MEiN ogłasza program wspierania uczniów i nauczycieli

Koronawirus

Razem ze specjalistami praktykami z zakresu psychologii przygotowaliśmy program wsparcia dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców - poinformował resort edukacji. Naukowcy zbadają potrzeby uczniów i opracują model wsparcia i pomocy uczniom, którzy borykają się z trudnościami psychicznymi.

11.03.2021

RPD: Dzieci wrócą do szkół, gdy będzie bezpiecznie

Zarządzanie oświatą

Powrót dzieci do szkól musi być bezpieczny - mówił rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Zwrócił też uwagę na problem braku psychologów w szkołach. Tymczasem pandemia pogłębiła problemy psychiczne młodzieży - wynika z raportu psychologów z Uniwersytetu SWPS, Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk i Indiana University of Pennsylvania.

10.03.2021

Zdalne lekcje przez konieczność kontrolowania nauczycieli?

Kadry w oświacie

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców apeluje o zmianę zasad zdalnej edukacji, w tym przede wszystkim o ograniczenie liczby godzin, które dzieci spędzają przed komputerem. Tomasz i Karolina Elbanowscy stawiają tezę, że taka organizacja pracy służy przede wszystkim kontrolowaniu pracy nauczycieli.

10.03.2021

Kolejni pedagodzy będą wyłączeni spod Karty Nauczyciela

Kadry w oświacie

MEN planuje zmiany w przepisach dotyczących edukacji włączającej. Związkowcy obawiają się, że zmiana wyłączy spod Karty Nauczyciela kolejnych pedagogów. Stanie się to na skutek przekształcenia poradni psychologiczno-pedagogicznych - według związkowców może to skutkować znacznym zwiększeniem pensum.

09.03.2021

Czarnek: Ponad 90 proc. nauczycieli jest już zaszczepionych

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek poinformował w poniedziałek, że już ponad 400 tys. nauczycieli zaszczepiło się przeciw COVID-19. To dane według stanu na piątek. Dziś liczba zaszczepionych jest na pewno wyższa, bo szczepienia trwały również w weekend.

08.03.2021

Epidemia wstrzymuje zmiany w Karcie Nauczyciela, ale MEN planuje je jeszcze w tym roku

Kadry w oświacie

Resort edukacji jeszcze w tym roku planuje zmiany w Karcie Nauczyciela, choć przez epidemię się opóźniają. MEiN zapewnia, że wszelkie decyzje będą podjęte w porozumieniu z zainteresowanymi środowiskami, niekoniecznie jednak zgodnie z ich opiniami, bo tłumaczy, że minister musi brać pod uwagę różne czynniki.

06.03.2021

42 mln zł na program "Aktywny powrót do szkoły"

Zarządzanie oświatą

Minister edukacji i nauki zainaugurował w piątek program "Aktywny powrót do szkoły". Ma on pomóc uczniom w przywróceniu pełnej sprawności fizycznej po okresie nauki zdalnej. Planowana jest też pomoc psychologiczno-pedagogiczna oraz konsultacje okulistyczne.

05.03.2021

MEN: Punkty na świadectwie za rysunek o aborcji to decyzja kuratorium

Zarządzanie oświatą

Uczniowie mogli otrzymać dodatkowe punkty na świadectwie za udział w konkursie o aborcji, in vitro i eutanazji. Dzięki decyzji m.in. małopolskiego kuratorium, laureaci mogą być premiowani przy rekrutacji do liceów. MEN w decyzji kuratoriów nie widzi nic złego i podkreśla, że to kurator ma w tej materii autonomię.

05.03.2021

Starsi nauczyciele do szczepienia, pracownicy obsługi poczekają

Kadry w oświacie Opieka zdrowotna Koronawirus

Od poniedziałku na szczepienia mogą rejestrować się nauczyciele do 69. roku życia, zdarzają się jednak problemy ze znalezieniem ich na listach w systemie informacji oświatowej. Natomiast mimo wcześniejszych obietnic, dłużej na zaszczepienie poczekają pracownicy niepedagogiczni placówek oświatowych.

04.03.2021

"Pan Tadeusz" i "Ludzie bezdomni" na próbnej maturze z polskiego

Zarządzanie oświatą

Rozpoczęły się próbne matury. Odbywają się one w reżimie sanitarnym - zgodnie ze specjalnymi wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Na języku polskim maturzyści musieli wykazać się znajomością "Pana Tadeusza", "Ludzi Bezdomnych"

03.03.2021

RPO zachęca do wspólnego przeciwdziałania dyskryminacji

Zarządzanie oświatą

Podejmijmy konkretne działania w celu skutecznego zapobiegania dyskryminacji i przemocy nią motywowanej – podkreśla Adam Bodnar w wystąpieniu do szefa resortu edukacji. Zachęcał do podejmowania działań na rzecz rozwijania edukacji antydyskryminacyjnej w ramach edukacji szkolnej.

