Są wyniki matur - 95 proc. zdawalność z polskiego, 89 z matematyki

Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki matur - egzamin maturalny z języka polskiego zdało 95 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, egzamin z matematyki zdało 89 proc. absolwentów, a egzamin z języka angielskiego, najczęściej wybieranego na maturze języka obcego, zdało 96 proc.

09.07.2024

Bon na laptopa dla nauczyciela - MEN modyfikuje program

Zarządzanie oświatą

Koniec z programem "Laptop dla ucznia" - zastąpi go program cyfrowy uczeń, który będzie zgodny z przygotowywaną przez MEN polityką transformacji cyfryzacji edukacji. Nauczyciele jednak wciąż będą mogli liczyć na otrzymanie bonu na laptopa - w tym celu zmieniony zostanie przepis określający, że nauczyciel otrzymujący bon musi być zatrudniony w szkole 30 września 2023 roku.

08.07.2024

Bezrefleksyjne udostępnianie zdjęć dziecka szkodliwe i niebezpieczne

Zarządzanie oświatą

Czy zabawne zdjęcie dwulatka na nocniku może za dziesięć lat narazić go na znęcanie w szkole? Czy może zaważyć na jego przyszłej karierze? A wreszcie, czy może narazić go na niebezpieczeństwo? Nie są to rzeczy, które biorą pod uwagę dorośli, dzieląc się zdjęciami dzieci w internecie, a powinni, bo w obecnych czasach nie są to bezpodstawne obawy. Przypomina o tym poradnik opracowany przez Urząd Ochrony Danych Osobowych i Fundacje Orange.

08.07.2024

ZNP alarmuje: Pracownicy samorządowi wciąż czekają na wyższe wynagrodzenia

Zarządzanie oświatą

Rozporządzenie – z nowymi wyższymi minimalnymi stawkami wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych kategorii zaszeregowania – miało wejść w życie 1 lipca 2024 r. Jednak - jak wskazuje Związek Nauczycielstwa Polskiego - prac nad nowym aktem prawnym nie zakończono. Zmiany są konieczne ze względu na wzrost płacy minimalnej.

08.07.2024

MEN: Będzie pilotaż wyposażenia szkół w środki higieny menstruacyjnej dla dziewcząt

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji chce ustanowić w nowym roku szkolnym 2024/2025 program dotyczący pilotażu wyposażenia szkół i placówek w podpaski dla dziewcząt. Program będzie wspierał działania samorządów i innych organów prowadzących szkoły i placówki. To drugi krok zmian w zakresie higieny po tym, jak od września w każdej łazience szkolnej mają zostać zapewnione: mydło do rąk, papierowe ręczniki lub suszarki do rąk i papier toaletowy.

08.07.2024

"Odchudzona" podstawa programowa od września

Zarządzanie oświatą

Wersja "odchudzona" podstawy programowej ma obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W czasie obowiązywania rozporządzenia eksperci będą pracować nad kompleksową reformą podstawy programowej, która będzie stopniowo wprowadzana od 1 września 2026 r.

08.07.2024

WSA: Szkoła musi mieć dyrektora, ale to nie furtka do omijania przepisów

Zarządzanie oświatą

Wybór kandydata na stanowisko dyrektora szkoły odbywa się w konkursie. Jeżeli ten nie przyniósł rozstrzygnięcia, Prawo oświatowe wskazuje kolejne kroki. Zarząd Powiatu w Pile nie mógł jednak ich samodzielnie zmienić, tj. zamiast w porozumieniu z kuratorium wskazać kandydata, powierzył tę funkcję po raz drugi na czas określony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

06.07.2024

Każdy punkt się liczy - od egzaminu ósmoklasisty można się odwołać

Podobnie jak w przypadku pozostałych egzaminów - egzamin ósmoklasisty można zakwestionować. Należy skierować wniosek do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, jeżeli to możliwe, w porozumieniu z wnioskodawcą, wyznaczy termin wglądu do pracy i poinformuje o tym wnioskodawcę.

05.07.2024

Od przyszłego roku edukacja zdrowotna w szkołach

Edukacja zdrowotna od 1 września 2025 roku ma w szkołach zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Na środowe wysłuchanie zaproszono przedstawicieli organizacji i instytucji, które zadeklarowały chęć współpracy po ogłoszeniu w kwietniu br., że do szkół wprowadzony zostanie nowych przedmiot.

03.07.2024

Z polskiego 61 proc., z matematyki 52 proc. - CKE podało wyniki egzaminu ósmoklasisty

Do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej, tj. w maju 2024 r., przystąpiło ok. 220 900 spośród ok. 230 100 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (ok. 96 proc.), w tym ok. 11 300 uczniów – obywateli Ukrainy. Zdający za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 61 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 52 proc. – podała w środę Centralna Komisja Egzaminacyjna.

