Zakończył się egzamin maturalny z języka polskiego

Zarządzanie oświatą

"Człowiek – istota pełna sprzeczności" i "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem" – takie do wyboru były – według maturzystów z liceów – tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Absolwenci techników w pracach musieli odwołać się do "Pana Tadeusza" i do "Przedwiośnia".

04.05.2023

Ruszają egzaminy maturalne - w tym roku w nowej formule

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W tym roku absolwenci szkół średnich będą zdawać egzamin maturalny w nowej formule - sesja pisemna rozpoczyna się 4 maja, tradycyjnie od egzaminu z języka polskiego. Maturzyści będą musieli rozwiązać więcej zadań otwartych, obowiązkowo przystąpią też do jednego egzaminu z przedmiotu rozszerzonego.

04.05.2023

Brakuje egzaminatorów do sprawdzania prac maturalnych

Zarządzanie oświatą

Do sprawdzania prac maturalnych z języka polskiego zgłosiło się mniej osób niż wskazywały potrzeby i dlatego najprawdopodobniej będzie potrzebny dodatkowy tydzień, by sprawdzić prace z języka polskiego. Resort edukacji zapewnia jednak, że nie wpłynie to na termin ogłoszenia wyników.

04.05.2023

Matura w kolizji z kwalifikacją wojskową, ale armia uspokaja

Zarządzanie oświatą Wojsko

Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera? – zastanawiają się maturzyści, oburzeni faktem, że tegoroczna kwalifikacja wojskowa zbiega się z ich egzaminami. Choć za niestawienie się grozi grzywna to – jak uspokaja wojsko – policja nikogo z egzaminu wyciągać nie będzie. Matura jest uzasadnioną przyczyną niestawienia się na kwalifikację, ale nie należy jednak wezwania ignorować.

27.04.2023

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: Potrzebne lepsze przepisy zapobiegające krzywdzeniu dzieci

Zarządzanie oświatą

Aż 7 proc. dzieci doznało wykorzystania seksualnego, co oznacza, że w przeciętnej klasie średnio dwóch uczniów ma takie doświadczenie - podkreśla Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Chce, by zmiany legislacyjne zapewniające dzieciom lepszą ochronę, były priorytetem przyszłego parlamentu. Swoje propozycje przekazała we wtorek do Sejmu.

25.04.2023

MEiN publikuje materiały dla nauczycieli "Chat GPT w szkole - szanse i zagrożenia"

Szkoła i uczeń

Sztuczna inteligencja zyskuje ogromną popularność. Hitem jest teraz Chat GPT, z którego bardzo chętnie korzystają także uczniowie. Warto wiedzieć czym jest, jakie ma możliwości i jakie wiążą się z nim zagrożenia. Ministerstwo przygotowało nieodpłatne materiały dla nauczycieli, z których dowiedzą się m.in. czym jest Chat GPT i jak wpływa na edukację, jakie zagrożenia rodzi jego użycie, jak korzystać z niego mądrze oraz sprawdzić, czy praca domowa została przygotowana samodzielnie.

25.04.2023

Nie, bo nie - powierzenie stanowiska dyrektora można zablokować z byle powodu

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Nauczyciele nie rwą się do pełnienia funkcji dyrektora szkoły, a przepis nie dopuszcza „bezkrólewia” w szkole. Jeżeli więc nikt się nie zgłosi do konkursu, konieczne jest powierzenie komuś tego stanowiska - po osiągnięciu porozumienia z kuratorem. Przepis nie jest jednak precyzyjny - porozumienie może nie dojść do skutku z byle powodu. A procedura odwoławcza właściwie nie istnieje.

25.04.2023

MEiN: Dbałość o zdrowie psychiczne w programie już od przedszkola

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Począwszy od edukacji przedszkolnej, dzieci uczą się rozpoznawania i nazywania podstawowych emocji, radzenia sobie z ich przeżywaniem, szanowania emocji innych osób, szacunku dla innych, nawiązywania relacji rówieśniczych, rozumienia przynależności do grupy - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, pytane o miejsce w podstawie programowej podstaw dbania o zdrowie psychiczne.

22.04.2023

Cieszyński: Chcemy, żeby program laptopów dla uczniów i nauczycieli, na stałe wszedł do krajobrazu polskiej oświaty

Szkoła i uczeń Nowe technologie

Możliwość korzystania z cyfrowych technologii to jest coś, co może zdeterminować, czy młodzi ludzie w Polsce wchodząc na rynek pracy będą w stanie osiągać sukcesy na miarę swoich możliwości - powiedział w piątek we Wrocławiu Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. Zapowiedział, że program laptopów dla uczniów i nauczycieli na stałe wejdzie do krajobrazu polskiej oświaty.

21.04.2023

Dziecko to nie dorosły, więc mediator od spraw małoletnich potrzebuje szkoleń

Szkoła i uczeń

Coraz więcej szkół angażuje się w propagowanie i stosowanie mediacji rówieśniczych. Rozwiązanie wydaje się lekiem na szkolne konflikty, a eksperci wskazują, że powinno być też coraz częściej stosowane w sprawach dotyczących nieletnich. Pojawia się jednak pytanie czy prowadzący je mediatorzy nie powinni być wyspecjalizowani - bo dziecko to nadal dziecko, więc jego sprawa wymaga spojrzenia z jego perspektywy.