03.03.2021

Symboliczna motywacja nauczyciela za symboliczną złotówkę

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Nauczyciele z Rybnika otrzymają złotówkę dodatku motywacyjnego. Związkowcy podkreślają, że taka kwota jest obraźliwa - zwracają uwagę, w jak wiele inicjatyw zaangażowani byli nauczyciele. Tymczasem samorząd miejski tłumaczy, że na wyższe dodatki nie ma pieniędzy.

03.03.2021

Ruszyła rejestracja na szczepienia kolejnej grupy nauczycieli

Zarządzanie oświatą Koronawirus

We wtorek 2 marca wznowiona została rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli. Kolejna grupa nauczycieli oświaty i nauczycieli akademickich oraz innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach może zgłaszać się w swoich placówkach. Czasu nie będzie wiele, bo ta tura potrwa tylko do 3 marca, do końca dnia.

02.03.2021

Prof. Horban o opóźnieniu szczepień nauczycieli. MZ uspokaja

Kadry w oświacie Koronawirus

Uważam, że należy przerwać szczepienia nauczycieli zdecydowanie. Możemy do tych szczepień wrócić za miesiąc czy za dwa, jeżeli będziemy mieli nową szczepionkę – powiedział doradca rządu prof. Andrzej Horban. Resort zdrowia jednak uspokaja, że nie zamierza rezygnować ze szczepienia pedagogów.

01.03.2021

Czarnek: Przygotowujemy programy wsparcia uczniów w powrocie do szkół z nauki zdalnej

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad programami, które mają wspomóc dzieci i młodzież w powrocie do szkół z nauki zdalnej. Minister Czarnek zapowiedział w poniedziałek, że będą one ogłaszane stopniowo - pierwszy z nich, przygotowany przez rektorów Akademii Wychowania Fizycznego z całej Polski - już w tym tygodniu.

01.03.2021

Raport: Nauczyciele przeciążeni obowiązkami i odpowiedzialnością

Kadry w oświacie

Nauczyciele czują się przeciążeni, obarczeni zbyt rozległymi obowiązkami administracyjnymi i odpowiedzialnością za dobrostan uczniów. Zmagają się też z niską samooceną i niskimi poczuciem własnej wartości - wynika z raportu „PowerED. Jak przeciwdziałać wykluczeniom w edukacji?”.

27.02.2021

W 2021 bez podwyżek dla nauczycieli - ZNP negatywnie o projekcie

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą

Po raz pierwszy od kilku lat w 2021 roku nie będzie żadnych podwyżek dla nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego negatywnie zaopiniował projekt rozporządzenia o minimalnych wynagrodzeniach nauczycieli w 2021 r. Podkreśla, że pensje nauczycieli powinny wzrosnąć o co najmniej 10 proc.

26.02.2021

Czarnek: Nie zamierzamy likwidować poradni psychologiczno-pedagogicznych

Kadry w oświacie

Nie ma planów likwidacji poradni psychologiczno-pedagogicznych, nie ma planów likwidacji również statusu nauczyciela pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznych - zadeklarował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślał też, że jego resort nie zamierza zlikwidować szkół specjalnych.

24.02.2021

"Trzynastka" to nie owocowe wtorki - szkoła nie może z niej zrezygnować

Kadry w oświacie Prawo pracy Finansowanie oświaty

Szkoła i jej organ prowadzący nie mogą ot tak sobie zaoszczędzić na wypłatach „trzynastek”. Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla nauczyciela wynika wprost z ustawy i dyrektor, który odmawia wypłaty wynagrodzenia pedagogowi, naraża się na odpowiedzialność. Wyjątkiem są szkoły niepubliczne.

24.02.2021

Premier: Subwencja oświatowa co roku wzrasta

Finansowanie oświaty

W ostatnich pięciu latach wzrost subwencji był bezprecedensowy. Dziś subwencja to jest powyżej 50 mld zł, a około 5 lat temu było to poniżej 40 mld zł, ok. 39 mld zł - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że część samorządów świetnie radzi sobie z pokryciem kosztów edukacji z subwencji.

23.02.2021