Powstał zespół ds. edukacji klimatycznej

Środowisko Zarządzanie oświatą

Resort edukacji powołał zespół do spraw edukacji klimatycznej - przewodniczącą została wiceminister Joanna Mucha. W skład zespołu weszło 36 specjalistów z różnych dziedzin, którzy będą pracować nad wprowadzeniem edukacji klimatyczno-środowiskowej do polskich szkół. Eksperci mają przygotować elementy edukacji klimatycznej.

12.02.2025

Przy przemocy rówieśniczej trzeba pomóc obu stronom

Szkoła i uczeń

Szkoła nie może sobie pozwolić na niereagowanie na przemoc - musi zapewnić pomoc zarówno uczniowi pokrzywdzonemu, jak i - w przypadku przemocy rówieśniczej - jej sprawcy. Należy sporządzić dokumentację z interwencji, zawiadomić rodziców obu stron, a w poważniejszych przypadkach również policję lub sąd rodzinny.

11.02.2025

Realizacja obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - za ignorowanie przepisów grozi grzywna

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Niespełnienie przez ucznia obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia.

10.02.2025

Edukacja zdrowotna - MEN przygotował projekt rozporządzenia

Szkoła i uczeń

MEN przygotował projekt dotyczący edukacji zdrowotnej - zajęcia będą organizowane w oddziałach albo grupach międzyoddziałowych liczących nie więcej niż 24 uczniów, zatem zaproponowano zmniejszenie liczebności grupy w porównaniu z dotychczasowymi zajęciami „wychowanie do życia w rodzinie”. Będą nieobowiązkowe, bo MEN wycofał się z początkowych zapowiedzi w tej sprawie.

07.02.2025

Przejście na świadczenie kompensacyjne wiąże się z odprawą

Kadry w oświacie Prawo pracy

Celem nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest zapewnienie nauczycielom środków utrzymania do czasu uzyskania przez nich pełnych uprawnień emerytalnych. W związku z przejściem na to świadczenie, należy im się odprawa. Uzyskanie do niej prawa zostało uzależnione od wymiaru zatrudnienia. Natomiast jej wysokość została powiązana ze stażem pracy w szkole.

07.02.2025

IBE zbiera opinie ws. zmian w podstawie programowej

Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy zaprasza nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych do udziału w badaniu dotyczącym zmian w podstawie programowej, które stanowią jeden z najważniejszych projektów edukacyjnych ostatnich lat. W tym celu zachęca nauczycieli do wypełnienia ankiety - będzie to możliwe do 20 lutego 2025 r.

04.02.2025

Bon nadal nie dla nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele klas I-III i liceum ogólnokształcącego mogą składać wniosek o przyznanie bonu na laptop. Po rewizji Krajowego Planu Odbudowy mają otrzymać świadczenie. Chodzi jednak o tych, którzy byli zatrudnieni w szkole do 30 września 2023 r. Podobnie jak poprzednio, bonu nie otrzyma nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia. Na komputery przeznaczono 172 mln zł. Wniosek należy zgłosić do 26 lutego 2025 r.

04.02.2025

Jednoręki bandyta dla dwunastolatka - skrzynki z gier wstępem do hazardu

Prawo znów nie nadąża za internetową rzeczywistością - choć Krajowa Administracja Skarbowa zablokowała pod koniec zeszłego roku stronę, na której grano skórkami i przedmiotami z gier komputerowych, jej następcy wyrastają jak grzyby po deszczu. Eksperci wskazują, że służby w walce ze stronami oferującymi tzw. lootboxy są skazane na porażkę. Przydałby się większy nacisk na edukację oraz zapanowanie nad promowaniem tego rodzaju procederu przez influencerów.

01.02.2025

Uczelnia decyduje, czy uczyć nauczycieli i kadrę o neuroróżnorodności

Szkoła i uczeń

Nie minister, a uczelnia, decyduje o włączeniu tematyki różnorodności do programu szkoleń dla kadry i nauczycieli - resort nauki przekaże sugestie o takiej potrzebie rektorom, nie zamierza jednak naruszać w tym zakresie autonomii uczelni. Wyjaśnia jednak, że kwestie ADHD, czy innych form neuroróżnorodności są już elementem kształcenia nauczycieli. Szkolenia zapowiada natomiast MEN - mają towarzyszyć reformie całego systemu.

31.01.2025

Zmiana w ocenianiu egzaminu ósmoklasisty - kosmetyka, ale bez informacji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna zmieniła zasady oceniania jednego z zadań z języka polskiego - dotyczy punktacji za wypowiedź pisemną, a konkretnie za zaproszenie lub ogłoszenie, jeżeli to taką formę wybiorą egzaminatorzy. Komisja zdecydowała, że uczeń nie powinien mieć aż tak dużej swobody w formułowaniu argumentów podnoszonych w pracy. Sama zmiana nie budzi wątpliwości, pojawiają się one jednak w odniesieniu do braku informacji o jej wprowadzeniu.