03.07.2024

Od września w szkole podstawowej obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Każdy może uratować komuś życie, nawet kilkulatek. Dlatego od września najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej będą poznawać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Każda szkoła ma otrzymać materiały edukacyjne w postaci kolorowych książeczek oraz fantomów do nauki udzielania takiej pomocy.

03.07.2024

I zwolnienia, i wakaty - niż uderza nierówno

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Narodowej podsumowało ruch kadrowy w szkole - do pracy od września nie wróci ponad 4500 nauczycieli. Powody są różne - niż demograficzny, zmiany w podstawie programowej, ale również fakt, że niektórzy pedagodzy chcą już zakończyć karierę w zawodzie i przejść na świadczenie kompensacyjne lub emeryturę.

03.07.2024

Resorty zdrowia i edukacji zacieśnią współpracę na rzecz pomocy psychologicznej dla dzieci

Zarządzanie oświatą

Resort zdrowia przygotował projekt porozumienia o współpracy pomiędzy placówkami systemu oświaty a podmiotami leczniczymi prowadzącymi ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Ma to na celu m.in. wymianę informacji oraz bezpośredni kontakt z podmiotem będącym przygotowanym merytorycznie w zakresie udzielania niezbędnego wsparcia.

27.06.2024

Komisja za zwiększeniem bezpieczeństwa badań naukowych

Zarządzanie oświatą

Komisja sejmowa ds. Unii Europejskiej przyjęła w środę rekomendacje Rady Europejskiej w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa badań naukowych - chodzi o to, żeby ryzyko bezpieczeństwa badań i zabezpieczenia wyników. Rekomenduje się też stworzenie bazy ekspertów, którzy będą mieli wiedzę merytoryczną i będą gotowi pomóc, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

26.06.2024

W środę nabór wniosków o dopłaty na organizację zajęć dla przeszkolakow

Zarządzanie oświatą

W najbliższą środę, 26 czerwca, od godziny 15:00 ruszy nabór do programu „Kto ty jesteś? - Polak mały”. W ramach programu, zostaną przekazane środki finansowe dla organizacji pozarządowych na organizację zajęć kulturalnych, konkursów, pikników, wystaw i wycieczek dla przedszkolaków. Elektroniczny system do składania wniosków będzie otwarty do 17 lipca. Każdy wniosek niezależnie od dnia złożenia będzie poddany ocenie merytorycznej powołanych ekspertów.

25.06.2024

Wkrótce nowe przepisy ws. egzaminów eksternistycznych

Rozporządzenie ws. egzaminów eksternistycznych zostanie dostosowane do zmian w podstawie programowej - uwzględnia m.in. zmianę podstaw przedsiębiorczości na biznes i zarządzanie. Projekt rozporządzenia przekazano do konsultacji społecznych - opublikowano go na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

24.06.2024

MEN: Nie ma planów likwidacji czerwonego paska na świadectwie

Nie ma żadnych prac nad zmianą świadectw - poinformowała minister edukacji Barbara Nowacka w odpowiedzi na dyskusję na temat likwidacji czerwonego paska na świadectwie. Wcześniej małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska w mediach społecznościowych skrytykowała świadectwa z paskiem, co wywołało falę komentarzy i spowodowało powrót do dyskusji o sens tej formy wyróżniania uczniów, których średnia z ocen wynosi co najmniej 4,75.

24.06.2024

Są już kierunki polityki oświatowej państwa na przyszły rok szkolny

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo edukacji ogłosiło kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025. Wśród nich znalazła się edukacja prozdrowotna, poprawa stanu psychicznego uczniów i wspieranie umiejętności zawodowych. Wskazano też kwestie, na których w przyszłym roku skupią się organy nadzoru pedagogicznego, kontrolując szkoły i inne podmioty podległe MEN.

21.06.2024

Nowacka: Nie ma szkoły bez nauczycieli

- Nie ma szkoły bez nauczycieli – zaznaczyła minister edukacji Barbara Nowacka, która uczestniczyła w uroczystym zakończeniu roku szkolnego w szkole im. Adama Mickiewicza w Łebie. Podkreśliła, że każdy nauczyciel wykonuje "niesamowitą i gigantyczną pracę" w każdej polskiej szkole, gdzie dostarcza młodzieży wiedzy i cały czas podnosi swoje kwalifikacje, mając przed sobą wyzwanie kształtowania młodego pokolenia.

21.06.2024

W piątek koniec roku szkolnego 2023/2024

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

21 czerwca świadectwa szkolne odbierze niemal 4,8 mln uczniów, w tym ok. 3 mln uczniów szkół podstawowych i blisko 1,8 mln uczniów szkół ponadpodstawowych. To rok, w którym było trzech ministrów edukacji, uczniowie klas IV szkół podstawowych otrzymali laptopy, zmieniono kuratorów, "odchudzano" podstawę programową oraz przyznano nauczycielom podwyżki o 30 lub 33 proc.

21.06.2024