Minister apeluje, by nauczyciele zachęcali do szczepień

Koronawirus

Nauczyciele, jako osoby w większości zaszczepione przeciw COVID-19, mogą sami zaświadczyć uczniom, jaki ma to wpływ na ich życie, poczucie bezpieczeństwa – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zachęcał, by pedagodzy mówili uczniom, w jaki sposób przebiegało szczepienie oraz jakie niesie ze sobą korzyści.

31.05.2021

Od poniedziałku wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej

Zarządzanie oświatą

W poniedziałek do nauki stacjonarnej w szkołach wracają uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy od końca października uczyli się zdalnie, a przez ostatnie dwa tygodnie w trybie hybrydowym. Możliwe są jednak wyjątki - ze względu na sytuację epidemiczną w konkretnych placówkach będzie można przechodzić na naukę zdalną lub w trybie mieszanym.

31.05.2021

We wtorek 1 czerwca ruszają dodatkowe matury

Szkoła i uczeń

Dodatkowa sesja maturalna z języka polskiego odbędzie się we wtorek 1 czerwca. Mogą do niej przystąpić tegoroczni absolwenci liceów i techników, jak i absolwenci z wcześniejszych roczników, którzy nie mogli zdawać w sesji głównej, majowej, z powodów zdrowotnych lub losowych. Egzaminy odbędą się w reżimie sanitarnym.

30.05.2021

Kanon lektur poszerzony m.in. o prace IPN i Karola Wojtyły

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że zakończone zostały prace nad poszerzeniem kanonu lektur szkolnych, uzupełniających. Jak mówił, są tam znakomite pozycje polskiej literatury, opracowania Instytutu Pamięci Narodowej, ale w kanonie znajdą się też teksty Jana Pawła II.

28.05.2021

Ponad 200 mln zł na owoce i przetwory mleczne dla szkół

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Rząd przeznaczy 128,1 mln zł na realizację programów promujących zdrowe nawyki żywieniowe wśród uczniów w roku szkolnym 2021/2022. Kolejne ponad 100 mln zł na ten cel mają pochodzić z Unii Europejskiej. Fundusze pozwolą na zakup i dostawę owoców oraz warzyw, a także mleka i przetworów mlecznych do placówek oświatowych.

26.05.2021

Szkolenia dla nauczycieli wyłączone z zakazu zgromadzeń

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Zgromadzenia związane z organizowaniem szkoleń dla nauczycieli prowadzonych na podstawie programów ustanowionych przez ministra edukacji i nauki zostały wyłączone z ograniczeń dotyczących zgromadzeń - przewiduje opublikowane we wtorek rozporządzenie.

26.05.2021

Od wtorku egzaminy ósmoklasisty - pod specjalnym rygorem

Szkoła i uczeń

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany będzie zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Wytyczne są zbliżone do obowiązujących w tym roku w maju na maturze, w marcu podczas próbnych egzaminów oraz do egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku,

25.05.2021

Nie wszystkie szkoły informują o zasadach rekrutacji

Zarządzanie oświatą

Do 2 sierpnia potrwa rekrutacja do szkół średnich. Technicznie przebiega bez kłopotów, problem jednak w tym, że niektóre szkoły podstawowe nie informują uczniów o zasadach rekrutacji. Z pierwszych analiz wynika, że większość ich absolwentów wybierze się do liceów. Boją się techników, za mało wiedzą, jak wygląda nauka w tych szkołach.

25.05.2021

Rząd szuka pomysłów na łowienie talentów informatycznych

Szkoła i uczeń Nowe technologie Dla studenta

Wyłonienie organizacji, które zaproponują działania najlepiej realizujące cele postawione przed rządowym Program Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029 - to cel adresowanego do uczniów i studentów konkursu organizowanego wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki Wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji.