30.01.2025

SN: Przekształcenie szkoły podstawowej bez wpływu na prawo do nieruchomości

Zarządzanie oświatą

Fakt, że gmina przekształciła szkołę podstawową z sześcioletniej na ośmioletnią, nie wpłynął na przekształcenia w zakresie zarządu trwałego. Sądy rozpoznające wniosek o wpis w księdze wieczystej oceniły tę kwestię w sposób niewłaściwy. Skarga kasacyjna okazała się więc zasadna - orzekł Sąd Najwyższy.

29.01.2025

Barbara Nowacka: Konieczne pielęgnowanie pamięci o Holokauście

Zarządzanie oświatą

Edukacyjnym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o Holokauście - podkreśliła w poniedziałek w Krakowie minister edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że pielęgnowanie pamięci historycznej to sygnał dla świata, do czego może prowadzić nienawiść i wykluczenie. Minister edukacji w poniedziałek wzięła udział w międzynarodowej konferencji "My jesteśmy pamięcią. Nauczanie historii to nauka rozmowy".

27.01.2025

Problemem nie tylko niskie płace - nauczyciele potrzebują wsparcia

Zarządzanie oświatą

Młodzi ludzie nie garną się do zawodu nauczyciela - przede wszystkim przez pensje niskie, jak na wymagane kwalifikacje. Ale - jak mówią osoby pracujące w tym zawodzie - problemów jest więcej, zniechęcają: niestabilne prawo, a także brak wsparcia dla pedagogów w sytuacjach, gdy w grę wchodzą jakiekolwiek spory. Stąd pomysł, by nauczyciele mieli swojego rzecznika.

27.01.2025

MEN doreguluje kwestię godzin ponadwymiarowych i pracy nauczyciela w wolny dzień

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zgodził się na doprecyzowanie przepisów Karty Nauczyciela dotyczących takich kwestii, jak: praca nauczyciela w wolne dni, przydzielanie godzin ponadwymiarowych oraz godzin doraźnych zastępstw, a także ewidencjonowanie czasu pracy. Część rozwiązań ma być gotowa już we wrześniu tego roku, inne - wiążące się z wydatkami - wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku.

24.01.2025

NSA: Gmina może pominąć niekompletny wniosek o stypendium motywacyjne

Zarządzanie oświatą

Załatwienie wniosku o przyznanie stypendium motywacyjnego dla uzdolnionych uczniów następuje w drodze czynności technicznej. Nie ma wymogu, by organ wydawał decyzję administracyjną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Postępowanie w tej sprawie może być zatem odformalizowane. Takie wnioski wynikają z rozstrzygnięcia w sprawie, w której Rada Gminy Zakrzówek (woj. lubelskie) określiła szczegółowe warunki udzielania stypendiów dla uzdolnionych uczniów.

23.01.2025

MEN przekaże 500 mln zł na wsparcie uczniów z doświadczeniem migracyjnym

Zarządzanie oświatą

Szkoły będą mogły otrzymać dofinansowanie w ramach rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych „Szkoła dla wszystkich”. Pieniądze będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Celem jest wsparcie całego środowiska szkolnego, przez realizację różnorodnych form pomocy kierowanych do uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji i uchodźczym.

21.01.2025

Zmiany w zasadach powoływania członków kapituły ds. profesorów oświaty

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia dotyczącego powoływania członków kapituły ds. profesorów oświaty. Przepisy mają zostać dostosowane do obowiązujących regulacji oświatowych w zakresie egzaminów zewnętrznych przeprowadzanych w systemie oświaty, których wyniki uzyskiwane przez uczniów kandydata stanowią jedno z kryteriów dokonywania oceny dorobku zawodowego kandydata.

21.01.2025

Cyberhigiena w podstawie programowej

Zarządzanie oświatą

Edukacja zdrowotna będzie zawierać tematy dotyczące niebezpieczeństw w internecie, skutków uzależnień i innych kwestii związanych z cyberhigieną. Będzie to jednak przedmiot nieobowiązkowy. Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia natomiast, że treści związane z bezpieczeństwem dzieci w internecie są elementami podstawy programowej.

20.01.2025

Ferie zimowe od 2026 r. w innych terminach. Ma nie być tłoku w górach

Turystyka Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W roku szkolnym 2025/2026 ferie zimowe odbędą się w trzech terminach - a nie czterech, jak to jest obecnie. Zmianę komplementuje Tatrzańska Izba Gospodarcza. Według niej korzystnie wpłynie to na bezpieczeństwo, ceny, a nawet zmniejszy kolejki do wyciągów narciarskich. - W nowym układzie nie będziemy mieli przepełnionych obiektów turystycznych – uważa przedstawiciel TIG.

19.01.2025

Jedna religia tygodniowo, przed lub po innych lekcjach - rozporządzenie podpisane

Zarządzanie oświatą

Ministra edukacji podpisała rozporządzenie ws. lekcji religii. Nowelizacja przewiduje, że nauka religii i etyki będzie odbywała się wymiarze jednej godziny tygodniowo. Lekcja ma znaleźć się w planie przed lub po lekcjach obowiązkowych. Sprawa budzi ogromne kontrowersje ze strony środowiska kościelnego, ministra zapowiedziała rozmowy zarówno z Konferencją Episkopatu Polski jak i kościołami mniejszościowymi.

17.01.2025