających podręczniki

Nie ma możliwości (ani prawnych, ani faktycznych) weryfikacji prawdziwości oświadczeń składanych przez rzeczoznawców i co do zasady nie ma podstaw do ich kwestionowania, chyba że będzie powzięta informacja, która podważy złożone przez rzeczoznawcę oświadczenie - wskazuje ministra edukacji Barbara Nowacka w odpowiedzi na wystąpienie RPO.

12.09.2024

CKE podała wyniki matur po sesji poprawkowej

Zarządzanie oświatą

Świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych - podała we wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji głównej majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu. Egzamin ustny z polskiego zdało 98,8 proc. tegorocznych absolwentów, a ustny z angielskiego - 98,4 proc.

10.09.2024

Nie można zmuszać do płacenia składek na radę rodziców

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą RODO

Wraz z rokiem szkolnym w szkołach rozpoczęły się zbiórki funduszy na radę rodziców. Składki są dobrowolne, a o ich wysokości decydują sami rodzice. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy rodzice są zmuszani do dokonania wpłaty i piętnowani, gdy tego nie zrobią. Choć składki są przeznaczane na potrzeby uczniów i rodzic powinien je płacić, nie ma prawnych podstaw, by to egzekwować.

10.09.2024