Przeciek na maturze - od unieważnienia egzaminu, po więzienie

Zarządzanie oświatą

Maturzyści z Podlasia z ogromną trafnością przewidują tematy z języka polskiego. Już drugi rok z rzędu, tuż przed maturą, wyszukiwali hasło, które potem okazywało się przydatne na egzaminie dojrzałości. Powstają podejrzenia, że dochodzi tam do przecieków, a to wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

05.05.2021

Nauczyciele zapowiadają testy, dyrektorzy apelują o rozsądek, wytycznych nie ma

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zapowiada, że wszyscy uczniowie wrócą do szkół i stacjonarnej nauki pod koniec maja. Część nauczycieli chce wtedy postawić na odbudowywanie relacji po rocznej przerwie, inni mają zgoła odmienne plany i zapowiadają, że dokładnie sprawdzą, jaką wiedzę przyswoili uczniowie w ciągu tego roku.

05.05.2021

Dni dyrektorskie nie muszą być ustalone raz na zawsze

Szkoła i uczeń

Cześć rodziców uważa, że uczniowie jak najszybciej powinni wrócić do szkoły. A do tego, z racji trudnej sytuacji oraz faktu, że przesiedzieli w domach ponad rok, powinno się ograniczyć liczbę wcześniej wyznaczonych dni wolnych. Rozporządzenie nie przewiduje takiej procedury, ale też nie zabrania cofnięcia już podjętych decyzji.

05.05.2021

Na maturze z polskiego "Lalka" i "Ziemia obiecana"

Koronawirus

Do egzaminu dojrzałości z polskiego przystąpiło blisko 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Egzamin odbył się w reżimie sanitarnym, według wytycznych Sanepidu i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Arkusz dostępny jest już na stronie CKE.

04.05.2021

Przeciek na maturze? CKE zawiadomi policję

W zeszłym roku tuż przed maturą z polskiego do wyszukiwarki wpisywano hasło dotyczące elementów fantastycznych w "Weselu", hasło było popularne zwłaszcza o 7 rano w województwie podlaskim. W tym roku o tej samej godzinie trendem w wyszukiwarce w woj. podlaskim było "lalka ambicja" - w obu przypadkach przewidywania okazywały się trafne.

04.05.2021

Matura 2021 - rzeczywistość, lęki i nadzieje

Koronawirus

Technicznie i logistycznie szkoły są dobrze przygotowane do matur. Nauczyciele jednak boją się zakażenia w czasie egzaminów, bo większość z nich drugą dawkę szczepienia otrzyma dopiero po sesji. Tymczasem dyrektorzy w tym roku zostali obciążeni dodatkową biurokracją.

03.05.2021

Feliński: Wciąż wiele luk w przepisach dotyczących zdalnej nauki

Szkoła i uczeń RODO Koronawirus

Nowa technologia jak najbardziej podlega pod zasady RODO. Musimy więc dokonać oceny skutków wprowadzenia jej na tak dużą skalę, jak to ma miejsce w ramach zdalnej edukacji. Ustawodawca nam jednak nie zagwarantował, że dokonana została ocena skutków wprowadzonych w tym zakresie przepisów - mówi Jarosław Feliński, ekspert ochrony danych osobowych.

02.05.2021

Maturzyści kończą rok szkolny, a od 4 maja egzamin maturalny

Szkoła i uczeń Koronawirus

W piątek rok szkolny kończą uczniowie ostatnich klas liceów i techników. Świadectwa będą odbierać indywidualnie lub w małych grupach w sposób i według harmonogramu ustalonego przez dyrektora szkoły. Tuż po weekendzie zacznie się egzamin maturalny. Potrwa od 4 do 20 maja. Szef resortu edukacji podkreślił, że nie będzie testów na koronawirusa przed egzaminami.

30.04.2021

Edukacja domowa nie zagrozi finansom gminy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Od 1 lipca 2021 r. zliberalizowane zostaną zasady prowadzenia edukacji domowej – nie będzie wymagana opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej. Samorządowcy obawiają się też, że przez to poradnie stracą na znaczeniu. Podkreślają, że problemem może być też poluzowanie przepisów dotyczących przypisania do konkretnego województwa.

29.04.2021

Od 4 maja dzieci z klas I-III wrócą do szkół

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

W środę rząd przedstawił plan łagodzenia obostrzeń na najbliższe tygodnie. Zgodnie z nim, od 4 maja dzieci z klas I-III wrócą do szkół, a wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają wrócić do nauki stacjonarnej 29 maja.

