Rusza rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Postępowanie rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych odbywa się zgodnie z harmonogramem. Zakończył się już nabór podstawowy, a we wtorek, 3 sierpnia, ruszyła rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca. Kandydaci mają czas na złożenie wniosku o przyjęcie do czwartku, 5 sierpnia, do godziny 15.00.

03.08.2021

Podyplomowe studia dla nauczycieli etyki - MEiN nie zdradzi, ile na nie wyda

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zleci ośmiu uczelniom prowadzenie studiów podyplomowych dla nauczycieli etyki. Na liście są przede wszystkim uczelnie w mniejszym lub większym stopniu powiązane z kościołem: KUL, uczelnia o.Rydzyka, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, UKSW. Na liście znalazło się też Collegium Intermarium w Warszawie, nowa uczelnia założona z inicjatywy Ordo Iuris.

31.07.2021

Do szkół trafią wytyczne przeciwepidemiczne, pakiety edukacyjne i stacje dezynfekujące

Zarządzanie oświatą

- Powrót dzieci do szkół w trybie stacjonarnym jest naszą podstawową troską, tym, do czego się przygotowujemy – mówiła wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek. Zapowiedziała, ze do szkół trafią wytyczne przeciwepidemiczne i pakiety edukacyjne dotyczące przeciwdziałania COVID-19. Wszystkie szkoły, placówki i przedszkola, które będą chciały, otrzymają tzw. stacje dezynfekujące z funkcją do mierzenia temperatury i środki ochrony osobistej.

30.07.2021

ZNP: Chcemy bezpiecznych warunków dla uczniów i wszystkich pracowników szkoły

Kadry w oświacie

Oczekujemy od rządu kompleksowego programu bezpiecznego funkcjonowania oświaty w nowym roku szkolnym, konkretnych rozwiązań dotyczących całej społeczności oświatowej: uczniów, rodziców i nauczycieli. To postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego po konferencji, na której zapowiedziano działania promujące szczepienia przeciwko Covid-19 prowadzone w szkołach.

30.07.2021

Ostatni dzień na dostarczenie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej

Zarządzanie oświatą

Piątek, 30 lipca to ostatni dzień na doniesienie do szkoły świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Kandydaci mają na to czas do godziny 15:00. Trzeba to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

29.07.2021

Narodowy Program Czytelnictwa - jest już projekt rozporządzenia

Zarządzanie oświatą

Ponda miliard złotych trafi na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce w latach 2021–2025. Nowa edycja to kontynuacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizowanego w poprzednich latach. Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie.

29.07.2021

KPH uruchamia Program Ochrony Prawnej. Pomoże również nauczycielom

Zarządzanie oświatą

Nowa inicjatywa jest adresowana do osób, które stawiają czoła homo- i transfobii, aktywnie działając na rzecz społeczności LGBT+. Celem Programu jest zapewnienie bezpłatnej pomocy prawnej tak, by osoby walczące o równość nie musiały samodzielnie mierzyć się z narastającymi represjami prawnymi, wynikającymi z ich aktywności.

28.07.2021

Od 23 lipca sklepiki szkolne mogą składać wnioski o pomoc z tarczy antykryzysowej

Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą

Na kwotę około 300 tys. złotych ZUS zwolnił z opłacania składek przedsiębiorców prowadzących sklepiki szkolne. W ramach świadczenia postojowego trafiło do takich firm ponad 700 tys. zł składek - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podstawowym kryterium otrzymania pomocy będzie wykazanie 40 proc. spadku przychodów.

28.07.2021

Rekrutacja do szkół średnich - najpierw odwołanie, potem skarga do sądu

Zarządzanie oświatą

W tym roku wielu absolwentów podstawówek nie dostało się do swojej wymarzonej szkoły - w Krakowie aż 1,6 tys. nie zostało przypisanych do żadnej placówki. W Warszawie jest to 2600 uczniów. Powodem takiego stanu rzeczy może być pandemia, brak informacji lub mniejsze zainteresowanie technikami i szkołami branżowymi.