21.04.2023

RPO: System edukacji powinnien być dostosowany do potrzeb osób głuchych

Zarządzanie oświatą Niepelnosprawność

System edukacji powinien być bardziej dostępny dla uczniów z niepełnosprawnością słuchu - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich do ministra edukacji i nauki. Wskazuje, że Polski Język Migowy powinien być przedmiotem, a nie jedynie zajęciami dodatkowymi. Zdaniem RPO konieczne jest też wprowadzenie dwujęzycznej edukacji osób z niepełnosprawnością słuchu.

20.04.2023

Uczniowie ukarani przez sąd za przeklinanie i obrażanie nauczycielki

Prawo karne Szkoła i uczeń

Nadzór kuratora i obowiązek wykonywania prac społecznych po 10 i 20 godzin w terminie 3 miesięcy, to kara dla uczniów ze szkoły w Lisewie Malborskim (woj. pomorskie), którzy w trakcie lekcji obrażali nauczycielkę, a swoje zachowanie transmitowali na żywo w internecie. Wcześniej uczniowie zostali też ukarani przez wychowawcę klasy i dyrektora szkoły.

18.04.2023

MEiN zmieni zasady kierowania nieletnich do ośrodków wychowawczych

Zarządzanie oświatą

Dostosowanie przepisów do przepisów znowelizowanej w ubiegłym roku ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich to cel zmian projektowanych w rozporządzeniu w sprawie sposobu prowadzenia przez przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Chodzi o kierowanie nieletnich do ośrodków wychowawczych.

18.04.2023

Polska szkoła z prawami ucznia mocno na bakier - statuty pełne bezprawnych zapisów

Zarządzanie oświatą

Przemoc psychiczna, bezprawne konfiskowanie telefonów, uzależnianie oceny zachowania od średniej ocen i wyglądu ucznia - to tylko niektóre uchybienia, jakich dopuszczają się polskie szkoły. Badanie ankietowe na ten temat przygotowało Stowarzyszenie Umarłych Statutów. Wyniki zaprezentowano podczas konferencji „Prawa ucznia w Polsce. Raport z badań”.

14.04.2023

Sejm odrzucił wotum nieufności wobec ministra Czarnka

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Sejm w nocy z czwartku na piątek odrzucił wniosek posłów opozycji - Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej i Polski 2050, o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Pozostaje on szefem MEiN. Odrzucony wniosek był drugim wnioskiem o odwołanie Czarnka z funkcji szefa MEiN. Poprzedni wniosek, odrzucony w lipcu 2021 r.

14.04.2023

Lex Czarnek 3.0? Być może już jesienią

Zarządzanie oświatą

To jest niezwykle ważna rzecz. Rodzice muszą wiedzieć, czego się uczą ich dzieci w polskich szkołach – stwierdził minister Przemysław Czarnek. I zapowiedział, że prace nad kolejną wersją nowelizacji ustawy oświatowej to zadanie na przyszłą kadencję, tuż po wygranych wyborach.

13.04.2023

Przyganiał kocioł garnkowi - standardy legislacji ważne, gdy to na rękę rządzącym

Zarządzanie oświatą

Projekt noweli Karty Nauczyciela, której skutkiem byłyby – de facto – 20 proc. podwyżki dla nauczycieli, jest wadliwie skonstruowany, bo nie zawiera źródeł finansowania – punktuje wiceminister edukacji i nauki. To zaskakujący pietyzm w podejściu do legislacji, który nie jest szczególnie zauważalny, jeżeli chodzi o projekty rządowe. Niedawno jeden z nich "był tak pozytywny dla budżetu", że nie wymagał uzasadnienia.

12.04.2023

Brak chętnych i nadprodukcja dokumentów - w MEiN dyskusja o pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Zarządzanie oświatą

Mimo że zastrzyk pieniędzy z rezerwy budżetowej miał ułatwić dostęp do psychologów i pedagogów - jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, nie do końca się to udało. Specjalistów jest za mało, nie brakuje natomiast dokumentów do wypełniania, których liczba stale rośnie. A problemów, którymi mają zajmować się ci specjaliści, nie ubywa.

06.04.2023

Oboje rodzice mogą odbierać dzieci ze szkoły, także po rozwodzie

Prawo rodzinne Zarządzanie oświatą

Co do zasady każde z rodziców może odbierać dziecko ze szkoły i mieć wgląd w jego oceny. Nie ma znaczenia, czy jedno z rodziców poinformowało szkołę lub przedszkole, by tego nie robiła, chyba że jako podstawę wskazało orzeczenie sądu ograniczające władzę rodzicielską. W takiej sytuacji odpowiedni dokument należy dostarczyć do placówki oświatowej.

05.04.2023

Dyrektor nie chce zastępować sądu - przepis o karaniu uczniów praktycznie martwy

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich daje dyrektorowi szkoły do ręki nowy środek oddziaływania wychowawczego - może kazać uczniowi, który dopuścił się czynu karalnego, naprawić wyrządzoną szkodę lub nałożyć na niego obowiązek, który pomoże mu "wrócić na właściwą drogę". Choć przepis obowiązuje od września, mało kto z niego korzysta, a drobne sprawy wciąż trafiają do sądów rodzinnych.

03.04.2023