MEN: Zakończenie roku bez uroczystych akademii

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dyrektor szkoły ustala sposób odbioru świadectw. Może on wyznaczyć określone godziny odbioru dokumentu dla danej klasy czy grupy uczniów lub pojedynczego ucznia - wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ale podkreśla, że w tym roku szkoły nie mogą organizować uroczystości.

18.06.2020

Morawiecki: Rodzice z większym wpływem na program nauczania

Zarządzanie oświatą

Rodzice muszą mieć wgląd w program nauczania w szkole, zwłaszcza w proponowane dodatkowe przedmioty - stwierdził w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z przedstawicielami Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus" i Fundacji Mamy i Taty.

18.06.2020

Zakończyły się egzaminy ósmoklasisty

Zakończył się egzamin ósmoklasisty, a ostatnim jego elementem był sprawdzian z języka obcego. Jak zapewnia ministerstwo edukacji, cały egzamin przebiegał bez większych zakłóceń. Arkusze egzaminacyjne z wszystkich trzech dni udostępnione są na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, wyniki egzaminu znane będą 31 lipca.

18.06.2020

Z subwencji oświatowej zniknęło 67 zł na ucznia. MEN: tak bywa

Zarządzanie oświatą

Ostateczna kwota subwencji oświatowej przypadająca w 2020 r. na jednego ucznia przeliczeniowego w skali ogólnokrajowej wynosi 5.917,89 zł. Oznacza to zmniejszenie o 67 zł w stosunku do tego, co było zaplanowane - zwraca uwagę poseł Tadeusz Tomaszewski. MEN przypomina, że subwencja nie jest jedynym źródłem finansowania oświaty.

18.06.2020

Minister o egzaminach: wszystko przebiega bez większych problemów

Egzaminy przebiegają bez przeszkód, nie będzie ich też raczej przy rekrutacjach do szkół średnich - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski. Trwają własnie matury i egzaminy ósmoklasisty. W środę absolwenci podstawówek napisali egzamin z matematyki.

17.06.2020

Kolejne mobilne pracownie komputerowe trafią do szkół

Nowe technologie

Ministerstwo Cyfryzacji przekaże do najbardziej potrzebujących szkół i uczniów kolejne 30 tysięcy tabletów wraz z usługą komórkowej transmisji danych. Sprzęt zostanie kupiony w ramach projektu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Koszt to 49 milionów złotych.

16.06.2020

Opowiadanie lub przemówienie na egzaminie ósmoklasisty

Zarządzanie oświatą

Do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego przystąpiło 347,7 tys. uczniów VIII klas z 12,4 tys. szkół podstawowych w całym kraju. Jak ocenił dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, egzamin odbył się bez większych zakłóceń. Uczniowie mieli do napisania przemówienie lub opowiadanie.

16.06.2020

Brakuje wytycznych dla zakończenia roku

Kadry w oświacie

Dzieci muszą zobaczyć się z nauczycielem oraz odebrać świadectwa i nagrody - uważa część rodziców. U innych takie pomysły budzą ogromne wątpliwości oraz obawy o bezpieczeństwo. Od strony prawnej zastanawia natomiast fakt, czy organizacja szkolnej uroczystości to dobry powód, by zrobić wyjątek od pracy zdalnej.

16.06.2020

Nowy rok szkolny, nowe zasady? Postulaty po pandemii

Zarządzanie oświatą

W ciągu dwóch miesięcy mają pojawić się podstawy prawne do tworzenia obywatelskiej polityki edukacyjnej. Z taką inicjatywą wystąpiła Federacja Inicjatyw Oświatowych oraz Związek Gmin Wiejskich. Prace nad zapoczątkowało XX Forum Inicjatyw Oświatowych, które odbyło się w poniedziałek.

15.06.2020

We wtorek zaczyna się egzamin ósmoklasisty

We wtorek rozpocznie się egzamin ósmoklasisty. W tym roku do egzaminu zgłoszonych zostało ponad 347 700 uczniów z ponad 12 400 szkół. Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała dla nich 137 różnego rodzaju arkuszy egzaminacyjnych. MEN apeluje do uczniów, by nie gromadzili się pod szkołami.