28.07.2021

Pobyt w młodzieżowym ośrodku szkolno-wychowawczym do 21. roku życia

Zarządzanie oświatą

Do specjalnych ośrodków wychowawczych będą przyjmowane ww. dzieci i młodzież, które z powodu niepełnosprawności lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym nie będą mogły uczęszczać do szkoły w miejscu zamieszkania - taką zmianę wprowadzi nowela rozporządzenia resortu sprawiedliwości.

27.07.2021

Prawa części rodziców zagwarantowane, dodatkowe zajęcia - niekoniecznie

Zarządzanie oświatą

Nowe przepisy dotyczące działania organizacji społecznych w szkołach nie uderzą jedynie w edukatorów seksualnych lub organizacje, które z punktu widzenia obecnej władzy, nie reprezentują odpowiednich wartości. Mogą namieszać w ofercie zajęć dodatkowych – i to już w przyszłym roku szkolnym.

27.07.2021

Robert Tomasz Ptaszek nowym dyrektorem Instytutu Badań Edukacyjnych

Zarządzanie oświatą

Minister Czarnek powołał dr. hab. Roberta Tomasza Ptaszka na stanowisko dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych - podało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie filozofii, kieruje realizowanym obecnie Interdyscyplinarnym Projektem Badawczym "Filozoficzna interpretacja sytuacji człowieka religijnego w obliczu pandemii COVID-19: perspektywa polska".

26.07.2021

Sprzątanie boiska za szkolny wybryk - MS wraca do pomysłu

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by drobne uczniowskie wybryki nie trafiały do sądów rodzinnych. Wraca więc do pomysłu aby w takich sytuacjach mogli działać dyrektorzy szkół - m.in. poprzez nakazywanie prac porządkowych na terenie placówki. Sceptycznie podchodzą do tego zarówno dyrektorzy - podkreślając, że barierą nie do przejścia mogą okazać się rodzice - ale też sędziowie rodzinni,

26.07.2021

Staroń: W polskiej szkole niepotrzebnie zestawiono religię i etykę

Zarządzanie oświatą

Religia i etyka to dwa odrębne przedmioty. Oczywiście, jest część wspólna, bo katecheza też służy temu, żeby pomóc człowiekowi w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jak żyć. Tyle, że etyka mówi jasno: człowiek jest w stanie o własnych siłach poznawczych dojść do tego, co jest dobre, a co złe - mówi Przemysław Staroń, nauczyciel etyki w II LO w Sopocie.

24.07.2021

Zdjęcie ucznia na wieki na ministerialnej stronie

Zarządzanie oświatą

Zdjęcia uśmiechniętych dzieci z imprez, w których biorą udział ministerialni urzędnicy, to częsty załącznik do komunikatów prasowych MEiN. Tymczasem - choć resort punktuje brak zgody na wykorzystywanie wizerunków uczniów uczestniczących w takich wydarzeniach - jego własna polityka w tym względzie pozostawia wiele do życzenia.

23.07.2021

Czarnek: Wara od naszych dzieci, jeśli chodzi o ideologie lewackie

Zarządzanie oświatą

Organy państwa mają stać na straży normalności w szkołach i braku możliwości demoralizacji dzieci - w ten sposób minister Przemysław Czarnek uzasadnia projekt wzmacniający uprawnienia kuratora oświaty. Kurator zajmie się m.in. sprawdzaniem, jakie treści będą nauczane w danej szkole.

22.07.2021

Nie trzeba wysłuchać kandydata na dyrektora, by na niego zagłosować

Zarządzanie oświatą

Kuratoryjni urzędnicy będą mieli decydujący wpływ na wybór dyrektora szkoły - będą mieli aż pięć głosów w komisji konkursowej. Nowela prawa oświatowego, której projekt już przekazano do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, wprowadzi również zmiany w zakresie powierzania stanowiska dyrektora szkoły.

22.07.2021