28.04.2021

Harmonogram rozdania świadectw określa dyrektor

W tym roku nie będą mogły odbyć się tradycyjne uroczystości zakończenia zajęć, podczas których absolwenci otrzymywali świadectwa. Dyrektor szkoły powinien określić tryb i terminy odbioru świadectw przez abiturientów według indywidualnego harmonogramu dla każdego ucznia w szkole, w klasie.

27.04.2021

Liceum i technikum z Warszawy na czele rankingu szkół ponadpodstawowych

Zarządzanie oświatą

XXVII Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie zajęło pierwsze miejsce w rankingu liceów opublikowanego przez portal WaszaEdukacja.pl 2021. Wśród techników na pierwszym miejscu znalazło się Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie. Podobnie jak w poprzednich latach, ranking został przygotowany dla osiemnastu miast wojewódzkich.

27.04.2021

Nie wyrabiasz się, weź nadgodziny - pomysł na łatanie dziur po zdalnym nauczaniu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Sześć dodatkowych matematyk i dwa polskie, żeby nadrobić podstawę programową? W taki sposób resort edukacji planuje pomóc uczniom wypełnić luki w wiedzy, które powstały podczas zdalnej edukacji. Pomysł dodatkowych lekcji nie budzi jednak entuzjazmu ani wśród nauczycieli, ani tym bardziej wśród uczniów.

27.04.2021

Od poniedziałku wraca nauczanie hybrydowe dla najmłodszych uczniów

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Najmłodsi uczniowie, czyli klasy 1 -3 z jedenastu województw, częściowo wracają od poniedziałku 26 kwietnia do nauki w szkołach - na razie jedynie hybrydowo. Rozporządzenie mówi, że nie więcej niż 50 proc. uczniów ma zajęcia w budynku szkoły, a co najmniej 50 proc. uczniów ma lekcje zdalnie. O tym, jak konkretnie będzie wyglądać nauka będą decydować dyrektorzy szkół.

26.04.2021

3,5 tys. absolwentów klas wojskowych otrzyma certyfikaty

Szkoła i uczeń

W poniedziałek 3,5 tys. kadetów otrzyma certyfikaty potwierdzające ukończenie edukacji wojskowej, umożliwiające zyskanie dodatkowych punktów w procesie rekrutacji na uczelnie wojskowe i odbycie skróconej służby przygotowawczej. Po ukończeniu skróconej służby przygotowawczej zostaną żołnierzami rezerwy i będą mogli rozpocząć starania o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

25.04.2021

Ustawa podpisana - edukacja domowa nie tylko tam, gdzie dziecko mieszka

Szkoła i uczeń

Zniesienie obowiązku przypisania ucznia w edukacji domowej do szkoły w tym województwie, w którym mieszka, a także wymogu uzyskiwania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej dla rozpoczęcia edukacji domowej – zakłada nowelizacja ustawy Prawo oświatowe, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

22.04.2021

Rząd pomoże szkolnym sklepikom

Małe i średnie firmy Koronawirus

Wsparcie dla osób prowadzących sklepiki szkolne będzie podobna do pomocy, jaką otrzymują firmy z tzw. tarczy branżowej i rozporządzeń pomocowych do niej. Podstawowym kryterium otrzymania pomocy będzie wykazanie 40 proc. spadku przychodów. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie, teraz nowela trafi do Senatu.

21.04.2021

Czarnek: Trzeba będzie wybrać albo etykę, albo religię

Zarządzanie oświatą

Minister edukacji zapowiada, że zlikwidowana zostanie możliwość niechodzenia ani na religię, ani na etykę. Trzeba będzie wybrać któryś z tych przedmiotów. Minister poinformował o pracach nad korektą podstawy programowej, zapowiedział też zmiany dotyczące szkolnych dokumentów oraz awansu zawodowego nauczycieli.

21.04.2021

Na maturze tylko własny długopis

Każdy maturzysta powinien mieć ze sobą długopis z czarnym tuszem, cyrkiel i linijkę - wynika z komunikatu dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na maturę z matematyki można wziąć ze sobą kalkulator. W czasie pandemii lepiej pamiętać o własnych rzeczach, bo z pożyczeniem może być problem.

21.04.2021