15.06.2020

Etat plus druga szkoła, czyli na czarno w samorządowej instytucji

Kadry w oświacie

Kilka nauczycielek z gminy Działoszyn w województwie łódzkim nie dostało od początku pandemii wypłaty za nadgodziny. Są zatrudnione w jednej szkole podstawowej, gdzie realizują etat, a dodatkowo w innych szkołach na terenie gminy prowadzą nawet po 8 godzin dydaktycznych. Bez umowy.

15.06.2020

Odwołanie od matury - im szybciej, tym lepiej

Zarządzanie oświatą

Maturzysta może się odwołać od wyniku egzaminu. Musi najpierw zgłosić chęć obejrzenia pracy, co warto zrobić, jak najszybciej, bo im więcej chętnych, tym dłuższa kolejka. W 2020 r. inne są niektóre terminy dotyczące odwołań - dotyczą ostatniej fazy, czyli procedury przed Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.

15.06.2020

Zdalne nauczanie bardziej czasochłonne

Szkoła i uczeń

Zdaniem dyrektorów badanych w drugiej połowie kwietnia w ogólnopolskim projekcie edukacji cyfrowej „Lekcja:Enter” szkoły sprostały wyzwaniu zorganizowania i prowadzenia zdalnej edukacji. Z kolei z badań Centrum Cyfrowego przeprowadzonych 1-17 kwietnia wśród nauczycieli szkół podstawowych wynika, że nauczanie przez internet jest bardzo czasochłonne.

11.06.2020

RPO: Nie można ignorować problemu znikających uczniów

Zarządzanie oświatą

Część uczniów nie uczestniczy w zdalnych lekcjach i nie odbiera przysyłanych zadań. Ich rodzice nie komunikują się ze szkołą: nie odbierają telefonów - alarmuje RPO. Według Rzecznika resort edukacji powinien podjąć bardziej zdecydowane działania, zamiast odpowiadać, że nie nadzoruje wykonania obowiązku szkolnego.

09.06.2020

Temat z "Wesela" popularny w Google - policja sprawdzi podejrzenie wycieku

Tematem rozprawki na maturze z polskiego były fantastyczne elementy w "Weselu". Jak co roku po maturze hasło było jednym z popularniejszych wpisywanych do wyszukiwarki. Z tym, że w tym roku popularność hasła zaczęła rosnąć już rano, zanim maturzyści zapoznali się z tematem. Centralna Komisja Egzaminacyjna podejrzewa wyciek i zawiadamia policję.

08.06.2020

MEN: Samorządy dostały wyższą subwencję

Ponad 33 proc. dodatkowej subwencji to ponad pół miliarda złotych więcej, które wpływają do budżetu Warszawy z tytułu zwiększonej subwencji oświatowej - mówił szef MEN Dariusz Piontkowski, odpowiadając na apel władz Warszawy o zwiększenie nakładów na oświatę.

08.06.2020

Na maturze z polskiego elementy fantastyczne w "Weselu"

Zarządzanie oświatą

Zakończyła się podstawowa matura z języka polskiego. Maturzyści po rozwiązaniu testu maturzyści mieli napisać pracę na temat elementów fantastycznych w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego lub analizę wiersza Anny Kamieńskiej "Daremne". Sesja maturalna potrwa do 29 czerwca.

08.06.2020

Rozpoczyna się sesja maturalna

Zarządzanie oświatą

Od poniedziałku rusza sesja maturalna - w tym roku z powodu epidemii COVID-19 nie odbędą się egzaminy ustne. Podobnie jak w roku ubiegłym, egzamin maturalny w terminie głównym będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Maturę napisze około 272 000 tegorocznych absolwentów.

08.06.2020

Mnóstwo wytycznych, wielkie koszty - szkoły gotowe na matury

Zarządzanie oświatą

Realizacja wytycznych nadesłanych dwa tygodnie temu w piątek po południu – taki termin stał się już nowym standardem MEN - odnośnie organizacji matur, jest niezłym wyzwaniem dla dyrektorów szkół. Samorządy zaś ponoszą wielkie wydatki na bezpieczeństwo sanitarne tych egzaminów.

06.06.2020