Uczniowie w maseczkach w autobusach i tramwajach

Szkoła i uczeń

Dzień przed dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2020/2021, ministrowie edukacji, infrastruktury i główny inspektor sanitarny wystosowali wspólny list do dyrektorów szkół dotyczący bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Czytamy w nim, że uczniowie korzystający z komunikacji publicznej, jak i ze szkolnych autobusów są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust.

31.08.2020

NIK: Indywidualne nauczanie na nowych zasadach, ale nie zawsze prawidłowo

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W polskich szkołach jest coraz więcej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, co wymaga dostosowania oddziaływań dydaktycznych i wychowawczych w ramach indywidualizacji ich kształcenia. Szkoły nie wykorzystują jednak w pełni możliwości, które mają. Przede wszystkim nie diagnozują potrzeb uczniów i nie wprowadzają nowych form pomocy - to najważniejsze ustalenia NIK po kontroli wdrożenia zmian dotyczących procesu indywidualizacji.

31.08.2020

Według MEN szkoły przygotowane - dyrektorzy mówią o wielu zagrożeniach

Zarządzanie oświatą

Trudno znaleźć dyrektorów szkół podzielających optymizm ministra w sprawie przygotowania do stacjonarnej nauki w warunkach pandemii. Mówią o trudnościach z zapewnieniem dystansu społecznego pomiędzy uczniami, o braku środków i ludzi do sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń, dziwią się, że nie będzie obowiązku chodzenia w maseczkach.

31.08.2020

MEN: Szkoła nie może żądać od nauczycieli zaświadczeń o stanie zdrowia

Nie ma podstaw prawnych, by żądać od nauczycieli zaświadczeń o stanie zdrowia - wynika z oficjalnego stanowiska MEN. Część dyrektorów w ten sposób chciała zabezpieczyć się przed rozprzestrzenieniem COVID-19 w szkole oraz zapobiegać pojawieniu ewentualnych roszczeń z tytułu zarażenia.

29.08.2020

Wiele pytań bez odpowiedzi - problem z internatami w czasie pandemii

Część dyrektorów i kierowników internatów twierdzi, że takie placówki zostały potraktowane po macoszemu - ministerialne wytyczne są bardzo lakoniczne. Nie wiadomo na przykład czy trzeba przyjąć dziecko, które przyjeżdża z czerwonej strefy. Pytań i problemów jest jednak więcej. Może się to odbić na uczniach z Ukrainy i z powiatów, w których jest najwięcej zachorowań.

29.08.2020

RPO: Zasiłek także dla rodziców starszych dzieci

Rzecznik praw obywatelskich pyta o zasiłek opiekuńczy dla starszych dzieci. Do tej pory pieniądze dostawali tylko rodzice dzieci, które nie skończyły ósmego roku życia. RPO zauważa 1 września dzieci pójdą do szkoły, a problem ten nadal nie jest rozwiązany.

28.08.2020

Konferencja MEN: Na koronawirusa w szkole najlepszy optymizm

Obecna sytuacja epidemiczna pozwala na powrót do stacjonarnej nauki w szkołach. Przekładanie go o dwa tygodnie nie jest uzasadnione – powiedział w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Wtórowali mu zaproszeni na konferencje dyrektorzy, którzy doradzali optymistyczne podejście.

28.08.2020

Zmiana decyzji - Zakopane też zaczyna rok szkolny 1 września

Władze Zakopanego zdecydowały, że rok szkolny rozpocznie się w tym mieście z opóźnieniem, tłumacząc to faktem, że mieszkańcy swoje urlopy planują często po szczycie sezonu, czyli właśnie we wrześniu. Zaskoczyło to wojewodę, małopolską kurator oświaty i MEN, którzy przypomnieli samorządowi, że nie ma podstaw prawnych do podjęcia takiej decyzji. Po ich reakcji władze miasta wycofały się z decyzji.

27.08.2020

Większość Polaków chce powrotu dzieci do szkół

Zarządzanie oświatą

Santander Consumer Bank sprawdził, jak Polacy oceniają naukę zdalną, co sądzą o powrocie dzieci do szkoły oraz jakie są największe wyzwania związane z edukacją. Większość respondentów chce, by dzieci wróciły do szkół - 33,5 proc. Polaków chce powrotu dzieci do szkoły w trybie zmianowym, 31,8 proc. chce powrotu na zasadach sprzed pandemii.

27.08.2020

Piontkowski: Nie będzie obowiązku noszenia maseczek w szkołach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa na przestrzeniach wspólnych w szkołach. Mimo wstępnych zapowiedzi, resort edukacji po konsultacji z Głównym Inspektorem Sanitarnym wycofał się z tego pomysłu - poinformował w czwartek minister edukacji Dariusz Piontkowski.