24.05.2021

RPO interweniuje w sprawie maturzystów z dyskalkulią

Szkoła i uczeń

W tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna uznała, że dyskalkulię można uwzględniać tylko przy ocenie zadań otwartych. A takich na egzaminie z matematyki jest niewiele - alarmuje RPO. I przypomina, że to zaburzenie w zdolnościach matematycznych, podobnie jak dysleksja zostało zaklasyfikowane do grupy specyficznych trudności w uczeniu się.

22.05.2021

Historia XX i XXI wieku nowym przedmiotem w 2022 r.

Zarządzanie oświatą

Od września 2022 r. uczniowie mają uczyć się nowego przedmiotu - historii Polski XX i XXI wieku. Musimy się do tego po prostu dobrze przygotować, żeby nikt nie stawiał nam zarzutów, że program przygotowany jest na chybcika, nauczyciele nie są przygotowani - zapowiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

20.05.2021

Więcej uczniów skorzysta z gminnych programów

Zarządzanie oświatą

Gmina będzie mogła objąć programem pomocy zarówno uczniów pobierających naukę na swoim terenie (np. gminy), a zamieszkałych poza jej terenie oraz tych, który uczą się w innej jednostce samorządu terytorialnego. Do tej pory programy pomocowe wykluczały takie osoby.

20.05.2021

Ruszają szkolenia dla nauczycieli WF

Kadry w oświacie

Od środy nauczyciele mogą wybierać terminy szkoleń w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego „WF z AWF – Aktywny powrót do szkoły”. Zakładając konto na stronie projektu, nauczyciel może wybrać dogodny dla siebie termin warsztatów.

19.05.2021

Firma prowadząca szkoły policealne zapłaci za stosowanie niedozwolonych klauzul

Zarządzanie oświatą

Prezes UOKiK nałożył na spółkę prowadzącą szkoły policealne karę w łącznej wysokości ponad 355 tys. zł, zakazał również stosowania zakwestionowanych praktyk. Chodziło o niedozwolone klauzule umowne. Podstawą do zajęcia się sprawą były sygnały od konsumentów oraz od miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów.

19.05.2021

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna pomogła w nauce zdalnej

Zarządzanie oświatą

Prawie 74,2 proc. szkół, które są w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, prowadzi lub prowadziło zdalne zajęcia z budynku szkoły, wykorzystując dostarczany przez OSE internet (z czego 65,7 proc. – codziennie) - wynika z badania ankietowanego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

19.05.2021

Ruszyła rekrutacja do szkół średnich

Zarządzanie oświatą

Ruszyła już rekrutacja do szkół średnich - dokumenty można składać do 21 czerwca 2021 r. Terminy te nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych na rok szkolny 2021/2022. Harmonogramy do tych szkół będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.

18.05.2021

Minister: Nauczyciele też skorzystają na reformie podatkowej

Zarządzanie oświatą Polski Ład

Reforma podatkowa ujęta w Polskim Ładzie, czyli m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, to pozytywne rozwiązanie również dla 700 tys. nauczycieli i pracowników oświaty – podkreślił w poniedziałek w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

17.05.2021

Od poniedziałku klasy IV-VIII szkół podstawowych i szkoły średnie uczą się hybrydowo

Koronawirus

Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych rozpoczynają w poniedziałek naukę w systemie hybrydowym. To kolejny etap przywracania stacjonarnej nauki w szkołach. Od 4 maja br. uczą się tak klasy I-III szkół podstawowych, a od 31 maja br. wszystkie szkoły i placówki oświatowe mają funkcjonować w trybie stacjonarnym.

17.05.2021

Polski Ład: Wyrównywanie szans po pandemii, program "Zielona szkoła"

Zarządzanie oświatą

Aby zniwelować wzrost luki edukacyjnej i uniknąć efektu straconego pokolenia, uruchomimy dodatkowe zajęcia dla chętnych, nie w formie tradycyjnych lekcji, ale warsztatów lub konsultacji - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Elementem programu będzie też promocja sportu przez turnieje w najpopularniejszych dyscyplinach.

15.05.2021