27.08.2020

Jeśli będzie zdalne nauczanie, to kwestia ocen nadal otwarta

Jednym z największym problemów przy zdalnym nauczaniu okazało się ocenianie uczniów. W efekcie doszło do paradoksu, jakim była większa liczba "czerwonych pasków" niż w normalnych czasach. W nowym roku szkolnym też zapewne czeka na zdalna nauka, ale wydany przez MEN poradnik nie daje recepty na ten problem. A obok pojawiła się idea, by w czasie pandemii zrezygnować z ocen.

27.08.2020

Być może w szkołach trzeba będzie nosić maseczki

Wakacje odbyły się w zasadzie bezpiecznie, nie ma większej skali zachorowań, dlatego nie ma żadnego powodu, by opóźniać rozpoczęcie roku szkolnego - powiedział w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Być może jednak maseczki w niektórych miejscach będą obowiązkowe, MEN podejmie decyzję w najbliższych dniach.

26.08.2020

MEN opublikował poradnik dobrych praktyk na czas pandemii

Zasady pracy szkolnej biblioteki, przygotowania zajęć wychowania fizycznego, organizacji praktycznej nauki zawodu - to tematy zawarte w poradniku dobrych praktyk, który MEN przekazało dyrektorom i nauczycielom. Dokument zawiera również porady dotyczące oceniania, kształcenia na odległość.

26.08.2020

Nowe wytyczne GIS dla przedszkoli. Więcej dzieci w grupie

Kadry w oświacie

GIS wydał nowe wytyczne dotyczące przedszkoli - zniósł wymóg, by w grupie były maksymalnie 25 osób. Dotyczą przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

26.08.2020

Niejasne wytyczne nie ułatwią mierzenia temperatury i wpuszczania do szkoły

Zarządzanie oświatą

Wytyczne sanepidu nie wprowadzają obowiązku mierzenia temperatury uczniom wchodzącym do szkoły. Mimo to część placówek zdecydowała się zainwestować w kamery termowizyjne. Z wytycznych sanepidu nie wynika też jednoznacznie, co należy zrobić, gdy jeszcze przed wejściem do szkoły okaże się, że któryś z uczniów ma gorączkę.

26.08.2020

Dyrektorzy szkół spotkają się z szefami sanepidów

Zarządzanie oświatą

Chcemy, aby wszyscy dyrektorzy szkół w tym tygodniu, jeszcze do piątku, spotkali się z miejscowymi dyrektorami stacji sanitarno-epidemiologicznych, aby jeszcze raz powtórzyć te wszystkie wytyczne – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że dyrektorzy powinni mieć zapewnioną możliwość szybkiego kontaktu z placówką sanitarno-epidemiologiczną.

25.08.2020

ZNP: To dyrektor powinien decydować o przesunięciu roku szkolnego

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy szkół w porozumieniu z organem prowadzącym i bez konsultacji z sanepidem powinni decydować o organizacji pracy szkoły, w tym o rozpoczęciu roku szkolnego - postuluje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy skierowali w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego list ze swoimi postulatami.

25.08.2020

Piontkowski: Uczniowie mogą zarazić się wszędzie, nie ma sensu przekładać roku szkolnego

Zarządzanie oświatą

Nie widać, by była większa grupa uczniów, która wyjeżdżała poza granice naszego kraju, a wypoczynek w kraju był organizowany według podobnych reguł, jak będą funkcjonowały szkoły - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas poniedziałkowego briefinegu prasowego. Podkreślał, że nie ma potrzeby przekładania rozpoczęcia roku szkolnego.

24.08.2020

OSKKO: Powrót do szkół, ale nie na obecnych zasadach

Podzielamy wspólne marzenie powrotu do normalności sprzed epidemii. Wspólnie zdecydujmy mądrze, jak do tego dojść - piszą członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Zauważają jednak, że zasady, na jakich uczniowie mają wrócić do szkół wymagają zmiany - obecne MEN przyjął bez konsultacji i z pominięciem warunków panujących w szkołach.

24.08.2020

Trudno zadbać o bezpieczeństwo starszych nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy są bezradni w sprawie ochrony nauczycieli z grup ryzyka. A ci nie będą czekać na zakażenie: już składają wypowiedzenia. Młodsi z chorobami współistniejącymi myślą o urlopach dla poratowania zdrowia. Na horyzoncie wyłania się właśnie kryzys kadrowy w oświacie.

24.08.2020